درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

محمدكاظم انبارلويي،   3980625223 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

كمتر از 6 ماه به انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي باقي است. تلاش‌هايی براي شكل‌گيری يك مجلس در تراز انقلاب اسلامی و نيز بيانيه گام دوم در تهران و شهرستان‌ها صورت میگيرد. نيروها ی پای كار انقلاب با عزمی راسخ به سمت همگرايی و ائتلاف در حركت هستند. شرط توفيق آنها و الزامات برداشتن گام‌های صحيح را می توان در سطور زير مرور كرد.

درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 

1- هر انساني چه بداند و چه نداند روز و شب در طريق ساختن خويش براي «ابد» است.

انسان بزرگ‌ترين صنعت در جهان هستي است. همه هستي برای او آفريده شده است و تنها موجودي است كه مي‌تواند نسبت خود را با خود، با هستی، طبيعت و تاريخ تعريف كند و به درك درستي از خداوند  تبارك و تعالی و تكاليف خود برسد. اگر «حرص»، «طمع» و «حب جاه» انسان را به وادي غفلت بكشاند، نمی تواند به درك درستي از «دنيا»، «قبر» و «قيامت» خود برسدوگر نه اين سه لشكر شيطان درون، قبل از رسيدن او به سر حدّات مبارزه با كفر و شرك، الحاد و جنود بيرونی شيطان او را از پای در مي‌آورد.

اينجاست كه انسان خود حكم به «حبس ابد» با اعمال شاقه در ميان گدازه‌هاي اميال دروني خود مي‌دهد و هيچ كس قادر به نجات او نخواهد بود.

2- اضلاع و ابعاد و اكناف اصولگرايي و نيروهاي پاي كار انقلاب امروزها دست‌‌اندركار رسيدن به يك فرمول اخلاقي، حقوقي و نيز يك مدل سياسي براي رسيدن به ائتلاف هستند. آنها در انتخابات‌هاي قبلي مدل‌هاي گونا‌گوني را تجربه كردند. بحث‌ها و نظرات جديد نشان مي‌دهد آن مدل‌ها كارآمدي خود را از دست داده‌اند و نياز به يك تئوری پردازی و نظريه‌افكنی جديد دارد.

ائتلاف و همگرايي جديد، نياز به يك نظم معنوي است كه متضمن ايستادگي در برابر نبرد نرم دشمن باشد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد براي رسيدن به نظم جديد اصولگرايي، نيازمند به  «عبور از خود» هستيم. هرگونه سهميه‌بندي و بحث سهامداري قدرت اضلاع،  مخل رسيدن به ائتلاف و همگرايي است اگر هر يك از اضلاع حقيقي و حقوقي ائتلاف قرار باشد اراده خود را براساس توهم خود از رسيدن به سهمي از قدرت عملياتي كند، ريسمان ائتلاف و همگرايي را پاره خواهد كرد. قرار است همگي به ريسمان الهي چنگ بزنيم.

اگر اين مسير را نرويم مجبوريم با چنگ زدن به صورت و سيرت يكديگر هر يك ريسماني درست كنيم تا با آن در چاه ويل «جاه‌طلبي»، «حرص» و «طمع» خود را حلق‌‌آويز كنيم.

سخن از «من» و «ما» مخل شكل‌گيري يك مجلس ولايي است كوبيدن بر طبل سهم‌خواهي با عقلانيت سياسي نمي‌خواند.

3- مجلس آينده مأموريت‌هاي خطيري به عهده دارد و وظايف سنگين بر زمين مانده در مجالس گذشته را بايد با روزآمد كردن در دستور كار قرار بدهد.

اولين گام براي ورود به اين وادي آن است كه هر حزب و گروه يا شخصيت حقيقي به اين سؤال پاسخ دهد كه نسبت فرد معرفي شده براي فهرست چه دركي از بيانيه گام دوم  و تكاليف مترتب بر آن دارد. پس از رسيدن به پاسخ صحيح در اين مورد به اين سؤال پاسخ دهد كدام بار را مي‌خواهد از زمين «اقتصاد»، «سياست»، «فرهنگ» و «مشكلات اجتماعي» جامعه در مجلس بردارد.

پس از پاسخ‌گويي درست به اين دو پرسش كليدي ببيند آيا شجاعت تهور، بصيرت لازم را دارد كه در روز حادثه در مجلس از حق دفاع كند  و هزينه پرداخت كند.

4- مأموريت مهم مجلس آينده ريل‌گذاري قوانين كشور به سمت و سوي برپايي، «جامعه‌ اسلامي»، «دولت اسلامي» و نيز به اهتزاز در آوردن پرچم «تمدن اسلامي» در اين ملك الهي است. احزاب و گروه‌هايي كه مي‌خواهند وارد رقابت‌هاي سياسي اين دوران بشوند لازم است  با بازخواني چندباره بيانيه گام دوم، برنامه عملياتي خود را براي رسيدن به  آن اهداف بزرگ براي مردم بازگو كنند تا مردم بدانند به  چه سمت و سويي قرار است حركت كنند و به چه كساني اعتماد نمايند. درباره  مختصات مجلس آينده و نمايندگان آن حرف و حديث گفتني‌ها زياد است اميدواريم با هدايت الهي به سمت و سويي حركت كنيم كه مجلس با نمايندگان پاكدست، انقلابي، كارآمد و مردمي تشكيل شود تا پاسخگوي مطالبات رهبري و مردم باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  2. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  3. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  4. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  5. سه میلیون نفر هر سال به علت هزینه های درمان فقیر می شوند/ ناتوانی دولت در کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت

  6. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

  7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  8. مهدی جهانگیری در کربلا

  9. پرواز پرهزینه لاریجانی به بلگراد + عکس

  10. گذاشتن جعبه روی سر دانش‌آموزان برای جلوگیری از تقلب

  11. انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

  12. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

  13. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: گاندوی‌۲ حتما ساخته می‌‌شود/ مهران مدیری گفته دیگر جان ساختن ۹۰ شبی را ندارد

  پربحث‌های هفته

  1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

  2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

  3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

  12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  13. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  14. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

  15. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  16. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  17. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

  18. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  19. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  20. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  21. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

  22. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  23. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

  24. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

  آخرین عناوین