یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 3980625166 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر تایید یا رد صلاحیت مدیران اپراتورها و همچنین صدور اطلاعیه ای برای انتصاب مدیرعامل جدید رایتل، پیش از آنکه رویکرد حقوقی و فنی داشته باشد، به نظر می رسد رویکردی صرفا سیاسی دارد.

یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 
 روز گذشته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتور فنی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی اطلاعیه خبر از تصویب دستورالعملی داد که بر اساس آن طبق بررسی شاخص های فنی و مدیریتی، نسبت به تایید یا رد صلاحیت مدیران پیشنهادی به منظور انتصاب به عنوان مدیرعامل، عضو هیات مدیره، قایم مقام یا مدیر فنی اقدام خواهد کرد.

درعین حال نخستین واکنش رگولاتوری بر اساس این مصوبه نیز به حکم انتصاب مینا مهرنوش مدیرعامل رایتل بود که در قالب اطلاعیه این انتصاب را فاقد وجاهت خواند.  عصر آی.سی .تی در یادداشتی با اشاره  به مصوبه جدید رگولاتوری و همچنین واکنش نسبت به انتصاب مدیرعامل جدید رایتل در چند پرسش و نیز چند نکته مطالبی را در این باره مطرح کرد.

1- سازمان تنظیم مقررات بر اساس کدام آیین نامه یا بندی از اساسنامه اقدام به تصویب چنین دستورالعملی برای خود کرده است؟

2- آیا در شرح وظایف رگولاتوری به عنوان قانونگذار تخصصی و فنی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، به موضوع تایید صلاحیت مدیران نیز اشاره شده است؟

3- آیا افرادی که قرار است بر اهلیت مدیران اپراتورها نظارت کنند، خود از اهلیت کافی از نظر دانش مدیریتی و تخصصی در این حوزه برخوردار هستند؟

4- خبر انتصاب مدیرعامل جدید رایتل پیشتر در رسانه ها مطرح شده بود، چرا رگولاتوری زودتر به این فکر نیفتاد و اقدام به تهیه مصوبه ای نکرد؟ تا پیش از انتصاب، مصوبه جدید را به دست مدیران رایتل برساند تا دست به چنین اقدامی نزنند؟

5- چرا رگولاتوری مصوبه خود را صرفا در قالب اطلاعیه مبنی بر فاقد وجاهت ( البته رگولاتوری از کلمه « قانونی » استفاده نکرده و ننوشته فاقد وجاهت قانونی) اعلام کرده و از نظر قانونی نحوه برخورد با چنین تخلفی را ننوشته است؟

6- آیا برای احراز اهلیت مدیران هسته گزینش تشکیل می شود یا قرار است آزمون ورودی گرفته شود؟

7- آیا از نظر رگولاتوی اعضای هیات مدیره اپراتورها فاقد توانایی تشخیص افراد مورد نیاز خود در سمت های مدیریتی هستند؟

8- آیا سهامداران به عنوان جایگاه حقوقی که می توانند بر سرنوشت سهام خود حاکم باشند، صلاحیت انتخاب مدیران را ندارند؟

این پرسش ها و پرسش های دیگری مبنی بر ایرادات حقوقی اطلاعیه فاقد وجاهت و همچنین مصوبه وجود دارد که به نظر می رسد باید به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فرصت داد تا پاسخ حقوقی و قانونی و نه سیاسی به آن بدهد. با این وجود به نظر می رسد سناریوهایی برای وجود چنین مصوبه ای مطرح باشد:

1- اقدام رگولاتوری را صرفا یک اقدام فنی – مدیریتی برای جلوگیری از حضور مدیران بعضا ناکارآمد در مجوعه ارتباطات دانست.( نمونه آن حضور یک فرد نظامی که پیشتر به عنوان مدیر یکی از اپراتورها فعالیت می کرده است.) در این صورت اگر چنین سناریویی درست باشد، گام نخست برای تدوین چنین مصوبه، رگولاتوری باید افکار عمومی را از نظر جایگاه حقوقی و قانونی خود قانع کند. در عین حال اگر چنین رویه ای در آیین نامه اجرایی یا اساسنامه سازمانی وجود ندارد، ابتدا باید مراحل تبیین و گنجاندن چنین بند یا ماده ای فراهم و سپس اقدام به اعلام چنین مصوبه ای کند.

2- سناریویی دوم رویکرد حاکمیتی و اعلام نفود بیشتر رگولاتوری بر اپراتورهاست. به نظرم می رسد تا پیش از این سازمان تنظیم مقررات این برداشت و احساس را می کرد که مدیران اپراتورها نسبت به اجرای برخی مصوبه های رگولاتوری کم کاری یا بی توجهی کرده، بنابراین با چنین مصوبه خواهان آن است که حضور افراد را مشروط به اجرای مصوبات رگولاتوری کند. که این امر نشان از حضور پررنگ تر دولت در بخش خصوصی خواهد داشت تا کمر رنگ شدن و صرفا نقش نظارتی و تقنینی.

4- سناریوی سوم رودیکردی سیاسی است. این مساله دست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای حضور مدیران همسو با سیاست هایش باز می گذارد. این احتمال وجود دارد که رگولاتوری نسبت به اینکه از جایگاه قانونی برای تصویب چنین مصوبه ای برخوردار باشد، آگاه است. اما با تهیه چنین مصوبه ای و خرید زمان می تواند حداقل تا سال 1400 فشارهای رسانه ای و بعضا کارشناسی را تحمل کرد و از حضور مدیران غیر همسو در مجموعه ارتباطات جلوگیری کند و در نهایت پس از آن تاریخ، نقدهای مطرح شده را پذیرفته و مصوبه خود را کان لم یکن اعلام کند.

نویسنده معتقد است سناریوی چهارم محتمل تر باشد؛ اما چرا؟ پاسخ آن را می توان در زمان تهیه این مصوبه و همچنین اطلاعیه ای که عجولانه برای انتصاب مدیرعامل جدید رایتل صادر شده است، مشاهده کرد. به طور حتم خبرهایی مبنی بر تغییراتی در سطوح مدیران ارشد اپراتورها انتشار یافته که بعضا ممکن است از نظر سیاسی و اقتصادی با مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همخوانی نداشته نباشد. از طرفی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل اینکه دستش از برخی تغییر و تحولات مدیریتی کوتاه بوده و صرفا می تواند با ابزار حقوقی و قانونی نسبت به برخی انتصابات برخورد کند و تنها سازمان تقنینی وزارت ارتباطات، رگولاتوری است، این وظیفه بر عهده  این سازمان گذاشته شد. نکته دیگر نگرانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر این است که سهامداران برخی اپراتورها خواهان تغییرات در سطوح مدیریتی ارشد هستند، بنابراین برای رفع این نگرانی چنین مصوبه ای تهیه شده است.

ممکن است دو توجیه در تهیه این مصوبه مطرح باشد: نخست اینکه چنین اقدامی را همانندسازی با نظام بانکی بدانند. در نظام بانکی مدیران عامل و هیات مدیره باید به تایید بانک مرکزی برسند ودوم آنکه برای قانع کردن بخش خصوصی مبنی بر اینکه رگولاتوری اهلیت خود را برای تایید یا رد مدیران از کجا می آورد، هسته گزینش خود را از اساتید دانشگاه، کارشناسان و مدیران با تجربه تشکیل دهد که در هر دو صورت باز مساله بر سر جای خود باقی است.

در توجیه اول باید به ساختار سازمان و جایگاهی بانک مرکزی و رگولاتوری توجه است. بانک ها با پول مستقیم مردم اداره می شوند و درعین حال قوانین، آیین نامه و اساسنامه تشکیلی بانک مرکزی به عنوان نهاد حاکمیتی این اجازه را به این نهاد می دهد و در عین حال یکی از ملزومات شکل گیری بانک پیش از تاسیس به عنوان یک بنگاه اقتصادی مالی به تایید رسیدن مدیران آن از سوی بانک مرکزی است.

در مورد توجیه دوم نیز این ایراد با این پرسش وارد است که آیا این هسته گزینش صرفا برای اهلیت مدیران تشکیل می شود یا رگولاتوری چنین هسته ای برای دیگر موارد حوزه کاری خود در نظر گرفته است؟ در عین حال انتخاب افراد هسته گزینش بر چه اساس و ملاکی خواهد بود ؟

در مورد اطلاعیه رگولاتوی درباره وجاهت مدیرعامل جدید رایتل این مساله قابل بررسی است که اگر رایتل اقدامی خلاف قانون انجام داده، چرا رگولاتوری با ارایه مستندات فنی نسبت به اهلیت مدیر جدید، اقدام به صدور اخطار به مدیران رایتل نکرده و صرفا در قالب یک اطلاعیه رسانه ای بدون اکتفا به مستندات فنی در حوزه مدیریتی، بسنده کرده است؟ آیا بهتر نبود پیش از انتشار چنین اطلاعیه که بیشتر به یک « قهر کودکانه » از سوی رگولاتوری شبیه است تا یک اطلاعیه فنی – مدیریتی، موارد مطروحه و ایرادات فنی خود را مبنی بر فاقد وجاهت بودن به هیات مدیره رایتل ارایه و در صورت تمکین نکردن هیات مدیره اقدام به صدور اطلاعیه ای با ارایه مستندات می کرد؟

دیگر آنکه در انتهای اطلاعیه رگولاتوری آمده است:«‌ اقدامات و تصمیمات ایشان مورد قبول رگولاتوری نخواهد بود. » آیا قرار است رگولاتوری چنین رویه ای را برای مقابله با اپراتورها در پیش بگیرد و  خود را به عنوان یک نهاد بازدارنده با رویکرد سیاسی یا یک نهاد قانونگذاری فنی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه این حوزه معرفی کند؟ یا اینکه خواهان به رخ کشیدن قدرت مقابله ای و اعمال حکمیتی خود به اپراتورهاست؟ آیا بهتر نبود رگولاتوری پیش از تهیه چنین مصوبه و سپس صدور عجولانه چنین اطلاعیه نسبت به عواقب و آینده حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تامل بیشتری می کرد؟ اینکه در یک اطلاعیه صرفا گفته شود که مصوبه جدید رگولاتوری به اطلاع مدیران رایتل رسیده بود، نمی تواند مبنای حقوقی و مستندات فنی – مدیریتی برای فاقد وجاهت دانستن انتصاب یک مدیر یا مدیران آینده باشد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیش از آن بخواهد دایره فعالیت های خود را از حوزه تخصصی و فنی ارتباطات و فناوری اطلاعات وسیع تر کرده و وارد حوزه های سیاسی، اقتصادی و مدیریتی که در حوزه صلاحیتش نیست، شود، باید به فکر این باشد که با تسهیل فرایندهای حقوقی و قانونی زمینه رقابت سالم تر و ایضا پاسخگوتر شدن اپراتورها در راستای ارتقای کیفیت خدمات را فراهم کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۵۸۷۴۱۷:۰۳:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این تصمیم فقط سیاسی است . انتخابات نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری نزدیک است و ارتباطات نقش مهمی بازی می کند . وزیر جوان سعی در یک پارچه سازی ارتباطات با نظر خود را فقط دارد .
امیر۱۰۹۵۹۵۳۱۸:۱۰:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۵
متاسفانه جایگاه سازمان تنظیم مقررات در زمان مدیریت تیم جدید به شدت تحلیل رفته است.تصمیم های کارشناسی نشده موجب شده تا اپراتور های سرویس های ثابت یا همان FCP ها با سرمایه گذاری های میلیاردی متضرر شده و به سختی توان رقابت با اپراتور های همراه را داشته باشند و با تعدیل نیرو و کاهش حقوق و ... فعلا سرپا هستند.تغییرات پیوسته در پست های درون سازمانی(مثل مدیر کل نظارت بر سرویس های فناوری و ارتباطی که از مهر ماه 97 تا کنون 3 بار تغییر کرده و عمر مدیر آخری فقط 4 ماه بود) موجب شده تا این سازمان بی استراتژی فقط منابع مالی را هدر دهد. در شرایطی که به پیمانکاران خود بدهی های میلیاردی دارد حداقل حقوق کارشناسان رسمی و قراردادی 5 میلیون تومان است به علاوه بن های آخر سال و مناسبتی و شرکت های پیمانکار هم عموما مجبور به جذب نفرات معرفی شده از سوی مدیران سازمان هستند. ممکن است هدف از تصویب این مصوبه صرفا حضور نفراتیباشد که حتما وابستگانی در وزارتخانه یا سازمان خواهند داشت و به نوعی پارتی بازی قانونی است. با چه منطق قانون تجارت رگولاتوری به سیاست گذاری های شرکت ها ورود کرده است و سوال اصلی که باید سازمان تنظیم مقررات پاسخگو باشد این است که:در صورت اعمال مصوبه فوق آیا سازمان تنظیم مقررات در ضرر و زیان های ناشی از تصمیم خود در تایید یا عدم تایید مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره اپراتور ها سهیم است و چطور می تواند شرکت ها را جریمه کند وقتی خودش تائیدیه عزل و نصب مدیرعامل و هیئت مدیره را داده است؟
ناشناس۱۰۹۶۳۶۰۰۷:۱۴:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۶
متضرر شدن FCP ها هیچ ارتباطی به رگولاتوری ندارد. بلکه به دلیل عقب ماندگی شدید خدمات دهی آنها در مقابل FCPهای سایر کشورهاست. شرکت های اینترنت ثابت از ۱۵ سال پیش تاکنون خدماتشون چه تغییری کرده. مقایسه کنید با شرکت های مشابه سایر کشورها
علی۱۰۹۶۰۸۶۲۰:۱۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مواد 59 و92 قانون اصل 44 اگر اجرا می شد و شورای رقابت به معنای واقعی جا می افتاد کمیسیون تنظیم باید منحل می شد حقوقدان ها بررسی کنند اگر قوه قضائیه بخواهد می تواند حکم انحلال کمیسیون و سازمان را بدهد
ناشناس۱۰۹۶۳۶۱۰۷:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۶
مدیرعامل جدید رایتل رد شد فقط به خاطر زن بودن. وگرنه سابقه نداشته دولت در مدیرعامل های شرکت ها دخالت کنه
ناشناس۱۰۹۶۶۵۸۱۱:۱۵:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۶
مدیرعامل، مدیریت کلان شرکت را بر عهده دارد و تصمیمات و نیز کارآیی و دانش فنی وی راهگشای عملکرد یک شرکت می باشد وعملکرد مثبت یا منفی وی تاثیر مستقیم و به سزای در روند پیشرفت وعملکرد پروانه ی شرکت دارد وبه تبع آن بازخورد آن در جامعه ونحوه ارائه خدمات اپراتور داردو این سلسله تاثیرات تا آنجای پیش می رود که نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی از وزیر در خصوص عملکرد ضعیف اپراتورها سوال و تذکر میدهند. بنظر نمی رسد تعیین معیاری برای سکاندار یک اپراتور که تصمیم گیری های وی تاثیر به سزای در جامعه دارد، فاقد وجاهت باشد.

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 24. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 25. امام جمعه پرند در جمع معترضان به گرانی بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 4. چرا روحانی عصبانی است؟

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 14. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 15. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 16. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

  3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  5. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

  6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  7. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

  8. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

  9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

  10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

  11. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

  12. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

  13. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  15. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

  16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  17. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  18. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

  19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  21. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

  22. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

  23. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  24. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  25. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  آخرین عناوین