لیبرال دموکرات‌های انگلیس به بریگزیت «نه» گفتند

گروه جهان الف،   3980625041

حزب لیبرال دموکرات‌ انگلیس رسماً سیاست عدم خروج از اتحادیه اروپا را اتخاذ کرد.

به گزارش ایسنا، حزب لیبرال دموکرات‌ انگلیس با اتخاد موضع سرسختانه‌تر در قبال خروج از اتحادیه اروپا، اعلام کرد که رسماً سیاست عدم خروج از اتحادیه اروپا را اتخاذ می‌کند و در صورت پیروزی در انتخابات و به دست گرفتن قدرت، آن را عملی خواهد کرد.

این حزب از ۶۵۰ کرسی پارلمان انگلیس تنها ۱۸ کرسی را در اختیار دارد و با اتخاذ سیاست «نه به بریگزیت» امیدوار به جلب آرای ۱۶ میلیون نفری است که در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ انگلیس به ماندن کشورشان در اتحادیه اروپا رأی دادند.

حزب لیبرال دموکرات‌ انگلیس در صورت پیروزی در انتخابات و به دست آوردن کرسی های لازم برای در اختیار گرفتن قدرت، کاری خواهد کرد که در عرصه سیاست انگلیس بی‌سابقه خواهد بود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر فعلی انگلیس وعده داده است که کشورش را ۳۱ اکتبر، با یا بدون توافق، از اتحادیه اروپا خارج کند. وعده جانسون و سیاست وی انگلیس و حتی هم‌حزبی‌های او را به دو جناح مخالف و موافق تبدیل کرده است.

اعلام خروج از اتحادیه اروپا آن‌هم به هر قیمتی، برای بوریس جانسون و حزب محافظه‌کارش گران تمام شده و باعث شده است جانسون و حزبش اکثریت را در پارلمان از دست بدهند و به فکر انتخابات زودهنگام باشند.

تام بریک، سخنگوی حزب لیبرال دموکرات گفت: ما نقطه پایانی بر کابوس بریگزیت خواهم گذاشت؛ بریگزیتی که کل کشور را به زیر می‌کشد و ما را از هم می‌درد.

امروزه آنچه بر گستره سیاسی انگلیس سایه افکنده، چیزی جز موضوع بریگزیت نیست. این بحران جامعه را دو پاره کرده است: حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در یکسو و موافقان ماندن این کشور در اتحادیه در سوی دیگر. عمق این انشقاق در صحنه سیاسی انگلیس با بیان این واقعیت بیشتر ملموس‌ می‌شود که لیبرال دموکرات‌های خواهانِ باقی ماندن در اتحادیه اروپا، با محافظه‌کاران دست در دست هم داشتند. حزب لیبرال دموکرات با محافظه‌کارانی که خواهان وداع با اتحادیه هستند در سال ۲۰۱۰ میلادی دولتی ائتلافی تشکیل داده بودند که پنج سال بر سر کار بود.

شانس پیروزی در انتخابات برای لیبرال دموکرات‌های انگلیس که هرگز نتوانسته‌اند بیش از ۶۲ کرسی را در پارلمان انگلیس از آن خود کنند، آنچنان که باید زیاد نیست و به همین ترتیب راه برای تشکیل دولت توسط جو سوینسون، رهبر این حزب نیز هموار نیست.

بر اساس گزارش یور نیوز، نتیجه دو نظرسنجی متفاوت که روز یک‌شنبه منتشر شد، جایگاه حزب لیبرال دموکرات انگلیس را به ترتیب با ۲۱ و ۸ درصد تفاوت، بعد از دو حزب محافظه‌کار و حزب کارگر انگلیس نشان می‌دهد.

بوریس جانسون خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام است؛ انتخاباتی که به روال معمول باید سال ۲۰۲۲ میلادی برگزار می شد اما این خواست جانسون نیز با مخالفت احزاب مخالف از جمله حزب لیبرال دموکرات تا به امروز عملی نشده است.

احزاب مخالف می‌گویند می‌خواهند اول از همه، از این اطمینان حاصل کنند که بوریس جانسون نتواند انگلیس را بدون دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا از اتحادیه خارج کند.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین