خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

گروه ورزشی الف،   3980625023 ۵۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

برترین داور فوتبال آسیا با قضاوت های بیاد ماندنی اش در فوتبال ایران و جهان از کشورمان مهاجرت کرد تا لیگ برتر او بدون او یک خلا ئ بزرگ احساس کند.

خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

به گزارش فارس، «اگر یک بازیکن 90 دقیقه بد بازی کند و در دقیقه 91 گلزنی کند ستاره میدان می شود اما داور با 90 دقیقه قضاوت خوب با یک اشتباه  تاثیرگذار بدترین روز داوری اش را تجربه خواهد کرد.» علیرضا فغانی برترین داور فوتبال آسیا با این حرف ها می خواهد سختی کار داور فوتبال را نشان بدهد.

حق با اوست، داوری که مرد فینال های بین المللی است و باعث افتخار داوری فوتبال ایران در جهان شده حالا به کشور استرالیا مهاجرت کرده است اما کلی قاب خاطره انگیز از او به یاد داریم.

از درگیری های همیشگی اش با فرهاد مجیدی بازیکن استقلال که حدود یک دهه طول کشید و دیگر زبانزد اهالی فوتبال شد تا هل دادن بازیکن تیم ملی آلمان در جام جهانی که تبدیل یک صحنه به یادماندنی و بحث برانگیز در داوری شد. 

فغانی فینال های معتبر زیادی را در جهان فوتبال قضاوت کرده است. از فینال جام ملت های آسیا تا فینال جام باشگاه های جهان در سال 2016 و فینال المپیک ریو  حتی حضور در این رقابت ها برای بسیاری افتخار محسوب می شود چه برسد به اینکه قاضی معتبرترین مسابقه المپیک هم باشید! فغانی اما همیشه از اینکه به او به اندازه یک ورزشکار طلایی المپیک مدال داده نشد گلایه داشت و معترض بود. حق با او بود وقتی در گفت و گو با داوران کره ای و ژاپنی که یک دهم او افتخار ندارند می شنید که ماهیانه 12 هزار دلار( بیش از 120 میلیون تومان ) حقوق می گیرند اصلا نمی توانست دستمزد خودش را با آنها مقایسه کند! 

به هر حال فغانی نه بخاطر پول که به بهانه تحصیلات پسر و دخترش راهی استرالیا شد آن  هم در حالیکه دو سال پیش از این برای عضویت در شورای شهر تهران هم ثبت نام کرده بود! به هر حال یکباره تصمیم به مهاجرت گرفت تا لیگ برتر ایران بچه شهر ری را کم داشته باشد. داوری که خیلی ها او را پرسپولیسی می دانستند و تدریسش در دانشگاه پرسپولیس هم بهانه ای شد برای حمله استقلالی ها به او! در حالیکه فغانی به ضرر پرسپولیس هم اشتباه داشته است اما اینجا همه چیز را می خواهیم از نگاه رنگی ببینیم!

فغانی 30 ساله بود که در سال 1387 وارد فهرست داوران بین المللی شد و 10 سال طلایی را در عرصه بین الملل تجربه کرد. آقای فینال ها حالا یکی از شانس های قضاوت در جام جهانی 2022 قطر هم هست او قول داده که در جام جهانی بعدی با نام ایران قضاوت کند ولی دلمان برای او در لیگ برتر تنگ می شود. داوری که مقابل سوپراستارهای بین المللی مثل رونالدینیو قرار گرفت و به او کارت زرد نشان داد و در نهایت هم دیدار رده بندی جام جهانی 2018 را سوت زد اما در فوتبال ایران امیر قلعه نویی او را آقا قلدره! خطاب کرد. جالب است توانایی های یک داور ایرانی را می خواهیم سرکوب کنیم یا نادیده بگیریم و تحقیرش کنیم چون فقط ایرانی است! 

به هر حال فغانی به احتمال زیاد در جام جهانی 2022 قطر هم قضاوت خواهد کرد و دیگر در آن جام برای اینکه بوسه ای برای دختر خردسالش از راه موبایل بفرستد حاشیه ای درست نخواهد شد و بخاطر مدیریت سختگیرانه اش در میدان هم کسی به او آقا قلدره نمی گوید!

البته شاید اکنون بگوییم اگر او قلدر بود مقابل بی حرمتی ها و فشارهایی که این روزها در فضای مجازی بلای جان اهالی فوتبال شده تاب می آورد و این چنین از داوری ایران دل نمی کند. شاید بهتر باشد کسانی که این چنین بی رحمانه بر او تاختند سوزنی به خود بزنند. 

هر چند قصد نداریم بابت قضاوت های اشتباهی که فغانی مرتکب شده صحه بگذاریم اما داور هم انسانی که می تواند در کارش خطای سهوی داشته باشد. بی شک داوری که به تازگی کوچ کرده هم بری از خطا نبوده و دچار اشتباه شده اما اینکه ما نحوه برخوردها با کسی که افتخار آفرین داوری ایران بوده آیا در شان او بود؟

شاید باید سالها بگذرد تا بدانیم چه کسی را در فوتبال و داوریمان از دست دادیم و هنوز متوجه نباشیم سرمایه ای که برایش هزینه کردیم راحت و مفت تقدیم به استرالیا کردیم. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۴۷۳۹۰۸:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
.. اول از هر چی باید بگویم نباید احساساتی شد، معمولا کسانی که ظرفیت بالایی ندارند، ملت خود را نردبان پیشرفت خودشان می کنند و نهایتا ثمر خود را در کشوری بیگانه خواهند داد که هم در عالم هنر و هم ورزش خیلی مثال هاهست دلیل این ادعا هم اینه که همه داوران هم توهین می شنوند و هم حقوقشان کمه ولی مهاجرت نمی کنند چون اصطلاحا افتخارات فغانی را ندارند!! اینکه فقط از قلعه نویی مثال می آورید یعنی اینکه جز این مورد، مورد دیگه ای از بی مهری!! به این داور سراغ ندارید!! قلعه نویی به عنوان مربی حق اظهار نظر درباره داوری بازیش رو داشته و یا حق با او بوده یا نبوده. این اپیدمی مهاجرت تنها برای کسانی اتفاق افتاده که ظریفت بسیاری از افتخارات در ایران رانداشته اند و با کمی دانه، که براشون پاشیدند رفتند.
ناشناس۱۰۹۴۷۴۰۰۸:۱۸:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خدا به همراهش
ناشناس۱۰۹۵۳۱۷۱۲:۴۴:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بابا ولمون کن! غم انگیز
ناشناس۱۰۹۵۹۳۹۱۷:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
فقط به شرط اینکه مثل بازیگرای جم پولش تموم شد بر نگرده بگه هیچ جا وطن نمیشه
ناشناس۱۰۹۵۹۵۶۱۸:۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
فرق یک ایرانی وژاپنی درپیشرفت کردن این نیست که ژاپنی ها باهوش ترند بلکه این است که ژاپنی ه اگر پیشرفت کند هموطنانش او را تشویق میکنند اما ایرانی ها اگر کسی از هم وطنانشان پیشرفت کند به او حمله میکنند
ناشناس۱۰۹۶۰۶۹۱۹:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
برو .. وطن فروش
سیامک۱۰۹۶۱۱۲۲۰:۴۷:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
به زودی بازنشسته میشد پیچوند رفت غم انگیز کجا بود!؟!؟!؟
ناشناس۱۰۹۶۱۷۷۲۲:۱۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خدا عاقبت همه را بخیر کند. ترجیح یک چهره ملی آنهم یک داور ورزش به زندگی در کشور غیر وطن نسبت به زندگی در وطن و تحمل رنجها و دردهای مردم کشورش و در کنار هموطنانش بودن، متاسفانه ظرفیت کوچک آنهارا نشان می دهد و انسان گاها به صواب بودن گزینش اولیه این شخصیتها بعنوان چهره ملی بطور جد تردید می کند.
ناشناس۱۰۹۴۷۵۱۰۸:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خوب كرد كه رفت
ناشناس۱۰۹۵۷۹۸۱۶:۱۸:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
آدم حسابیا همه میرن
مانی۱۰۹۴۷۶۷۰۸:۳۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خیلی خوب شد که رفت آدم خود خواه و متکبر...
علی۱۰۹۵۵۶۷۱۴:۰۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
الحمداله که رفت. بعد از چند سال که بادش خوابید و از غرور و تکبر چیزی عایدش نشد بعد از آن قدر وطن را خواهد دانست ولی آن زمان خیلی دیر خواهد شد چرا که میان بچه هایش که به آنجا خو گرفته اند و خودش و دنیایی از خاطرات وطنیش که با آن ها بزرگ شده است خواهد ماند. و به قول معروف از آنجا رانده و ازین جا مانده
ناشناس۱۰۹۶۰۱۵۱۹:۰۷:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بله باید این بزرگان بروند که افراد ضعیف جایی برای عرضه اندام پیدا کنند
ناشناس۱۰۹۴۷۹۶۰۸:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ماداریم سرمایه های مادی و معنویمان را براحتی از دست می دهیم.
ناشناس۱۰۹۵۶۰۷۱۴:۲۰:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
رفتن نخبگان فعلا جزو اولیت های مسئولان کشور نمی باشد
ناشناس۱۰۹۴۸۰۳۰۸:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
به نظرم اگر از فغانی بپرسیم که به خاطر جدلش با قلعه نوعی دلگیر شد و رفت یا به خاطر حرفهای استقلالی ها رفت و یا از این دست صحبتها او خواهد گفت نه من به خاطر بی آینده بودن فرزندانم در این مملکت دارم میروم همه این کارهایی که با فغانی کردیم در مورد داوری با داور استرالیایی هم کردیم این جزوی از حرفه داوری است نگارنده محترم دارد به نوعی سطح قضیه را پایین میاورد .. ..
ناشناس۱۰۹۴۸۱۷۰۹:۰۱:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
داور هم شد سرمایه اصلی یک مملکت؟ شما دانشمندان و سرمایه گذارانت را در یاب.
سید۱۰۹۴۸۷۹۰۹:۴۲:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ایشان یک داور هستند اینطوری شد بروید علت بقیه که عطای مملکت البته مسئولان را به لقایش بخشیدند را بررسی کنید
ناشناس۱۰۹۴۹۰۷۰۹:۵۵:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
چه بهتر که آدما عافیت طلب که در روزهای سخت یاور وطن نیستند؛ هر جا دلشون میخواد برند. جوانان وطن پرستی هستند که سریع جای ایشون را میگیرند. اصلاً نگرانی و ناراحتی نیست. در زمان سختی وطن مهمه یاور مردم و وطن باشیم. دوران خوشی آدم زیاده
ناشناس۱۰۹۵۰۲۸۱۰:۵۶:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ادای وطن پرستی رو در نیارید لطفا، هر کدوم از ما بتونیم میریم، اگه موندیم یا منفعت مالی داریم مثل پزشکهای عزیزمون یا توانشو نداریم که بریم.
ناشناس۱۰۹۵۸۴۳۱۶:۴۵:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
شما شاید اما ما با اینکه شرایط مهیاست نمیریم. باید مملکت را با تلاش ساخت نه با نازپروری. باید زحمت کشید. کسانی که اینطوری برن لیاقت اسم ایرانی بودن را ندارن. همون مزدور باشن اونجا و بعنوان شهروند درجه دو و اضافی کشورهای دیگه
ناشناس۱۰۹۴۹۱۱۰۹:۵۹:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر جا هست خدا نگهدارش باشد و با دلی خوش
ناشناس۱۰۹۴۹۱۳۱۰:۰۰:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هیچ خداحافظی غم انگیزی در کار نیست! یک مغرور از خود راضی که باد توی سرش افتاده کمتر، بهتر!!!!
ناشناس۱۰۹۵۹۹۰۱۸:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
چقدر حرف می‌زنی امثال تو‌ باید بروید نه یک آدم‌مفید
ناشناس۱۰۹۴۹۱۹۱۰:۰۲:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
جناب آقای فغانی سلام عرض می کنم. بابت همه سالهایی که در زمین فوتبال چه داخلی و چه بین المللی قضاوت و داوری کردید از شما سپاسگزارم و براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. ..
ناشناس۱۰۹۴۹۲۲۱۰:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
سلام. صبحت بخیر. اینکه فوتباله. در گرایشهای علمی وضعیت اسفباره. بهتره سر خود را در برف پایین نگهداریم. ولش کن. اینطوری بهتره.
ناشناس۱۰۹۴۹۲۴۱۰:۰۶:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
افراد پس از مهاجرت اجر و قرب پیدا میکنند. متاسفانه!
ناشناس۱۰۹۵۵۸۵۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اتفاقا برعکس
مختار۱۰۹۴۹۴۹۱۰:۱۶:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همون بهتر که رفت. ما مردم ایران عادت داریم بی جهت کسی را به قدری بالا ببریم که در زمین و زمان نگنجد!!! قضاوت و ناداوری او در بازی چند سال پیش تراکتورسازی تا ابد در ذهن ها خواهد ماند
ناشناس۱۰۹۴۹۵۱۱۰:۱۷:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
سلام چرا سعی میکنید مقصر پیدا کنید ایشان رفته دنبال زندگی خودش یعنی چیزهای دیگر را به ایران ترجیح داد ضمنا فراموش نشود که فغانی را ایران فغانی کرد
ناشناس۱۰۹۵۹۸۷۱۸:۳۵:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
دقیقا ایران برای فغانی چیکار کرد؟!!
ناشناس۱۰۹۴۹۵۴۱۰:۲۰:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
نمونه ای از پدیده فرار مغزها و نخبگان.
حمید۱۰۹۴۹۶۰۱۰:۲۱:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این ها هیچ کدومشون علاقه ای به ایران عزیز مون ندارن.
فغانی۱۰۹۴۹۶۴۱۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
منم جاش بودم میرفتم ایران کمترین حقوق داور ها رو تو دنیا داره بعد تا به نفع یک تیم سوت بزنی اون تیم تهمت رشوه مزنن و فحش جد و آباد آدم میدن تماشاگر ها همون بهتر رفت
ناشناس۱۰۹۴۹۶۶۱۰:۲۵:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
عجب حکایتی است ، بعضی از آدما تا زمانی که در این مملکت حضور دارند ، مغضوب میشن و زمانی که مهاجرت میکنند به خارج و یا فوت میکنند ، محبوب میشن !!!!!!!
ناشناس۱۰۹۵۰۵۰۱۱:۰۶:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
منم بودم می رفتم اونجا ده برابر اینجا حقوق می دن
ناشناس۱۰۹۶۱۵۸۲۱:۴۶:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۵
آره کاش شهدای مدافع حرم هم میرفتن خارج از کشور و بعد داعش زن و بچه های شماها رو چه ها که.. فغانی یه آدم بسیار بی جنبه بود و یقین بدون در استرالیا از اسم و رسمی که پیدا کرده بود کاملا دور میشه .
ناشناس۱۰۹۵۰۵۸۱۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
حالا مثلا میخوای قلعه نوئی رو بکوبی.
ناشناس۱۰۹۵۱۱۷۱۱:۳۷:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مبارك استراليا
ناشناس۱۰۹۵۱۳۵۱۱:۴۵:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
براش بهتره خارج باشه درامد و زندگی بهتر داره
ناشناس۱۰۹۵۱۶۱۱۱:۵۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ازرفتن ایشان اصلاتاسف نمی خورم...!!!! ماندن دراین مملکت وشریک شدن درغم وشادی این مردم لیاقت می خواهدنه شعارواداواصول...!
ناشناس۱۰۹۵۴۴۱۱۳:۲۱:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اي بابا ما كلي دانشجو و متخصص تربيت كرديم مفت مفت تقديم امريكا و كانادا و اروپا كرديم اينكه چيزي نيست . فكر كردي اينا برامون مهمن ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۹۵۵۴۷۱۴:۰۰:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
قهرمانی تراکتور را سوزاند و منفور شد
ناشناس۱۰۹۵۵۷۰۱۴:۰۷:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خوش گلدی ایشون نباشه خیلی های دیگه هستند مگر از اول (فغانی) بوده!!!!
ناشناس۱۰۹۵۹۲۷۱۷:۴۴:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
نه در کنار شما فغانی شد!
مهاجری۱۰۹۵۷۱۵۱۵:۲۱:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همه دانشمندان و مخترعین و المپیادیها از این کشور رفته اند و این حق فغانی است
ناشناس۱۰۹۵۷۶۹۱۶:۰۲:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اینکه مشهور و پولدار بشی و با پول مالیات مردم دانشگاه مجانی بری و خلاصه با نفع بردن از امکانات کشورت به قله های افتخار برسی ولی کشورت رو در شرایط سخت تحریم و مشکلات رها نکنی و بری، شرط مردانگیه وگرنه همه داوران همین شرایط رو دارند ولی مثل ایشان مشهور نیستند و خب مجبورند بمانند!
ناشناس۱۰۹۵۸۸۳۱۷:۰۸:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۵
غیر از سوت زدن چیز دیگری هم بلد بود که این همه عزا گرفته اید؟
ناشناس۱۰۹۵۹۱۳۱۷:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
غم انگیز؟؟؟؟!!!! یا نمیدونی غم چیه یا نمیدونی فغانی یک داور بی ارزش در فوتبال سرتاپا .. کشور بیشتر نبوده!!!!
ناشناس۱۰۹۵۹۲۶۱۷:۴۳:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
تبریک به مسئولین و دلواپسان ورزشی!
ناشناس۱۰۹۶۰۲۶۱۹:۱۳:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
متاسفانه هرکس می تواند ایران را ترک می کند مسئله غم انگیزی است..
ناشناس۱۰۹۶۱۲۰۲۰:۵۴:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
یه داور مگه چقدر پول می گیره که به این راحتی ویزای مهاجرتی استرالیا رو گرفته؟ الان هم که 41 سالشه و زیاد نمی تونه داوری بکنه.
ناشناس۱۰۹۶۲۶۹۰۰:۱۵:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲۶
با بی مسوولیتی برخی به اصطلاح مسوول بخش قابل توجهی از سرمایه های انسانیمان را از دست می دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

 5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 6. گلایه آیت الله جنتی از رییس جمهور/ دلیل انتقاد محسن هاشمی از فتاح/ ترکان: دولت آدم های درجه یک را به کار نگرفته است

 7. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

 8. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

 9. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

 10. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 11. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

 12. حضور ۲۵ ساله آیت‌الله در کاخ مرمر!

 13. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

 14. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 15. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

 16. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

 17. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

آخرین عناوین