اینترپل به دنبال متهمان اصلی پرونده فایینشیال شیراز

گروه اقتصادی الف،   3980624182

نهمین جلسه دادگاه اخلالگران نظام اقتصادی تحت عنوان شرکت‌های هرمی و کمپانی فایننشیال برگزار شد.

به گزارش  تسنیم، نهمین جلسه دادگاه اخلالگران نظام اقتصادی تحت عنوان شرکت‌های هرمی و کمپانی فایننشیال به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و مستشاری قاضی سید مصطفی بحرینی و قاضی محسن رجایی‌نیا برگزار شد. 

در این جلسه علاوه بر نماینده دادستان، وکلای مدافع متهمان، 15 متهم این پرونده شاکیان نیز حضور داشتند و به بیان شکایت خود از برخی از متهمان پرداختند. این دادگاه 15 متهم دارد که عبارتند از: شهرام حمامی ترقی، امیر بهاری، معین گرگین، آرش آزادی، حمزه قنبری، ستار طاهری، امیرحسین سلیمان حشمتی، کامران قطعی، علی اکبر اصغری شیرازی، قاسم داوران، بابک بادقت، رضا زاهدی، شاهین همتایی و پگاه حمامی ترقی متهمان ردیف یک تا 14 هستند که براساس کیفرخواست متهم به اخلال در نظام اقتصادی و پولی از طریق عضوگیری در گروه به‌منظور کسب درآمد ناشی از افزایش اعضا و توسعه زنجیره انسانی بوده است.

خروج بیش از هزار میلیارد ریال ارز و ثروت ملی از کشور

متهم ردیف 15 این پرونده اردشیر آزادی است که متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع با مبلغ 107 هزار و 400 دلار آمریکا است. در ابتدای جلسه کوروش زارعی، نماینده دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب شیراز به قرائت کیفرخواست پرداخت. براساس متن کیفرخواست صادر شده این افراد متهم به فعالیت در شرکت هرمی فایننشیال هستند و سبب خروج بیش از هزار میلیارد ریال ارز و ثروت ملی از کشور شدند. 

به گفته نماینده دادستان اساس تجارت این شرکت باینری (شبکه گیلاسی) بوده و امکان برداشت، خرید و فروش سرمایه نبوده است که پس از بررسی‌های نیروهای اطلاعات فعالیت کلاهبردارانه این شرکت محرز و تحقیقات قضایی آغاز شد. 

زارعی بیان کرد: بررسی‌ها ادامه یافت و مشخص شد که لیدرهای اصلی این شرکت در مالزی، امارات و دیگر کشورها هستند که از طریق لیدرهای داخلی اقدام به جذب سرمایه و فعالیت‌های هرمی می‌کردند که پول حاصله به صورت فاین یا ارز دیجیتالی بوده و قابلیت خرید و فروش نداشته است. 

به گفته وی براساس مستندات پرونده و نظر شاکیان هیچ سودی به این افراد تعلق نگرفته و متهمان نیز قادر به دریافت وجوه خود نیستند و تنها برای فعالیت و اضافه کردند زیرمجموعه به این شرکت چند نوع پورسانت دریافت می‌کردند. 

نماینده دادستان عنوان کرد: حق عضویت و پورسانت براساس اکانتی بوده که به نام افراد در شرکت ثبت شده که ابتدا با 3 هزار دلار و پس از آن 10 هزار دلار امکان ثبت اکانت بوده است که با این کار حجم زیادی از سرمایه کشور به خارج منتقل شده است. 

زارعی در پایان کیفرخواست تصریح کرد: نظر به گزارش اطلاعات، تصاویر پیامک‌ها، ردیابی مالی متهمان، بررسی حساب‌های بانکی، اقرار صریح متهمان و سایر ادله موجود در پرونده و براساس ماده 2 مرتکبین به ارتشا و اخلال تقاضای مجازات این افراد را دارم. 

جنگ اقتصادی دشمن با دلارهای داخلی 

قاضی سید محمود ساداتی نیز با تاکید بر اینکه مبنای کار دادگاه انقلاب سه مولفه قانون‌مداری، دین‌مداری و حفظ حقوق مردم است، اظهار داشت:  عنوان اتهامی در این پرونده اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق عضوگیری به صورت شرکت‌های هرمی، جذب سرمایه‌های مردم، تبدیل به دلار و ارسال به این شرکت در خارج از کشور یا نمایندگی شرکت در گرجستان، دبی و امارات است. 

وی با بیان اینکه این روش از روش‌های کلاهبرداری در جهان سوم است، گفت: در این روش سرمایه‌های کشورهای جهان سوم را جذب و به کشورهای صنعتی صادر می‌کنند و با همان دلارها به جنگ اقتصادی ما می‌آیند.  

قاضی ساداتی با بیان اینکه امید است که ظرف امروز و فردا پرونده را به سرانجام برسانیم، افزود:پس از شنیدن دفاعیات آخر تمامی متهمان در موعد مقرر قانونی هم حکم عادلانه و منصفانه درباره هر یک از متهمین با توجه به میزان مسئولیت آنها صادر می‌شود و هر کدام از متهمین مسئولیت‌هایشان تقسیم می‌شود لیدر مجازات شدیدتر داشته و کسانی که فعالیت کمتری داشتند طبیعتا مجازات کمتری دارند. 

تهدید شاکیان توسط برخی از متهمان 

وی درباره حضور شاکیان در جلسه دادگاه نیز بیان کرد: به دلایلی برخی حضور پیدا نکردند یا به طریقی تهدید شدند از طرف متهمان و برخی هم آگاهی نداشتند و برخی نیز بهشان گفته شده که اگر نیایند شکایت کنند وجوه‌شان مسترد خواهد شد ولی به دادسرا اعلام کردیم و تعداد 35 نفر از شاکیان مراجع کردند. 

رئیس دادگاه انقلاب استان فارس تصریح کرد: متهمان با این کار غیر از شاکیان خصوصی به بیت‌المال هم ضربه زدند و دلارهای ممکلت را در اوضاعی اقتصادی سال گذشته، جمع‌آوری کردند و به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و گرجستان ارسال کردند که مشکلات اقتصادی زیادی برای کشور به وجود آمد. 

قاضی ساداتی درباره ارزش واقعی پرونده نیز گفت: ارزش واقعی با توجه به اینکه تعداد شاکیان مشخص نیست، تعیین نشده ولی گردش مالی هر یک از اینها بیانگر میزان فعالیت گسترده در حوزه سرمایه‌گذاری و تجارت سود است و فاینی که تحت عنوان ارز دیجیتالی در حساب‌های اینها است نشانگر جذب سرمایه‌های مردم و ارسال به خارج از کشور است. 

وی با اشاره به قطعی بودن حکم در این دادگاه بیان کرد: تعداد 15 نفر متهم هستند که اغلب هم تحصیلکرده هستند، آگاهی داشتند و با علم و اطلاع وارد این موضوع شدند و مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری کاذب کردند، کسانی هم فکر می‌کردند می‌توانند راه صد ساله را یک شبه طی کنند وارد این ماجرا شدند که هم سرمایه‌شان از دست رفته و هم سودی دریافت نکردند. 

لیدرهای اصلی ایرانی‌اند/ اینترپل به دنبال متهمان اصلی 

قاضی ساداتی گفت: در این پرونده تعدادی از متهمین اصلی متواری و در دبی  هستند که پرونده‌شان مفتوح است و در واقع لیدرهای اصلی ایرانی ولی خارج از کشور هستند و از طریق پلیس بین‌الملل و دادسرای اینترپل دستگیری این افراد در دستور کار است. 

وی با اشاره به شیوه کلاهبرداری این افراد عنوان کرد: تحت عنوان جذب سرمایه و برای تولید بیشتر پول از مردم می‌گرفتند در حالی که در هیچ تولیدی نقش نداشتند و هیچ سرمایه‌ای هم به کشور وارد نکردند، سرمایه را خارج کردند ادعا دارند که دلار وارد کردند اما هیچ مدرکی ندارند. 

قاضی ساداتی تصریح کرد: در سایت های بین‌المللی نسبت به فعالیت این شرکت فایننشیال هشدار داده شده از جمله در 7 کشور مالزی، چین، امارات، ایران، گرجستان و لندن که خاستگاه همین شرکت است، به مشتریان هشدار داده شده و حتی در لندن ذکر شده که این شرکت خارج از آن چیزی که تحت عنوان آموزشی بوده فعالیت می‌کند و  مردم فریب نخورند. 

وی با اشاره به فعالیت این شرکت در کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: تعدادی از سران این شرکت دستگیر شدند و در اختیار پلیس دبی هستند.  

اعلام حکم تا هفته آینده 

قاضی ساداتی درباره اعلام حکم و زمان آن نیز بیان کرد: پس از اخذ دفاع از متهمان در موعد قانونی که در قانون 7 روز ذکر شده، حکم اعلام می‌شود و  برای این پرونده نیز تا هفته آینده حکم مقتضی صادر می‌شود. 

وی با بیان اینکه  سیاست دادگاه‌های انقلاب تامین امنیت مردم در همه حوزه‌ها است، تصریح کرد: اگر شاکی بخواهد مراجعه کند می‌تواند به دادسرا مراجعه و شکایت خود را مطرح کند که ثبت و بررسی می‌شود و در سیر تکمیلی پرونده لحاظ می‌شود. 

قاضی ساداتی با اشاره به حکمی که قانون برای اخلالگران تعیین کرده است، گفت:به لحاظ قانون برای اخلالگران نظام اقتصادی حکمی بین 5 تا 20 سال به اضافه جزای نقدی معادل وجوهی که دریافت کردند، در نظر گرفته شده است. 

پرونده صرافی‌ها مفتوح است

وی درباره ذکر ونقش تعدادی از صرافی‌ها در این پرونده افزود: پرونده صرافی‌ها مفتوح است در واقع این پرونده 2 قسمت دارد، یک قسمت در شعبه بازپرسی موضوع سران لیدرها و صرافی‌ها را بررسی می‌کند که اگر منجر به کیفرخواست شد در دادگاه انقلاب بررسی می‌شود. 

در ادامه جلسه دادگاه چند نفر از شاکیان به بیان شکایت خود پرداختند که براساس اصل اعتماد به عنوان دوست، کارمند و غیره با متهمان آشنا شده و مبالغی را به آنها سپرده بودند که پس از مدتی متوجه کلاهبرداری شده بودند.

همچنین بنا به اظهارات شاکیان هیچ رسید و قراردادی بین شاکیان و متهمان برای دریافت پول منعقد نشده و هر بار به یک حساب پول واریز می‌شده که تائیدکننده زیرمجموعه داشتن متهمان است. 

در ادامه دادگاه متهمان در جایگاه احضار شده و به بیان آخرین دفاعیات خود پرداختند و وکلای مدافع متهمان نیز دفاعیات خود را در قالب لایحه در محضر دادگاه قرائت کردند. در بررسی وضعیت متهمان تنها وضعیت خانم پگاه حمامی ترقی از اتهام به معاونت در جرم و مباشرت با پدرش تغییر کرد. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 2. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 3. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 4. رفيقمان حال کار نداشت

 5. مهدی ترابی: من عاشق مبارزه با صهیونیست هستم

 6. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

 7. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

 8. جهانگیری: ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد تایید همه ارکان نظام بود/ از قوه قضائیه در برخورد با مفسدان حمایت می‌کنیم

 9. ترامپ: عربستان به‌جز پول، چیز دیگری ندارد/ اگر کسی جای من بود به ایران حمله می‌کرد!

 10. منشی زن برای مدیران یک نهاد دولتی رسما ممنوع شد

 11. پیام نظامی آمریکا به روسیه

 12. به نام ایران، به کام لندنی‌ها!

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 13. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 14. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 15. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 16. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 17. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 18. رفيقمان حال کار نداشت

 19. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 20. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 21. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 22. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 23. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 24. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

پربحث‌های هفته

 1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 2. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 3. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 4. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 5. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

 6. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

 7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

 8. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

 9. نوبخت: امکان حذف یارانه سه دهک بالا فعلا وجود ندارد/ پیش‌بینی ایجاد ۲ میلیون شغل در ۹۹ و ۱۴۰۰

 10. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

 11. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 12. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

 13. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. جوابیه سایپا به خبر "سراتو سایپا ۱۴ میلیون تومان گرانتر از بازار"

 16. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

 17. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

 18. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 19. وزیر کار: همه تصمیمات درباره هپکو و آذرآب اجرا می‌شود/ کارگران با شرایط بدی مواجه هستند

 20. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

 21. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

 22. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

 23. قیمت گوشت قرمز کاهش یافت + قیمت‌های جدید

آخرین عناوین