ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

محمّدرضا آرام*،   3980624136 ۷۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

خوشبینانه‌ترین تحلیل از عملکرد دستگاه‌های مسئول این است که در تحلیل مسائل زنان دچار اختلال محاسباتی هستند. معاونت امور زنان و خانواده بهتر است همان شاخص‌های عدالت جنسیتی مصوب خود را اجرا نماید؛ «نرخ مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزش همگانی»، «درصد باشگاه‌های فعال در حوزه زنان به کل باشگاه‌های فعال» و «متوسط زمان اختصاص یافته به فعالیت‌های ورزشی روزانه به تفکیک جنس» تنها بخشی از شاخص‌های عدالت‌ جنسیتی است.

ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

ظلم به زنان قصه امروز و دیروز نیست. اصالت دادن به جنس مذکر و تلاش برای شبیه کردن شیّادانه زنان به مردان، بزرگترین ظلم تاریخی به این ریحانه آفرینش است. یک روز انقلاب صنعتی شده و نیاز به نیروی کار ارزان و بی درد سر است؛ حالا سیاستمداران و سرمایه‌داران حامی نظریاتی هستند که شعار «اشتغال زنان» سر دهند و آنان را در کنار مردان از مأمن خانه به مدفن کارخانه بکشانند. ارزش تمام کارها را با پول که سنجیدند، در بوق و کَرنا کردند: زنان چه نشسته‌اید که در حال بی‌ارزش شدنید! به پا خیزید برای کسب حق مسلم اشتغال. ویل‌دورانت می‌گوید: «زنان کارگران ارزان‌تری بودند و کارفرمایان، آنان را بر مردانِ سرکشِ سنگین قیمت، ترجیح می‌دادند. یک قرن پیش در انگلستان، کار پیدا کردن بر مردان دشوار شد اما اعلان‌ها از آنان می‌خواست که زنان و کودکان خود را به کارخانه‌ها بفرستند».

ماجرا به اینجا ختم نشد. جیب‌های سرمایه‌داران هنوز جا برای پر شدن داشت و کرامت و لطافت زن هنوز جا برای پایمال‌شدن. برای بازاریابی محصولات، همیشه زنان و بدن‌های عریان و نیمه عریان آنان بهترین ابزار بود و چه تعرض‌ها و تجاوزها که به زنان نشد. کمی بعدتر انقلاب جنسی در حال شکل‌گرفتن بود. دیگر نباید خانواده‌ها سهمی از قدرت داشته باشند. حالا شعار «آزادی زن» باید آرمان زنان جامعه می‌شد. امّا واقعیت ماجرا چیزی جز آزادی مردان برای بهره‌برداری آنی از زنان نبود. این‌گونه بود که زنان از چاله‌چوله‌های زندگی خانوادگی به چاه اسارت و بردگی اجتماعی افتادند. زنانی که باید هر روز مطابق میل مردی بگویند و بپوشند و ... و آخر سر هیچ تکیه‌گاهی نداشته باشند.

مسأله‌سازی یا مسأله‌یابی

معمولاً اولویت‌ها هستند که مسائل ما را می‌سازند و آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند. اولویت‌های ما را هم نیازهای ما می‌سازند؛ یعنی به میزان نیاز به یک امر، آن امر برای ما اولویت پیدا می‌کند.

 اگر دستگاه محاسباتی یک فرد، گروه یا جامعه دچار اختلال شود، نیازهایی کاذب یا دست‌چندم برای او اولویت پیدا خواهند کرد. همواره یکی از حربه‌های دشمن و پیاده‌نظام‌های او، اخلال در دستگاه محاسباتی افراد جامعه است.

امروزه شبکه های اجتماعی، فرایند مسأله‌سازی‌های جعلی را بسیار تسهیل کرده‌اند. برنده این میدان کسی است که قائلان بیشتری برای یک مسأله پیدا می‌‌کند؛ خواه این مسأله ساختگی باشد، خواه در اولویت و مطابق با نیازهای حقیقی.

زنان به دلیل غلبه احساسات و عواطف، همواره یکی از مهم‌ترین قشرهایی هستند که بازیچه مسأله‌سازی‌های جعلی قرار می‌گیرند. مسائلی که اگر مشکلاتی جدید برای آن‌ها ایجاد نکند، دردی از مشکلات آن‌ها را هم دوا نمی‌کند. یک روز به نام اشتغال، به کام سرمایه‌دار، روز دیگر به نام آزادی، به کام هرزگی و امروز به نام ورزش، به کام بازی‌های سیاسی.

یک. زنان سرپرست‌خانوار، زنان مطلّقه و بیوه

طبق آمار آسیب‌های ‌اجتماعی، ۱۲ درصد خانواده‌های ایرانی به سرپرستی زنان اداره می‌شود[i]. بیش از 3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که 71 درصد از آنان دارای فرزند هستند که بر اساس آمارها 90 درصد این قشر از زنان، ازدواج مجدد نمی‌کنند.

همچنین امروز یک میلیون زن بیوه در کشور وجود دارد که ایران در بین چهل کشور، بالاترین تعداد زنان بیوه را به خود اختصاص داده است[ii]. مشکلات معیشتی و بحران بیکاری این زنان و درگیر شدن فرزندان آنان با انواع آسیب‌های اجتماعی به دلیل نبود سایه پدر، تنها بخشی از مشکلات این دسته از زنان ایرانی است.

در سال ۱۳۹۴، ۳۶ درصد ازدواج‌ها منجر به طلاق شده است. سال 1395 -یا همان سال ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده- به ازای هر چهار ازدواج، یک ازدواج به طلاق منتهی شده است، امّا یک سال بعد از ابلاغ این سیاست‌ها این نسبت به یک‌سوم رسیده است؛ یعنی از هر سه ازدواج، یک مورد به طلاق انجامیده است[iii]! همواره در ماجرای طلاق، زنان بیش از مردان در معرض آسیب قرار می‌گیرند؛ مردان فرصت‌های بیشتری برای ازدواج مجدد و تشکیل خانواده دارند، امّا زنان مطلّقه -مخصوصاً صاحب فرزند- فرصت‌های بسیار محدود و نادری برای این امر پیدا می‌کنند. ضمن اینکه فشار اجتماعی و روانی همیشه نسبت به زنان مطلقه بیش از مردان است.

دو. دختران مجرد

طبق سرشماری سال 1395 مرکز آمار ایران، 13 میلیون جوان مجرد ایرانی وجود دارد که از این میان بیش از 2.5 میلیون نفر، سن 30 سالگی را سپری کرده‌اند[iv].

علم جمعیت‌شناسی سن بالای ۴۰ سال را برای زنان، سنّ تجرد قطعی می‌داند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۰ درصد زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله کشور مجردند. این در حالی است که در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ ساله ۸ /۶ درصد و ۵۰ تا ۵۴ ساله‌ها نیز ۱/۳ درصد مجرد هستند[v].

با مقایسه نرخ تجرد قطعی به تفکیک جنس متوجه می‌شویم، باز این زنان هستند که از سال 1385 تاکنون حدود 2 برابر بیش از مردان، قربانی این آسیب ‌اجتماعی هستند.

سه. مرخصی زایمان زنان شاغل

جمعیت، یکی از مؤلفه‌های مهم قدرت کشور است و بار اصلی افزایش آن بر دوش مادران قرار دارد. حدود 6 سال است که از قانون در نظر گرفتن 9 ماه مرخصی زایمان برای زنان شاغل و دو هفته برای همسران آن‌ها می‌گذرد امّا چیزی که از آن خبری نیست اجرای این قانون است[vi]. گزارش‌های میدانی خبر از بیکار شدن زنان باردار و عدم پرداخت حقوق آنان و سرباز زدن بیمه‌ها از این امر دارد[vii].

چهار. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه مردانه؟!

یکی از مؤلفه‌های مهم در تأمین سلامت مردان و زنان جامعه، ورزش است. زنان با توجه به انجام مسئولیت‌های مادری و همسرداری در محیط خانه، بیش از مردان، نیاز به فعالیت‌های منظم ورزشی دارند. ضمن اینکه یکی از عوامل ناباروری حدود 5 میلیون زوج ایرانی[viii] و مشقت‌های فراوان زنان باردار، به آناتومی بدن آن‌ها بر می‌گردد که با ورزش کردن بخش مهمی از آن قابل اصلاح است؛

امّا متأسفانه تعداد ورزشگاه‌های مردانه قابل قیاس با ورزشگاه‌های بانوان نیست. سهم شهرهای کوچک و روستاها از مکان‌های ورزشی که هیچ! دریغ از یک زمین خاکی برای 11 میلیون حاشیه‌نشین که تنها سه میلیون از آن‌ها در شهرهای تهران، مشهد و اهواز هستند[ix]...

سرنا را از سر گشاد آن نواختن

خوشبینانه‌ترین تحلیل از عملکرد دستگاه‌های مسئول -علی‌الخصوص معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری- این است که این دستگاه‌ها در تحلیل مسائل زنان دچار اختلال محاسباتی هستند یا به همان تعبیر عامیانه «سرنا را از سر گشاد آن می‌زنند»! مهم‌ترین اقدامات این دستگاه‌ها در طول ماه‌های گذشته در این خصوص عبارت انداز: کودک‌انگاری دختران زیر 18 سال و تلاش برای افزایش بیش از پیش سن ازدواج، کوشش برای سوارشدن زنان بر موتورسیکلت در اماکن ‌عمومی و پیگیری مصرّانه حضور زنان در ورزشگاه‌های مردانه در کنار آن‌ها!

معاونت امور زنان و خانواده بهتر است به جای وحی مُنزل قرار دادن اسناد بین‌المللی همچون سند 2030، قوانین فیفا و...، همان شاخص‌های عدالت جنسیتی – بخوانید برابری جنسیتی- مصوب خود را اجرا نماید؛ «نرخ مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزش همگانی»، «درصد باشگاه‌های فعال در حوزه زنان به کل باشگاه‌های فعال» و «متوسط زمان اختصاص یافته به فعالیت‌های ورزشی روزانه به تفکیک جنس» تنها بخشی از شاخص‌های عدالت‌ جنسیتی است که آن‌ها را در حد حضور چند زن در ورزشگاه آقایان تنزّل داده‌اند!

از حکم مسأله تا حکم سؤال

«می‌گویند وقتی مغول به شهر نیشابور حمله کرد، وارد حوزه نیشابور شد. جنگجویان مغول طلبه‌ای جوان را دیدند که مشغول وَجَب کردن حوضِ حوزه بود! مهاجمین از او پرسیدند: مشغول چه هستی؟! گفت: می‌خواهم بدانم آب این حوض «کُر» هست یا «قلیل»! شاید حکم ورود چند زن به ورزشگاه یا سوار شدن چند زن بر موتورسیکلت «فی‌نفسه» حرام نباشد، امّا وقتی این مسأله، ما را از میلیون‌ها زن آسیب دیده و در معرض فلاکت و مسائل اصلی زنان جامعه غافل کند، پرداختن به این مسائل دست‌چندم، «لغیره» حرام می‌شود! متأسفانه در این اختلال محاسباتی مسئولین و هجمه همه‌جانبه مغول‌های زمان، شاهدیم نهادهای آتش به اختیار به جای مطالبه اولویت‌های اصلی حوزه زنان، در زمین بازی از پیش طراحی‌شده دشمن بازی می‌کنند و اولویت‌های اصلی را به باد فراموشی سپرده‌اند.

*  پژوهشگر حلقه سیاست خانواده مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)
--------------------------------------------------

[i]       http://yon.ir/VhYa8
[ii]      http://yon.ir/q60E1
[iii]     http://yon.ir/B1hu8
[iv]     http://yon.ir/2dq0T
[v]      http://yon.ir/zOrtK
[vi]     http://yon.ir/sIr0x
[vii]    http://yon.ir/656me
[viii]   http://yon.ir/ahUev
[ix]     http://yon.ir/e9s3F

                                                                                                                

دیدگاه کاربران

امید۱۱۰۰۳۴۵۰۰:۱۴:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بسم الله الرحمن الرحیم یک عده ای فقط زنان را برای مقاصد خودشان می خواهند حالا هر بلایی در جامعه سر زن بیاید برایشان مهم نیست .
ناشناس۱۱۰۱۶۷۷۱۱:۴۴:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۳۰
بودن یا نبودن مسله این است اول باید مسله بی غیرتی را حل کرد خیلی از مسایل خود بخود حل خواهد شد
ناشناس۱۱۰۲۸۸۲۰۸:۵۳:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۳۱
به جاي ايجاد هجمه براي رفتن زنان به بازي‌هاي ليگ مردان چرا زنان از بازي‌هاي ليگ زنان استقبال نمي كنند. در حاليكه اين استقبال زنان باعث رونق بازي‌هاي زنان مي‌شود.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۳۰۰:۳۰:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چرا این را نمی گویی که وقتی فرهنگ غلط غربی که همان اوردن افراطی زنان به بیرون از خانه شروع شد در ایران ان هم به دست مقامات عالی ایران که کار به این ها می دادن امارهای خیانت و طلاق بالا رفت و ازدواج کاهش یافت؟
ناشناس۱۱۰۱۶۳۴۱۱:۲۴:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۳۰
دوست عزیز وقتی وظیفه ی مادری و خانه داری را به شوخی و جدی حقیر و بی ارزش کردین معلومه نسل جدید تن به انجام کار حقیرانه نمیده وقتی علنا در اجتماع اعلام کردین چون زن کار اقتصادی نمی کنه نباید انتظار حقوق برابر داشته باشه باید منتظر این عواقب هم باشید زنی که امکان تحصیل و کار و پیشرفت داره چرا باید تحقیر شدن را بپذیره ؟؟
ناشناس۱۱۰۱۷۵۸۱۲:۳۳:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۳۰
کسی زنان را به بیرون از خانه نیاورد بلکه زنان با سعی و تلاش و درس خواندن از هزار مانع جنسیتی گذشتند و به اجتماع و استقلال مالی راه یافتند شما هم برو برای داعش ثبت نام کن افکارت شبیه اونهاست
ناشناس۱۱۰۱۸۶۹۱۳:۴۵:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۳۰
برای اینکه یک لامپ روشن بشه هم قطب مثبت لازم است و هم قطب منفی که هر کدام وظیف و خاصیت خود و وظایف خود را دارند اگر لامپ را فقط به قطب مثبت تنها و یا منفی تنها وصل کنیم جریان جامعه برقرار نمیشه مثلی زدم که هر بچه ای متوجه بشه
ناشناس۱۱۰۰۳۵۴۰۰:۳۱:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بارها گفتم این ها همش نقشه خود دولت است برای پرت کردن حواس ها مانند ورود به ورزشگاه که الان توسط خود دولت پای فیفا را به وسط کشیده
ناشناس۱۱۰۱۶۹۱۱۱:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۳۰
یکروز دستاویز رفتن کنار مقبره کوروش است و یکروز رفتن زنان به ورزشگاه و یک روز کشف حجاب همه اش از کوتاهی مسولان در برخورد قاطع با ناهنجاری ها می باشد
ناشناس۱۱۰۱۹۹۹۱۴:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۳۰
یک فرمانده شجاع با سربازانی که میلگرد اجدار ور دستان دارند می توانند ع امل ناهنجاری را قلع و قمع کرد
محمد۱۱۰۰۳۵۷۰۰:۳۵:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اینهمه آسمان ریسمان بافتید و آمار جمعیتی نشان دادید که بگویید پرداختن به حضور زنان در ورزشگاه حرام است؟! در شرایط حساس کنونی همین ورزشگاه رفتن یک خرکت رو به جلو است چرا از آن می ترسید؟؟؟!!!!!
ریاحی۱۱۰۰۳۶۰۰۰:۵۱:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۹
خوب اگه این مسئله ، موضوع مهمی نیست و پرداختن به اون باعث بی توجهی به سایر زنان آسیب دیده و نیازمند توجه میشه، پس سریع تر اجازه ورود خانم ها به ورزشگاه رو صادر و این قضیه رو فیصله بدید تا بیشتر فکر جامعه مشغول این موضوع نباشه، وگرنه اگر این موضوع حل نشه ، وگرنه انتظار ورود زنان به ورزشگاه همیشه هست و فکر جامعه هم مشغوله
ناشناس۱۱۰۰۳۶۱۰۰:۵۱:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ظاهرا به نفع زنان باطنا سوءاستفاده از زنان
ناشناس۱۱۰۰۳۶۷۰۱:۰۳:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بعضی‌ها عمدا تفریح و ورزش و شادمانی را با ولنگاری و بی‌عفتی و خیانت اشتباه میگیرن!!!!!!!!! آزادگی و آزادی را با بی‌غیرتی و فرومایگی مخلوط میکنن!!!!!!!!! اینجماعت سزاوار بدترین‌ عقوبت‌ها هستن
ناشناس۱۱۰۰۳۷۵۰۱:۲۲:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بسیار مقاله خوب و روشنگرانه و عالمانه ای بود. با بهترین عبارات و مستندات مطلب را ارائه کردید. امیدوارم خداوند بر توفیقات شما و سایت وزین الف بیافزاید. با این حال آن دسته از سیاسیونی که به این حواشی دامن میزنند از همه این مطالب آگاه هستند و امیدی به اصلاحشان نیست اما مسلما این روشنگری ها به مردم کمک می کند تا بازیچه این افراد نشوند. جالب است که با حجم زیاد تبلیغات رسانه ای همه توجهات را به یک مساله فرعی جلب می کنند و بعد برای توجیه کار خود می گویند که بالاخره این مساله برای عده زیادی مهم است و باید در اولویت قرار گیرد!
ناشناس۱۱۰۰۳۷۸۰۱:۲۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
خوب آدم عاقل، اگه میخواهی به مسائل مهمتر رسیدگی بشه، اینقدر از ورود زنان به ورزشگاه یا دوچرخه سواری زنان جلوگیری نکنید تا حاشیه نشه. معلومه صداقت نداری، چون به راحتی با دادن مجوز، طبق مقاله خودت، حساسیت روی اون مسائل از بین رفته و موضوعات مهمتر البته به نظر خودت، جلو میفته...
ناشناس۱۱۰۰۳۸۲۰۱:۳۲:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
دختران زیر ۱۸ سال را در غرب به زور شوهر نمیدهند. اگر تعریف شما از آزادی اینه که دختر ۱۱ ساله را به عقد یه مرد ۲۲ ساله در بیارن پس حتما زنان کشورمان آزادند.
پیمان۱۱۰۱۶۴۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۳۰
اتفاقا غرب دختران زیر 18 سال را هم شوهر میدهد فقط رسمی نیست! با اون فرهنگ کثیفشون.
ناصر۱۱۰۲۳۸۹۱۹:۳۶:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۳۰
همین طور رو هوا حرف نزن. آدام جانسون فوتبالیست سرشناس انگلیسی به جرم رابطه جنسی با یک دختر زیر هجده سال الآن دو ساله که توی زندانه. اون هم در حالی که رابطه با رضایت دختر انجام شده بر خلاف تفکر.. امثال تو در غرب از زنان و دختران بهتر محافظت میشه
نخود هر آش !!!۱۱۰۰۳۸۹۰۱:۴۲:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ورزشگاه براي زنان و يا زنان براي ورزشگاه ؟؟ ... والا چه عرض كنم !! ورزشگاه براي زنان به اين معني است كه استاديوم طايفه نسوان از استاديوم رجال جدا باشد !! ... حالا در اين صورت ،به فرض اگر مسابقه فوتبال برگزار شد ، آيا اين مسابقه دو بار انجام ميشه يكبار براي رجال و يك بار براي نسوان ؟!! ... به نظرم بنده ملتفت قسمت اول تيتر نشده ام !! ... اما قسمت دوم تيتر كه گفته :" زنان براي ورزشگاه " !! البته بودن زنان براي ورزشگاه بسيار نيكو و پسنديده است ، اما زنان علاوه بر ورزشگاه ، براي آموزشگاه هم هستند ، البته به وقت عقد و عروسي و ازدواج و شادي در آرايشگاه هم هستند !! صد البته نيروي كار كارگاه ها هم هستند !! مدير و مدبر خانواده هم كه البته هستند !!! ادر پرورشگاه هم كه عده اي از آنها مسلماً هستند ، ... و هكذا در كارخانه ها ...در بيمارستان ها ....موسسات مالي ، در بازار ها .... پس عبارت : " زنان براي ورزشگاه " عبارت جامع و كاملي نيست !! .... اما به هر صورت ، در مورد بانوان و خانم ها و طايفه نسوان در اين دهكده كوچولوي جهاني هر گُلي زده ايم به سر خود مان زده ايم !!!
ناشناس۱۱۰۱۶۵۷۱۱:۳۸:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۳۰
یعنی مردها هم فوتبال زنان را ببینند. والیبال کشتی ژیمناستیک اینا. شنا و ...
ناشناس۱۱۰۰۳۹۶۰۱:۴۹:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
شما یه مشت عقب مونده اید
ناشناس۱۱۰۱۸۰۴۱۳:۰۴:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۳۰
پیشرفت شما معنی اش بی غیرتی و بی حجابی و ولنگاری است ؟ همان کشورهایی که شما الگوی فرهنگ میدانید چقدر ناهنجاری دارند ؟ آمار بگیرید ببینید چه بر سر نوامیسشان می آید . برای آنها شاید حل شده است اما برای ما ایرانیان حفظ ناموس برابری میکند با جانمان .
ناشناس۱۱۰۲۳۱۹۱۸:۰۲:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۳۰
بی ادب!
حسن۱۱۰۰۴۰۷۰۲:۴۱:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چرا لقمه را هی دور سرتون دور می دیدید.شما یک مسئله ساده مثل تماشای فوتبال در استادیوم رو نمی تونید برای زنان حل کنید و حکومت مرتجع عربستان هم دیگه این مشکل را نداره اونوقت دم از مسله سازی می زنید.
پیمان۱۱۰۰۴۲۲۰۴:۴۰:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۹
روحیه زن اصلا نباید اهل استادیوم رفتن باشه به جای باز کردن در استادیوم باید فکر فرهنگ سازی بود که شخصیت یه زن تا این حد نزول نکنه
ناشناس۱۱۰۱۸۱۳۱۳:۰۸:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۳۰
یعنی شخصیت نردان خیلی نازل است که به تماشای فوتبال میروند ؟ مرحبا!
پیمان۱۱۰۲۳۹۵۱۹:۴۱:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۳۰
مردها هم از هر 10 نفر شاید یکی اهل استادیوم و این مسخره بازی ها باشه که اون یه نفر هم معمولا شخصیت چیپ و پایینی داره.
ناشناس۱۱۰۰۴۲۳۰۴:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
سلام اگر اولویت اول دولت رفع مشکل دیدن فوتبال مردان توسط زنان شد (که نیازمند اختصاص بودجه به زیرساخت ها مانند درست کردن دستشویی زنانه و ... است) این یعنی تأخیر بیشتر در حل مشکلات مهمتر زنان مانند ازدواج و... زنی که بگوید باید اولویت اول دولت ورود زنان به ورزشگاه‌ها باشد یا معنای اولویت را نمی‌داند یا فردیست -ضمن عذخواهی- خودخواه که تأخیر در حل مشکلات مهمتر زنان برایش مهم نیست!
ناشناس۱۱۰۰۴۴۰۰۶:۲۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
هیچیمون درست نیست فقط گیر دادیم به اینکه خانم ها نرن استادیوم ؟! یکی به من بگه چیمون شبیه آدماست ؟
ناشناس۱۱۰۰۴۴۱۰۶:۲۳:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
روز گذشته فیفا اعلام کرده که فدراسیون فوتبال ایران باید زمینه حضور زنان را در استادیوم های ورزشی فراهم کنه . جودو که تعلیق شد به نظرم حالا نوبت تعلیق فوتبال کشوره !!!
ناشناس۱۱۰۰۴۴۳۰۶:۲۸:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چطور خانم ها تا پاسی از شب ، برن توی خیابون ها دنبال تاپ و توپ و تق و توق و در خیابان ها حضور داشته باشن ولی نرن ورزشگاه !!!!؟
مهدی۱۱۰۰۴۴۴۰۶:۲۹:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ورزشگاه رفتن حق اولیه زنان است
ناشناس۱۱۰۱۵۱۱۰۹:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۳۰
ببخشید ورزشگاه رفتن حق اولیه هیچ کس نیست حتی مردان داشتن توان مالی و اشتغال و هوای پاک و سرپناه و امنیت حق اولیه است در ضمن ورزشگاه رفتن یعنی چه ؟؟ روزشگاه برای روزش یا برای کل کل و فحاشی به تیم های مختلف؟؟ تمام کسانی که می خواهند به ورزشگاه بروند چند نفرند در میان مردان چند نفر به ورزشگاه می روند ؟؟ برای کدام بازی های بیشتر به ورزشگاه می روند حالا تمام این را پاسخ بدهی تازه می شود مشخص کنی این دغدغه چند نفر است آن وقت می فهمی کی بازیگر سیاسی است
ناشناس۱۱۰۱۶۳۸۱۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۳۰
زنان مانند تمام انسانهای دیگه باید حق استفاده و حضور در تمام اماکن عمومی مجاز را داشته باشند و خودشان انتخاب کنند که استفاده بکنند یا نه مشکل زور و اجبار و محدودیته وگرنه شاید رفتن به بسیاری از اماکن انتخاب خیلی از زنان و مردان نباشه
یک زن فهیم ایرانی۱۱۰۰۴۴۶۰۶:۳۵:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اینهمه توی خیابون و کوچه و بازار مردم دارن از الفاظ زشت و رکیک و زننده استفاده میکنن آیا من خانم نمیشنوم ؟!!!! من خانم فقط نباید در استادیوم چیزی بشنوم ؟!! که این موضوع رو بهونه کرده اند
ناشناس۱۱۰۰۴۴۷۰۶:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
حتما باید 10 تا دختر آبی دیگه درست شه که درب ورزشگاهها روی خانوما باز شه ؟
سید۱۱۰۰۴۵۲۰۶:۴۸:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بخوانید و بگویید آندلس جدید
ناشناس۱۱۰۰۴۶۷۰۷:۵۵:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
کاش بجای این همه صغرا کبری چیدن یک جمله مینوشتید که زن هم حق انتخاب دارد. و ما مردها نباید خود را قیم زنها در همه موارد بدانیم دین اسلام رو ببینید حتی حق انتخاب و بله گفتن رو هم برای ازدواج به زن داده است مادرانی افسرده و عصبی تحویل جامعه دادید که نتیجه اش شده اینکه زندگی ها به شش ماه نرسیده بخاطر فشار روحی روانی و عدم تحمل یکدیگر و عصبی بودن طلاق میگیرن
ناشناس۱۱۰۰۴۷۰۰۸:۰۳:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
زن باید بشیند در خانه و کارهای خانه را انجام دهد.
ناشناس۱۱۰۰۴۷۳۰۸:۲۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
صورت مساله رو عوض نکن، زن‌ها هم مثل مردها باید آزادی عمل داشته باشند برای رفتن به ورزشگاه
ناشناس۱۱۰۰۴۷۵۰۸:۲۹:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۲۹
در ایران با این وضع ورزشگاه ها که خودم هم بیشتر از 4_5بار نرفتم فکر نکنم یک بانوی دارای اصالت خانوادگی حضور پیدا کند .
ناشناس۱۱۰۰۴۸۸۰۹:۰۲:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
کودک انکاری دختر زیر 18 سال زمان باز کردن حساب، شکایت حقوقی در مورد ضر بو شتم شوهر و طلاق!!!دختر در نه سالگی بالغ است ومی تواند ازدواج کند!
ناشناس۱۱۰۰۴۹۱۰۹:۰۷:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
تا موقعی که مساله زنان کاربرد سیاسی داره وضعیت همینه. حقوق واقعی اونها تامین نمیشه و در عوض مسایل تبلیغاتی مانند رفتن به ورزشگاه مساله اصلی میشه. لعنت به سیاستمداران منفعت طلب و روزنامه های وابسته
ناشناس۱۱۰۰۴۹۸۰۹:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
بسیار عالی بود
ناشناس۱۱۰۰۵۱۹۰۹:۳۶:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
آفرین تحلیل درستی بود
ناشناس۱۱۰۰۵۲۱۰۹:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
این همه صغری کبری چیدن نمیخواست. حل طلاق و تبعیض و غیره منافاتی با حل مشکل پوشش اجباری و ورزشگاه و غیره نداره و دستگاههای متفاوتی هم مسوول قضایا هستند. هیچ چیزی توجیه اینکه ما با همه دنیا متفاوتیم نمیشه.
ناشناس۱۱۰۰۵۲۵۰۹:۴۰:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
حالا نه اینکه وقتی بحث ورود زنان به استادیوم مطرح نبود، شماها خیلی دغدغه معیشت و اشتغال و ورزش و ازدواج زنان را داشتید!
ناشناس۱۱۰۰۵۲۶۰۹:۴۱:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ما هم اتفاقا میگوییم مساله مهمی نیست و نباید آنرا تبدیل به گره کور کنید، باید ورود زنان به استادیوم آزاد شود
مهرداد۱۱۰۰۵۳۳۰۹:۴۵:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مشکل اصلی مقاله و کلا تفکر شماها اینه که مسایل به قول شما اصلی زنان رو یا فکر میکنید بهتر از خودشون میدونید و یا فکر میکنید زنان قادر به تشخیص اونها نیستن و صلاح اون ها رو شما بهتر از خودشون میدونید. این زنان هستن که میدونن چه مسایلی اصلی اون ها هست و چی نیست باید از خودشون بپرسین.
ناشناس۱۱۰۰۵۳۴۰۹:۴۵:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ورزشگاه ها و اماکن دولتی مال مردم هست. زنان مگر بخشی از این مردم نیستند. !!؟؟
ناشناس۱۱۰۰۵۳۵۰۹:۴۵:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اینکه مساله ورود زنان به استادیوم اولویت ندارد با اینکه عمدا و با لجبازی محدودیت ایجاد کنید و حق انسانی عده ای را پایمال کنید خیلی فرق داره، بفهم تورو خدا
ناشناس۱۱۰۰۵۳۷۰۹:۴۶:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مساله ورود به استادیوم و موتورسواری و دوچرخه سواری نیست، مساله تبعیض جنسیتی و محدودیتهای عجیب و غریب است.
ناشناس۱۱۰۰۵۴۱۰۹:۴۹:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۲۹
زنان مگر طفل صغیر هستند که شما برایشان تصمیم میگیری؟
ناشناس۱۱۰۰۵۴۵۰۹:۵۱:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اگر استادیوم بد است سینما هم تئاتر هم و اصلا همه چیز برای زنان بد است!!!!!!ا
ناشناس۱۱۰۰۵۴۹۰۹:۵۲:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ورزشگاه که با مالیات ساخته میشود چرا زنان شاغل که مالیات می دهند نبایست از آن استفاده کنند. پس مالیات را هم زنانه مردانه کنید.
سينا۱۱۰۰۶۰۶۱۰:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
مشكل از ديدگاه بيمارگونه شماست ، اگر اين كفايت عقل را داشتيد و براي زنان احترام قائل بوديد تا خودشان انتخاب كنند ديگر براي زنان نسخه آماده نمي پيچيديد.
ناشناس۱۱۰۰۶۱۴۱۰:۵۵:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ایجاد اشتغال و ساخت مسکن برای جوانان و به تبع آن افزایش ازدواج باید در الویت مسئولان باشد به ورزشگاه فرستادن زنان دردی از جامعه دوا نمی کند.
ناشناس۱۱۰۰۶۲۰۱۱:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
چه استدلالهای بیربطی..بطور خلاصه میگوید که چون زنان مشکلات بزرگتری دارند نباید در مورد مشکل کوچکی چون ورود به ورزشگاه صحبت کنند.
امیر۱۱۰۰۶۴۵۱۱:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
خدایا این دوسال روحانی رو با سرعت نور تموم کن
ناشناس۱۱۰۰۷۰۶۱۲:۲۳:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۹
از شنیدن جملاتی مانند عدم حضور زن در ورزشگاه انسان از این همه جهل واپسگرایی وعقب ماندگی دچار حس انزجار میشود
ناشناس۱۱۰۰۷۰۸۱۲:۲۴:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
تا زمانی که مشکلات بزرگی مثل ممنوعیت رفتن خانمها به استادیوم برای تماشای زنده ی فوتبال داریم ... چرا باید سراغ موضوع پیش پا افتاده ای مثل پیدا کردن غارتگران بیت المال رفت
ناشناس۱۱۰۲۲۳۱۱۷:۰۵:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۳۰
یعنی برای پرداختن به یک مسئله باید سایر مسایل را تعطیل کرد اینه منطق شما؟!
ناشناس۱۱۰۰۷۲۷۱۲:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
تنها کشوری هستیم که با ورود بانوان به ورزشگاه مشکل دارد البته در آینده نزدیک این مشکل هم حل میشود و شاید روزگاری بعنوان خاطره برای نسلهای بعدی بازگو شود.
ناشناس۱۱۰۰۷۴۱۱۲:۴۱:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۹
زیاد از موضوع اصلی اجتماع و دولت فاصله نگیرید. مساله زنان نسبت به مساله فساد در درجه چندم است. بیراهه نروید.
پیمان۱۱۰۱۶۴۷۱۱:۳۴:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۳۰
فساد رو در چی می بینی؟ در اینکه یه مسئولی یه پولی رو بدزده؟ یا در بی حیا شدن انسان ها و بد شدن و فاسد شدن فرهنگ کشور و از بین رفتن حس های خوب معنوی و کلی چیز دیگه؟ کدوم مهم تره؟
ناشناس۱۱۰۰۸۳۵۱۴:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اگر شما از هر مساله کوچیکی یه بحران ملی درست میکنین، تقصیر مردم چیه؟
ناشناس۱۱۰۰۸۴۰۱۴:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
آره بابا اصلا تو راست میگی. ورود زنان به استادیوم اولویت نیست، پس اینقدر سنگ اندازی نکنین، آزادش کنید بره.
ناشناس۱۱۰۰۸۴۶۱۴:۱۶:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۹
زنان را فاقد شعور و قدرت تصمیم گیری میدانید. این آیا ارزش است؟ آیا زنان حق ندارن برای خود تصمیم بگیرن و شما باید برای آنها تصمیم بگیرید؟ این ارزش است آیا؟
ناشناس۱۱۰۰۸۶۰۱۴:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
دریق از کمی صداقت.قرن ۲۱..وشما هنوز در دوران قاجار سیر میکنید
پیمان۱۱۰۱۶۴۹۱۱:۳۶:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳۰
زمان قاچار مردم کمتر فاسد بودن. کمتر ظلم میکردن. کمتر قتل و غارت میکردن. کمتر وقیح بودن. پس صد رحمت به زمان قاچار انقدر قرن 21 قرن 21 نکنید که همین قرن 21 جهنم کرده دنیا رو واسه مردم.
ناشناس۱۱۰۰۹۹۱۱۶:۵۹:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
لحن مقاله توهین آمیز به مردان است.
ضد خانوم۱۱۰۰۹۹۴۱۷:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
ايا مشكل خانوم ها فقط رفتن به استاديوم است ؟ امروز استاديوم فردا حجاب و پس فردا سينما
ناشناس۱۱۰۱۲۶۶۲۳:۲۹:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۹
یعنی مشکل فقط معاونت امور زنان ریاست جمهوریه؟
ناشناس۱۱۰۱۷۰۰۱۲:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۳۰
ای زن به تو از فاطمه اینگوپه خطاب است شایسته ترین زینت زن حفظ حجاب است . حالا تو ای زن میخواهی بری ورزشگاه فوتبال و کشتی ببینی.
ناشناس۱۱۰۲۹۲۹۰۹:۲۲:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳۱
چه ربطی داشت؟
ناشناس۱۱۰۱۸۲۸۱۳:۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳۰
وقتی دید برخی اینقدر کوتاه است و قدرت تحلیل ندارند باید هم زود گول بخورند . آیا تاریخ در گذر زمان ارزش زنان را حفظ کرده است؟ خود بانوان هم میدانند که جواب چیست و آنوقت شما مردان نظریه پردازی می کنید ؟ در اماکن عموی هم که برخی گفته اند واقعا مردها هم حیا می کنند وقتی برخی اتفاقات و برخوردها را می بینند چه رسد به خانمهای با اصالت . آیا همین اماکن عمومی غیر از ورزشگاه ایده آل است ؟ اصلا به اسلام و انقلاب کاری ندارم آیا مرد با غیرتی قبول می کند دست زن و بچه اش را بگیرد و در این اماکن قدم بزند ؟ سری بزنید به همین اماکن عمومی انسان شرم می کند . مگر اینکه انسان نباشی .

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 13. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 14. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 15. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 16. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 17. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 18. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 19. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 20. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 9. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 10. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 11. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 15. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 16. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین