چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

گروه اقتصادی الف،   3980624068 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تورم کالاهای وارداتی در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۱۸۳ درصد بوده‌است اما باز هم نسبت به زمستان سال گذشته، ۵.۳ درصد کمتر بوده‌ است. قیمت ارز نیز چند ماهی است که ثبات نسبی را تجربه می‌کند اما باز هم بسیاری از کالاها با قیمت زمانی به فروش می‌رسند که دلار به کانال ۱۹ هزار تومان رسیده بود.

به گزارش ایرنا، محصولات آرایشی و بهداشتی در قفسه‌های متعدد در کنار هم چیده شده‌اند. مشتریانی که بیشتر زن‌ها و دخترهای جوان هستند، در میان قفسه‌های این فروشگاه بزرگ در مرکز تهران می‌گردند. آن‌ها بیش از آنکه خرید کنند، جنس‌ها را در دست‌شان می‌گیرند، قیمت‌ها را نگاه می‌کنند، ابرویی بالا می‌اندازند و کالاها را به سر جای‌شان برمی‌گردانند. بررسی‌ قیمت‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نشان می‌دهد، کرم ضد آفتابی که خرداد ماه امسال ۸۰ هزار تومان بود، حالا ۱۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. کرم آرایشی دیگری که یک ماه پیش، در میانه مرداد ماه ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشت، حالا ۱۳۳ هزار تومان فروخته می‌شود.

زن جوانی می‌گوید: «من یک کرم بهداشتی مراقبت از پوست را پاییز پارسال، ۶۰ هزار تومان می‌خریدم و همیشه از آن استفاده می‌کنم. قیمت آن دو ماه بعد ۸۰ هزار تومان شد. بعد در بهار به ۱۰۰ هزار تومان رسید و حالا هم ۱۲۰ هزار تومان می‌خرم. اول که قیمت بالا رفت، می‌گفتند که دلار گران شده. حالا تا جایی که من می‌دانم، قیمت ارز چند ماهی است که ثابت مانده. ارزان که نمی‌شود هیچ، چرا باز هم همه‌چیز گران می‌شود؟»

این ماجرا، تنها محدود به لوازم آرایشی و بهداشتی نیست. در بازار تمام کالاها از کالاهای ضروری و مصرفی مانند گوشت گرفته تا بازار کالاهای غیر ضروری و لوکس، همین ماجرا جریان دارد. مهرماه سال گذشته نرخ دلار به ۱۹ هزار تومان نزدیک شد. در آن بازه زمانی، به یکباره کالاها با افزایش قیمت جدی مواجه شدند. فروشندگان قیمت کالاهایشان را به سرعت با نرخ دلار جدید تنظیم کردند و تولیدکنندگان نیز به خاطر افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی، قیمت محصولات‌شان را افزایش دادند. دلار در کانال ۱۸ تا ۱۹ هزار تومانی، کمتر از چند هفته دوام آورد و روند کاهشی آن آغاز شد. اما قیمت‌هایی که یک شبه بالا رفته بودند، هیچ وقت پایین نیامدند. طی یکی دوماه اخیر نیز که قیمت ارز در کانال ۱۱ هزار تومانی نسبتا روی ثبات را دیده، باز هم قیمت کالاها بالا رفته‌است.

اقتصاد ثبات ندارد، قیمت‌ها متاثر از نرخ ارز نیست

علیرضا مناقبی، عضو هیات مدیره مجمع واردکنندگان ایران در این باره به ایرنا می‌گوید: «نمی‌شود تمام اقتصاد را با دریچه نرخ ارز نگاه کرد. نمی‌شود گفت که یک روز دلار ۱۹ هزار تومان شد، همه گران کردند و حالا دیگر قیمت‌ها پایین نمی‌آید. البته بخشی از این حرف‌ها هم غلو است. باید ببینیم که زنجیره اقتصادی چطور می‌گردد. از همه‌چیز مهم‌تر، مساله ریسک و ثبات است. وقتی که ثبات در سیستم اقتصادی نباشد، هزینه ریسک را بالا می‌بریم.»

او ادامه می‌دهد: «اقتصاد زمانی می تواند پویا باشد که ثبات نسبی در کار باشد. وقتی این ثبات وجود ندارد، این اتفاقات خیلی دور از انتظار نیست. قیمت ارز خارجی در کشور ما ارز اقتصادی نیست، ارز سیاسی است. با گفتار سیاسی قیمت ارز ما جابه جا می شود. اما دیگر هزینه‌های اقتصادی تغییری نمی‌کند.»

بررسی میدانی نشان می‌دهد که بعضی از کالاهای غیرضروری طی یک سال گذشته اصلا واردات نداشته‌اند و فروشندگان جنس‌های انبار شده از یکی دو سال پیش‌شان را می‌فروشند. اما قیمت‌های آن‌ها حتی بالاتر از اوج قیمتی است که دلار طی یک سال گذشته به آن‌ها رسیده است. به عبارتی دیگر، برخی کالاهایی  که با دلار کمتر از ۴ هزار تومان وارد شده‌اند، حالا با دلار بیشتر از ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شوند.

مناقبی در این‌باره می‌گوید: «اگر کالا برای الان باشد، واردکننده از مسیر درست و قانونی نمی‌تواند وارد کند وهزینه‌هایش بالا می‌رود. اگر هم مال گذشته باشد، باید دقت داشته باشید که پول موجود زنده است. اگر دو سال پیش کالایی را وارد کرده باشند، نمی‌شود که با همان قیمت دو سال پیش بفروشند. طرف می داند که رگ حیاتش بسته به همین جنسی است که دارد. پس می خواهد که خودش را حفظ کند.»

هر قدر هم قیمت بالا باشد، باز هم مردم خرید می‌کنند  

مرکز آمار به تازگی گزارشی تورم کالاهای وارداتی را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، قیمت کالاهای وارداتی در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۱۸۳ درصد افزایش یافته‌است. این در حالی است که تورم کالاهای وارداتی در زمستان ۹۷ نسبت به زمستان ۹۶، ۲۰۳ درصد بود.

از طرفی دیگر نیز تورم کالاهای وارداتی در بهار امسال نسبت به زمستان گذشته، ۵.۳ درصد کاهش داشته است.

کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» بوده است که منفی ۱دهم درصد کاهش ثبت کرده و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه‌های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و ...» است که ٤٤.٢ درصد رشد ثبت کرده است. همچنین در تورم سالانه نیز کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چربیها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و ...» (٦,١ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گرو «آلات و دستگاههای اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و ...» (٢٥٧.١ درصد) است.

با این حساب، تورم کالاهای وارداتی اگرچه در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته افزایش شدیدی داشته، اما در مقایسه با آنچه که در زمستان ۹۷ نسبت به زمستان ۹۶ اتفاق افتاد، تورم کالاهای وارداتی کمتر بوده‌است. در این شرایط چرا باز هم قیمت کالاها بالا و بالاتر می‌رود؟ عضو هیات مدیره مجمع واردکنندگان بخشی از علت این اتفاق را روند عرضه و تقاضا و رفتار خرید مردم می‌داند. مناقبی می‌گوید: «چیزی که در کشور ما مغفول مانده، عرضه و تقاضاست. وقتی فروشنده هر قیمتی بگذارد، شما باز هم جنس او را می‌خری، قیمت‌ها بالا می‌ماند. در هیچ اقتصادی در جهان با کم‌ترین عدد ممکن، روی کالا قیمت نمی‌گذارند. همیشه در همه جای دنیا کالا با بدترین شرایط عرضه می شود. حالا یک جا سیستم فرهنگی طوری است که وقتی قیمت کالا بالا می‌رود، کسی نمی خرد و به همین خاطر، روی اجناس تخفیف می گذارند. در اینجا وقتی قیمت بالا می‌رود، همه برای خرید هول می زنیم و خودمان کاری می‌کنیم که قیمت‌ها بالا رود.»

وی در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «همان زمانی که قیمت ارز ۱۹ هزار تومان شد، یک علت مهم فشار خرید مردم بود. امروز که قیمت ارز در حال کاهش است، خریدار نداریم. ولی حالا اگر روند بازار برعکس شد  و قیمت‌ها دوباره بالا رفت، فشار خرید مردم هم بالا می‌رود. در این میان، افرادی هم از این جزر و مدها سوء استفاده شخصی دارند و اوضاع بازار را به اینجا می‌رسانند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۳۳۹۳۱۱:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۴
آخه چرا باید در کشوری قیمت ارز یه شبه 3-4 برابر بشه؟ تقصیر مردم چیه اونها که اقتصاد دان نیستند فقط میخوان زنده بمونن. کسی که اسمش مسوول هست باید پاسخگو باشه که چرا مملکت به چنین روزی افتاده
ناشناس۱۰۹۳۴۵۵۱۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲۴
افزایش چند برابری قیمت کالاها که همچنان ادامه دارد فقط و فقط به علت حمایت دولت از این گرانی هاست.بخش اعظمی از کارخانه های تولیدی در کشور دولتی هستند و خود این کارخانه ها منبع و منشا افزایش قیمت ها هستند.
آریابان۱۰۹۴۰۲۲۱۵:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۴
سال 97 در یک کلام مشخص کرد که اقتصاد ایران مطلقا دارای ثبات نیست ئ بد تر از همه ، مشکلات اقتصادی ایران آنچنان ریشه در داخل !!!!! داره که حتی ضرب المثل معروف "دو صد گفتار چو نیم کردار نیست" را هم زیر سئوال برد : زیرا در اواسط اردیبهشت ، ترامپ فقط حرف !!!!! زد از تحریم های آتی ، ولی ظرف چند روز قیمت دلار در داخل کشور ما حتی تا 4 برابر هم صعود کرد ولی در 13 آبان طبق وعده اش عمل کرد و تحریم را برقرار نمود ولی قیمت دلاربا کاهش!!!!! روبرو شد. بنابراین برخلاف باور کهن امروزه باید گفت: دو صد کردار چو نیم گفتارنیست !!!!!!.

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 2. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 3. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 4. رفيقمان حال کار نداشت

 5. مهدی ترابی: من عاشق مبارزه با صهیونیست هستم

 6. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

 7. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

 8. جهانگیری: ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد تایید همه ارکان نظام بود/ از قوه قضائیه در برخورد با مفسدان حمایت می‌کنیم

 9. ترامپ: عربستان به‌جز پول، چیز دیگری ندارد/ اگر کسی جای من بود به ایران حمله می‌کرد!

 10. منشی زن برای مدیران یک نهاد دولتی رسما ممنوع شد

 11. پیام نظامی آمریکا به روسیه

 12. به نام ایران، به کام لندنی‌ها!

پربحث‌های هفته

 1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

 2. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 3. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

 4. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

 6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

 10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

 12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 13. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

 14. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 15. داماد رئیس‌جمهور: روحانی مردم را بسیار دوست دارد/ ایشان گفت زمانی که مردم تحت فشار اقتصادی هستند نمی‌تواند راحت بخوابد/ ماجرای واسطه ازدواج با دختر رئیس‌جمهور

 16. از بیکار شدن برادرم شش ماه گذشت

 17. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 18. رفيقمان حال کار نداشت

 19. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 20. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

 21. پاسخ مجلس به گزارش مهر / پرواز اختصاصی بود اما ۳۰۰ میلیون صرفه جویی شد

 22. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

 23. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 24. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

پربحث‌های هفته

 1. وزیر صنعت: رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند

 2. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

 3. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 4. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

 5. نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شده/ برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

 6. مومنی: اقتصاد اسلامی را عقیم و دانشگاه را کمپانی تولید مقاله کرده‌ایم/ نباید حرف های هپروتی بزنیم/ راه نجات ایران توسعه عادلانه است/ دلبستگی به رانت، ویژگی دولتهای روحانی و احمدی نژاد

 7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

 8. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

 9. نوبخت: امکان حذف یارانه سه دهک بالا فعلا وجود ندارد/ پیش‌بینی ایجاد ۲ میلیون شغل در ۹۹ و ۱۴۰۰

 10. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

 11. چگونه ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بر باد رفت؟

 12. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

 13. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 14. دلایل ۸۰درصد معترضان قطع یارانه قانع کننده نبود/ آمادگی برای حذف میلیونی یارانه بگیران غیرنیازمند

 15. جوابیه سایپا به خبر "سراتو سایپا ۱۴ میلیون تومان گرانتر از بازار"

 16. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

 17. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

 18. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 19. وزیر کار: همه تصمیمات درباره هپکو و آذرآب اجرا می‌شود/ کارگران با شرایط بدی مواجه هستند

 20. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

 21. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

 22. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

 23. قیمت گوشت قرمز کاهش یافت + قیمت‌های جدید

آخرین عناوین