نتیجه سفر نتانیاهو به روسیه

گروه جهان الف،   3980623203

سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه و دیدار با «ولادیمیر پوتین»رییس جمهری این کشور اگرچه از سوی بسیاری از تحلیلگران دارای اهداف انتخاباتی ارزیابی شد، اما شواهد حکایت از آن دارد وی نتوانست به اهداف مورد نظر خود در مورد ایران و سوریه دست پیدا کند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه دست و پا زدن های خود برای ماندن در قدرت چند روز مانده به انتخابات پارلمانی سراسری در اراضی اشغالی سفری را به روسیه انجام داد. وی این بار تلاش کرد تا با نشان دادن روابطی نزدیک با کاخ کرملین، آرای روس تبارهای ساکن در اسرائیل را برای خود تضمین کند. اما به نظر می رسید این تیر «بنیامین نتانیاهو» به سنگ خورد و حتی نتایجی عکس داشت.

موقعیت متزلزل نتانیاهو در عرصه داخلی و رقابت شدید احزاب مخالف با حزب لیکود، همچون انتخابات پیشین پیروزی قابل توجه وی در انتخابات را دور از ذهن ساخته است.

بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند ضعف حزب لیکود به ویژه سیاست های نتانیاهو و از جمله رسوایی های مالی که موجب تشکیل چند پرونده فساد علیه وی و نزدیکانش شده، بر موقعیت نتانیاهو در انتخابات تاثیرگذار بوده است. در مقابل حزب آبی و سفید به رهبری «بنی گاتس» رقابت تنگاتنگی را با حزب لیکود نتانیاهو دارد. روز گذشته برخی رسانه های جهان از پیشی گرفتن رقیب نخست وزیر در نظرسنجی ها سخن گزارش دادند. تارنمای روزنامه صهیونیستی «هاآرتض» وضعیت نتانیاهو برای پیروزی را دشوار پیش بینی کرد به این نحو که ائتلاف آبی و سفید ۳۳ و لیکود ۳۱ کرسی را در انتخابات کسب خواهد کرد. از نگاه این گزارش هر دو حزب فوق قادر به تشکیل دولت ائتلافی خواهند شد اما در این میان احتمال شکست خوردن نخست وزیر بسیار زیاد است.

سیاست خارجی عرصه مانور نتانیاهو

این تحولات در حالی رخ می دهد که نتانیاهو از همه ابزارها و ترفندها برای کسب پیروزی در انتخابات استفاده می کند. ناتوانی وی در عرصه های داخلی موجب شده است تا وی مدعی توانایی  در حوزه سیاست خارجی شود. در این چارچوب وی روی حمایت های رهبران کشورهای پرقدرت جهان به ویژه پشتیبانی بی دریغ «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا حساب ویژه ای باز کرده است.

نتانیاهو حدود ۱۰ روز قبل سفری را به لندن انجام داد و با مقامات بریتانیایی دیدار و گفت وگو کرد. وی در حاشیه این سفر با «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز دیدار کرد و هماهنگی هایی را با وی انجام داد. چند روز پس از این دیدار بود که نتانیاهو وعده انتخاباتی الحاق بخش هایی از کرانه باختری به اسرائیل را در صورت پیروزی در انتخابات مطرح کرد.

این ادعا باعث واکنش های گسترده جهانی و محکومیت آن از سوی دولت ها شد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای نشان دادن توانایی های خود در عرصه جهانی در اظهارنظری اعلام کرد که به پشتوانه دولت ترامپ در کاخ سفید قادر به انجام این اقدام است و در صورت پیروزی در انتخابات، به سرعت از این فرصت یگانه به نفع رژیم اشغالگر استفاده خواهد کرد.

شکست سفر انتخاباتی نتانیاهو به روسیه

گام بعدی نتانیاهو برای فریب افکارعمومی و جلب نظر یهودیان روس تبار نمایش نزدیکی تل آویو با مسکو بود. وی که سفر دو هفته قبل خود به برزیل را به بهانه نزدیکی به انتخابات لغو کرده بود تنها شش روز مانده به انتخابات برای سومین بار در سال جاری به روسیه سفر کرد تا از طریق رایزنی و تصاویر خود در کنار «ولادیمیر پوتین» به نفع خود و حزب لیکود استفاده کند.

با این حال بنابر تحلیل برخی رسانه های جهان این سفر نتوانست اهداف نخست وزیر رژیم صهیونیستی را محقق سازد. تارنمای خبری تحلیلی «المانیتور» دستاورد این سفر برای نتانیاهو را ناچیز ارزیابی کرد و عنوان داشت نخست وزیر اسرائیل خواستار دیدار مشاوران امنیتی اسرائیل، آمریکا و روسیه در کنار دیدار رهبران آن ها بود که مورد قبول رئیس جمهوری روسیه واقع نشد.

علاوه بر این نتانیاهو در  سفر اخیر خود به شدت تلاش داشت تا در دیدار با پوتین مجوز آزادی عمل برای انجام حملات نظامی در سوریه را کسب کند. وی همچنین بر متعهد نبودن ایران به توافق هسته ای برجام تمرکز کرده بود. المانیتور  عنوان داشت در رویکردهای کاخ کرملین نسبت به این دو موضوع تغییری ایجاد نشد. مسکو همچون گذشته اعلام کرد که گزارش های آژانس در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را مورد تایید قرار می دهد. علاوه بر این مسکو در بیانیه ای با وعده انتخاباتی نتانیاهو در زمینه الحاق بخش هایی از کرانه باختری هم مخالفت کرد و آن را خطرناک دانست.

 برخی رسانه ها هم از هشدار پوتین به نتانیاهو در مورد ادامه حملات هوایی به سوریه خبر دادند. گفته می شود روسیه اعلام کرده است ممکن است در صورت ادامه این روند جنگنده های مهاجم اسرائیلی را ساقط کند. حتی روزنامه «گاردین» که یکی از اهداف این سفر را  جلب همکاری نظامی و امنیتی روسیه ارزیابی کرده بود عنوان داشت هفته گذشته جنگنده های سوخو ۳۵ روسیه از ورود هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی به حریم سوریه و حمله هوایی به بخش های جنوبی این کشور جلوگیری کرده بودند. به نوشته این روزنامه بریتانیایی، نتانیاهو تلاش کرد تا در این سفر به پوتین القا کند که افزایش قدرت ایران نه تنها تهدیدی برای اسرائیل است بلکه به نفع روسیه هم نیست.

از طرف دیگر رسانه های صهیونیستی  که در دوره رقابت های انتخاباتی به دنبال هر سوژه خبری مهم هستند این سفر را نه تنها بی حاصل بلکه با دستاوردهای منفی برای نخست وزیر این رژیم تحلیل کردند. تارنمای روزنامه «Times of Israel » نوشت نتانیاهو که برای دیدار با رئیس جمهوری به شهر سوچی رفته بود سه ساعت منتظر دیدار با پوتین ماند، تا از مسکو بخواهد مانع اقدامات ایران شود.

برخی چهره های سیاسی صهیونیست ها همچون «جوزف لیبرمن» با انتقاد از این اقدام مسکو، اظهار داشتند که منتظر نگاه داشتن طولانی مدت بنیامین نتانیاهو تصادفی نبوده است.

به اعتقاد لیبرمن که خود در اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری مولداوی متولد شد، در روسیه هیچ اتفاقی به صورت تصادفی رخ نمی دهد و آن ها برای همه جزئیات کوچک هم برنامه ریزی دارند. بنابراین بی دلیل نخست وزیر اسرائیل را به مدت سه ساعت در اتاق منتظر نمی گذارند. وی تاکید کرد: بین اظهارات پوتین و نتانیاهو هم اختلاف نظری کامل به چشم می خورد؛ به ویژه آنکه پس از این دیدار وزیر امور خارجه روسیه هم بر لزوم احترام به حق حاکمیت دولت سوریه تاکید کرد.  

تحلیل المانیتور هم حاکی از آن است به رغم روابط نتانیاهو و پوتین، در هر دو موضوع (فعالیت هسته ای ایران و حملات هوایی به سوریه) روسیه نشان داد که روابط نزدیک و استراتژیک خود را با ایران حفظ می کند زیرا هر دو کشور منافع مشترکی دارند. ایران بازیگر بسیار مهمی برای روسیه در تحولات سوریه و کل خاورمیانه است. نتانیاهو امیدوار بود تا پس از ۱۳ دیدار مستقیمی که در ۴ سال گذشته با پوتین انجام داده است قادر باشد شکافی را در روابط تهران و مسکو ایجاد کند اما نه تنها مشارکت دو کشور در سوریه در حوزه سیاسی و امنیتی محکم باقی مانده است بلکه حضور و همکاری اقتصادی هم به مولفه ای مهم در سوریه تبدیل شده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 3. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 4. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 5. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 6. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 9. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 12. المیادین مدعی شد: زم در اربیل بازداشت شده است

 13. واکنش عطاءالله مهاجرانی به دستگیری روح الله زم

 14. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 15. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 16. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 17. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 18. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 19. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 20. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 21. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 22. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 23. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 24. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 25. متین ستوده به دادسرای ارشاد تهران احضار شد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 11. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 23. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 24. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 25. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 8. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 9. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 10. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 11. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 12. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 13. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 14. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

 15. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 16. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 17. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 18. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 19. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 20. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 21. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

 22. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 23. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 24. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 25. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

آخرین عناوین