در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

امیرحسین رحمانی،   3980623195 ۶۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

سال‌هاست که پدیده ای مذموم در صحنه سیاست ایران رخ داده که مقامات و مسئولان بعد از هر اتفاق و حادثه خرد و کلانی خود در قامت یک منتقد ظاهر می شوند و شروع به موضع گیری هایی می کنند که شاید کمتر مخالف و ضد انقلابی نیز چنین واکنشی داشته باشد.

اما دلیل اینکه مسئولان در عین داشتن قدرت، خود اپوزیسیون می شوند چیست و چرا یک مسئول به طور عجیبی هم در جایگاه پوزیسیون و هم اپوزیسیون قرار می گیرد؟ درباره این که چرا چنین اتفاقی رخ می دهد باید به دلایل زیر اشاره کرد:

وقتی جریان و گروه سیاسی پیروز نمی تواند وعده ها و قول هایی که به مردم در زمان تبلیغات انتخاباتی داده محقق کند احتمالاً یکی از راه هایی که ممکن است برگزیند اپوزیسیون نمایی است. در این صورت مقام مسئول در عین حال که خود جایگاه رسمی دارد و باید پاسخگوی ضعف ها باشد به منتقد وضع موجود تبدیل می شود و نهادهای دیگر را مقصر معرفی می کند.

این وضعیت به خصوص در کشورهایی مثل ما وجود دارد چرا که تشکیلات و ساختار حزبی موثری وجود ندارد و بنابراین سیاست قائم به شخص است و این امکان ایجاد می شود که آن مقام و مسئول هر روز به رنگ و چهره ای در آید. این مقامات و مسئولان بعد از وقوع یک اتفاق یا آشکار شدن شکست یک سیاست، سریعاً نوک پیکان حمله خود را متوجه بخش های دیگر نظام سیاسی می کنند.

دلیل دیگری که مقامات و مسئولان گاه خود به اپوزیسیون نظام سیاسی تبدیل می شوند فقدان عقلانیت و غلبه عواطف و احساسات است. در واقع  برخی سیاستمداران و مقامات در ایران بدلیل نداشتن تجربه سیاسی بیشتر از آن که بر مدار عقلانیت و منطق سیاست ورزی کنند درگیر و دچار احساس می شوند. با گسترده شدن فضای مجازی و استفاده از شبکه های اجتماعی، غلبه رفتار هیجانی و احساسی در مقامات و مسئولانی که در این شبکه ها حضور دارند بسیار بیشتر دیده می شود. در این حالت آن مقام یا مسئول بر این تصور است که درباره هر موضوع و اتفاقی باید اظهارنظر کند چرا که می تواند عطش توجه و دیده شدن خود را برآورده نماید. همین امر موجب می شود اشتباهات و واکنش های عجیب و غریب آن مسئول نیز افزایش یابد.

نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که اپوزیسیون نمایی مسئولان به ساختار سیاسی ضربه می زند و زمینه افزایش نارضایتی و تضعیف نظام سیاسی را به همراه دارد. البته شاید آن مقام چنین هدف و قصدی نداشته باشد اما نتیجه و خروجی موضع گیری های وی به چنین اتفاقی منجر خواهد شد.

اخیراً در ماجرای خودسوزی مرحومه سحر خدایاری نیز برخی سیاستمداران و مقامات در جلوه و قامت اپوزیسیون موضع گیری کردند و مثلاً از ظلم به زنان، تبعیض و عقب ماندگی سخن گفتند. این افراد در حالی معترض شرایط موجود شدند که خود این افراد، بستگان یا هم حزبی های آن ها از اوائل انقلاب اسلامی به عنوان مقام و مسئول در مناصب و جایگاه های دولتی حضور داشته اند.

در ماجرای دختر آبی حتی برخی سیاسیون پا را فراتر گذاشتند و در موضع گیری عجیب خواستار حضور خیابانی مردم مانند اعتراضات تونس به خودسوزی یک دستفروش و شورش علیه ساختار شدند! مشخص نیست این مسئولان در طول سال هایی که در قدرت بودند به جز اتخاذ مواضع پوپولیستی چه اقداماتی جهت کمک به زنان انجام داده اند. مهم تر این که چگونه وقتی خودشان در این سیستم مسوولیت داشته و دارند بر علیه آن عمل می کنند؟! اگر چنین مقامات و مسئولانی واقعاً قائل به شورش و انقلاب هستند بالطبع باید از مناصب خود کناره گیری کنند نه اینکه همزمان هم در یک سیستم سیاسی صاحب مقام و منصب باشند هم اینکه دنبال سرنگونی و به آشوب کشاندن آن باشند. به عبارتی دیگر لازمه کسب مقام سیاسی این است که آن مقام یا مسئول بداند اگر عیب و نقصی وجود دارد باید از روش های مسالمت آمیز و قانونی آن ایراد برطرف شود نه آن که خود پیشقدم برای ایجاد ناآرامی و آشوب شود.

در نهایت باید گفت موضع گیری برخی مقامات سیاسی که به مثابه اپوزیسیون رفتار می کنند شاید در کوتاه مدت بتواند اندک اعتباری برای آنها به همراه داشته باشد اما بدون شک در بلندمدت جواب نخواهد داد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۴۵۴۷۰۰:۰۸:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
احمدی نژاد با اون ابهتش میگفت من قدرتی ندارم دیگه وای به حال اینا ...
ناشناس۱۰۹۴۸۵۳۰۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
درود بر سه نماینده شجاع تهران یعنی صادقی، سلحشوری و مطهری که حرفهای مردم را بازتاب می دهند. مطمئنا" دشمن زیاد دارند. به امید روزی که همه نماینده های مجلس شجاعت آنان را داشته باشند.
ناشناس۱۰۹۵۰۱۳۱۰:۵۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
حرف مردم؟ یا حرف های به ظاهر مردمی ولی در اصل ضد مردمی؟
ناشناس۱۰۹۵۱۹۷۱۲:۰۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کس حرف دل مردم را بزند، بد است. هر کس به به و چه چه کند خوب است!!!!
ناشناس۱۰۹۵۲۳۱۱۲:۱۶:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مردم یادتونه!!؟؟ قیمت دلار لحظه ای تغییر می کرد؟؟!! ... جدا خودشیفتگی هم حدی دارد.
ناشناس۱۰۹۵۰۱۸۱۰:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بیچاره شجاعت بیچاره ملت بیچاره نظام
ناشناس۱۰۹۵۰۵۵۱۱:۱۰:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
شجاع ؟ شوخی میکنی ! اینها چجور نماینده هایی هستن که یک بار هم علیه گرونی و دزدی و فساد مسئولین موضع گیری نکردن ؟!
ناشناس۱۰۹۵۲۳۰۱۲:۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
علیه گرونی حرف زدن شجاعت نمی خواد
ناشناس۱۰۹۵۰۶۹۱۱:۱۷:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
گرونی و فقر و تورم مثلثی هست که حقتونه
ناشناس۱۰۹۵۱۳۲۱۱:۴۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
واعظان کین (که این) جلوه در محراب و منبر میکنند چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند فقط حرف مردم رو میزنن, اگر واقعا به فکر مردم هستن چرا رای شون شفاف نیست؟
ناشناس۱۰۹۵۱۴۶۱۱:۴۸:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خیلی دوست دارم نظرشون رو در مورد دستگیری دختر وزیر دولت مورد حمایتشون رو هم بگن! آخه هم دختر آبی مظلوم بوده هم دختر وزیر! چرا در مورد یکی این همه حرف میزنن در مورد یکی سکوت میکنن!؟؟!
ناشناس۱۰۹۵۳۷۶۱۲:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خانم سلحشور با همسرش روی هم صاحب 15 شرکت هستند (درگوگل جستجو کنید) . این خانم سلحشور از کجا این همه ثروت را اورده ؟
عمار۱۰۹۴۵۵۲۰۰:۱۰:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اصلاح طلبان شریف ترینند. در کارآمدی و عدم خلف وعده زبانزد خاص و عامند. از حیث شفافیت و صراحت هم که دیگه نگو. هرچه از شرافتشان بگوییم کم است.
ناشناس۱۰۹۴۹۲۳۱۰:۰۵:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خواب دیدی خیر باشه
ناشناس۱۰۹۴۹۵۰۱۰:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ياد شعر اون روباهه افتادم كه به كلاغ زشت و بيريخت ميگفت: چه پري چه دمي عجب پايي!!! هر چي اين جور تعريفها رو بيشتر ميشنوم به سوء نيت تعريف كننده و سوء اخلاق و رفتار تعريف شونده بيشتر مظنون ميشم
ناشناس۱۰۹۴۹۸۲۱۰:۳۶:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خر لنگ را رخش نامیدن ریشخند کردنه تا تعریف
ناشناس۱۰۹۴۵۶۴۰۰:۳۵:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
کاسبان سیاست!
ناشناس۱۰۹۴۵۶۷۰۰:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
باز خوب این چهار نفر حرف میزنند بقیه که نقش ... دارند !
ناشناس۱۰۹۴۸۷۶۰۹:۴۰:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از اینان بپرسید این حرف زدنشان جه هزینه هایی را برای مردم ایجاد کرده است
ناشناس۱۰۹۵۰۰۸۱۰:۴۸:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
یعنی هیچ کس حرف نزند ؟!
ناشناس۱۰۹۵۱۵۰۱۱:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
شعار دادن شما هزینه ساز نه حرفای اینا
ناشناس۱۰۹۴۵۷۴۰۰:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
وقتی نماینده کار مثبتی انجام نداده چه کار کند ؟ 4 سال گذشت و هیچ !
حمید۱۰۹۴۵۷۹۰۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اینکه در بلند مدت چه چیزی جواب می دهد رو اجازه بدید گذر زمان مشخص کنه
ناشناس۱۰۹۴۵۹۸۰۱:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بارها گفتم تا وقتی ۴ تا مسوول به خصوص دولتی که سر کار بوده و رفته کنار ، کارنامه اش را بازبینی نکنید و عمل و امضاهای غیر قانونی و ضد قانون و یا عدم عمل به قانون را مچگیری نکرده باشید و به زندان نیاندازین وضع همین است
ناشناس۱۰۹۴۶۰۰۰۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همین شخص امثالی داشته در مجلس و دولت که الان در خارج بی حجاب دارد حرف می زند و پول در می اورد
ناشناس۱۰۹۴۶۱۱۰۱:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۵
به جای این اداها اگر راست میگید قانون شفافیت آرا نمایندگان تصویب کنید چیزی که در عراق و افغانستان و اتحادیه اروپا و آمریکا وجود داره ولی ما از اون محرومیم
ناشناس۱۰۹۵۲۶۲۱۲:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ما هم همین رو میگیم ...چرا مطهری و صادقی و اون زن مخالف طرح شفافیت اند؟
دانیال۱۰۹۴۶۱۵۰۱:۲۲:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بر مبنای افکار شما هر فرد مسؤلی به دلیل داشتن جایگاه در یک سیستم حق هیچگونه اعتراض یا بیان ایراد را ندارد چون خود در ان شریک است سوال؟ یا با منطق شما این عدم اجازه اعتراض به معنای سر سپردگی نیست؟
ناشناس۱۰۹۵۰۸۱۱۱:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
در واقع نیز باید همینگونه باشد یعنی هر فرد مسؤلی به دلیل داشتن جایگاه در یک سیستم حق هیچگونه اعتراض یا بیان ایراد را ندارد چون خود در ان شریک است . مگه میشه کسی رئیس قوه قضائیه را منصوب اما در عدم برخورد جدی با فساد و اختلاس های کلان مسئول نباشد؟
راه۱۰۹۴۶۳۳۰۲:۰۹:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ایکاش مردم به بلوغ سیاسی رسیده باشند و در انتخابات آتی ، مردم ستیزان و فریبکاران و مُلَوَّن‌ها و قانون‌گذارانِ قانون‌ستیز و وطنفروشان را از غصب کرسی محروم و مایوس کنند ___________________________ ایکاش شورای نگهبان دقت بیشتری کند
ناشناس۱۰۹۴۶۵۷۰۳:۴۰:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
دفاع از مظلوم میشه اپوزیسیون نمایی؟!
ناشناس۱۰۹۴۸۲۹۰۹:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
سو استفاده از مظلوم، نه دفاع از مظلوم
میلاد حمیدی۱۰۹۴۸۳۸۰۹:۱۴:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اگر صرفا در حرف باشه یا با آب و تاب و برای پرزنت کردن خود باشه بله
ناشناس۱۰۹۴۹۳۳۱۰:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
تا الان ساکت بودن الان نزدیک انتخابات صداشون دراومده
ناشناس۱۰۹۴۶۵۸۰۳:۴۱:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
کاش حداقل معنای اپوزیسیون رو میدونستی بعد این مقاله رو مینوشتی.
ناشناس۱۰۹۴۶۶۰۰۳:۴۸:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
باز صد رحمت به شهامت پروانه سلحشوری و علی مطهری و محمود صادقی که غیرت شان از امثال عارف و کواکبیان و حضرتی و ... خیلی بیشتر است. در مورد دلواپسان مجلس و سکوت و بی اعتنایی مرگبارشان هم چیزی نگویم بهتر است.
ناشناس۱۰۹۴۹۳۸۱۰:۱۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
صد رحمت به کواکبیان که با شفافیت موافقه نه محمود صادقی که رییس کمیسیون شفافیت هستش ولی با طرح شفافیت مخالفت کرده خدا وکیلی اینارو به هرکی بگی پناهندگی بهت میدن
هوشنگ۱۰۹۴۶۶۸۰۵:۰۵:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
آیا اعتراض و به خیابان آمدن براندازی است؟ ضمن اینکه براندازی اگر بر مبنای رفتار دموکراتیک باشد، چرا بد است؟ همین الان که مناظره کاندیدای حذب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری در جریان است؛ معنی پاسخگویی ادبیات سیاستمدار مشاهده می شود.. می شود با گوش دادن به آن، فوق لیسانس گرفت!!!
ناشناس۱۰۹۴۶۷۷۰۶:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همین که مردم ما بفهمن اصول گرا و اصلاح طلب فرقی ندارن و همگی از یک قماشن خودش کلی باعث پیشرفته. یک جوری تو کامنت ها از این شبه احزاب دفاع می کنن که انگار دارن حقوق ماهیانه میدن بهشون. بابا بنده خدا از دفاع از اینا چی رسیده به ما آخه؟
ناشناس۱۰۹۴۶۹۲۰۷:۰۵:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اتفاقا نماینده مجلس نماینده مردم در ساختار حکومته و حق داره کوتاهی ها رو فریاد بزنه و اصولا برای همین اونجاست!
ناشناس۱۰۹۴۷۰۹۰۷:۴۰:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خانم سلحشوری ! چه خبر از فعالیت های چهار شرکت تان ؟
ناشناس۱۰۹۴۹۴۱۱۰:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
طرف شرکت داره بعد ملت توقع دارن که از حقوق کارگر دفاع کنه اگر آرا شفاف بود این انفاقات نمیافتاد
ناشناس۱۰۹۵۰۹۷۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
محرمه دیگه نه؟ مگه اباعبدالله نمیگه اگه دین نداری آزاده باش؟ چرا دروغ می بندی ؟
ناشناس۱۰۹۴۷۴۳۰۸:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این جور نماینده ها به انتخابات هم نزدیک میشیم میگردن دنبال مسئله ای که خودشون رو مطرح کنن
ناشناس۱۰۹۴۷۴۸۰۸:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هم مجلس رو در اختیار دارند و هم دولت را ولی مرتب از نبود اختیارات صحبت می کنند اگر مردم کمی بیشتر فکر کنند متوجه می شوند این جماعت تنها به منافع گروهی خود فکر می کنند و از مردم استفاده ابزاری می کنند.
ناشناس۱۰۹۴۷۵۷۰۸:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کس حرف مردم را بزند، بد است.
ناشناس۱۰۹۴۷۷۹۰۸:۴۲:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
درود بر نماینده شیرزن تهران
ناشناس۱۰۹۴۸۳۶۰۹:۱۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این شیرزن نماینده تا حالا شده از اجاره مسکن که در تهران سه برابر شده حرفی بزنه و شکایتی بکنه؟!!!!!!
ناشناس۱۰۹۴۸۶۳۰۹:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مگه فقط همون مردم تهران به همچین نماینده ای افتخار کنند
مهران۱۰۹۴۷۸۴۰۸:۴۲:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
انصافا یه بار شده امثال این خانم به اصطلاح نماینده برای مشکلات واقعی مردم از تورم و بیکاری و بدبختی و ... دادی بزنن ؟خیر چون براشون منفعتی ندارد دوستشون و هم حزبیشون با اسلحه زد زنش رو اونم زن دومی که سی و پنج سال ازش جوون تر بود صدای هیچکدومشون در نیومد حالا مثلا الان به خاطر خودکشی یه خانم مدافع حقوق بانوان شدن
ناشناس۱۰۹۵۰۶۶۱۱:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از کجا میدونی داد نزدن ، چرا فکر میکنین فشار اجتماعی وارد شده به زنان مشکل واقعی نیست ؟!
ناشناس۱۰۹۴۷۹۲۰۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از ماست که بر ماست
حسین۱۰۹۴۸۰۵۰۸:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
پس آزادی بیان و وظیفه نمایندگی مندرج در قانون اساسی چه می شود؟ اگر به تشخیص شما باشد که فکر می کنم همه اپوزیسیون نظام هستند
ناشناس۱۰۹۴۸۱۱۰۸:۵۹:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
دفاع از حقوق اولیه یک ملت وظیفه همه است .
ناشناس۱۰۹۴۸۲۰۰۹:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بهترین مجلسدر ادوار کنونی مجلس ششم بود
بانام۱۰۹۴۸۳۲۰۹:۱۱:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این موضوع ربطی به اپوزیسیون بودن یا نبودن فرد ندارد و حتی برای کسب وجه هم نیست بلکه ناشی از بی خاصیت بودن احزاب و تشکیلاتی است که این افراد عضوی از آنها محسوب می شوند و به علت انفعالی بودن این تشکیلات فرد مجبور است بر اساس عقل و منطق و برداشت خود و نه به عنوان سخنگو حزب از یک موضوع اجتماعی دفاع یا انتقاد کند. در جامعه ممکن است خیلی ها نظر مشابه داشته باشند که نه عضو حزبی هستند و نه ذی نفع در تشکیلاتی و تنها تفاوت ایندو در این است که چون یک عده به تشکیلاتی وابسته هسنند صدای آنها رساتر و بیشتر شنیده میشود
ناشناس۱۰۹۴۸۵۷۰۹:۲۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کسی خلاف اکثریت حاکمیت نظری بدهد اپوزیسیون است ؟!!! متاسفانه جوی در جامعه حاکم شده است که اساسا هیچ کار مثبتی به چشم که نمی آید هیچ ، به صورت منفی نیز به آن واکنش نشان داده میشود .
ناشناس۱۰۹۴۸۸۰۰۹:۴۳:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اگر اتفاقی نماینده ای از حقوق مردم دفاع کنه مورد اعتراض شما واقع میشه پس چکار کنند این بیچاره ها تازه شما که سایت خبری هستید وای به دیگران
ناشناس۱۰۹۴۹۸۳۱۰:۳۷:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از وقتی اقای رئیسی به مقام ریاست قوه قضاییه رسیده اند با مشاهده ارای دادگستری ها، روزی صد هزار بار شکر می کنم که به روحانی رای دادم روحانی متشکریم
ناشناس۱۰۹۴۹۹۷۱۰:۴۳:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
در تاریخ ۴۰ساله جمهوری اسلامی مجلس ششم و نمایندگانش با شرف ترین مجلس بوده است که در هر جلسه اش لرزه بر اندام مستبدین می انداخت .
ناشناس۱۰۹۵۰۲۱۱۰:۵۳:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اما علی علیه السلام می فرماید: سخن حق را بشنو حتی اگر دشمن انرا بزند..لطفا هرکسی حرف حقی زد او را همراهی با اپوزیسیون ندانید..رفتار خود را اصلاح کنید و گزک به دست دشمن ندهید..مردم دوست و دشمن را می شناسند پایمالی حقوق مصرح زنان در قانون اساسی را سالهاست نهادهای مستقل دارند فریاد می زنند ولی کو گوش شنوا
ناشناس۱۰۹۵۰۳۳۱۰:۵۸:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
يعنی به زعم شما اگه در مورد سحر حرفی نميزدند، حاکميتی بودند؟!
ناشناس۱۰۹۵۰۷۰۱۱:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ظاهرا فقط باید امثال پناهیان اعتراض کنند وفریاد بزنند تا اپوزسیون به حساب نیان !!

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 13. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 14. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 15. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 16. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 17. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 18. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 19. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 13. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 14. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 15. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 16. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 17. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 18. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 5. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 6. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 7. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 8. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 9. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 10. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 11. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 12. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 14. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 15. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 17. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 18. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 19. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 20. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 21. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 22. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 23. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 24. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 25. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

آخرین عناوین