در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

امیرحسین رحمانی،   3980623195 ۶۳ نظر، ۲۹ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

سال‌هاست که پدیده ای مذموم در صحنه سیاست ایران رخ داده که مقامات و مسئولان بعد از هر اتفاق و حادثه خرد و کلانی خود در قامت یک منتقد ظاهر می شوند و شروع به موضع گیری هایی می کنند که شاید کمتر مخالف و ضد انقلابی نیز چنین واکنشی داشته باشد.

اما دلیل اینکه مسئولان در عین داشتن قدرت، خود اپوزیسیون می شوند چیست و چرا یک مسئول به طور عجیبی هم در جایگاه پوزیسیون و هم اپوزیسیون قرار می گیرد؟ درباره این که چرا چنین اتفاقی رخ می دهد باید به دلایل زیر اشاره کرد:

وقتی جریان و گروه سیاسی پیروز نمی تواند وعده ها و قول هایی که به مردم در زمان تبلیغات انتخاباتی داده محقق کند احتمالاً یکی از راه هایی که ممکن است برگزیند اپوزیسیون نمایی است. در این صورت مقام مسئول در عین حال که خود جایگاه رسمی دارد و باید پاسخگوی ضعف ها باشد به منتقد وضع موجود تبدیل می شود و نهادهای دیگر را مقصر معرفی می کند.

این وضعیت به خصوص در کشورهایی مثل ما وجود دارد چرا که تشکیلات و ساختار حزبی موثری وجود ندارد و بنابراین سیاست قائم به شخص است و این امکان ایجاد می شود که آن مقام و مسئول هر روز به رنگ و چهره ای در آید. این مقامات و مسئولان بعد از وقوع یک اتفاق یا آشکار شدن شکست یک سیاست، سریعاً نوک پیکان حمله خود را متوجه بخش های دیگر نظام سیاسی می کنند.

دلیل دیگری که مقامات و مسئولان گاه خود به اپوزیسیون نظام سیاسی تبدیل می شوند فقدان عقلانیت و غلبه عواطف و احساسات است. در واقع  برخی سیاستمداران و مقامات در ایران بدلیل نداشتن تجربه سیاسی بیشتر از آن که بر مدار عقلانیت و منطق سیاست ورزی کنند درگیر و دچار احساس می شوند. با گسترده شدن فضای مجازی و استفاده از شبکه های اجتماعی، غلبه رفتار هیجانی و احساسی در مقامات و مسئولانی که در این شبکه ها حضور دارند بسیار بیشتر دیده می شود. در این حالت آن مقام یا مسئول بر این تصور است که درباره هر موضوع و اتفاقی باید اظهارنظر کند چرا که می تواند عطش توجه و دیده شدن خود را برآورده نماید. همین امر موجب می شود اشتباهات و واکنش های عجیب و غریب آن مسئول نیز افزایش یابد.

نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که اپوزیسیون نمایی مسئولان به ساختار سیاسی ضربه می زند و زمینه افزایش نارضایتی و تضعیف نظام سیاسی را به همراه دارد. البته شاید آن مقام چنین هدف و قصدی نداشته باشد اما نتیجه و خروجی موضع گیری های وی به چنین اتفاقی منجر خواهد شد.

اخیراً در ماجرای خودسوزی مرحومه سحر خدایاری نیز برخی سیاستمداران و مقامات در جلوه و قامت اپوزیسیون موضع گیری کردند و مثلاً از ظلم به زنان، تبعیض و عقب ماندگی سخن گفتند. این افراد در حالی معترض شرایط موجود شدند که خود این افراد، بستگان یا هم حزبی های آن ها از اوائل انقلاب اسلامی به عنوان مقام و مسئول در مناصب و جایگاه های دولتی حضور داشته اند.

در ماجرای دختر آبی حتی برخی سیاسیون پا را فراتر گذاشتند و در موضع گیری عجیب خواستار حضور خیابانی مردم مانند اعتراضات تونس به خودسوزی یک دستفروش و شورش علیه ساختار شدند! مشخص نیست این مسئولان در طول سال هایی که در قدرت بودند به جز اتخاذ مواضع پوپولیستی چه اقداماتی جهت کمک به زنان انجام داده اند. مهم تر این که چگونه وقتی خودشان در این سیستم مسوولیت داشته و دارند بر علیه آن عمل می کنند؟! اگر چنین مقامات و مسئولانی واقعاً قائل به شورش و انقلاب هستند بالطبع باید از مناصب خود کناره گیری کنند نه اینکه همزمان هم در یک سیستم سیاسی صاحب مقام و منصب باشند هم اینکه دنبال سرنگونی و به آشوب کشاندن آن باشند. به عبارتی دیگر لازمه کسب مقام سیاسی این است که آن مقام یا مسئول بداند اگر عیب و نقصی وجود دارد باید از روش های مسالمت آمیز و قانونی آن ایراد برطرف شود نه آن که خود پیشقدم برای ایجاد ناآرامی و آشوب شود.

در نهایت باید گفت موضع گیری برخی مقامات سیاسی که به مثابه اپوزیسیون رفتار می کنند شاید در کوتاه مدت بتواند اندک اعتباری برای آنها به همراه داشته باشد اما بدون شک در بلندمدت جواب نخواهد داد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۴۵۴۷۰۰:۰۸:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
احمدی نژاد با اون ابهتش میگفت من قدرتی ندارم دیگه وای به حال اینا ...
ناشناس۱۰۹۴۸۵۳۰۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
درود بر سه نماینده شجاع تهران یعنی صادقی، سلحشوری و مطهری که حرفهای مردم را بازتاب می دهند. مطمئنا" دشمن زیاد دارند. به امید روزی که همه نماینده های مجلس شجاعت آنان را داشته باشند.
ناشناس۱۰۹۵۰۱۳۱۰:۵۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
حرف مردم؟ یا حرف های به ظاهر مردمی ولی در اصل ضد مردمی؟
ناشناس۱۰۹۵۱۹۷۱۲:۰۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کس حرف دل مردم را بزند، بد است. هر کس به به و چه چه کند خوب است!!!!
ناشناس۱۰۹۵۲۳۱۱۲:۱۶:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مردم یادتونه!!؟؟ قیمت دلار لحظه ای تغییر می کرد؟؟!! ... جدا خودشیفتگی هم حدی دارد.
ناشناس۱۰۹۵۰۱۸۱۰:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بیچاره شجاعت بیچاره ملت بیچاره نظام
ناشناس۱۰۹۵۰۵۵۱۱:۱۰:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
شجاع ؟ شوخی میکنی ! اینها چجور نماینده هایی هستن که یک بار هم علیه گرونی و دزدی و فساد مسئولین موضع گیری نکردن ؟!
ناشناس۱۰۹۵۲۳۰۱۲:۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
علیه گرونی حرف زدن شجاعت نمی خواد
ناشناس۱۰۹۵۰۶۹۱۱:۱۷:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
گرونی و فقر و تورم مثلثی هست که حقتونه
ناشناس۱۰۹۵۱۳۲۱۱:۴۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
واعظان کین (که این) جلوه در محراب و منبر میکنند چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند فقط حرف مردم رو میزنن, اگر واقعا به فکر مردم هستن چرا رای شون شفاف نیست؟
ناشناس۱۰۹۵۱۴۶۱۱:۴۸:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خیلی دوست دارم نظرشون رو در مورد دستگیری دختر وزیر دولت مورد حمایتشون رو هم بگن! آخه هم دختر آبی مظلوم بوده هم دختر وزیر! چرا در مورد یکی این همه حرف میزنن در مورد یکی سکوت میکنن!؟؟!
ناشناس۱۰۹۵۳۷۶۱۲:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خانم سلحشور با همسرش روی هم صاحب 15 شرکت هستند (درگوگل جستجو کنید) . این خانم سلحشور از کجا این همه ثروت را اورده ؟
عمار۱۰۹۴۵۵۲۰۰:۱۰:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اصلاح طلبان شریف ترینند. در کارآمدی و عدم خلف وعده زبانزد خاص و عامند. از حیث شفافیت و صراحت هم که دیگه نگو. هرچه از شرافتشان بگوییم کم است.
ناشناس۱۰۹۴۹۲۳۱۰:۰۵:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خواب دیدی خیر باشه
ناشناس۱۰۹۴۹۵۰۱۰:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ياد شعر اون روباهه افتادم كه به كلاغ زشت و بيريخت ميگفت: چه پري چه دمي عجب پايي!!! هر چي اين جور تعريفها رو بيشتر ميشنوم به سوء نيت تعريف كننده و سوء اخلاق و رفتار تعريف شونده بيشتر مظنون ميشم
ناشناس۱۰۹۴۹۸۲۱۰:۳۶:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خر لنگ را رخش نامیدن ریشخند کردنه تا تعریف
ناشناس۱۰۹۴۵۶۴۰۰:۳۵:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
کاسبان سیاست!
ناشناس۱۰۹۴۵۶۷۰۰:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
باز خوب این چهار نفر حرف میزنند بقیه که نقش ... دارند !
ناشناس۱۰۹۴۸۷۶۰۹:۴۰:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از اینان بپرسید این حرف زدنشان جه هزینه هایی را برای مردم ایجاد کرده است
ناشناس۱۰۹۵۰۰۸۱۰:۴۸:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
یعنی هیچ کس حرف نزند ؟!
ناشناس۱۰۹۵۱۵۰۱۱:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
شعار دادن شما هزینه ساز نه حرفای اینا
ناشناس۱۰۹۴۵۷۴۰۰:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
وقتی نماینده کار مثبتی انجام نداده چه کار کند ؟ 4 سال گذشت و هیچ !
حمید۱۰۹۴۵۷۹۰۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اینکه در بلند مدت چه چیزی جواب می دهد رو اجازه بدید گذر زمان مشخص کنه
ناشناس۱۰۹۴۵۹۸۰۱:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بارها گفتم تا وقتی ۴ تا مسوول به خصوص دولتی که سر کار بوده و رفته کنار ، کارنامه اش را بازبینی نکنید و عمل و امضاهای غیر قانونی و ضد قانون و یا عدم عمل به قانون را مچگیری نکرده باشید و به زندان نیاندازین وضع همین است
ناشناس۱۰۹۴۶۰۰۰۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همین شخص امثالی داشته در مجلس و دولت که الان در خارج بی حجاب دارد حرف می زند و پول در می اورد
ناشناس۱۰۹۴۶۱۱۰۱:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۲۵
به جای این اداها اگر راست میگید قانون شفافیت آرا نمایندگان تصویب کنید چیزی که در عراق و افغانستان و اتحادیه اروپا و آمریکا وجود داره ولی ما از اون محرومیم
ناشناس۱۰۹۵۲۶۲۱۲:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ما هم همین رو میگیم ...چرا مطهری و صادقی و اون زن مخالف طرح شفافیت اند؟
دانیال۱۰۹۴۶۱۵۰۱:۲۲:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بر مبنای افکار شما هر فرد مسؤلی به دلیل داشتن جایگاه در یک سیستم حق هیچگونه اعتراض یا بیان ایراد را ندارد چون خود در ان شریک است سوال؟ یا با منطق شما این عدم اجازه اعتراض به معنای سر سپردگی نیست؟
ناشناس۱۰۹۵۰۸۱۱۱:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
در واقع نیز باید همینگونه باشد یعنی هر فرد مسؤلی به دلیل داشتن جایگاه در یک سیستم حق هیچگونه اعتراض یا بیان ایراد را ندارد چون خود در ان شریک است . مگه میشه کسی رئیس قوه قضائیه را منصوب اما در عدم برخورد جدی با فساد و اختلاس های کلان مسئول نباشد؟
راه۱۰۹۴۶۳۳۰۲:۰۹:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ایکاش مردم به بلوغ سیاسی رسیده باشند و در انتخابات آتی ، مردم ستیزان و فریبکاران و مُلَوَّن‌ها و قانون‌گذارانِ قانون‌ستیز و وطنفروشان را از غصب کرسی محروم و مایوس کنند ___________________________ ایکاش شورای نگهبان دقت بیشتری کند
ناشناس۱۰۹۴۶۵۷۰۳:۴۰:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
دفاع از مظلوم میشه اپوزیسیون نمایی؟!
ناشناس۱۰۹۴۸۲۹۰۹:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
سو استفاده از مظلوم، نه دفاع از مظلوم
میلاد حمیدی۱۰۹۴۸۳۸۰۹:۱۴:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اگر صرفا در حرف باشه یا با آب و تاب و برای پرزنت کردن خود باشه بله
ناشناس۱۰۹۴۹۳۳۱۰:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
تا الان ساکت بودن الان نزدیک انتخابات صداشون دراومده
ناشناس۱۰۹۴۶۵۸۰۳:۴۱:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
کاش حداقل معنای اپوزیسیون رو میدونستی بعد این مقاله رو مینوشتی.
ناشناس۱۰۹۴۶۶۰۰۳:۴۸:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
باز صد رحمت به شهامت پروانه سلحشوری و علی مطهری و محمود صادقی که غیرت شان از امثال عارف و کواکبیان و حضرتی و ... خیلی بیشتر است. در مورد دلواپسان مجلس و سکوت و بی اعتنایی مرگبارشان هم چیزی نگویم بهتر است.
ناشناس۱۰۹۴۹۳۸۱۰:۱۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
صد رحمت به کواکبیان که با شفافیت موافقه نه محمود صادقی که رییس کمیسیون شفافیت هستش ولی با طرح شفافیت مخالفت کرده خدا وکیلی اینارو به هرکی بگی پناهندگی بهت میدن
هوشنگ۱۰۹۴۶۶۸۰۵:۰۵:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
آیا اعتراض و به خیابان آمدن براندازی است؟ ضمن اینکه براندازی اگر بر مبنای رفتار دموکراتیک باشد، چرا بد است؟ همین الان که مناظره کاندیدای حذب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری در جریان است؛ معنی پاسخگویی ادبیات سیاستمدار مشاهده می شود.. می شود با گوش دادن به آن، فوق لیسانس گرفت!!!
ناشناس۱۰۹۴۶۷۷۰۶:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
همین که مردم ما بفهمن اصول گرا و اصلاح طلب فرقی ندارن و همگی از یک قماشن خودش کلی باعث پیشرفته. یک جوری تو کامنت ها از این شبه احزاب دفاع می کنن که انگار دارن حقوق ماهیانه میدن بهشون. بابا بنده خدا از دفاع از اینا چی رسیده به ما آخه؟
ناشناس۱۰۹۴۶۹۲۰۷:۰۵:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اتفاقا نماینده مجلس نماینده مردم در ساختار حکومته و حق داره کوتاهی ها رو فریاد بزنه و اصولا برای همین اونجاست!
ناشناس۱۰۹۴۷۰۹۰۷:۴۰:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
خانم سلحشوری ! چه خبر از فعالیت های چهار شرکت تان ؟
ناشناس۱۰۹۴۹۴۱۱۰:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
طرف شرکت داره بعد ملت توقع دارن که از حقوق کارگر دفاع کنه اگر آرا شفاف بود این انفاقات نمیافتاد
ناشناس۱۰۹۵۰۹۷۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
محرمه دیگه نه؟ مگه اباعبدالله نمیگه اگه دین نداری آزاده باش؟ چرا دروغ می بندی ؟
ناشناس۱۰۹۴۷۴۳۰۸:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این جور نماینده ها به انتخابات هم نزدیک میشیم میگردن دنبال مسئله ای که خودشون رو مطرح کنن
ناشناس۱۰۹۴۷۴۸۰۸:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هم مجلس رو در اختیار دارند و هم دولت را ولی مرتب از نبود اختیارات صحبت می کنند اگر مردم کمی بیشتر فکر کنند متوجه می شوند این جماعت تنها به منافع گروهی خود فکر می کنند و از مردم استفاده ابزاری می کنند.
ناشناس۱۰۹۴۷۵۷۰۸:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کس حرف مردم را بزند، بد است.
ناشناس۱۰۹۴۷۷۹۰۸:۴۲:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
درود بر نماینده شیرزن تهران
ناشناس۱۰۹۴۸۳۶۰۹:۱۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این شیرزن نماینده تا حالا شده از اجاره مسکن که در تهران سه برابر شده حرفی بزنه و شکایتی بکنه؟!!!!!!
ناشناس۱۰۹۴۸۶۳۰۹:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
مگه فقط همون مردم تهران به همچین نماینده ای افتخار کنند
مهران۱۰۹۴۷۸۴۰۸:۴۲:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
انصافا یه بار شده امثال این خانم به اصطلاح نماینده برای مشکلات واقعی مردم از تورم و بیکاری و بدبختی و ... دادی بزنن ؟خیر چون براشون منفعتی ندارد دوستشون و هم حزبیشون با اسلحه زد زنش رو اونم زن دومی که سی و پنج سال ازش جوون تر بود صدای هیچکدومشون در نیومد حالا مثلا الان به خاطر خودکشی یه خانم مدافع حقوق بانوان شدن
ناشناس۱۰۹۵۰۶۶۱۱:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از کجا میدونی داد نزدن ، چرا فکر میکنین فشار اجتماعی وارد شده به زنان مشکل واقعی نیست ؟!
ناشناس۱۰۹۴۷۹۲۰۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از ماست که بر ماست
حسین۱۰۹۴۸۰۵۰۸:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۵
پس آزادی بیان و وظیفه نمایندگی مندرج در قانون اساسی چه می شود؟ اگر به تشخیص شما باشد که فکر می کنم همه اپوزیسیون نظام هستند
ناشناس۱۰۹۴۸۱۱۰۸:۵۹:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
دفاع از حقوق اولیه یک ملت وظیفه همه است .
ناشناس۱۰۹۴۸۲۰۰۹:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
بهترین مجلسدر ادوار کنونی مجلس ششم بود
بانام۱۰۹۴۸۳۲۰۹:۱۱:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۵
این موضوع ربطی به اپوزیسیون بودن یا نبودن فرد ندارد و حتی برای کسب وجه هم نیست بلکه ناشی از بی خاصیت بودن احزاب و تشکیلاتی است که این افراد عضوی از آنها محسوب می شوند و به علت انفعالی بودن این تشکیلات فرد مجبور است بر اساس عقل و منطق و برداشت خود و نه به عنوان سخنگو حزب از یک موضوع اجتماعی دفاع یا انتقاد کند. در جامعه ممکن است خیلی ها نظر مشابه داشته باشند که نه عضو حزبی هستند و نه ذی نفع در تشکیلاتی و تنها تفاوت ایندو در این است که چون یک عده به تشکیلاتی وابسته هسنند صدای آنها رساتر و بیشتر شنیده میشود
ناشناس۱۰۹۴۸۵۷۰۹:۲۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
هر کسی خلاف اکثریت حاکمیت نظری بدهد اپوزیسیون است ؟!!! متاسفانه جوی در جامعه حاکم شده است که اساسا هیچ کار مثبتی به چشم که نمی آید هیچ ، به صورت منفی نیز به آن واکنش نشان داده میشود .
ناشناس۱۰۹۴۸۸۰۰۹:۴۳:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اگر اتفاقی نماینده ای از حقوق مردم دفاع کنه مورد اعتراض شما واقع میشه پس چکار کنند این بیچاره ها تازه شما که سایت خبری هستید وای به دیگران
ناشناس۱۰۹۴۹۸۳۱۰:۳۷:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
از وقتی اقای رئیسی به مقام ریاست قوه قضاییه رسیده اند با مشاهده ارای دادگستری ها، روزی صد هزار بار شکر می کنم که به روحانی رای دادم روحانی متشکریم
ناشناس۱۰۹۴۹۹۷۱۰:۴۳:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
در تاریخ ۴۰ساله جمهوری اسلامی مجلس ششم و نمایندگانش با شرف ترین مجلس بوده است که در هر جلسه اش لرزه بر اندام مستبدین می انداخت .
ناشناس۱۰۹۵۰۲۱۱۰:۵۳:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۵
اما علی علیه السلام می فرماید: سخن حق را بشنو حتی اگر دشمن انرا بزند..لطفا هرکسی حرف حقی زد او را همراهی با اپوزیسیون ندانید..رفتار خود را اصلاح کنید و گزک به دست دشمن ندهید..مردم دوست و دشمن را می شناسند پایمالی حقوق مصرح زنان در قانون اساسی را سالهاست نهادهای مستقل دارند فریاد می زنند ولی کو گوش شنوا
ناشناس۱۰۹۵۰۳۳۱۰:۵۸:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۲۵
يعنی به زعم شما اگه در مورد سحر حرفی نميزدند، حاکميتی بودند؟!
ناشناس۱۰۹۵۰۷۰۱۱:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲۵
ظاهرا فقط باید امثال پناهیان اعتراض کنند وفریاد بزنند تا اپوزسیون به حساب نیان !!

پربحث‌های امروز

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 5. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 6. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 7. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 8. تصاویری جدید از حفره ایجاد شده روی بدنه نفتکش سابیتی

 9. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 10. رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت کردند + تصاویر

 11. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 12. وزیر کشور: جلوی رشد فزاینده طلاق را گرفته‌ایم

 13. شعار علیه وزیر نیرو در صحن مجلس

 14. اما و اگرهای میانجیگری عمران خان

 15. توصیه مشاور روحانی به قوه‌قضائیه

 16. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 17. مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر

 18. سلمان با بیرق داعش چه کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 4. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 5. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 6. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 7. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 8. رحم کن، تا به تو رحم شود

 9. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 10. سخنگوی هیات رئیس مجلس: محرمانگی اطلاعات مالی شامل همه مسئولان است

 11. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

 12. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 13. فرزندان سردار نقدی کجا هستند؟

 14. جزئیات جدید از ۳ اقدام هسته‌ای ایران در ۳ هفته آینده

 15. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

 16. تغییر در سیاست خارجی آمریکا، اسرائیل را در برابر ایران تنها گذاشته است

 17. توضیحات دادستانی درباره بستن سایت‌های دانلود فیلم

 18. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

 19. پیامک جالب پلیس برای عضو شورای شهر

 20. هالیوود زنان را چهار برابر عریان‌تر از مردان نشان می‌دهد

 21. واکنش مدیرعامل شرکت مترو به اعتراضات کارکنان: کارگران باید تابع قانون باشند/ نیرویی را تعدیل نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛ یک شرح | زخم‌های تبر ‌درمان هم می‌خواهد ...

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 4. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 5. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 6. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 7. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 8. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 9. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 10. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 11. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 12. حذف یارانه مالکان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان

 13. بازخوانی تبلیغ انتخاباتی روحانی - رئیسی و قضاوت به وقت امروز

 14. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 15. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 16. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 17. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت + نمودار

 20. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. جهانگیری: دغدغه ‌معیشتی مردم ‌را برطرف می‌کنیم

 25. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 4. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 5. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 6. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 7. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

 8. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 9. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 10. واکنش ایران به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 11. کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

 12. جهانگیری: بگذاریم کاندیدای همه جریان‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

 13. زرآبادی: برای نطقم در مجلس تحت فشار بودم/ انتصابات فامیلی در وزارت ارتباطات اگر اصلاح نشود، اطلاع رسانی می کنم

 14. پزشکیان: جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آنها پرونده تشکیل می‌شود، روی سعادت نخواهد دید

 15. ماجرای بازداشت خبرنگار روس چیست؟/ انتقادات تند یک جامعه‌شناس از قالیباف/ احتمال بازداشت کارگران هفت‌تپه/ بلاتکلیفی بنزین در پاستور و بهارستان

 16. آیا «دستگاه قضایی» هم مانند «ریاست قوه قضاییه» متحول می شود؟

 17. سحر تبر بیمار بود، چرا بازداشت شد؟/ تا وقتی انحصار پزشکان شکسته نشود اوضاع سلامت درست نخواهد شد/ پرداخت نکردن حقوق کارگران، برده‌داری نیست؟

 18. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 19. نطق صریح نماینده قزوین علیه وزیر ارتباطات /آقای وزیر در خصوص قراردادهای تبلیغاتی و اسپانسری مالی  شفاف سازی کنید

 20. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 21. نامه توکلی به ولایتی: مانع رانت تحصیلی باقیمانده فرزندان اساتید دانشگاه آزاد شوید

 22. عبرت هایی از سوت زنی علیه ترامپ!

 23. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 24. چرا صداوسیما مطالبات کارگران هفت‌تپه را پوشش نمی‌دهد؟/ پیشنهاد لاریجانی برای شفاف‌نشدن اموال مسئولان/ عارف واسطه اصلاح‌طلبان و شورای نگهبان می‌شود؟

 25. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

آخرین عناوین