تاثیر حذف صفر از پول ملی برکسب و کا رها

گزارش بازرگانی،   3980623145 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها خبر حذف صفر از پول ملی برای دومین بار در چند دهه اخیر شنیده می‌شود.

تاثیر حذف صفر از پول ملی برکسب و کا رها

 

 

در آغاز دهه هفتاد برای اولین بار طرح حذف صفر از پول ملی مطرح شد و دلیل اصلی آن تورم بالا بخاطر جنگ و تحریم‌ها بود که باعث کاهش درآمدهای نفتی شده و به بدنه اقتصاد کشور ضربه می‌زد، با این وجود تنها در حد یک طرح باقی ماند. امروز، کشور از لحاظ تجربه یک تورم رکودی و فشار تحریم‌های بین المللی در وضعیتی مشابه سال‌های پس از جنگ تحمیلی قرار دارد. اما حذف چهار صفر از پول ملی می‌تواند برای اقتصاد معجزه کند؟ این تغییر چه اثری روی کسب و کارهای بزرگ و کوچک دارد؟

در ادامه در مورد جنبه‌های مختلف این مسئله و اثرهای اقتصادی آن روی کسب و کارها و استارتاپ‌ها صحبت شده است.

حذف صفر از پول ملی؛ یک بام و چند هوا

در حال حاضر اگر تصور شود تنها دلیل حذف صفر از پول کشور، به خاطر ساده شدن عملیات حسابداری و صورت‌های مالی است، ایده‌ای کودکانه به نظر می‌رسد. حتی اثرهای مثبت روانی که برای توجیه این طرح ذکر شده بیشتر از اینکه دارای جنبه‌های مثبت باشند دارای اثرات منفی و البته تورمی مخرب هستند. اما چطور؟

در ادامه برای روشن شدن موضوع، سه مورد از مهمترین مزایای معرفی شده برای حذف صفر از پول ملی بررسی شده است:

1-صرفه جویی در هزینه‌های چاپ و حمل و نقل ساده پول

شاید نقل و انتقال آسانتر پول، آن هم پس از روی روال افتادن اسکناس‌های جدید امکان پذیر باشد. با این وجود اولین کاری که طی چند سال آینده باید به صورت فوری انجام شود، جایگزین کردن اسکناس‌های جدید و امحا اسکناس‌های قدیمی است. این فرآیند دارای دو مشکل است:

اول اینکه برای چاپ اسکناس‌های جدید سرمایه‌ای کلان نیاز است.

 و در مرحله بعد؛ جایگزین کردن اسکناس‌ها زمانبر است و در این فاصله مردم و کسب و کارها دچار آشفتگی و نابه سامانی می‌شوند. بنابراین عملا تاثیر مثبت روانی که از حذف صفر پول ملی ایجاد می‌شود در این بازه اتفاق نمی‌افتد.

2-تقویت ارزش پول ملی

ترکیه و آلمان دو مورد از کشورهایی هستند که با وجود رکود و تورم توانستند ارزش پول ملی‌شان را تقویت کنند. با الگوبرداری درست از این کشورها می‌توان متوجه شد که برای تقویت ارزش پول ملی باید چهار گام مهم برداشته شود:

کنترل میزان نقدینگی برای یک بازه طولانی (حداقل به مدت دو سال)

تدوین و تهیه برنامه جامع برای اصلاحات پولی و مالی، که حذف صفر از پول ملی فقط یکی از موارد آن به شمار می‌رود.

تعیین اینکه حجم پول کشور را به چه کمیت، رویکرد یا دارایى وصل کرد که ثبات مقدار و ارزش آن در جامعه مورد قبول (معتبر) و پایدار باشد (به عنوان مثال؛ آلمان پشتوانه رهن املاک کشاورزى و اوراق قرضه شرکت‌هاى تولیدى را با تکیه بر تولید، به عنوان پشتوانه پول جدید انتخاب کرد.)

برخورداری از حمایت‌های جهانی. به عنوان مثال کشور ترکیه برای فرآیند حذف صفرهای پول ملی از نهادهاى بین‌المللى مانند بانک جهانى و صندوق بین‌المللی پول براى تامین منابع پشتیبان استفاده کرد. همچنین آلمان به واسطه دسترسی به بازارهای مالی و تجاری جهان و کمک سایر کشورها ارزش پول ملی را تقویت کرد و تورم را از بین برد.

تجربه اقتصادی دو سال اخیر کشور نشان می‌دهد که نه تنها نظارتی روی افزایش قیمت‌ها وجود ندارد بلکه کنترل میزان نقدینگی چندان ممکن به نظر نمی‌رسد. اگر به این اوضاع عدم برخورداری از حمایت‎های بین المللی و رانده شدن از بازارهای مالی و تجارت جهانی را اضافه شود در نتیجه باز شدن گره ارزش پول ملی و رونق کسب و کارها وابسته به سیاست‌های تحولی و اصلاحات پولی مبهم کشور است.

3-کاهش تورم

حذف صفر از پول ملی تاثیری بر تورم دارد یا خیر؟ تورم در اقتصاد و کسب و کارها از نظر عامه مردم با اندازه سفره و معیشت‌شان تخمین زده می‌شود.

مثالی ساده برای روشن شدن موضوع: یک عدد نان بربری ساده در حال حاضر 600 تومان است که بعد از حذف صفرها از پول ملی قیمتی معادل 6/0 تومان دارد. از طرفی یک نان بربری کنجدی 1000 تومان است که بعد از کاهش صفرها به قیمت 1 تومان عرضه می‌شود.

رنج قیمت در اسکناس‌های جایگزین از یک تومان شروع می‌شود. پس برای ساده شدن معاملات و قیمت گذاری‌ها، نان بربری ساده که 6/0 شده را به قیمت یک تومان عرضه می‌کنند. سوال اینجاست که نانوایی‌ها حاضر می‌شوند یک نان کنجدی (با کیفیت بالاتر) را هم به همان مبلغ یک تومان عرضه کنند؟

طبیعتاً خیر. بنابراین در بازه کوتاه مدت روند افزایشی قیمت‌ها اتفاق می‌افتد و مبالغ معاملات و کالاها به سمت بالا رند می‌شوند. این همان وضعیتی است که افزایش تورم نامیده می‌شود.

کسب و کارها از حذف صفر پول ملی بی‌نصیب نمی‌مانند!

صاحبان کسب و کار کسانی هستند که اولین ضربه‌های ناشی از بحران‌های اقتصادی را احساس می‌کنند. اما اگر کسب و کارها و استارتاپ‌ها برای شرایط بحرانی و اتفاقات جدید اقتصادی برنامه ریزی کرده باشند و سیاست‌های قابل اعتمادی را تدوین کنند، با آرامش بیشتری می‌توانند با عواقب احتمالی حذف صفر از پول ملی روبرو شوند. در ادامه بعضی از مهمترین اثرهای حذف صفر پول ملی روی کسب و کارها معرفی شده‌اند.

استارتاپ‌ها و تورم حاصل از نگرانی

تورم همیشه دو جنبه روانی و بیرونی دارد. جنبه روانی آن حالت اغراق شده‌ای از وضعیت بیرونی است. بنابراین اگر افزایش بی رویه قیمت‌ها در مدت زمان کوتاه و بدون کنترل و نظارت اتفاق بیافتد، نه تنها روی مردم و بازار، که حتی روی اهداف کسب و کارها هم اثر می‌گذارد.

تورم حاصل از نگرانی باعث می‌شود که صاحبان کسب و کارها و استارتاپ‌ها نسبت به اتفاقات پیش روی خود، تصمیمات عجولانه بگیرند و مجموعه این تصمیم‌ها سرعت حرکت را در بازار رقابت کاهش می‌دهد.

تعدیل نیرو در کسب و کارها

معمولا اولین ایده هر کسب و کار برای کاهش هزینه‌های جاری به کاهش تعداد نیروهای کار ختم می‌شود. البته چندان هم بیراه نیست؛ چون اولویت کسب و کارها از گسترش و حرکت رو به جلو به حفظ وضعیت یا موقعیت فعلی تغییر می‌کند. یکی از فاکتورهای اندازه گیری ابعاد کسب و کار مربوط به تعداد نیروهای کار است. با کاهش نیروها، ممکن است کسب و کارهای بزرگ به متوسط و کسب و کارهای متوسط به شرکت‌هایی کوچک تبدیل شوند. همچنین شرکت‌های کوچکی که از رقبا جا می‌مانند از بازار کسب و کارها خداحافظی می‌کنند.

بهم ریختگی و نا به سامانی حساب‌ها و دفاتر مالی

یکی از مهمترین پیامدهای حذف صفر از پول ملی مربوط به بهم ریختگی و نابه سامانی فعالیت‌های حسابداری و دفاتر مالی کسب و کارها است. معمولا پس از هر تغییر اقتصادی بزرگ کسب و کارها دچار نگرانی می‌شوند. گاهی این نگرانی‌ها باعث می‌شود تا تصمیمات اشتباهی بگیرند. یکی از دلایل بروز تصمیمات اشتباه مربوط به آشفتگی حساب‌های مالی و درآمدهای کسب و کار است. داشتن حساب و کتاب‌های منظم و دفاتر مالی هماهنگ به استارتاپ‌ها کمک میکند تا با دید بهتری در شرایط بحرانی حرکت کنند.

با حذف صفرها از پول ملی، حساب و کتاب های قدیم و جدید دچار تناقض و ناهماهنگی می‌شوند. یکی از بهترین روش‌های برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از سیستم‌های حسابداری معتبر و ایمن است. می‌توان در فرصت باقیمانده سیستم مالی کسب و کار را به یک برنامه جامع حسابداری ارتقا داد. یکی از ابزارهایی که برای شفافیت حسابرسی و اعتبارسنجی راحت اطلاعات مالی می‌توان از آن کمک گرفت، نرم افزار حسابداری محک است. به این ترتیب حتی پس از ایجاد تغییرات، یکپارچگی در سیستم مالی‌ حفظ می‌شود و در شرایط سخت هم می‌توان با خیالی آسوده گام‌های مطمئن و رو به جلو برداشت.

در وضعیت فعلی کشور، حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر شبیه به عمل جراحی زیبایی است. شاید در ظاهر یک تغییر اقتصادی باشد ولی نه تاثیری روی کاهش نرخ تورم دارد و نه به تنهایی برای افزایش ارزش پول ملی موثر است. در این بین کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای مقابله با پیامدهای احتمالی حذف صفر از پول ملی باید بتوانند صورت‌های مالی و دفاتر حسابداری قدیم و جدید خود را در وضعیتی هماهنگ و یکپارچه نگه‌دارند. برای این منظور می‌توان از برنامه‌های حسابرسی یکپارچه موجود (مانند نرم افزار حسابداری محک) برای جلوگیری از بروز آشفتگی در حسابرسی‌های مالی پس از بروز تغییرات اقتصادی استفاده کرد.

دریافت رایگان دمو نرم افزار حسابداری

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۲۵۶۶۲۲:۰۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۳
بجای جلوگیری از فساد در سیستم بانکی ومالی وخلق نقدینگی توسط بانکها به جاده خاکی میزنن!

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 7. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 8. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 9. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 10. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 11. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

 12. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 13. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 14. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 15. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 18. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 19. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 20. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 21. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 22. طعم کرونا به کام کودکان

 23. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

 24. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 16. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 17. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین