آیت‌الله نوری همدانی: آن عالمانی که زندگی اشرافی‌ دارند راهزنان دین هستند/ روحانیون باید مردمی باشند

گروه سیاسی الف،   3980623117

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه علما و روحانیون باید از اشرافی گری پرهیز کنند گفت: طبق روایات، آن دسته از عالمانی که از زندگی اشرافی گری برخوردارند راهزنان دین مردم هستند؛ همه ما باید مردمی بوده، زندگی خود را با آنها هماهنگ ساخته و همواره به آنها خدمت کنیم.

آیت‌الله نوری همدانی: آن عالمانی که زندگی اشرافی‌ دارند راهزنان دین هستند/ روحانیون باید مردمی باشند

به گزارش الف، اين مرجع عاليقدر جهان تشيع در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه که ظهر امروز در مدرسه مبارکه فیضیه برگزار شد، با اشاره به اینکه روحانیت باید مردم را با عمل خویش به سوی دین دعوت کند، گفتند: نخستین مرحله برای هدایت مردم، تحصیل در حوزه های علمیه و گذراندن دوران طلبگی است.

ایشان به روایاتی در زمینه جایگاه والای فراگیری علوم دینی اشاره کردند و ادامه دادند: نخستین شرط طلبگی اخلاص در راه خداوند است، بنابراین طلاب باید در مسیر طلبگی خود علوم حوزوی را تنها برای خداوند فرا بگیرند تا بتوانند اثرگذار باشند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی بر ضرورت توجه طلاب به «ادبیات» تأکید و عنوان کردند: همت بلند، اراده و جدیت نیز از سایر شرایطی است که یک طلبه علوم دینی باید از آن برخوردار باشد تا بتواند همچون علمای بزرگ با علم خود از مبانی دین صیانت کند.

معظم له قم با بیان اینکه همه ما باید باور کنیم که انسان هر چقدر تلاش داشته باشد به سعادت و کامیابی دست پیدا می کند، اظهار داشتند: یکی از مسائل ضروری برای طلاب علوم دینی، مسأله «نظم» است، زیرا هر انسانی که منظم باشد موفق خواهد شد.

ایشان ابراز کردند: همچنین سحرخیزی، تهجد و معنویت نیز از دیگر لوازم و ضروریات طلبگی است، از این جهت طلاب باید اهل نماز شب باشند تا خداوند به آنها عنایت کرده و مبانی دینی را در قلبشان جای دهد؛ در سیره علمای قدیم مشاهده می کنیم که برای طلابی که اهل نماز شب نبودند، تدریس نمی کردند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه مدیران حوزه نسبت به راه اندازی دروس اخلاق در حوزه های علمیه اهتمام جدی داشته باشند، خاطرنشان کردند: اخلاق و درس اخلاق باید در حوزه های علمیه برقرار باشد، زیرا همه ما نیازمند آن هستیم که اساتیدی داشته باشیم که اخلاق تراز اسلام را به ما بیاموزند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به جایگاه والای تفقه در موفقیت علما و بزرگان عنوان کردند: تفقه نردبان تعالی طلاب علوم دینی است، بر این اساس اگر طلاب بخواهند در آینده اثرگذار باشند، باید از تفقه برخوردار شوند، زیرا بدون تفقه نمی توان اثرگذار بود.

ایشان همچنین سیره اخلاقی علمای بزرگ را مورد توجه قرار دادند و یادآور شدند: طلاب ابتدا باید بتوانند فقه و مبانی دینی را به خوبی بشناسند تا بتوانند آن را به دیگران بشناسانند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه علما و روحانیون باید از اشرافی گری پرهیز کنند، تأکید کردند: طبق روایات، آن دسته از عالمانی که از زندگی اشرافی گری برخوردارند راهزنان دین مردم هستند؛ همه ما باید مردمی بوده، زندگی خود را با آنها هماهنگ ساخته و همواره به آنها خدمت کنیم.

ایشان همچنین بر ضرورت تمرکززدایی از قم تأکید و بیان کردند: امروز طلاب باید به سایر مناطق مهاجرت کرده و مردم را با منش دین آشنا سازند.

معظم له با بیان اینکه نباید عده ای دین را از سیاست جدا بدانند، تأکید کردند: طلاب و روحانیون باید در کنار درس، حد توان خود در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعال باشند و خود را از مسائل سیاسی و اجتماعی جدا ندانند؛ امروز حوزه های علمیه نباید در برابر ظلم و ستمی که به مسلمانان مظلوم در مناطقی همچون کشمیر و بحرین روا داشته می شود بی تفاوت باشند.

نوری همدانی همچنین به جریان قمه زنی برخی افراد اشاره کردند و گفتند: کسانی که با قمه زنی چهره اسلام را خشن جلوه می دهند، می خواهند جریان عاشورا را به حاشیه برانند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با بیان اینکه بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه به واسطه عدم حضور روحانیت در متن اجتماع اتفاق می افتد، بیان کردند: امروز بیشتر کسانی که مرتکب جرم می شوند، همان کسانی هستند که از علما و روحانیون فاصله گرفته اند، بنابراین اعتقاد به عدم حضور اجتماعی روحانیت نوعی جهل و تجاهل است.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 6. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 7. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 8. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 9. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 10. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 11. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 12. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 13. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 14. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 15. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: با این وضع اقتصادی فرزندآوری محقق نمی‌شود/ آمریکا از ترس تهدیدات نظامی ایران کاری به نفتکش‌ها نداشت/ چرا مدعی‌العموم از نمایندگان ردصلاحیت‌شده شکایت نمی‌کند؟

 19. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 20. موتلفه به دنبال چیست؟

 21. محمد عزیزی بازداشت شد

 22. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

 23. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

آخرین عناوین