میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

گروه ترجمه الف،   3980623024 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

درگاه خبری میدل ایست آی با تحلیل وضعیت اسراییل بعد از خروج آمریکا از برجام که با لابی گری رژیم صهیونیستی صورت گرفت نوشت: اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

به گزارش الف این پایگاه خبری آنلاین به نزدیک بودن انتخابات در اسراییل اشاره کرده و تاکید کرده است که راهکارهای نتانیاهو در این زمینه با هدف موفقیت در انتخابات صورت می گیرد چرا که او نگران شکست خود در انتخابات پیش روست.

تحلیل رسانه ای که خود را « چشم خاور میانه» نامیده است حاکی است اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده: 


«  در آستانه انتخابات 17 سپتامبر در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که نگران شکست در این رقابت ها است، به راهکار قدیمی خود روی آورده و با اشاره به آنچه که حملات پیشگیرانه علیه ایران و متحدانش در خاورمیانه می خواند، فصلی جدید و بسیار خطرناک از به اصطلاح جنگ سایه را آغاز کرده است.

خبر اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و از طرفداران سرسخت تغییر رژیم در تهران، صرفا به محدود کردن نفوذ اسرائیل در واشنگتن و کاهش شدت خصومت علیه ایران در آمریکا منجر خواهد شد.

همزمان با این رخداد، نتانیاهو اتهامات جدیدی را درخصوص آنچه که برنامه های مخفیانه تسلیحات اتمی ایران نامید، مطرح و اوضاع خطرناک موجود را تشدید کرد.

این اقدام که با سفر مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران همزمان شده بود، بیانگر تلاش جدید برای تضعیف توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم های جدید علیه تهران است. نتانیاهو هم اکنون خبر مربوط به درخواست توضیح ایران به آژانس را درباره بازمانده های اورانیوم غنی شده در یک انبار نزدیک تهران، با آب و تاب مطرح می کند.

بحران جدید هسته ای

اگر همه چیز طبق برنامه های نتانیاهو پیش برود، آژانس ایران را ناقض تعهداتش نامیده و این مساله را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش خواهد کرد، مساله ای که می تواند به اعمال مجدد تحریم علیه تهران منجر شود. این تحولات به دنبال تصمیم اخیر ایران درخصوص کاهش تعهدات برجامی صورت خواهد گرفت.

لذا برای ایجاد یک بحران جدید هسته ای علیه ایران و تنش های مرتبط، زمینه سازی شده و این مساله تهدید خطر حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران را در پی خواهد داشت. اما با توجه به توان بازدارندگی بسیار قوی ایران، چنین حملاتی حتی اگر ماهیت بسیار محدودی هم داشته باشند، می تواند به جنگی گسترده تر منجر شده و در تمام احتمالات حزب الله را نیز درگیر خواهد کرد.

مبادا فراموش کنیم که جنگ 34 روزه بین اسرائیل و حزب الله لبنان در سال 2006 به عنوان مرحله آغازین جنگ سایه بین ایران و اسرائیل تلقی می شود که به حملات هوایی اسرائیل به تجهیزات نظامی ایران در سوریه منجر شده است. حملات اخیر به نیروهای مردمی طرفدار ایران در عراق نیز بخشی دیگر از این جنگ است که خطر اقدامات تلافی جویانه علیه نیروهایی آمریکا را در عراق در درپی داشت.

نیروهای نیابتی ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن با استفاده از موقعیت برتر ایران نقشی مهم در دکترین نظامی آن به عنوان سپر بازدارنده ایفا می کنند که این امر هزینه توطئه ها علیه تهران را برای دشمنانش افزایش می دهد.

ایران می گوید اقدام واشنگتن در برهم زدن برجام و اعمال تحریم های شکننده اقتصادی که تحت عنوان "فشار حداکثری" صورت میگیرد، نتیجه لابی گری اسرائیل در واشنگتن است. گذشته از ائتلاف ضد ایرانی اسرائیل با عربستان و کشورهای خلیج فارس، دیگر اقدامات ضد ایرانی اسرائیل شامل خرابکاری، جنگ سایبری و ترور دانشمندان هسته ای است. 

جابجایی جغرافیایی

با این وجود تا زمانی که اسرائیل سیاست خود را در محروم کردن فلسطینی ها از حقوقشان تصحیح نکند، تحکیم چنین ائتلافی دشوار خواهد بود. مساله فلسطین برای کشورهای عربی بسیار اساسی است زیرا رهبرانشان می دانند اگر بیش از حد به اسرائیل نزدیک شوند، احساسات مردمی قوی در حمایت از فلسطین علیه آنها شکل خواهد گرفت.

یک دانشمند علوم سیاسی مستقر در تهران به شرط فاش نشدن نام به گفته است که اقدام ضد ایرانی اسرائیل دو هدف را دنبال می کند: "نخست کسب موقعیت برتر در انتخابات با نشان دادن توان نظامی اسرائیل، و دوم نابود کردن مذاکرات آتی بین تهران و واشنگتن."

گرچه هنوز مشخص نیست که آیا حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با همتای آمریکایی اش در مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر این ماه دیدار خواهد کرد یا خیر، تمایل ترامپ برای یافتن دیپلماسی در قبال ایران، نتانیاهو را عصبانی کرده است و به همین دلیل می گوید زمان مناسبی برای مذاکره با ایران نیست اما فرصت خوبی برای تداوم فشار است.

شواهد نشان می دهد تلاش نتانیاهو برای متقاعد کردن اروپا به خروج از برجام شکست خورده  و اینکه وی با خطر از دست دادن همراهی ترامپ نیز روبرو است.

آیا اسرائیل برای همگام شدن با معادلات متغیر ژئوپولیتیک، در رویکرد ضد ایرانی خود بازبینی  و اصلاحات لازم را اعمال خواهد کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از مقامات سیاسی، نظامی و اطلاعاتی در اسرائیل، توافق هسته ای ایران را به نفع امنیت ملی اسرائیل دانسته و نسبت به برهم زدن آن به آمریکا هشدار داده اند. همان طور که پرفسور "خوان کول" اخیرا در مقاله ای خاطر نشان کرده است، اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

گام های بسیار اشتباه

اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده، مساله ای که ایران و متحدانش آن را دلیل واقعی پویش مقابله جویانه آمریکا می دانند .

این مساله همچنین در خصوص برنامه هسته ای ایران به "پیش گویی کام بخش" منجر شده است زیرا در کشوری که خود محاصره است، درخواست برای ایجاد سپر بازدارنده هسته ای افزایش یافته است.

در نتیجه ایران شاید مخالفت خود را با سلاح های هسته ای کنار بگذارد، مساله ای که رهبر ایران درخصوص آن فتوا داده و تولید بمب اتمی را ممنوع اعلام کرده است. این مساله به ویژه از آنجا اهمیت دارد که از زمان فروپاشی تدریجی برجام، عربستان نیز خواستار دست یابی به توانمندی های هسته ای شده است.

این مساله منعکس کننده اشتباه بزرگ دیگر در استراتژی تک بعدی و ضد ایرانی نتانیاهو است: ناتوانی در پیش بینی عواقب ناخواسته  برهم زدن توافق هسته ای، که تا پیش از خروج ترامپ از آن در سال گذشته، موقعیتی مناسب داشت.

متاسفانه نتانیاهو جدا از گام های کاملا اشتباهش، همچنان با این استراتژی به دنبال کسب منافع داخلی است گرچه مباحثه ای آگاهانه تر در داخل اسرائیل درباره عواقب منفی آن می تواند توازن را به نفع کسانی تغییر دهد که برای برای تامین امنیت اسرائیل دیدگاه های دیگری دارند.

در عین حال مسیر مخرب یک "جنگ سایه " عامدانه بر آینده اسرائیل سایه ای گسترده می افکند. »

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۱۲۹۰۰۹:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۳
نتانیاهو اگر اشتباه می کرد، 10 سال نخست وزیر نمی ماند.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۶۱۱:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
سید حسن نصرالله با حمله به اسرائیل میخ آخر را به تابوت نتانیاهو کوبید.
علی 671۱۰۹۱۳۵۲۱۰:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
ایکاش این غده سرطانی از روی کره ی خاکی نابود می شد تا آدم ها در کنار هم و با صفا زندگی می کردند .مخصوصاً این نتانیا هوی جانور .یک فلسطینی جان بر کف این بنجل را ترور کند و وجود نحسش را از روی کره زمین بر دارد .هر چند ممکن است که از این کثیف تر هم در اسرائیل وجود داشته باشد .
ناشناس۱۰۹۱۸۷۹۱۴:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی 100 سال قبل، آدم ها در کنار هم با صفا زندگی می کردند؟ تا وقتی تفکراتی مثل تفکرات شما، که یک عده را بی نهایت بد می دانید، وجود دارد، جنگ و ناآرامی هم هست.
عمار۱۰۹۱۹۳۱۱۴:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۳
اگر رهبری اشاره کنند سر تک تکشان را از بدن ..شان جدا می کنیم.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۸۱۱:۵۰:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
امریکا شیطان بزرگ و فرزند ناخلفش رژیم کودک کش و غاصب و جعلی صهیونیستی محکوم به شکست هستن.
ناشناس۱۰۹۱۸۸۰۱۴:۰۳:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۳
حرف جدید چی داری؟ ..

پربحث‌های اخیر

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 3. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 4. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 5. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 6. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 7. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 8. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 9. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 10. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 11. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 12. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 13. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 14. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

 15. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 16. هشدار رئیس قوه قضاییه به اشرار و اخلالگران امنیت

 17. مصباحی مقدم: دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است/ رشد نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود

 18. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 19. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 20. عارف به لاریجانی نامه زد

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 25. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 4. چرا روحانی عصبانی است؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 2. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 3. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 4. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 5. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 6. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 7. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 9. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

 10. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 12. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 13. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 14. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 15. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

 16. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 17. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 18. یک سال فلج سیاسی در رژیم صهیونیستی

 19. موگرینی: خروج ایران از توافق هسته‌ای نگرانی اصلی ماست

 20. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

 21. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین