میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

گروه ترجمه الف،   3980623024 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

درگاه خبری میدل ایست آی با تحلیل وضعیت اسراییل بعد از خروج آمریکا از برجام که با لابی گری رژیم صهیونیستی صورت گرفت نوشت: اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

به گزارش الف این پایگاه خبری آنلاین به نزدیک بودن انتخابات در اسراییل اشاره کرده و تاکید کرده است که راهکارهای نتانیاهو در این زمینه با هدف موفقیت در انتخابات صورت می گیرد چرا که او نگران شکست خود در انتخابات پیش روست.

تحلیل رسانه ای که خود را « چشم خاور میانه» نامیده است حاکی است اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده: 


«  در آستانه انتخابات 17 سپتامبر در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که نگران شکست در این رقابت ها است، به راهکار قدیمی خود روی آورده و با اشاره به آنچه که حملات پیشگیرانه علیه ایران و متحدانش در خاورمیانه می خواند، فصلی جدید و بسیار خطرناک از به اصطلاح جنگ سایه را آغاز کرده است.

خبر اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و از طرفداران سرسخت تغییر رژیم در تهران، صرفا به محدود کردن نفوذ اسرائیل در واشنگتن و کاهش شدت خصومت علیه ایران در آمریکا منجر خواهد شد.

همزمان با این رخداد، نتانیاهو اتهامات جدیدی را درخصوص آنچه که برنامه های مخفیانه تسلیحات اتمی ایران نامید، مطرح و اوضاع خطرناک موجود را تشدید کرد.

این اقدام که با سفر مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران همزمان شده بود، بیانگر تلاش جدید برای تضعیف توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم های جدید علیه تهران است. نتانیاهو هم اکنون خبر مربوط به درخواست توضیح ایران به آژانس را درباره بازمانده های اورانیوم غنی شده در یک انبار نزدیک تهران، با آب و تاب مطرح می کند.

بحران جدید هسته ای

اگر همه چیز طبق برنامه های نتانیاهو پیش برود، آژانس ایران را ناقض تعهداتش نامیده و این مساله را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش خواهد کرد، مساله ای که می تواند به اعمال مجدد تحریم علیه تهران منجر شود. این تحولات به دنبال تصمیم اخیر ایران درخصوص کاهش تعهدات برجامی صورت خواهد گرفت.

لذا برای ایجاد یک بحران جدید هسته ای علیه ایران و تنش های مرتبط، زمینه سازی شده و این مساله تهدید خطر حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران را در پی خواهد داشت. اما با توجه به توان بازدارندگی بسیار قوی ایران، چنین حملاتی حتی اگر ماهیت بسیار محدودی هم داشته باشند، می تواند به جنگی گسترده تر منجر شده و در تمام احتمالات حزب الله را نیز درگیر خواهد کرد.

مبادا فراموش کنیم که جنگ 34 روزه بین اسرائیل و حزب الله لبنان در سال 2006 به عنوان مرحله آغازین جنگ سایه بین ایران و اسرائیل تلقی می شود که به حملات هوایی اسرائیل به تجهیزات نظامی ایران در سوریه منجر شده است. حملات اخیر به نیروهای مردمی طرفدار ایران در عراق نیز بخشی دیگر از این جنگ است که خطر اقدامات تلافی جویانه علیه نیروهایی آمریکا را در عراق در درپی داشت.

نیروهای نیابتی ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن با استفاده از موقعیت برتر ایران نقشی مهم در دکترین نظامی آن به عنوان سپر بازدارنده ایفا می کنند که این امر هزینه توطئه ها علیه تهران را برای دشمنانش افزایش می دهد.

ایران می گوید اقدام واشنگتن در برهم زدن برجام و اعمال تحریم های شکننده اقتصادی که تحت عنوان "فشار حداکثری" صورت میگیرد، نتیجه لابی گری اسرائیل در واشنگتن است. گذشته از ائتلاف ضد ایرانی اسرائیل با عربستان و کشورهای خلیج فارس، دیگر اقدامات ضد ایرانی اسرائیل شامل خرابکاری، جنگ سایبری و ترور دانشمندان هسته ای است. 

جابجایی جغرافیایی

با این وجود تا زمانی که اسرائیل سیاست خود را در محروم کردن فلسطینی ها از حقوقشان تصحیح نکند، تحکیم چنین ائتلافی دشوار خواهد بود. مساله فلسطین برای کشورهای عربی بسیار اساسی است زیرا رهبرانشان می دانند اگر بیش از حد به اسرائیل نزدیک شوند، احساسات مردمی قوی در حمایت از فلسطین علیه آنها شکل خواهد گرفت.

یک دانشمند علوم سیاسی مستقر در تهران به شرط فاش نشدن نام به گفته است که اقدام ضد ایرانی اسرائیل دو هدف را دنبال می کند: "نخست کسب موقعیت برتر در انتخابات با نشان دادن توان نظامی اسرائیل، و دوم نابود کردن مذاکرات آتی بین تهران و واشنگتن."

گرچه هنوز مشخص نیست که آیا حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با همتای آمریکایی اش در مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر این ماه دیدار خواهد کرد یا خیر، تمایل ترامپ برای یافتن دیپلماسی در قبال ایران، نتانیاهو را عصبانی کرده است و به همین دلیل می گوید زمان مناسبی برای مذاکره با ایران نیست اما فرصت خوبی برای تداوم فشار است.

شواهد نشان می دهد تلاش نتانیاهو برای متقاعد کردن اروپا به خروج از برجام شکست خورده  و اینکه وی با خطر از دست دادن همراهی ترامپ نیز روبرو است.

آیا اسرائیل برای همگام شدن با معادلات متغیر ژئوپولیتیک، در رویکرد ضد ایرانی خود بازبینی  و اصلاحات لازم را اعمال خواهد کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از مقامات سیاسی، نظامی و اطلاعاتی در اسرائیل، توافق هسته ای ایران را به نفع امنیت ملی اسرائیل دانسته و نسبت به برهم زدن آن به آمریکا هشدار داده اند. همان طور که پرفسور "خوان کول" اخیرا در مقاله ای خاطر نشان کرده است، اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

گام های بسیار اشتباه

اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده، مساله ای که ایران و متحدانش آن را دلیل واقعی پویش مقابله جویانه آمریکا می دانند .

این مساله همچنین در خصوص برنامه هسته ای ایران به "پیش گویی کام بخش" منجر شده است زیرا در کشوری که خود محاصره است، درخواست برای ایجاد سپر بازدارنده هسته ای افزایش یافته است.

در نتیجه ایران شاید مخالفت خود را با سلاح های هسته ای کنار بگذارد، مساله ای که رهبر ایران درخصوص آن فتوا داده و تولید بمب اتمی را ممنوع اعلام کرده است. این مساله به ویژه از آنجا اهمیت دارد که از زمان فروپاشی تدریجی برجام، عربستان نیز خواستار دست یابی به توانمندی های هسته ای شده است.

این مساله منعکس کننده اشتباه بزرگ دیگر در استراتژی تک بعدی و ضد ایرانی نتانیاهو است: ناتوانی در پیش بینی عواقب ناخواسته  برهم زدن توافق هسته ای، که تا پیش از خروج ترامپ از آن در سال گذشته، موقعیتی مناسب داشت.

متاسفانه نتانیاهو جدا از گام های کاملا اشتباهش، همچنان با این استراتژی به دنبال کسب منافع داخلی است گرچه مباحثه ای آگاهانه تر در داخل اسرائیل درباره عواقب منفی آن می تواند توازن را به نفع کسانی تغییر دهد که برای برای تامین امنیت اسرائیل دیدگاه های دیگری دارند.

در عین حال مسیر مخرب یک "جنگ سایه " عامدانه بر آینده اسرائیل سایه ای گسترده می افکند. »

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۱۲۹۰۰۹:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۳
نتانیاهو اگر اشتباه می کرد، 10 سال نخست وزیر نمی ماند.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۶۱۱:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
سید حسن نصرالله با حمله به اسرائیل میخ آخر را به تابوت نتانیاهو کوبید.
علی 671۱۰۹۱۳۵۲۱۰:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
ایکاش این غده سرطانی از روی کره ی خاکی نابود می شد تا آدم ها در کنار هم و با صفا زندگی می کردند .مخصوصاً این نتانیا هوی جانور .یک فلسطینی جان بر کف این بنجل را ترور کند و وجود نحسش را از روی کره زمین بر دارد .هر چند ممکن است که از این کثیف تر هم در اسرائیل وجود داشته باشد .
ناشناس۱۰۹۱۸۷۹۱۴:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی 100 سال قبل، آدم ها در کنار هم با صفا زندگی می کردند؟ تا وقتی تفکراتی مثل تفکرات شما، که یک عده را بی نهایت بد می دانید، وجود دارد، جنگ و ناآرامی هم هست.
عمار۱۰۹۱۹۳۱۱۴:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۳
اگر رهبری اشاره کنند سر تک تکشان را از بدن ..شان جدا می کنیم.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۸۱۱:۵۰:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
امریکا شیطان بزرگ و فرزند ناخلفش رژیم کودک کش و غاصب و جعلی صهیونیستی محکوم به شکست هستن.
ناشناس۱۰۹۱۸۸۰۱۴:۰۳:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۳
حرف جدید چی داری؟ ..

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 5. غیزانیه از نمای نزدیک

 6. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 7. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 8. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 9. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 10. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 11. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 12. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 13. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 14. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 15. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 16. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 17. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 19. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 13. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 14. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 15. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 16. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 20. غیزانیه از نمای نزدیک

 21. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 22. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

آخرین عناوین