میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

گروه ترجمه الف،   3980623024 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

درگاه خبری میدل ایست آی با تحلیل وضعیت اسراییل بعد از خروج آمریکا از برجام که با لابی گری رژیم صهیونیستی صورت گرفت نوشت: اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

به گزارش الف این پایگاه خبری آنلاین به نزدیک بودن انتخابات در اسراییل اشاره کرده و تاکید کرده است که راهکارهای نتانیاهو در این زمینه با هدف موفقیت در انتخابات صورت می گیرد چرا که او نگران شکست خود در انتخابات پیش روست.

تحلیل رسانه ای که خود را « چشم خاور میانه» نامیده است حاکی است اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده: 


«  در آستانه انتخابات 17 سپتامبر در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که نگران شکست در این رقابت ها است، به راهکار قدیمی خود روی آورده و با اشاره به آنچه که حملات پیشگیرانه علیه ایران و متحدانش در خاورمیانه می خواند، فصلی جدید و بسیار خطرناک از به اصطلاح جنگ سایه را آغاز کرده است.

خبر اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و از طرفداران سرسخت تغییر رژیم در تهران، صرفا به محدود کردن نفوذ اسرائیل در واشنگتن و کاهش شدت خصومت علیه ایران در آمریکا منجر خواهد شد.

همزمان با این رخداد، نتانیاهو اتهامات جدیدی را درخصوص آنچه که برنامه های مخفیانه تسلیحات اتمی ایران نامید، مطرح و اوضاع خطرناک موجود را تشدید کرد.

این اقدام که با سفر مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران همزمان شده بود، بیانگر تلاش جدید برای تضعیف توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم های جدید علیه تهران است. نتانیاهو هم اکنون خبر مربوط به درخواست توضیح ایران به آژانس را درباره بازمانده های اورانیوم غنی شده در یک انبار نزدیک تهران، با آب و تاب مطرح می کند.

بحران جدید هسته ای

اگر همه چیز طبق برنامه های نتانیاهو پیش برود، آژانس ایران را ناقض تعهداتش نامیده و این مساله را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش خواهد کرد، مساله ای که می تواند به اعمال مجدد تحریم علیه تهران منجر شود. این تحولات به دنبال تصمیم اخیر ایران درخصوص کاهش تعهدات برجامی صورت خواهد گرفت.

لذا برای ایجاد یک بحران جدید هسته ای علیه ایران و تنش های مرتبط، زمینه سازی شده و این مساله تهدید خطر حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران را در پی خواهد داشت. اما با توجه به توان بازدارندگی بسیار قوی ایران، چنین حملاتی حتی اگر ماهیت بسیار محدودی هم داشته باشند، می تواند به جنگی گسترده تر منجر شده و در تمام احتمالات حزب الله را نیز درگیر خواهد کرد.

مبادا فراموش کنیم که جنگ 34 روزه بین اسرائیل و حزب الله لبنان در سال 2006 به عنوان مرحله آغازین جنگ سایه بین ایران و اسرائیل تلقی می شود که به حملات هوایی اسرائیل به تجهیزات نظامی ایران در سوریه منجر شده است. حملات اخیر به نیروهای مردمی طرفدار ایران در عراق نیز بخشی دیگر از این جنگ است که خطر اقدامات تلافی جویانه علیه نیروهایی آمریکا را در عراق در درپی داشت.

نیروهای نیابتی ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن با استفاده از موقعیت برتر ایران نقشی مهم در دکترین نظامی آن به عنوان سپر بازدارنده ایفا می کنند که این امر هزینه توطئه ها علیه تهران را برای دشمنانش افزایش می دهد.

ایران می گوید اقدام واشنگتن در برهم زدن برجام و اعمال تحریم های شکننده اقتصادی که تحت عنوان "فشار حداکثری" صورت میگیرد، نتیجه لابی گری اسرائیل در واشنگتن است. گذشته از ائتلاف ضد ایرانی اسرائیل با عربستان و کشورهای خلیج فارس، دیگر اقدامات ضد ایرانی اسرائیل شامل خرابکاری، جنگ سایبری و ترور دانشمندان هسته ای است. 

جابجایی جغرافیایی

با این وجود تا زمانی که اسرائیل سیاست خود را در محروم کردن فلسطینی ها از حقوقشان تصحیح نکند، تحکیم چنین ائتلافی دشوار خواهد بود. مساله فلسطین برای کشورهای عربی بسیار اساسی است زیرا رهبرانشان می دانند اگر بیش از حد به اسرائیل نزدیک شوند، احساسات مردمی قوی در حمایت از فلسطین علیه آنها شکل خواهد گرفت.

یک دانشمند علوم سیاسی مستقر در تهران به شرط فاش نشدن نام به گفته است که اقدام ضد ایرانی اسرائیل دو هدف را دنبال می کند: "نخست کسب موقعیت برتر در انتخابات با نشان دادن توان نظامی اسرائیل، و دوم نابود کردن مذاکرات آتی بین تهران و واشنگتن."

گرچه هنوز مشخص نیست که آیا حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با همتای آمریکایی اش در مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر این ماه دیدار خواهد کرد یا خیر، تمایل ترامپ برای یافتن دیپلماسی در قبال ایران، نتانیاهو را عصبانی کرده است و به همین دلیل می گوید زمان مناسبی برای مذاکره با ایران نیست اما فرصت خوبی برای تداوم فشار است.

شواهد نشان می دهد تلاش نتانیاهو برای متقاعد کردن اروپا به خروج از برجام شکست خورده  و اینکه وی با خطر از دست دادن همراهی ترامپ نیز روبرو است.

آیا اسرائیل برای همگام شدن با معادلات متغیر ژئوپولیتیک، در رویکرد ضد ایرانی خود بازبینی  و اصلاحات لازم را اعمال خواهد کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از مقامات سیاسی، نظامی و اطلاعاتی در اسرائیل، توافق هسته ای ایران را به نفع امنیت ملی اسرائیل دانسته و نسبت به برهم زدن آن به آمریکا هشدار داده اند. همان طور که پرفسور "خوان کول" اخیرا در مقاله ای خاطر نشان کرده است، اشتباه محاسباتی نتانیاهو درباره ایران احتمالا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت.

گام های بسیار اشتباه

اقدامات ضد ایرانی نتانیاهو امنیت اسرائیل را کاهش داده، مساله ای که ایران و متحدانش آن را دلیل واقعی پویش مقابله جویانه آمریکا می دانند .

این مساله همچنین در خصوص برنامه هسته ای ایران به "پیش گویی کام بخش" منجر شده است زیرا در کشوری که خود محاصره است، درخواست برای ایجاد سپر بازدارنده هسته ای افزایش یافته است.

در نتیجه ایران شاید مخالفت خود را با سلاح های هسته ای کنار بگذارد، مساله ای که رهبر ایران درخصوص آن فتوا داده و تولید بمب اتمی را ممنوع اعلام کرده است. این مساله به ویژه از آنجا اهمیت دارد که از زمان فروپاشی تدریجی برجام، عربستان نیز خواستار دست یابی به توانمندی های هسته ای شده است.

این مساله منعکس کننده اشتباه بزرگ دیگر در استراتژی تک بعدی و ضد ایرانی نتانیاهو است: ناتوانی در پیش بینی عواقب ناخواسته  برهم زدن توافق هسته ای، که تا پیش از خروج ترامپ از آن در سال گذشته، موقعیتی مناسب داشت.

متاسفانه نتانیاهو جدا از گام های کاملا اشتباهش، همچنان با این استراتژی به دنبال کسب منافع داخلی است گرچه مباحثه ای آگاهانه تر در داخل اسرائیل درباره عواقب منفی آن می تواند توازن را به نفع کسانی تغییر دهد که برای برای تامین امنیت اسرائیل دیدگاه های دیگری دارند.

در عین حال مسیر مخرب یک "جنگ سایه " عامدانه بر آینده اسرائیل سایه ای گسترده می افکند. »

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۱۲۹۰۰۹:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۳
نتانیاهو اگر اشتباه می کرد، 10 سال نخست وزیر نمی ماند.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۶۱۱:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
سید حسن نصرالله با حمله به اسرائیل میخ آخر را به تابوت نتانیاهو کوبید.
علی 671۱۰۹۱۳۵۲۱۰:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
ایکاش این غده سرطانی از روی کره ی خاکی نابود می شد تا آدم ها در کنار هم و با صفا زندگی می کردند .مخصوصاً این نتانیا هوی جانور .یک فلسطینی جان بر کف این بنجل را ترور کند و وجود نحسش را از روی کره زمین بر دارد .هر چند ممکن است که از این کثیف تر هم در اسرائیل وجود داشته باشد .
ناشناس۱۰۹۱۸۷۹۱۴:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی 100 سال قبل، آدم ها در کنار هم با صفا زندگی می کردند؟ تا وقتی تفکراتی مثل تفکرات شما، که یک عده را بی نهایت بد می دانید، وجود دارد، جنگ و ناآرامی هم هست.
عمار۱۰۹۱۹۳۱۱۴:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲۳
اگر رهبری اشاره کنند سر تک تکشان را از بدن ..شان جدا می کنیم.
ناشناس۱۰۹۱۵۱۸۱۱:۵۰:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
امریکا شیطان بزرگ و فرزند ناخلفش رژیم کودک کش و غاصب و جعلی صهیونیستی محکوم به شکست هستن.
ناشناس۱۰۹۱۸۸۰۱۴:۰۳:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۲۳
حرف جدید چی داری؟ ..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  2. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  3. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  4. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

  5. زن جوان، شوهر خیانتکارش را نقره داغ کرد!

  6. رئیسی در پیاده‌روی اربعین

  7. روایت فیگارو از چگونگی بازداشت زم

  8. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

  9. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

  10. بال‌گشایی هواپیمای جت آموزشی پیشرفته یاسین

  11. این فیلم را دیدم و از خودم خجالت کشیدم!

  12. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

  13. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

  14. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

  15. شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟

  16. فیلم مراحل ساخت و پرواز جت ایرانی «یاسین»

  17. شورای حل اختلاف؛ راه‌حل یا دردسر؟

  18. هدیه پوتین به ولیعهد ابوظبی

  19. هشدار جدی به مارک ویلموتس

  20. آرین غلامی مقابل حریف رژیم صهیونیستی حاضر نشد

  21. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  13. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  14. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  15. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  16. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

  17. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  18. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  19. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

  22. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  23. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

   2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

   3. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   4. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

   5. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

   6. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

   9. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   10. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

   11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

   12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

   13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

   15. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   16. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

   17. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

   18. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

   19. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

   20. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   21. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   22. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

   23. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   24. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   25. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

   آخرین عناوین