رحمانی فضلی: تروریست‌های داعش مشغول بسترسازی برای جنگ در افغانستان هستند

گروه جهان الف،   3980621169 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از شکست داعش در عراق و سوریه تروریست‌ها به کشورهای خود بازمی گردند و هم اکنون مشغول بسترسازی برای گسترش ناآرامی و جنگ به ویژه در افغانستان هستند.

به گزارش فارس در بیشکک، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با «قشگار جنوشعالیف» وزیر کشور قرقیزستان در شهر «بیشکک» دیدار کرد.

در قالب این دیدار، طرفین طیف وسیعی از مسائل مورد علاقه را مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای این جلسه جنوشعالیف اظهار داشت: در دوران بعد از استقلال، قرقیزستان با چالش‌های امنیتی فراوانی مواجه شد و تقویت روابط با کشورهای منطقه از جمله ایران یکی از اولویت‌های دولت قرقیزستان است.

وی افزود: گروه‌های جنایتکار بین‌المللی در تمام مناطق جهان تقویت شده اند و تهدیدات جدی برای امنیت کشورهای منطقه به وجود آورده اندکه این عامل ضرورت توسعه تعاملات بین کشورهای منطقه را بیش از گذشته نشان می دهد.

این مقام قرقیز تصریح کرد: در این راستا همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای قرقیزستان اهمیت ویژه ای دارد و ما اطمینان داریم امضا توافقنامه همکاری انتظامی و امنیتی دوجانبه انگیزه جدید برای توسعه همکاری‌های همه جانبه ایجاد خواهد کرد.

وزیر کشور قرقیزستان خاطر نشان کرد: این نخستین و تنها توافقنامه همکاری بین 2 کشور نیست، در سال 2016 نیزدولت‌های قرقیزستان و ایران توافقنامه همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تصویب کردند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران دارای تجربه های فراوانی در زمینه مبارزه با گروه های جنایتکار  و قاچاقچیان مواد مخدر بین المللی است تعمیق روابط با همتایان ایرانی یک گام بسیار مهم در مقطع کنونی است.

جنوشعالیف گفت: قرقیزستان نیز از جمله کشورهایی است که در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و تجربیات ارزنده ای  در مبارزه با این تهدیدات را به دست آورده است و به نظر من بیشکک هم توانایی ارائه اطلاعات قابل توجه به همتایان ایرانی را دارد.

این مقام قرقیز اظهار داشت: در همکاری با ایران، وزارت کشور قرقیزستان علاقه‌مند به راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعاتی مشترک، تبادل اطلاعات، آموزش روش‌های جدید انجام تحقیقات و به خصوص آموزش پرسنل نظامی  واحدهای ویژه است.

وی تصریح کرد: تبادل اطلاعات در زمینه مبارزه با سازمان‌های تروریستی و افراطگرایان بین‌المللی و مجرمین از اولویت های وزارت کشور قرقیزستان می‌باشد و ادامه ارتباطات در این بخش‌ها لازم است.

وی افزود: در پایان شخصا بر آمادگی قرقیزستان برای توسعه هرگونه همکاری با ایران تأکید کنم.

در ادامه جلسه رحمانی فضلی اظهار داشت: قرقیزستان و ایران اشتراکات فراوانی در زمینه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و غیره را دارند که با تکیه به این عوامل می‌توان همکاری بین دو کشور را توسعه داد.

وزیر کشور ایران تصریح کرد: در دوره ریاست «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران  2 ملاقات با رؤسای جمهوری قرقیزستان انجام شده و در قالب این نشست‌ها 15 تفاهمنامه به امضا رسید و در حال حاضر همکاری‌های بیشکک و تهران بر اساس آن اسناد تنظیم می‌شود.

این مقام خاطر نشان کرد: همچنین توافقنامه ای که امروز بین وزارت کشور قرقیزستان و ایران امضا می‌شود بستر مناسبی را برای توسعه همکاری‌های امنیتی، انتظامی، مبارزه با جرائم سازمان یافته، افراطگرایی، قاچاقچیان مواد مخدر فراهم خواهد کرد.

وی گفت: در ادامه با تکیه به توافقنامه جدید نشست‌های کارشناسی 2 کشور برگزار می شود تا تلاش برای اجرای تمام ظرفیت های موجود  انجام گیرد.

فضلی ادامه داد: وزارت کشور ایران دارای اختیارات فراوانی از جمله امنیت داخلی، سیاست داخلی، پلیس، نیروی انتظامی، تعیین استانداران، موضوع مرز و ... است  و این اختیارات باعث شده که این وزارت خانه تجربه های مناسب،همه جانبه و مختلفی را بدست آورده است و از طریق اجرایی شدن توافقات دوجانبه طرف قرقیز فوائد زیادی را در زمینه‌های مختلف بدست می آورد.
وزیر کشور ایران تصریح کرد: به خصوص در موضوع مبارزه با افراطگرایی، تروریسم، گروه‌های تکفیری، وهابیت از جمله مقابله با سازمان‌های بین‌المللی مانند القاعده، طالبان، داعش و غیره ایران دارای تجربیات زیادی است. این گروه های تروریستی  چهره خشن، افراطی و خون‌ریز را  از اسلام به نمایش می‌ گذارند.

وی اظهار داشت: متأسفانه به این گروه‌ها همواره مورد حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و سایر قدرت‌های منطقه بوده اما جمهوری اسلامی ایران خواهان صلح و ثبات برای تمام کشورهای منطقه می‌باشد. 

فضلی خاطر نشان کرد: ما دخالت کشورهای خارجی در مسائل جهان اسلام را به هیچ وجه نمی پذیریم زیرا آنان به دنبال منافع خود هستند و تفرقه انداختن بین کشورهای و مردمان منطقه کار آنها است و هر کشوری از جمله سوریه، عراق، یمن، افغانستان که قدرت‌های مذکور وارد شدند به جز خونریزی، قتل، غارت، از بین رفتن تمدن به وجود نیامد.

این مقام گفت: ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر نیست اما هر کشور منطقه که از ایران کمک بخواهد ایران به عنوان برادر مسلمان در کنار آنها خواهد بود و تهران در این زمینه تجربه زیادی را دارد.

وی افزود: پس از شکست داعش در عراق و سوریه تروریست ها به کشورهای خود بازمی گردند  و هم اکنون مشغول بسترسازی برای گسترش ناآرامی و جنگ به ویژه در افغانستان هستند ضمن آنکه ایران آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای منطقه در زمینه آموزش، تبادل تجربیات و اطلاعات را دارد.

فضلی تصریح کرد: علاوه بر این ایران با توجه به وجود مرزهای مشترک با افغانستان دارای تجربه های زیادی در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر است و برای تبادل این تجربه ها همواره  آماده هستیم.

وی گفت: ایران حتی با توجه به تحولات در کشورهای همسایه امن ترین و ارام ترین کشور در منطقه خود می‌باشد و همکاری با قرقیزستان در حوزه آموزش و تبادل اطلاعات در تأمین امنیت داخلی مؤثر خواهد بود.

 وزیران کشور قرقیزستان و ایران تبادل نظر درباره مسائل مورد نظر و تقویت همکاری را بررسی کردند و در پایان با ابراز آمادگی هر 2 کشور برای تعمیق تعاملات دوجانبه بر افزایش تعاملات در موضوعات مختلف تاکید کردند.

در نتیجه این دیدار توافقنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی دوجانبه به امضا رسید.
رحمانی فضلی امروز بعد از ظهر  برای انجام سفر کاری وارد بیشکک شد.

در این سفر فضلی علاوه بر دیدار  با وزیر کشور قرقیزستان  فردا با«محمدقالی عبدالقاضی‌اف» نخست وزیر قرقیزستان ملاقات خواهد کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۰۲۴۷۰۹:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۲
مگه اینها رو ایران از بین نبرد؟ از کجا پیداشون شده
ناشناس۱۰۹۰۳۴۹۱۱:۲۸:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲۲
شما هم بدو از جنگ عقب نمونی

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین