آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

دکتر صلاح الدین هرسنی*،   3980621127 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

هنگامی که جان بولتون در آوریل 2018 به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به کابینه دونالد ترامپ راه یافت، باور همگان این بود که با پیوستن این چهره تندرو و رادیکال، کابینه ترامپ نسبت به گذشته رادیکال‌تر، تهاجمی‌تر و البته ضد ایرانی‌تر می‌شود.

 البته چنین پیش بینی از سمت سوی های آینده کابینه ترامپ خلاف انتظار نبود و به واقع با پیوستن بولتون به کابینه ترامپ بخشی از برنامه های ضد ایرانی کاخ سفید سرعت بیشتری گرفت. دلیل راه یابی بولتون به کابینه نیز به جهت همسویی و مواضع مشترک با ترامپ در موضوعاتی چون: مخالفت با برجام و اصرار برای خروج واشنگتن از این توافق بود،چراکه تا قبل از ورود بولتون به کابینه دیدگاه ها و نظرات ژنرال هربرت مک مستر مانع بزرگی برای اجرایی سازی نقشه های ترامپ بود و اساسا گله و شکایت ترامپ آن بود که چرا دیدگاه های او با مک مستر و رکس تیلرسون نزدیک و همسو نیست و آنکه چرا مک مستر در کنار رکس تیلرسون کمی عقب تر از او در قبال اولویت هایی چون تهران و مشخصاً برجام حرکت می کنند؟ بنابراین و برای این همسویی لازم و ضروری بود که موازنه ای میان دیدگاه های ترامپ با مشاور امنیت ملی او ایجاد شود و آمدن بولتون به کاخ سفید پاسخی به این نیاز ترامپ بود. به همین خاطر بود که مک مستر جای خود را به بولتون داد. این جابجایی به ظاهر توانست موازنه ای را میان دیدگاه های ترامپ و دیدگاه های بولتون ایجاد کند. اما سیاست های و رویکرد های بولتون به مرور زمان از دیدگاه های ترامپ پیشی گرفت. به واقع مشکل فعلی ترامپ با آمدن بولتون نه دیگر نهیب زدن برای همسو شدن با او بلکه آن بود که چرا رویکرد های بولتون رادیکالتر و تندتر از از رویکردهای او در قبال تهران و مشخصا برجام است؟ به واقع ترامپ نقش نهیب و کنترلی مک مستر و تیلرسون را اینبار بر روی بولتون به اجرا در آورد. البته تندروی و منش رادیکال بولتون منحصر به برجام و ایران نماند. این مواضع آنگونه که از زیاده خواهی و تند روی های جاه طلبانه بولتون پیدا بود، در قبال کاراکاس، و پیونگ یانگ،پکن و مسکو نیز به نمایش در آمد، به گونه ای که موجب اختلال در موازنه ای شد که ترامپ قبل آن بخاطرش مک مستر را بر کنار کرده بود.
به هر حال و با تصمیمی که ترامپ گرفته است، بولتون از کار برکنار شده است و قرار است که ترامپ طی روزهای آینده، چهارمین مشاور امنیت ملی خود را معرفی کند. به این ترتیب و با تصمیم معقولی که ترامپ گرفته است،دیگر چرایی و دلایل برکناری بولتون مهم نیست، مهم آن است که ترامپ با این تصمیم یکی از جنجالی‌ترین و جنگ طلب‌ترین چهره های نئوکانسرواتیسم در دایره دیپلماتیک آمریکا را از کابینه اخراج کرد و اجازه نداد که مواضع افراطی بولتون در ضدیت و مخالفت با سازمان ملل و نهادهای بین المللی ادامه یابد. ضمن آنکه این برکناری شرایطی را فراهم کرد که طرح توسعه طلبانه و سیاست های تخاصمی و جنگ افروزانه بولتون نتواند در قبال تهران، پیونگ یانگ، کاراکاس و حتی در کابل به توفیقی دست یابد. چراکه بولتون در راستای تصورات متوهمانه و روانپریشانه خود تلاش داشت که به همراه مجاهدین شاهد جشن و شادی ناشی از تغییر رژیم و فروپاشی ایران آنهم در چهلمین بهار تولدش باشد. همچنین او در این تکاپو بود که با حمایت و معرفی خوان گوایدو دولت قانونی مادورو در ونزوئلا را برکنار کند. همچنین تلاش داشت که مقامات پیونگ یانگ را در آمدن به میز مذاکره تسلیم قدرت آمرانه واشنگتن کند. طرفه آنکه مشاوره هایش در ارتباط با مسکو و پکن نیز متضمن نتیجه ای سود بخش وگره گشا برای کاخ سفید نشد و آنکه سرانجام عقیم و بی حاصل به پایان رسید. این برکناری آنگونه که از زوایای آشکار و پنهان آن پیداست، متضمن پیام ها و نتایجی نیز است که قبل از هر چیز متوجه تهران است. در این ارتباط مهمترین نتیجه و پیامی که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که وضعیت و شرایط محتمل مذاکره تهران- واشنگتن بدون حضور بولتون نفس راحتری می کشد، چراکه بولتون با الگو ها و کنش های روان پریشانه و زیاده خواهی های خارج از قاعده خود عامل بازدارنده در پیشروی مذاکرات بود. حال و اگرچه رفتن و اخراج بولتون پیش شرط تهران در مذاکره نیست و حتی تهران با رفتن بولتون نیز راضی به مذاکره با واشنگتن نمی شود،اما قطع به یقین شرایط محتمل مذاکره با نبودن مانع بزرگی چون بولتون آسان می شود. پیام دیگری که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که صبر استراتژیک و مقاومت تهران در قبال راهبرد اقدام و سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه داده است و لاجرم تحت این شرایط مقامات کاخ سفید و در راس همه آنها یعنی ترامپ گزینه ای جز تغییر رفتار در مواجهه با تهران ندارند. حال جدا از آنکه چه کسی قرار است بر صندلی بولتون تکیه بزند، این جابجایی می تواند تاثیرات فراوانی را بر آینده سیاست خارجی و امنیتی دولت ترامپ بگذارد، تاثیراتی که قطعا نه تنها می تواند صحنه داخلی آمریکا را آنهم در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ متاثر کند، بلکه می تواند پیام هایی را نیز به جهان مخابره کند. البته هر گونه توفیق ترامپ در تاثیر گذاری سازنده بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا بسته به آن است که ترامپ نخواهد خود را تسلیم تفکرات کارافزایانه و البته مخرب افرادی چون بولتون و پمپئو کند.حال باید دید که آیا راهبرد های جنگ طلبانه پمپئو این فرصت را به ترامپ می دهد یا آنکه او نیز باید عطای خدمت به ترامپ را به لقایش ببخشد و از قطار همراهی با دولت پیاده شود؟به نظر می رسد پمپئو اخراجی بعدی کابینه باشد.

*کارشناس مسائل بین الملل

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۶۸۷۱۷:۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
به امید حق علیه باطل
ناشناس۱۰۹۱۳۳۴۱۰:۰۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی مخالفان این نظر خواهان پیروزی باطل بر حق هستند؟؟؟
ناشناس۱۰۸۹۷۱۴۱۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۱
پمپئو رگ خواب ترامپ را دارد
ناشناس۱۰۸۹۷۵۳۱۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۱
ترامپ بولتون رو بیشتر برای ترساندن ایران آورده بود. این موضوع جواب نداد و دنبال یک راه دیگه است.
محمد۱۰۸۹۸۵۲۲۰:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم خداوند به دولتمردان جهان کمک کن تا به طرف صلح قدم بردارند
نخود هر آش !!!۱۰۹۰۰۲۷۰۰:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آيا بعد از رفتن بولتون نوبت پمپئو است ؟ .... تيتر شكر خدا بولتون كه رفت ، ... برود به آنجايي كه عرب ني انداخت !! ... و اما پمپئو ... پمپئو هم مي رود ... دير يا زود ... شك نكن !! ...تازه ، ترامپ هم دير يا زود مي رود ، كاخ سفيد كه خانه خاله نيست كه بخواهد كنگر بخورد ولنگر بيندازد ... گيرم كه براي چهار سال ديگر هم انتخاب شد ... زبانم لال !! .. اما آخرش رفتني است ! همانطور كه اوباما رفت ، كلينتون رفت ... عرضم به حضور انورت كه جرج بوش ها رفتند ... ريگان ... كارتر ... رفتند و پشت سرشان هم نگاه نكردند !! ... بنده اگر پشت گوشم را ديدم ، اونها را هم ديدم !! اين جور نيست كه از در بيرون بروند ، اما از دريچه بر گردند ... از دريچه بروند ، سر از پشت بام بيرون آورند ، از پشت بام بروند ، از زير زميني پيدايشان بشود !!... قحط الرجال كه نيست تصدقتم !! ... بنده قول مي دهم كه پمپئو هم رفتني است ... ولو اين كه چند صباح و يا چند سال ديگر باشد ، اما رفتني است ... يعني بايد برود !! ... قانون كار همين است !!تازه وقتي هم كه رفت ديگه بايد پيدايش نشود !! ...قربونتم پمپئو كه مهره شطرنج نيست كه بخواهد مدام جابجا شود !!! ... بله ؟!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۰۱۰:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی بی معنی و لوس بود عین اسمش !!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۲۱۰:۰۵:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۳
صدتا لایک داشت این کامنت
عمران۱۰۹۰۰۸۴۰۲:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۲
بعضا افراد اعلام میکنند پیروز شدیم و استراتژی ترامپ شکست خورد و غیره. ضربه عمیقی که تحریم‌ها به اقتصاد ایران وارد کرده بسیار جدیست. با آمدن و رفتن یک نفر و دو نفر هیچ چیز عوض نمیشود. و تاثیر این تحریم‌ها تا سال‌های سال باقی خواهد ماند و تقریبا هیچ راهی جز ایجاد مکانیسم مستقل مبادلات بانکی در سطح جهانی آثار مخرب تحریم را پاک نخواهد کرد. که آن هم محتمل نیست. بنابراین امید بستن به تغییرات سطحی به هیچ عنوان عقلانی نیست. هدف این نظر نا امید کردن نیست، واقع بینی است.
رضا۱۰۹۰۰۹۳۰۳:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آى خدا از دهنت بشنوه جناب كارشناس ، اين پمپئو..بدجورى حال به هم زنه ! مخصوصاً وقتى كه راجع به ايران اظهار نظر ميكنه، ..
ناشناس۱۰۹۰۱۰۰۰۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
فعلا که پمپئو با حفظ سمت جای بولتون را هم گرفت!
ناشناس۱۰۹۱۱۱۱۰۶:۵۹:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی خوشحال نباش اون هم میره
ناشناس۱۰۹۰۲۱۱۰۹:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ترامپ برای انتخابات آتی خود مجبور به تغییراتی برای مصالح کشورش می باشد تا رای اکثریت امریکا را کسب کند ولی برای کشورهای موروثی آش همان و کاسه همان است افراد فقط جابجا میشوند
ناشناس۱۰۹۱۱۱۳۰۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
باطل مانند کف روی آب رفتنی است
ناشناس۱۰۹۱۶۷۶۱۳:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
میفرمایند چرا گیر داده اید به پزشکان بگذارید درآمدشان را داشته باشند بدون مالیات ! از قشر تحصیل کرده و دانشمندانی چون پزشکان این حرف بعید است اگر دلالان این حرف را می گفتند تعجب نمی کردم شماها چرا آقایان دکتر ها که خود را فرهیخته و مبادی اخلاق و آداب اجتماعی می دانید ؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های اخیر

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 3. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 4. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 7. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 8. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 9. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 10. تردید دولت در سفر به نیویورک

 11. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 12. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

 13. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 14. جودوی ایران تعلیق شد؟

 15. سازمان ملل: برای صدور روادید روحانی و ظریف تلاش می‌کنیم!

 16. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 17. چاره ترافیک مهرماه تهران چیست؟

 18. المالکی به سفیر انگلیس: منطقه نیازی به بحران جدید ندارد

 19. تحلیل گاردین از عقب‌نشینی ترامپ درباره اقدام نظامی علیه ایران

 20. جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست  

 21. واکنش سخنگوی وزارت کشور به حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها

 22. اگر شهاب‌سنگ هم به زمین برخورد کند آمریکا ایران را مقصر می‌داند!

 23. مهلت ۲۱ روزه ایران برای اعتراض به تعلیق جودو

 24. همدردی کالدرون با خانواده عماد  

 25. ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 10. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 11. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 12. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 13. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 14. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 15. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 18. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 19. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 20. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 21. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 22. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 23. تردید دولت در سفر به نیویورک

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 2. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 3. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 4. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

 5. سازمان ملل: برای صدور روادید روحانی و ظریف تلاش می‌کنیم!

 6. المالکی به سفیر انگلیس: منطقه نیازی به بحران جدید ندارد

 7. تحلیل گاردین از عقب‌نشینی ترامپ درباره اقدام نظامی علیه ایران

 8. اگر شهاب‌سنگ هم به زمین برخورد کند آمریکا ایران را مقصر می‌داند!

 9. عربستان‌ سعودی، ایران را به حمله به آرامکو متهم کرد

 10. بلژیک به اینستکس پیوست

 11. وزیر انرژی عربستان: تولید نفت تا دو هفته دیگر احیا می‌شود

 12. اردوغان:۳-۲ میلیون پناهجوی سوری می توانند در«منطقه امن» ساکن شوند

 13. نظم قدیمی منطقه در پیچ تغییر حمله به آرامکو

 14. هشدار:‌ زمین 64 میلیون هکتار «جنگل» از دست داده است

 15. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 16. مقام روس: هیچ‌کس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران منتفع نمی‌شود

 17. ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد

 18. چین تایپه حریف ایران در یک چهارم نهایی والیبال آسیا شد

 19. خانه کودکی ترامپ به حراج گذاشته شد

 20. واکنش سندرز به اظهارات پمپئو: اجازه نمی‌دهیم مردم آمریکا را به جنگی فاجعه بار در خاورمیانه بکشانید

 21. شلیک موشک‌های بالستیک یمن به جنوب عربستان

 22. افشاگر عربستانی: آل سعود، این دفعه جنگ یمن را جدی گرفتند

 23. ترامپ: هیئت ایران می‌توانند به نیویورک بیایند

 24. سردار نقدی: امروز همه چیز برای برچیده شدن بساط صهیونیست‌ها آماده است

 25. واکنش نتانیاهو به نتایج انتخابات اسرائیل

پربحث‌های دیروز

 1. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 2. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 3. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 4. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 5. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 6. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

 7. سازمان ملل: برای صدور روادید روحانی و ظریف تلاش می‌کنیم!

 8. المالکی به سفیر انگلیس: منطقه نیازی به بحران جدید ندارد

 9. تحلیل گاردین از عقب‌نشینی ترامپ درباره اقدام نظامی علیه ایران

 10. اگر شهاب‌سنگ هم به زمین برخورد کند آمریکا ایران را مقصر می‌داند!

 11. عربستان‌ سعودی، ایران را به حمله به آرامکو متهم کرد

 12. بلژیک به اینستکس پیوست

 13. وزیر انرژی عربستان: تولید نفت تا دو هفته دیگر احیا می‌شود

 14. عبدالباری عطوان: ایرانی که کارتر را ساقط کرد ترامپ را هم ساقط می‌کند

 15. واکنش ژاپن به ادعای دست داشتن ایران در حملات آرامکو

 16. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 17. مقام روس: هیچ‌کس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران منتفع نمی‌شود

 18. ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد

 19. چین تایپه حریف ایران در یک چهارم نهایی والیبال آسیا شد

 20. خانه کودکی ترامپ به حراج گذاشته شد

 21. واکنش سندرز به اظهارات پمپئو: اجازه نمی‌دهیم مردم آمریکا را به جنگی فاجعه بار در خاورمیانه بکشانید

 22. شلیک موشک‌های بالستیک یمن به جنوب عربستان

 23. افشاگر عربستانی: آل سعود، این دفعه جنگ یمن را جدی گرفتند

 24. ترامپ: هیئت ایران می‌توانند به نیویورک بیایند

 25. سردار نقدی: امروز همه چیز برای برچیده شدن بساط صهیونیست‌ها آماده است

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 6. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 10. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 11. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 12. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 13. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 14. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 15. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 16. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 17. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 18. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 19. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 20. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 21. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 22. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 23. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 24. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

 25. آمریکا: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌یابد

آخرین عناوین