آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

دکتر صلاح الدین هرسنی*،   3980621127 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

هنگامی که جان بولتون در آوریل 2018 به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به کابینه دونالد ترامپ راه یافت، باور همگان این بود که با پیوستن این چهره تندرو و رادیکال، کابینه ترامپ نسبت به گذشته رادیکال‌تر، تهاجمی‌تر و البته ضد ایرانی‌تر می‌شود.

آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 البته چنین پیش بینی از سمت سوی های آینده کابینه ترامپ خلاف انتظار نبود و به واقع با پیوستن بولتون به کابینه ترامپ بخشی از برنامه های ضد ایرانی کاخ سفید سرعت بیشتری گرفت. دلیل راه یابی بولتون به کابینه نیز به جهت همسویی و مواضع مشترک با ترامپ در موضوعاتی چون: مخالفت با برجام و اصرار برای خروج واشنگتن از این توافق بود،چراکه تا قبل از ورود بولتون به کابینه دیدگاه ها و نظرات ژنرال هربرت مک مستر مانع بزرگی برای اجرایی سازی نقشه های ترامپ بود و اساسا گله و شکایت ترامپ آن بود که چرا دیدگاه های او با مک مستر و رکس تیلرسون نزدیک و همسو نیست و آنکه چرا مک مستر در کنار رکس تیلرسون کمی عقب تر از او در قبال اولویت هایی چون تهران و مشخصاً برجام حرکت می کنند؟ بنابراین و برای این همسویی لازم و ضروری بود که موازنه ای میان دیدگاه های ترامپ با مشاور امنیت ملی او ایجاد شود و آمدن بولتون به کاخ سفید پاسخی به این نیاز ترامپ بود. به همین خاطر بود که مک مستر جای خود را به بولتون داد. این جابجایی به ظاهر توانست موازنه ای را میان دیدگاه های ترامپ و دیدگاه های بولتون ایجاد کند. اما سیاست های و رویکرد های بولتون به مرور زمان از دیدگاه های ترامپ پیشی گرفت. به واقع مشکل فعلی ترامپ با آمدن بولتون نه دیگر نهیب زدن برای همسو شدن با او بلکه آن بود که چرا رویکرد های بولتون رادیکالتر و تندتر از از رویکردهای او در قبال تهران و مشخصا برجام است؟ به واقع ترامپ نقش نهیب و کنترلی مک مستر و تیلرسون را اینبار بر روی بولتون به اجرا در آورد. البته تندروی و منش رادیکال بولتون منحصر به برجام و ایران نماند. این مواضع آنگونه که از زیاده خواهی و تند روی های جاه طلبانه بولتون پیدا بود، در قبال کاراکاس، و پیونگ یانگ،پکن و مسکو نیز به نمایش در آمد، به گونه ای که موجب اختلال در موازنه ای شد که ترامپ قبل آن بخاطرش مک مستر را بر کنار کرده بود.
به هر حال و با تصمیمی که ترامپ گرفته است، بولتون از کار برکنار شده است و قرار است که ترامپ طی روزهای آینده، چهارمین مشاور امنیت ملی خود را معرفی کند. به این ترتیب و با تصمیم معقولی که ترامپ گرفته است،دیگر چرایی و دلایل برکناری بولتون مهم نیست، مهم آن است که ترامپ با این تصمیم یکی از جنجالی‌ترین و جنگ طلب‌ترین چهره های نئوکانسرواتیسم در دایره دیپلماتیک آمریکا را از کابینه اخراج کرد و اجازه نداد که مواضع افراطی بولتون در ضدیت و مخالفت با سازمان ملل و نهادهای بین المللی ادامه یابد. ضمن آنکه این برکناری شرایطی را فراهم کرد که طرح توسعه طلبانه و سیاست های تخاصمی و جنگ افروزانه بولتون نتواند در قبال تهران، پیونگ یانگ، کاراکاس و حتی در کابل به توفیقی دست یابد. چراکه بولتون در راستای تصورات متوهمانه و روانپریشانه خود تلاش داشت که به همراه مجاهدین شاهد جشن و شادی ناشی از تغییر رژیم و فروپاشی ایران آنهم در چهلمین بهار تولدش باشد. همچنین او در این تکاپو بود که با حمایت و معرفی خوان گوایدو دولت قانونی مادورو در ونزوئلا را برکنار کند. همچنین تلاش داشت که مقامات پیونگ یانگ را در آمدن به میز مذاکره تسلیم قدرت آمرانه واشنگتن کند. طرفه آنکه مشاوره هایش در ارتباط با مسکو و پکن نیز متضمن نتیجه ای سود بخش وگره گشا برای کاخ سفید نشد و آنکه سرانجام عقیم و بی حاصل به پایان رسید. این برکناری آنگونه که از زوایای آشکار و پنهان آن پیداست، متضمن پیام ها و نتایجی نیز است که قبل از هر چیز متوجه تهران است. در این ارتباط مهمترین نتیجه و پیامی که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که وضعیت و شرایط محتمل مذاکره تهران- واشنگتن بدون حضور بولتون نفس راحتری می کشد، چراکه بولتون با الگو ها و کنش های روان پریشانه و زیاده خواهی های خارج از قاعده خود عامل بازدارنده در پیشروی مذاکرات بود. حال و اگرچه رفتن و اخراج بولتون پیش شرط تهران در مذاکره نیست و حتی تهران با رفتن بولتون نیز راضی به مذاکره با واشنگتن نمی شود،اما قطع به یقین شرایط محتمل مذاکره با نبودن مانع بزرگی چون بولتون آسان می شود. پیام دیگری که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که صبر استراتژیک و مقاومت تهران در قبال راهبرد اقدام و سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه داده است و لاجرم تحت این شرایط مقامات کاخ سفید و در راس همه آنها یعنی ترامپ گزینه ای جز تغییر رفتار در مواجهه با تهران ندارند. حال جدا از آنکه چه کسی قرار است بر صندلی بولتون تکیه بزند، این جابجایی می تواند تاثیرات فراوانی را بر آینده سیاست خارجی و امنیتی دولت ترامپ بگذارد، تاثیراتی که قطعا نه تنها می تواند صحنه داخلی آمریکا را آنهم در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ متاثر کند، بلکه می تواند پیام هایی را نیز به جهان مخابره کند. البته هر گونه توفیق ترامپ در تاثیر گذاری سازنده بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا بسته به آن است که ترامپ نخواهد خود را تسلیم تفکرات کارافزایانه و البته مخرب افرادی چون بولتون و پمپئو کند.حال باید دید که آیا راهبرد های جنگ طلبانه پمپئو این فرصت را به ترامپ می دهد یا آنکه او نیز باید عطای خدمت به ترامپ را به لقایش ببخشد و از قطار همراهی با دولت پیاده شود؟به نظر می رسد پمپئو اخراجی بعدی کابینه باشد.

*کارشناس مسائل بین الملل

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۶۸۷۱۷:۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
به امید حق علیه باطل
ناشناس۱۰۹۱۳۳۴۱۰:۰۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی مخالفان این نظر خواهان پیروزی باطل بر حق هستند؟؟؟
ناشناس۱۰۸۹۷۱۴۱۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۱
پمپئو رگ خواب ترامپ را دارد
ناشناس۱۰۸۹۷۵۳۱۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۱
ترامپ بولتون رو بیشتر برای ترساندن ایران آورده بود. این موضوع جواب نداد و دنبال یک راه دیگه است.
محمد۱۰۸۹۸۵۲۲۰:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم خداوند به دولتمردان جهان کمک کن تا به طرف صلح قدم بردارند
نخود هر آش !!!۱۰۹۰۰۲۷۰۰:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آيا بعد از رفتن بولتون نوبت پمپئو است ؟ .... تيتر شكر خدا بولتون كه رفت ، ... برود به آنجايي كه عرب ني انداخت !! ... و اما پمپئو ... پمپئو هم مي رود ... دير يا زود ... شك نكن !! ...تازه ، ترامپ هم دير يا زود مي رود ، كاخ سفيد كه خانه خاله نيست كه بخواهد كنگر بخورد ولنگر بيندازد ... گيرم كه براي چهار سال ديگر هم انتخاب شد ... زبانم لال !! .. اما آخرش رفتني است ! همانطور كه اوباما رفت ، كلينتون رفت ... عرضم به حضور انورت كه جرج بوش ها رفتند ... ريگان ... كارتر ... رفتند و پشت سرشان هم نگاه نكردند !! ... بنده اگر پشت گوشم را ديدم ، اونها را هم ديدم !! اين جور نيست كه از در بيرون بروند ، اما از دريچه بر گردند ... از دريچه بروند ، سر از پشت بام بيرون آورند ، از پشت بام بروند ، از زير زميني پيدايشان بشود !!... قحط الرجال كه نيست تصدقتم !! ... بنده قول مي دهم كه پمپئو هم رفتني است ... ولو اين كه چند صباح و يا چند سال ديگر باشد ، اما رفتني است ... يعني بايد برود !! ... قانون كار همين است !!تازه وقتي هم كه رفت ديگه بايد پيدايش نشود !! ...قربونتم پمپئو كه مهره شطرنج نيست كه بخواهد مدام جابجا شود !!! ... بله ؟!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۰۱۰:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی بی معنی و لوس بود عین اسمش !!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۲۱۰:۰۵:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۳
صدتا لایک داشت این کامنت
عمران۱۰۹۰۰۸۴۰۲:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۲
بعضا افراد اعلام میکنند پیروز شدیم و استراتژی ترامپ شکست خورد و غیره. ضربه عمیقی که تحریم‌ها به اقتصاد ایران وارد کرده بسیار جدیست. با آمدن و رفتن یک نفر و دو نفر هیچ چیز عوض نمیشود. و تاثیر این تحریم‌ها تا سال‌های سال باقی خواهد ماند و تقریبا هیچ راهی جز ایجاد مکانیسم مستقل مبادلات بانکی در سطح جهانی آثار مخرب تحریم را پاک نخواهد کرد. که آن هم محتمل نیست. بنابراین امید بستن به تغییرات سطحی به هیچ عنوان عقلانی نیست. هدف این نظر نا امید کردن نیست، واقع بینی است.
رضا۱۰۹۰۰۹۳۰۳:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آى خدا از دهنت بشنوه جناب كارشناس ، اين پمپئو..بدجورى حال به هم زنه ! مخصوصاً وقتى كه راجع به ايران اظهار نظر ميكنه، ..
ناشناس۱۰۹۰۱۰۰۰۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
فعلا که پمپئو با حفظ سمت جای بولتون را هم گرفت!
ناشناس۱۰۹۱۱۱۱۰۶:۵۹:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی خوشحال نباش اون هم میره
ناشناس۱۰۹۰۲۱۱۰۹:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ترامپ برای انتخابات آتی خود مجبور به تغییراتی برای مصالح کشورش می باشد تا رای اکثریت امریکا را کسب کند ولی برای کشورهای موروثی آش همان و کاسه همان است افراد فقط جابجا میشوند
ناشناس۱۰۹۱۱۱۳۰۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
باطل مانند کف روی آب رفتنی است
ناشناس۱۰۹۱۶۷۶۱۳:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
میفرمایند چرا گیر داده اید به پزشکان بگذارید درآمدشان را داشته باشند بدون مالیات ! از قشر تحصیل کرده و دانشمندانی چون پزشکان این حرف بعید است اگر دلالان این حرف را می گفتند تعجب نمی کردم شماها چرا آقایان دکتر ها که خود را فرهیخته و مبادی اخلاق و آداب اجتماعی می دانید ؟

پربحث‌های دیروز

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. صحنه آهسته انفجار بیروت

 4. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

 5. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 6. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 7. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 8. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 9. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

 10. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

 11. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

 12. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

 13. تصاویر هوایی از اعتراضات بیروت

 14. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 15. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 16. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

 17. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 18. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 11. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 12. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 13. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. صحنه آهسته انفجار بیروت

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 4. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 5. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 6. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 7. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 8. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 9. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 10. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 11. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 12. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

 13. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 14. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 15. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 16. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 17. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 18. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 19. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 20. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 21. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 22. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

 23. کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟

 24. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 25. پمپئو: هفته آینده پیش نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت می‌بریم

آخرین عناوین