آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

دکتر صلاح الدین هرسنی*،   3980621127 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

هنگامی که جان بولتون در آوریل 2018 به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به کابینه دونالد ترامپ راه یافت، باور همگان این بود که با پیوستن این چهره تندرو و رادیکال، کابینه ترامپ نسبت به گذشته رادیکال‌تر، تهاجمی‌تر و البته ضد ایرانی‌تر می‌شود.

آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 البته چنین پیش بینی از سمت سوی های آینده کابینه ترامپ خلاف انتظار نبود و به واقع با پیوستن بولتون به کابینه ترامپ بخشی از برنامه های ضد ایرانی کاخ سفید سرعت بیشتری گرفت. دلیل راه یابی بولتون به کابینه نیز به جهت همسویی و مواضع مشترک با ترامپ در موضوعاتی چون: مخالفت با برجام و اصرار برای خروج واشنگتن از این توافق بود،چراکه تا قبل از ورود بولتون به کابینه دیدگاه ها و نظرات ژنرال هربرت مک مستر مانع بزرگی برای اجرایی سازی نقشه های ترامپ بود و اساسا گله و شکایت ترامپ آن بود که چرا دیدگاه های او با مک مستر و رکس تیلرسون نزدیک و همسو نیست و آنکه چرا مک مستر در کنار رکس تیلرسون کمی عقب تر از او در قبال اولویت هایی چون تهران و مشخصاً برجام حرکت می کنند؟ بنابراین و برای این همسویی لازم و ضروری بود که موازنه ای میان دیدگاه های ترامپ با مشاور امنیت ملی او ایجاد شود و آمدن بولتون به کاخ سفید پاسخی به این نیاز ترامپ بود. به همین خاطر بود که مک مستر جای خود را به بولتون داد. این جابجایی به ظاهر توانست موازنه ای را میان دیدگاه های ترامپ و دیدگاه های بولتون ایجاد کند. اما سیاست های و رویکرد های بولتون به مرور زمان از دیدگاه های ترامپ پیشی گرفت. به واقع مشکل فعلی ترامپ با آمدن بولتون نه دیگر نهیب زدن برای همسو شدن با او بلکه آن بود که چرا رویکرد های بولتون رادیکالتر و تندتر از از رویکردهای او در قبال تهران و مشخصا برجام است؟ به واقع ترامپ نقش نهیب و کنترلی مک مستر و تیلرسون را اینبار بر روی بولتون به اجرا در آورد. البته تندروی و منش رادیکال بولتون منحصر به برجام و ایران نماند. این مواضع آنگونه که از زیاده خواهی و تند روی های جاه طلبانه بولتون پیدا بود، در قبال کاراکاس، و پیونگ یانگ،پکن و مسکو نیز به نمایش در آمد، به گونه ای که موجب اختلال در موازنه ای شد که ترامپ قبل آن بخاطرش مک مستر را بر کنار کرده بود.
به هر حال و با تصمیمی که ترامپ گرفته است، بولتون از کار برکنار شده است و قرار است که ترامپ طی روزهای آینده، چهارمین مشاور امنیت ملی خود را معرفی کند. به این ترتیب و با تصمیم معقولی که ترامپ گرفته است،دیگر چرایی و دلایل برکناری بولتون مهم نیست، مهم آن است که ترامپ با این تصمیم یکی از جنجالی‌ترین و جنگ طلب‌ترین چهره های نئوکانسرواتیسم در دایره دیپلماتیک آمریکا را از کابینه اخراج کرد و اجازه نداد که مواضع افراطی بولتون در ضدیت و مخالفت با سازمان ملل و نهادهای بین المللی ادامه یابد. ضمن آنکه این برکناری شرایطی را فراهم کرد که طرح توسعه طلبانه و سیاست های تخاصمی و جنگ افروزانه بولتون نتواند در قبال تهران، پیونگ یانگ، کاراکاس و حتی در کابل به توفیقی دست یابد. چراکه بولتون در راستای تصورات متوهمانه و روانپریشانه خود تلاش داشت که به همراه مجاهدین شاهد جشن و شادی ناشی از تغییر رژیم و فروپاشی ایران آنهم در چهلمین بهار تولدش باشد. همچنین او در این تکاپو بود که با حمایت و معرفی خوان گوایدو دولت قانونی مادورو در ونزوئلا را برکنار کند. همچنین تلاش داشت که مقامات پیونگ یانگ را در آمدن به میز مذاکره تسلیم قدرت آمرانه واشنگتن کند. طرفه آنکه مشاوره هایش در ارتباط با مسکو و پکن نیز متضمن نتیجه ای سود بخش وگره گشا برای کاخ سفید نشد و آنکه سرانجام عقیم و بی حاصل به پایان رسید. این برکناری آنگونه که از زوایای آشکار و پنهان آن پیداست، متضمن پیام ها و نتایجی نیز است که قبل از هر چیز متوجه تهران است. در این ارتباط مهمترین نتیجه و پیامی که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که وضعیت و شرایط محتمل مذاکره تهران- واشنگتن بدون حضور بولتون نفس راحتری می کشد، چراکه بولتون با الگو ها و کنش های روان پریشانه و زیاده خواهی های خارج از قاعده خود عامل بازدارنده در پیشروی مذاکرات بود. حال و اگرچه رفتن و اخراج بولتون پیش شرط تهران در مذاکره نیست و حتی تهران با رفتن بولتون نیز راضی به مذاکره با واشنگتن نمی شود،اما قطع به یقین شرایط محتمل مذاکره با نبودن مانع بزرگی چون بولتون آسان می شود. پیام دیگری که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که صبر استراتژیک و مقاومت تهران در قبال راهبرد اقدام و سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه داده است و لاجرم تحت این شرایط مقامات کاخ سفید و در راس همه آنها یعنی ترامپ گزینه ای جز تغییر رفتار در مواجهه با تهران ندارند. حال جدا از آنکه چه کسی قرار است بر صندلی بولتون تکیه بزند، این جابجایی می تواند تاثیرات فراوانی را بر آینده سیاست خارجی و امنیتی دولت ترامپ بگذارد، تاثیراتی که قطعا نه تنها می تواند صحنه داخلی آمریکا را آنهم در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ متاثر کند، بلکه می تواند پیام هایی را نیز به جهان مخابره کند. البته هر گونه توفیق ترامپ در تاثیر گذاری سازنده بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا بسته به آن است که ترامپ نخواهد خود را تسلیم تفکرات کارافزایانه و البته مخرب افرادی چون بولتون و پمپئو کند.حال باید دید که آیا راهبرد های جنگ طلبانه پمپئو این فرصت را به ترامپ می دهد یا آنکه او نیز باید عطای خدمت به ترامپ را به لقایش ببخشد و از قطار همراهی با دولت پیاده شود؟به نظر می رسد پمپئو اخراجی بعدی کابینه باشد.

*کارشناس مسائل بین الملل

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۶۸۷۱۷:۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
به امید حق علیه باطل
ناشناس۱۰۹۱۳۳۴۱۰:۰۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی مخالفان این نظر خواهان پیروزی باطل بر حق هستند؟؟؟
ناشناس۱۰۸۹۷۱۴۱۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۱
پمپئو رگ خواب ترامپ را دارد
ناشناس۱۰۸۹۷۵۳۱۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۱
ترامپ بولتون رو بیشتر برای ترساندن ایران آورده بود. این موضوع جواب نداد و دنبال یک راه دیگه است.
محمد۱۰۸۹۸۵۲۲۰:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم خداوند به دولتمردان جهان کمک کن تا به طرف صلح قدم بردارند
نخود هر آش !!!۱۰۹۰۰۲۷۰۰:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آيا بعد از رفتن بولتون نوبت پمپئو است ؟ .... تيتر شكر خدا بولتون كه رفت ، ... برود به آنجايي كه عرب ني انداخت !! ... و اما پمپئو ... پمپئو هم مي رود ... دير يا زود ... شك نكن !! ...تازه ، ترامپ هم دير يا زود مي رود ، كاخ سفيد كه خانه خاله نيست كه بخواهد كنگر بخورد ولنگر بيندازد ... گيرم كه براي چهار سال ديگر هم انتخاب شد ... زبانم لال !! .. اما آخرش رفتني است ! همانطور كه اوباما رفت ، كلينتون رفت ... عرضم به حضور انورت كه جرج بوش ها رفتند ... ريگان ... كارتر ... رفتند و پشت سرشان هم نگاه نكردند !! ... بنده اگر پشت گوشم را ديدم ، اونها را هم ديدم !! اين جور نيست كه از در بيرون بروند ، اما از دريچه بر گردند ... از دريچه بروند ، سر از پشت بام بيرون آورند ، از پشت بام بروند ، از زير زميني پيدايشان بشود !!... قحط الرجال كه نيست تصدقتم !! ... بنده قول مي دهم كه پمپئو هم رفتني است ... ولو اين كه چند صباح و يا چند سال ديگر باشد ، اما رفتني است ... يعني بايد برود !! ... قانون كار همين است !!تازه وقتي هم كه رفت ديگه بايد پيدايش نشود !! ...قربونتم پمپئو كه مهره شطرنج نيست كه بخواهد مدام جابجا شود !!! ... بله ؟!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۰۱۰:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی بی معنی و لوس بود عین اسمش !!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۲۱۰:۰۵:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۳
صدتا لایک داشت این کامنت
عمران۱۰۹۰۰۸۴۰۲:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۲
بعضا افراد اعلام میکنند پیروز شدیم و استراتژی ترامپ شکست خورد و غیره. ضربه عمیقی که تحریم‌ها به اقتصاد ایران وارد کرده بسیار جدیست. با آمدن و رفتن یک نفر و دو نفر هیچ چیز عوض نمیشود. و تاثیر این تحریم‌ها تا سال‌های سال باقی خواهد ماند و تقریبا هیچ راهی جز ایجاد مکانیسم مستقل مبادلات بانکی در سطح جهانی آثار مخرب تحریم را پاک نخواهد کرد. که آن هم محتمل نیست. بنابراین امید بستن به تغییرات سطحی به هیچ عنوان عقلانی نیست. هدف این نظر نا امید کردن نیست، واقع بینی است.
رضا۱۰۹۰۰۹۳۰۳:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آى خدا از دهنت بشنوه جناب كارشناس ، اين پمپئو..بدجورى حال به هم زنه ! مخصوصاً وقتى كه راجع به ايران اظهار نظر ميكنه، ..
ناشناس۱۰۹۰۱۰۰۰۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
فعلا که پمپئو با حفظ سمت جای بولتون را هم گرفت!
ناشناس۱۰۹۱۱۱۱۰۶:۵۹:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی خوشحال نباش اون هم میره
ناشناس۱۰۹۰۲۱۱۰۹:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ترامپ برای انتخابات آتی خود مجبور به تغییراتی برای مصالح کشورش می باشد تا رای اکثریت امریکا را کسب کند ولی برای کشورهای موروثی آش همان و کاسه همان است افراد فقط جابجا میشوند
ناشناس۱۰۹۱۱۱۳۰۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
باطل مانند کف روی آب رفتنی است
ناشناس۱۰۹۱۶۷۶۱۳:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
میفرمایند چرا گیر داده اید به پزشکان بگذارید درآمدشان را داشته باشند بدون مالیات ! از قشر تحصیل کرده و دانشمندانی چون پزشکان این حرف بعید است اگر دلالان این حرف را می گفتند تعجب نمی کردم شماها چرا آقایان دکتر ها که خود را فرهیخته و مبادی اخلاق و آداب اجتماعی می دانید ؟

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 5. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 6. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 7. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 8. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 12. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 13. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 14. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 15. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 18. رهبر انقلاب: دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ما است/ پذیرش قطعنامه از سوی امام (ره) مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود/ امسال زیارت اربعین را در منزل بخوانیم

 19. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 20. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 10. گرانی خودرو تا کجا!؟

 11. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 12. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 15. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 16. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 17. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 18. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 19. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 20. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 21. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 22. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 23. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 24. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 25. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  2. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  3. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  4. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

  5. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

  6. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

  7. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

  8. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

  9. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

  10. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

  11. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

  12. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

  13. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

  14. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

  15. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

  16. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

  آخرین عناوین