آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

دکتر صلاح الدین هرسنی*،   3980621127 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

هنگامی که جان بولتون در آوریل 2018 به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به کابینه دونالد ترامپ راه یافت، باور همگان این بود که با پیوستن این چهره تندرو و رادیکال، کابینه ترامپ نسبت به گذشته رادیکال‌تر، تهاجمی‌تر و البته ضد ایرانی‌تر می‌شود.

آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 البته چنین پیش بینی از سمت سوی های آینده کابینه ترامپ خلاف انتظار نبود و به واقع با پیوستن بولتون به کابینه ترامپ بخشی از برنامه های ضد ایرانی کاخ سفید سرعت بیشتری گرفت. دلیل راه یابی بولتون به کابینه نیز به جهت همسویی و مواضع مشترک با ترامپ در موضوعاتی چون: مخالفت با برجام و اصرار برای خروج واشنگتن از این توافق بود،چراکه تا قبل از ورود بولتون به کابینه دیدگاه ها و نظرات ژنرال هربرت مک مستر مانع بزرگی برای اجرایی سازی نقشه های ترامپ بود و اساسا گله و شکایت ترامپ آن بود که چرا دیدگاه های او با مک مستر و رکس تیلرسون نزدیک و همسو نیست و آنکه چرا مک مستر در کنار رکس تیلرسون کمی عقب تر از او در قبال اولویت هایی چون تهران و مشخصاً برجام حرکت می کنند؟ بنابراین و برای این همسویی لازم و ضروری بود که موازنه ای میان دیدگاه های ترامپ با مشاور امنیت ملی او ایجاد شود و آمدن بولتون به کاخ سفید پاسخی به این نیاز ترامپ بود. به همین خاطر بود که مک مستر جای خود را به بولتون داد. این جابجایی به ظاهر توانست موازنه ای را میان دیدگاه های ترامپ و دیدگاه های بولتون ایجاد کند. اما سیاست های و رویکرد های بولتون به مرور زمان از دیدگاه های ترامپ پیشی گرفت. به واقع مشکل فعلی ترامپ با آمدن بولتون نه دیگر نهیب زدن برای همسو شدن با او بلکه آن بود که چرا رویکرد های بولتون رادیکالتر و تندتر از از رویکردهای او در قبال تهران و مشخصا برجام است؟ به واقع ترامپ نقش نهیب و کنترلی مک مستر و تیلرسون را اینبار بر روی بولتون به اجرا در آورد. البته تندروی و منش رادیکال بولتون منحصر به برجام و ایران نماند. این مواضع آنگونه که از زیاده خواهی و تند روی های جاه طلبانه بولتون پیدا بود، در قبال کاراکاس، و پیونگ یانگ،پکن و مسکو نیز به نمایش در آمد، به گونه ای که موجب اختلال در موازنه ای شد که ترامپ قبل آن بخاطرش مک مستر را بر کنار کرده بود.
به هر حال و با تصمیمی که ترامپ گرفته است، بولتون از کار برکنار شده است و قرار است که ترامپ طی روزهای آینده، چهارمین مشاور امنیت ملی خود را معرفی کند. به این ترتیب و با تصمیم معقولی که ترامپ گرفته است،دیگر چرایی و دلایل برکناری بولتون مهم نیست، مهم آن است که ترامپ با این تصمیم یکی از جنجالی‌ترین و جنگ طلب‌ترین چهره های نئوکانسرواتیسم در دایره دیپلماتیک آمریکا را از کابینه اخراج کرد و اجازه نداد که مواضع افراطی بولتون در ضدیت و مخالفت با سازمان ملل و نهادهای بین المللی ادامه یابد. ضمن آنکه این برکناری شرایطی را فراهم کرد که طرح توسعه طلبانه و سیاست های تخاصمی و جنگ افروزانه بولتون نتواند در قبال تهران، پیونگ یانگ، کاراکاس و حتی در کابل به توفیقی دست یابد. چراکه بولتون در راستای تصورات متوهمانه و روانپریشانه خود تلاش داشت که به همراه مجاهدین شاهد جشن و شادی ناشی از تغییر رژیم و فروپاشی ایران آنهم در چهلمین بهار تولدش باشد. همچنین او در این تکاپو بود که با حمایت و معرفی خوان گوایدو دولت قانونی مادورو در ونزوئلا را برکنار کند. همچنین تلاش داشت که مقامات پیونگ یانگ را در آمدن به میز مذاکره تسلیم قدرت آمرانه واشنگتن کند. طرفه آنکه مشاوره هایش در ارتباط با مسکو و پکن نیز متضمن نتیجه ای سود بخش وگره گشا برای کاخ سفید نشد و آنکه سرانجام عقیم و بی حاصل به پایان رسید. این برکناری آنگونه که از زوایای آشکار و پنهان آن پیداست، متضمن پیام ها و نتایجی نیز است که قبل از هر چیز متوجه تهران است. در این ارتباط مهمترین نتیجه و پیامی که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که وضعیت و شرایط محتمل مذاکره تهران- واشنگتن بدون حضور بولتون نفس راحتری می کشد، چراکه بولتون با الگو ها و کنش های روان پریشانه و زیاده خواهی های خارج از قاعده خود عامل بازدارنده در پیشروی مذاکرات بود. حال و اگرچه رفتن و اخراج بولتون پیش شرط تهران در مذاکره نیست و حتی تهران با رفتن بولتون نیز راضی به مذاکره با واشنگتن نمی شود،اما قطع به یقین شرایط محتمل مذاکره با نبودن مانع بزرگی چون بولتون آسان می شود. پیام دیگری که از برکناری بولتون مخابره می شود آن است که صبر استراتژیک و مقاومت تهران در قبال راهبرد اقدام و سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه داده است و لاجرم تحت این شرایط مقامات کاخ سفید و در راس همه آنها یعنی ترامپ گزینه ای جز تغییر رفتار در مواجهه با تهران ندارند. حال جدا از آنکه چه کسی قرار است بر صندلی بولتون تکیه بزند، این جابجایی می تواند تاثیرات فراوانی را بر آینده سیاست خارجی و امنیتی دولت ترامپ بگذارد، تاثیراتی که قطعا نه تنها می تواند صحنه داخلی آمریکا را آنهم در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ متاثر کند، بلکه می تواند پیام هایی را نیز به جهان مخابره کند. البته هر گونه توفیق ترامپ در تاثیر گذاری سازنده بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا بسته به آن است که ترامپ نخواهد خود را تسلیم تفکرات کارافزایانه و البته مخرب افرادی چون بولتون و پمپئو کند.حال باید دید که آیا راهبرد های جنگ طلبانه پمپئو این فرصت را به ترامپ می دهد یا آنکه او نیز باید عطای خدمت به ترامپ را به لقایش ببخشد و از قطار همراهی با دولت پیاده شود؟به نظر می رسد پمپئو اخراجی بعدی کابینه باشد.

*کارشناس مسائل بین الملل

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۶۸۷۱۷:۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
به امید حق علیه باطل
ناشناس۱۰۹۱۳۳۴۱۰:۰۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۳
یعنی مخالفان این نظر خواهان پیروزی باطل بر حق هستند؟؟؟
ناشناس۱۰۸۹۷۱۴۱۷:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲۱
پمپئو رگ خواب ترامپ را دارد
ناشناس۱۰۸۹۷۵۳۱۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲۱
ترامپ بولتون رو بیشتر برای ترساندن ایران آورده بود. این موضوع جواب نداد و دنبال یک راه دیگه است.
محمد۱۰۸۹۸۵۲۲۰:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم خداوند به دولتمردان جهان کمک کن تا به طرف صلح قدم بردارند
نخود هر آش !!!۱۰۹۰۰۲۷۰۰:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آيا بعد از رفتن بولتون نوبت پمپئو است ؟ .... تيتر شكر خدا بولتون كه رفت ، ... برود به آنجايي كه عرب ني انداخت !! ... و اما پمپئو ... پمپئو هم مي رود ... دير يا زود ... شك نكن !! ...تازه ، ترامپ هم دير يا زود مي رود ، كاخ سفيد كه خانه خاله نيست كه بخواهد كنگر بخورد ولنگر بيندازد ... گيرم كه براي چهار سال ديگر هم انتخاب شد ... زبانم لال !! .. اما آخرش رفتني است ! همانطور كه اوباما رفت ، كلينتون رفت ... عرضم به حضور انورت كه جرج بوش ها رفتند ... ريگان ... كارتر ... رفتند و پشت سرشان هم نگاه نكردند !! ... بنده اگر پشت گوشم را ديدم ، اونها را هم ديدم !! اين جور نيست كه از در بيرون بروند ، اما از دريچه بر گردند ... از دريچه بروند ، سر از پشت بام بيرون آورند ، از پشت بام بروند ، از زير زميني پيدايشان بشود !!... قحط الرجال كه نيست تصدقتم !! ... بنده قول مي دهم كه پمپئو هم رفتني است ... ولو اين كه چند صباح و يا چند سال ديگر باشد ، اما رفتني است ... يعني بايد برود !! ... قانون كار همين است !!تازه وقتي هم كه رفت ديگه بايد پيدايش نشود !! ...قربونتم پمپئو كه مهره شطرنج نيست كه بخواهد مدام جابجا شود !!! ... بله ؟!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۰۱۰:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی بی معنی و لوس بود عین اسمش !!!
ناشناس۱۰۹۱۳۳۲۱۰:۰۵:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۳
صدتا لایک داشت این کامنت
عمران۱۰۹۰۰۸۴۰۲:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۲
بعضا افراد اعلام میکنند پیروز شدیم و استراتژی ترامپ شکست خورد و غیره. ضربه عمیقی که تحریم‌ها به اقتصاد ایران وارد کرده بسیار جدیست. با آمدن و رفتن یک نفر و دو نفر هیچ چیز عوض نمیشود. و تاثیر این تحریم‌ها تا سال‌های سال باقی خواهد ماند و تقریبا هیچ راهی جز ایجاد مکانیسم مستقل مبادلات بانکی در سطح جهانی آثار مخرب تحریم را پاک نخواهد کرد. که آن هم محتمل نیست. بنابراین امید بستن به تغییرات سطحی به هیچ عنوان عقلانی نیست. هدف این نظر نا امید کردن نیست، واقع بینی است.
رضا۱۰۹۰۰۹۳۰۳:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲۲
آى خدا از دهنت بشنوه جناب كارشناس ، اين پمپئو..بدجورى حال به هم زنه ! مخصوصاً وقتى كه راجع به ايران اظهار نظر ميكنه، ..
ناشناس۱۰۹۰۱۰۰۰۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
فعلا که پمپئو با حفظ سمت جای بولتون را هم گرفت!
ناشناس۱۰۹۱۱۱۱۰۶:۵۹:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
خیلی خوشحال نباش اون هم میره
ناشناس۱۰۹۰۲۱۱۰۹:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ترامپ برای انتخابات آتی خود مجبور به تغییراتی برای مصالح کشورش می باشد تا رای اکثریت امریکا را کسب کند ولی برای کشورهای موروثی آش همان و کاسه همان است افراد فقط جابجا میشوند
ناشناس۱۰۹۱۱۱۳۰۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲۳
باطل مانند کف روی آب رفتنی است
ناشناس۱۰۹۱۶۷۶۱۳:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۲۳
میفرمایند چرا گیر داده اید به پزشکان بگذارید درآمدشان را داشته باشند بدون مالیات ! از قشر تحصیل کرده و دانشمندانی چون پزشکان این حرف بعید است اگر دلالان این حرف را می گفتند تعجب نمی کردم شماها چرا آقایان دکتر ها که خود را فرهیخته و مبادی اخلاق و آداب اجتماعی می دانید ؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  2. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  3. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  4. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

  5. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

  6. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

  8. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  9. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

  10. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

  11. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

  12. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

  13. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

  14. ۱۰۰ سال زندان برای ربودن پنج زن تهرانی

  15. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

  16. تناقض‌های عجیب اینفانتینو در ماجرای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

  17. لحظه خروج مورالس از بولیوی

  18. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  19. محاکمه شوهرجوان بدلیل انتشار عکس اینستاگرامی دختری که بعدا با او ازدواج کرد

  20. حملات گسترده ‏DDoS‏ با سو استفاده از ‏MTProxy‏های ‏تلگرام ‏

  21. روزانه ۴۰۰ نفر سکته می‌کنند/ ۷۲ هزار ایرانی بیماری ام‌اس دارند/ تا سال ۲۰۳۰ جمعیت کشور سالخورده خواهد بود

  22. خودروهای حیرت انگیز نمایشگاه خودرو لاس‌وگاس

  23. پسر ۱۷ ساله قربانی سرقت موبایلش شد

  24. ماجرای توقف یک تور مختلط

  پربحث‌های هفته

  1. چرا روحانی عصبانی است؟

  2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

  4. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

  5. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

  6. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

  7. بگویید و مردم را خلاص کنید !

  8. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  9. جرم حداد عادل چیست؟

  10. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

  11. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

  12. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

  13. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  14. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

  15. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

  16. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

  17. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

  18. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

  19. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  20. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

  21. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

  22. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

  23. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

  24. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

  25. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین