تحلیلی بر حضور مقتدی صدر در بیت رهبر معظم انقلاب

گروه جهان الف،   3980621033 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحلیلی بر حضور مقتدی صدر در بیت رهبر معظم انقلاب

«حضور مقتدی صدر (سیاستمداری رهبرگونه برای برخی شیعیان عراق که او را «سید القائد» صدا می‌زنند) در مراسم شام‌غریبان بیت رهبر معظم انقلاب، سیاستمداران عراقی را شوکه کرد؛ البته عادت دارند به رفتارهای شوک‌آور او اما انتظار نداشتند طرفِ ایرانی مقدمات حضور را فراهم کند.»

فرید مدرسی با این مقدمه در روزنامه ایران نوشت: « اما رسانه‌هایِ رسمیِ ایرانی به این حضور همچون دیگر اخبار دیدارهای رهبران منطقه با حضرت  آیت‌الله خامنه‌ای نگریستند و این دیدار را همچون دیدار رهبران یمنی، حماس، حزب‌الله لبنان و بشار اسد دانستند که قیاسی مع‌الفارق است و نشانی از عدم آشنایی با این اتفاق بزرگ و متفاوت دارد؛ تفاوت و اهمیت آن به معنای افضل بودن آن نسبت به سایر دیدارها نیست، بلکه چگونگی امکان‌پذیری آن همچون سایر دیدارها نیست و آنچنان طبیعی نبود. این حضور می‌تواند نقطه عطفی باشد که کانون تغییر استراتژی ایران در عراق شود و موجب دگرگونی تحولات سیاسی عراق گردد؛ البته می‌تواند، نه اینکه قطعاً رخ می‌دهد. رخ دادن آن به انگیزه و اقدامات آتی مقتدی صدر، ایران، دولت کنونی عراق، سیاستمداران عراقی نزدیک به ایران، افکار نخبگان و جامعه عراق و از آن مهم‌تر، اجرایی شدن اصول مصرح مرجعیت اعلای نجف بستگی دارد.

اما صرف همین حضور در بیت رهبری تأثیراتی دارد که کنش‌های آتی مقتدی صدر می‌تواند بر عمق و استحکام آن بیفزاید و پس از آن تصمیمات کارگزاران ایرانی، می‌تواند آن را استمرار بخشد. البته کنش‌های آتی مقتدی و ایران، بدون توجه به اصولِ مانیفست‌گونه نجف و افکار عمومی جامعه عراق نمی‌تواند پایدار باشد؛ اکنون هم برخی جریان‌های سیاسی عراق هم تمایل به این استمرار روابط ندارند و نمی‌خواهند این حضور را باور کنند. این جریان‌ها تنها مخالفان جمهوری اسلامی ایران و مؤتلفان کشورهای معارض ایران نیستند که قطعاً آنان بشدت به هم ریختند، بلکه می‌تواند همپیمانان قدیمی و کنونی ایران را هم در برگیرد که باید آنان را نسبت این تغییر استراتژی (یا شاید تاکتیک) آگاه کرد و آنان را قانع نمود که همچنان در بر همان پاشنه می‌چرخد، البته کمی در و پاشنه تغییر کرده! والا در گذشته همان‌ها هم با حضرت  آیت‌الله خامنه‌ای به صورت عمومی یا اختصاصی دیدار کردند و حضور عمومی مقتدی هم می‌تواند این گونه تصویرسازی شود؛ نه بیشتر. پس جای گله ندارد که بخواهند به ایران خرده بگیرند.

مقتدی صدر در حکمرانی عراقی و آینده آن صاحب رأی نافذ است؛ هرچند می‌توان منتقد یا هم‌رأی با او بود. این پتانسیل تنها برآمده از تصمیمات، رفتارها و جایگاهش نیست، بلکه عقبه تاریخی عمیق دارد؛ از پدرش و پدر همسرش؛ سید محمد صدر و سید محمدباقر صدر و همچنین خاندان عریق صدر در عراق، ایران و لبنان. مقتدی میوه‌ای از این درختِ کهنسال است. او با همین سبک رفتارها که گاهی از دید ناظران خارجی و داخلی، نامتعارف است، اکنون توانسته هم فعالان مدنی غیرمذهبی را جذب کند، نسبت به نهاد مرجعیت عراق سر به زیر باشد، با سید حسن نصرالله در بیروت بنشیند، عربستانی‌ها و اماراتی‌ها را بپذیرد، دیدارهایش با قاسم سلیمانی قطع نشود. البته تا امروز هیچ گاه امریکایی‌ها را نپذیرفته؛ هرچند دیگر مقامات کشورهای غربی را پذیرا بوده.

او سیاستمدار عراقی است که جامعه عراق و کف خیابان آن را بخوبی می‌شناسد و هنوز کاریزما دارد میان برخی طبقات اجتماعی قابل‌توجه و اثربخشی. پتانسیل مقتدی میرا نیست و همواره با خرده‌شیب‌هایی حفظ یا تقویت شده است؛ هرچند تغییرات شگرفی در بدنه نیروها و تشکل‌ها و نهادهایش رخ داده و دافعه و جاذبه‌اش پویاست و ملموس. تأثیرات ابتدایی حضور مقتدی صدر کنار کرسی حضرت  آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم شام غریبان سیدالشهدا(ع) در بیت ایشان، یک حضور صرف نیست؛ هرچند مقتدی سیاستمداری است که احتمال دارد نگذارد این حضور مهم، نقطه عطف شود و روش‌های پیشین خود را به صورت زیگزاگی پی بگیرد و دور و نزدیک شود.

البته او همواره به ایران مسافرت می‌کند و در جمع اقوام حضور می‌یابد اما این بار خواست به سفرش معنای سیاسی هم بدهد که اراده او نمی‌تواند بی‌معنا تفسیر شود. این حضور می‌تواند آغاز تغییرات بنیادین در تحولات عراق شود و نقش‌های کلان سیاسی دوباره چیده شود و چارت جدیدی را بازسازی کند که پس از سقوط رژیم صدام حسین برپا شد. بیت شیعه [گروه‌های شیعی عراق] منسجم و مرجعیت اعلای نجف بالفعل و هژمونیک بود و ایران نیز همراه و حامی استقرار ثبات شد؛ با این چارت... اما در انتخابات اخیر پارلمان عراق و انتخاب نخست‌وزیر فعلی چارت تصمیم‌سازی حکمرانی در عراق دچار تغییرات بنیادین شد و پس از آن نقاری شد تا حدودی تلخ میان گروه‌های شیعی که حتی دامان گروه فتح را هم گرفت و به‌تازگی به اختلاف میان رهبران سیاسی و نظامی این جریان کشیده شد و بارها نمایان شد و در خفا رفت. مرجعیت اعلای نجف هم در چند مرحله علنی و غیرعلنی خطبه اعتراض علیه دولت و احزاب را منتشر کرد و دولت را به پاسخگویی و مبارزه با فساد فراخواند و از احزاب در کوتاهی از اصول بنیادین ضد فساد و ضد استبداد مرجعیت گلایه کرد. برخی گروه‌های شیعی اعلام اپوزیسیون و شبه‌اپوزیسیون کردند و مقتدی صدر هم دولت را به نقد کشید؛ هرچند در شکل‌گیری‌اش کنار فتح، ایستاد و عادل عبدالمهدی را بر کرسی ریاست نشاند.

حضور مقتدی صدر در بیت رهبری، نشان می‌دهد که رفتار آتی او هر چه باشد، قطعاً معتدل‌تر و ثبات‌آفرین خواهد بود که سطح آن فعلاً مشخص نیست. همچنین نشان می‌دهد، می‌خواهد در موقعیت میانگین‌رفتاری گروه‌های شیعی، بازی کند که در گذشته در منتهی‌الیه بود و به جوانب دیگر نزدیک می‌شد. از دیگر سو نشان می‌دهد، ایران برعکس تحلیل‌های برخی رسانه‌ها، هیچ‌وقت سرستیز با مقتدی صدر نداشته و او را همچنان دوست خود می‌پندارد. رفتارهای او ممکن است، نارضایتی آفریده اما موجب تلقی همراهی با مخالفان ایران نشده. این فرآیند اگر ادامه یابد، نیز می‌تواند دغدغه مرجعیت نجف را لحاظ کند که «عراق باثبات» را آرزو دارد.

همچنین نجف و تهران را بشدت به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند، هرچند همواره نزدیک هستند و همراه؛ چرا که جایگاه مقتدی صدر در عراق کنونی، این دوگانه را مستحکم می‌کند و همچون برخی سیاستمداران و جریان‌های عراقی موجب تضعیف و افتراق نمی‌شود. از دیگر سو این حضور، موجب عقلانیت گروه‌های متشکل در فتح خواهد شد و از اختلافات آنان تا حدودی می‌کاهد که فکر می‌کردند تنها آنان هستند که با ایران دوستی دارند و در آینده واقعگرایانه و عقلانی‌تر رفتار خواهند کرد. از طرف دیگر، این حضور نشان داد که «قاسم سلیمانی» آگاه‌ترین فرد مسئول از جانب ایران نسبت به وضعیت عراق است و با شناخت کامل از منافع جمهوری اسلامی ایران، واقعگرایانه به عراق می‌نگرد و نمی‌خواهد چشم بر پتانسیل مقتدی صدر ببندد؛ هرچند منتقد او هم می‌تواند باشد یا نباشد. پس نمی‌توان هیچگاه نقش سلیمانی را در این تحولات نادیده گرفت. او توانسته با حفظ اصول، عقلانیت و واقعگرایی را به‌کار گیرد.

به هر حال، این تحلیل‌ها به آینده رفتارهای مقتدی صدر بسیار بستگی دارد که چگونه می‌خواهد از میزبانی کریمانهٔ ایران استقبال کند و برابر آغوش گشوده ایران چه خواهد کرد. البته به نظرم او امروز بیش از گذشته، متوجه شرایط منطقه هست و می‌داند عراق با ثبات تنها با حضور ایران در عراق رخ می‌دهد و مانعی است بر دست‌اندازی‌های برخی دولت‌های خارجی؛ دولت‌هایی که براحتی به خود اجازه جسارت به مرجعیت اعلای نجف می‌دهند و هیچ شناخت کاملی از پیوند تهران و نجف ندارند؛ با وجود تفاوت سلایق. اکنون توپ در زمین مقتدی صدر است که باید منتظر بود و دید به چه کسی پاس خواهد داد. حنّانه منتظر بازگشت اوست و بغداد متحیّر مقتدای فردا!»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۰۳۴۱۰:۰۲:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۱
..ایشون اعتباری بهشون نیست، فردا دیدین رفتن عربستان به بهانه ای
ناشناس۱۰۸۹۱۱۶۱۰:۵۵:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۱
الان برای تحلیل زود است. بعید است توبه کرده باشد.
م۱۰۸۹۱۹۰۱۱:۳۶:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۱
عالی بود.
محمدقاسمی۱۰۸۹۲۳۴۱۲:۰۴:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲۱
واقعا که چه وضع تحلیل و استفاده از کلماته؟؟؟ این نوع نگارش بیشتر فخر فروشی استفاده از دایره وسیع تر کلماته که مخاطب به سختی با اون ارتباط برقرار میکنه
ناشناس۱۰۸۹۳۲۴۱۲:۴۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۱
مقاله خوب و دور از هیجانی بود. استفاده کردم. تشکر
ناشناس۱۰۸۹۶۳۹۱۶:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۲۱
ایشان از ثبات شخصیت برخوردار نیست نباید با ریسمان اینگونه افراد به چاه رفت یک روز با ماست فردای می شود مخالف
ناشناس۱۰۸۹۶۵۹۱۶:۴۹:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۲۱
خداوند ملت ايران را در پناه خود نگهدار باشد

پربحث‌های امروز

 1. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 2. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 3. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 4. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 5. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 6. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 7. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 8. آخرین آرا کمیته وضعیت فوتبال اعلام شد

 9. مراسم رژه نیروهای مسلح در تبریز  

 10. لوگوی گوگل با آغاز پاییز تغییر کرد

 11. حقوق شهریور ماه بازنشستگان واریز شد

 12. سخنگوی قوه قضائیه خطاب به دانش‌آموزان: عدالت یادتان نرود

 13. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

 14. گام‌هایی موثر برای کنترل طبیعی قند خون

 15. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 16. رئیس‌ جمهور عازم نیویورک شد

 17. بانک‌ها رتبه‌بندی می‌شوند

 18. هوای تهران در اولین روز مهر آلوده شد

 19. روحانی: بیان حرف حق برای آمریکایی‌ها تلخ است

 20. با کودکی که مدرسه نمی رود چه باید کرد/ فرار کودک از مدرسه

 21. بارش پراکنده باران در شمال کشور

 22. در توالت از موبایل استفاده نکنید

 23. گسترش حملات باج‌افزاری به کاربران خانگی

 24. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 25. درباره سلامت "برگرهای گیاهی" بدانید

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 4. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 5. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 6. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 7. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 8. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 9. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 10. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 11. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 12. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 13. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 14. روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟

 15. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 16. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 17. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 18. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 19. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 20. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 21. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 22. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 23. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 24. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 25. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 23. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 24. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 25. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

پربحث‌های اخیر

 1. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 2. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 3. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 4. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 5. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 6. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 7. اردوغان: فلسطین خط قرمز ماست

 8. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 9. تغییر مسیر ۲ پرواز به فرودگاه بین‌المللی دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 10. الحشد الشعبی حمله هوایی به مواضع خود در الانبار را تکذیب کرد

 11. گراهام: تلاش می‌کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم

 12. گفتگوی ظریف و همتای دانمارکی در نیویورک

 13. آمریکا چطور در پوشش دیپلماتیک به تروریست‌ها سلاح می‌رساند؟

 14. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 15. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 16. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 17. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 18. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 19. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 20. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 21. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 22. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 23. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 24. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 25. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

پربحث‌های دیروز

 1. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 2. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 3. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 4. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 5. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 6. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 7. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 8. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 9. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 10. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 11. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 12. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 13. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 14. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 15. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 16. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 17. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 18. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 19. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 20. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 21. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 22. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 23. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

 24. برگزاری تظاهرات مخالفان برگزیت در اسپانیا

 25. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

پربحث‌های هفته

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 6. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 10. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 11. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 12. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

 15. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 16. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 19. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 22. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 23. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 24. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 25. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

آخرین عناوین