جمهوریخواهان آمریکا را نابود خواهند کرد!

گروه جهان الف،   3980621022 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فارس: وقتی که دونالد ترامپ در توفان توئیتری اخیر از چهار نماینده رنگین پوست مجلس خواست آمریکا را ترک کنند و به «همان مکان های کاملا ورشکسته و  مملو به جنایتی که از آن آمده اند بازگردند»، شبکه های اجتماعی منفجر شدند. خشم. حتی برخی از رسانه های خبری نیز سرانجام استفاده از تعبیر و استعاره را کنار گذاشتند و این توئیت ها را «نژادپرستانه» خواندند. از طرف دیگر جمهوریخواهان سکوت کردند. باید هم می کردند. چون این ترکیب جمعیتی ایدئولوژیک این حزب است که خواست خود را به آن دیکته می کند. حدود 90 درصد اعضای حزب جمهوریخواه سفیدپوست هستند و وقتی به یک آمریکای از نظر ایدئولوژیک، نژادی و مذهبی متنوع و حقوق محور نگاه می کنند، فقط  می توانند خونریزی و قلع و قمع را  در ذهن تجسم کنند. 

در یک کلام ایالات متحده آمریکا، آمریکای آنها نیست. آنها در اشتیاق یک جمهوری سفیدپوست هستند. به همین دلیل است که برای بازگشت به روزهایی می جنگند که همانطور که آرچی بونکر در ترانه خود می گوید «آدم هایی مثل ما، ما آن را ساخته ایم.» به همین دلیل است که آنها با اشتیاق  در یک حمله مداوم به خود کشور همراه شده و در آن مشارکت کرده اند، حمله ای که کشور را ضعیف تر می کند تا آنها بتوانند احساس قدرت کنند.

ترامپ و جمهوریخواهان تا همین حالا نیز به مفهوم تفکیک قوای مبتنی بر قانون اساسی به شدت لطمه وارد آورده اند. اما آنها فقط این کار را نکرده اند. شهرت و نفوذ بین المللی آمریکا که مبتنی بر توان اقتصادی و نظامی هنگفت آن است و نیز  «قدرت نرم» ناملموس اما کاملا  مهم آن است که یک دمکراسی پویا را به وجود آورده است. این سه رکن همگی برای دوام احترام و جایگاه تقریبا جهانی آمریکا ضروری است، با این حال- که اشکال کار نیز همین بوده- هر چه می گذرد ساختن و دوام این هر سه به چیزی بیش از صرفا سفیدپوستان ایالات متحده متکی می شود. برای وجود داشتن آمریکای سفیدپوست، آمریکا باید بمیرد. و جمهوریخواهان انتخاب خود را کرده اند. جمهوریخواهان در تلاش خود برای احیای یک آمریکای سفیدپوست، باید آن نوع دمکراسی چند نژادی که نه تنها باراک اوباما را به ریاست جمهوری انتخاب کرد بلکه موجب تقویت شهرت جهانی آمریکا نیز گردید تضعیف کنند.

از این رو جمهوریخواهان ترتیبی داده اند تا جمعیت رای دهنده ای را به وجود آورند که به شکل بی تناسبی سفیدپوست و محافظه کار هستند. سیاست های جمهورخواهان در اوهایو، فلوریدا، ویسکانسین، آلاباما، کارولینای شمالی و بیشتر از 20 ایالت دیگر آفریقایی آمریکاییان، اسپانیایی تباران، آسیایی آمریکاییان، آمریکایی بومی و جوانان و فقرا را برای دور کردن آنها از صندوق رای هدف گرفته است. فرمانداران جمهوری خواه و قانونگذاران ایالت های دارای اکثریت محاقظه کار، طیفی از تاکتیک های سرکوب رای دهندگان را به کار گرفته اند، از جمله تعطیل کردن صدها پایگاه رای گیری در  مناطق اقلیت نشین و کم درآمد، کاستن از ساعات اولیه رای گیری،  افزایش مالیات های رای گیری، الزامی کردن قوانین تبعیض آمیز مربوط به کارت شناسایی و حذف کردن میلیون ها نفر از فهرست رای دهندگان. در همین حال  توماس هافلر نقشه کش مناطق انتخاباتی جمهوریخواه، پیش از مرگ خود یک شالوده کلیدی دیگر را برای یک جمهوری سفیدپوست بنا گذاشت.

او با مهارت  نواحی کنگره ای دستکاری شده ای را در سطح ایالات متحده  ایجاد کرد که تخلف از مفهوم محوری قانون اساسی «یک شخص، یک رای» محسوب می شود. نقشه های انتخاباتی او موجب دستکاری در توانایی انتخاباتی شهرهای بزرگ و از نظر نژادی متنوع شد و قدرت حومه های غالبا سفیدپوست و مناطق روستایی دارای جمعیت پراکنده را تقویت کرد. برای مثال در کارولینای شمالی نقشه هافلر به این معناست که هرچند دمکرات ها 50 درصد آرا را در انتخابات سال 2018 از آن خود کردند،  تنها توانسته اند 23 درصد از کرسی های کنگره را به دست آورند. او همچنین روشی را برای کاستن از توان انتخاباتی جمعیت رو به رشد اسپانیایی تباران تدوین کرد که از طریق  دستکاری در آمارگیری ها و به وجود آوردن نواحی انتخاباتی انجام می گرفت که به قول خود او «به نفع جمهوریخواهان و سفیدپوستان غیراسپانیایی تبار تمام شود» و بر اساس طراحی انجام شده، قدرت صدای سیاسی هر کس دیگری را دست کم برای یک دهه کاهش دهد.(البته راه این تلاش از سوی دیوان عالی سد شد).

از کار انداختن یک دمکراسی چندنژادی پویا نه تنها مستلرم اقدامات قضایی نظیر حکم 5 به 4 محافظه کاران واقع در دیوان عالی در پرونده شلی کانتی در برابر هولدر با هدف از موضوعیت انداختن «قانون حقوق رای دهی» بلکه از طریق قصور در خدمت نیز انجام می گیرد. امتناع همه جانبه میچ مک کانل از حتی مشارکت در تدوین قوانینی که از زیرساخت انتخاباتی کشور در برابر هک کردن و دخالت بیگانه محافظت کند - با وجود شواهد متقن دال بر اینکه چنین اتفاقی در سال 2016 رخ داده است - این علامت واضح را ارسال می کند که  از منظر کسانی از قماش او، این یک دمکراسی آمریکایی نیست که ارزش محافظت یا نجات داده شدن داشته باشد.

دنبال کردن مطالبه خطرناک یک جمهوری سفیدپوست، نیروی نظامی آمریکا را نیز تضعیف می کند. وقتی ترامپ به قدرت رسید بیشتر از 40 هزار مهاجر یونیفرم پوش و مشتاق جنگیدن و مردن به خاطر ایالات متحده آمریکا وجود داشت و هر سال حدود 5 هزار تن به این جمع اضافه می شدند. اما وزارت دفاع تحت فرمان دولت بوش سیاست هایی را پیشنهاد داده یا به اجرا گذاشته که به معنای عدول از وعده های داده شده در مورد اعطای شهروندی به مهاجران شاغل در نیروهای مسلح است. بر اساس دستورهای صادر شده این وزارتخانه مهاجرین حتی کسانی را که از زبان و مهارت های پزشکی خاصی برخوردارند، از خدمت کردن منع کرده و تهدید به اخراج خانواده هایی کرده که در حال حاضر در نیروهای مسلح خدمت می کنند. در عین حال سربازان و ملوانانی که قرار است تمام آمریکاییان را نمایندگی و از آنان دفاع کنند، با افتخار  کلاه ها و نشان های «دوباره عظمت آمریکا را به آن بازگردانید» می پوشند و بر لباس می زنند، با اینکه اقلیت های نژادی در سال 2015 «تا 40 درصد نیروهای فعال در وزارت دفاع را تشکیل داده بودند.»

به این ترتیب تعجبی ندارد که در سال 2018 ارتش نتوانسته به اهداف استخدامی خود برسد و در نتیجه به منظور اجتناب از دو سال پیاپی ناکامی در رسیدن به اهداف استخدامی خود، مجبور به پایین آوردن سطح انتظارات خود برای سال 2019 شده است.

در این روند توان اقتصادی ایالات متحده نیز در امان نمانده است. در حالی که اکثر بحث ها پیرامون اقتصاد و مهاجرت بر تاثیر آنها بر بخش کشاوری متمرکز بوده، سیاست های بیگانه هراسانه جمهوریخواهان ضربه مستقیمی به  آموزش عالی و ظرفیت کشور در این زمینه و رهبری در نوآوری تکنولوژیک و علمی نیز زده است. یک گزارش سال 2013 خاطر نشان می کند که دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های آمریکایی ثبت نام کرده اند «3/70 درصد از کل دانشجویان فارغ التحصیل تمام وقت را در مهندسی برق، 2/63 درصد در علوم رایانه ای، 4/60 درصد در مهندسی صنعتی و بیشتر از 50 درصد در مهندسی شیمی، مواد و مکانیک و نیز اقتصاد (که یک رشته غیر از رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات محسوب می شود) به خود اختصاص داده اند.» این دانشجویان توان فکری، نوآوری، تحقیق و فناوری با خود به داخل کشور می آورند.

در واقع در بازه زمانی بین می 2009 و می 2015 در مقایسه با 2/5 درصد استخدام ها در رشته های غیر علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، استخدام[m1]  در مشاغل علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تا 5/10 درصد رشد داشته.

نزدیک به سه چهارم افراد استخدامی در شرکت های فناوری  سیلیکون ولی شهروندان آمریکایی نیستند. با این حال با ظهور ترامپ و سیاست ها و شعارهای او، آموزش عالی آمریکا که سوخت لازم را در رشد مشاغل علمی، مهندسی فناوری و ریاضیات تامین می کرد، به هیچ روی مثل گذشته جذاب نیست. بعد از به قدرت رسیدن ترامپ و به اجرا گذاشتن قانون ممنوعیت مهاجرتی، رجزخوانی ها درباره  «ساخت دیوار» و اظهارات حقارت بار درمورد «کشورهای سوراخ فاضلاب»، ثبت نام دانشجویان خارجی در برنامه های  ماقبل کارشناسی 5/5 درصد و در برنامه های کارشناسی در دانشگاه های آمریکایی بیشتر از 6 درصد کاهش داشته است.

 تصمیم مبنی بر ساخت سرزمین «دوباره عظمت آمریکا را به آن بازگردانید» توضیح می دهد که چرا با وجود مشکلاتی چنین مشهود – بی احترامی به قهرمانان نظامی، دخالت در فساد گسترده، دوستی کردن با یک خودکامه روزنامه نگارکش در عربستان سعودی، طفره رفتن از چندین ادعای تعرض جنسی از جمله تجاوز؛ خلق صحنه های هراس انگیز از بی رحمی با حمایت کاخ سفید در مرز کشور؛ و باور به اینکه پوتین در موضوع مداخله روسیه در انتخابات سال 2016  بر سازمان های اطلاعاتی ما اشراف دارد- همگی در بیرون راندن یکی از غیرمحبوب ترین روسای جمهور آمریکا در تاریخ ثبت شده این کشور ناکام مانده اند. ساده است، زیرا ترامپ به جمهوریخواهان وعده بازگشت حاکمیت سفیدپوستان را می دهد. برای جناح راست و پایگاه رای او، ترامپ مهم تر از کشوری است که در آن بر سر قدرت هستند و قسم خورده اند که از آن حمایت و دفاع کنند.

توئیت های  شرم آور ترامپ یک بار دیگر به بحث در این باره دامن زده اند که آیا رئیس جمهور نژاد پرست است یا نه و سکوت نسبی جمهوریخواهان یک بار دیگر پرسش هایی را در این باره مطرح کرده که آیا آنها از محکوم کردن او امتناع می کنند (تنها 4 نفر از اعضای حزب جمهوریخواه به  قطعنامه مجلس جهت محکومیت این اقدام رای داده اند.). اما تمرکز صرف بر رویدادهای هفته جاری یا حتی تاکید بر اظهارات نژادپرستانه مکرر ترامپ در گذشته، موجب نادیده گرفته شدن تصویر بزرگ تر می شود: حمله اهانت آمیز به ایلهان عمر، آیانا پرسلی، الکساندرا اوکاسیو کورتز و رشیده طلیب نماینده را تنها باید بخشی از یک حمله بزرگ تر به آمریکا و فرهنگ غنی تنوع و حقوق مدار آن دانست که وجود آنها برای عظمت حقیقی آمریکا ضروری است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 4. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 5. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 6. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 7. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 8. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 9. حبس و شلاق مجازات اخاذی از مردان پولدار‌

 10. حیوان‌آزاری ریشه در کودکی افراد دارد

 11. ارزش خانه‌های ترامپ چقدر است؟

 12. دلایل افزایش ۳ برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟

 13. ایران در بین ۴کشور برتر از نظر رشد دامنه اینترنتی

 14. سردار جلالی: دفاع مقدس امروز اقتصادی و سایبری است

 15. رایزنی پمپئو با رئیس‌جمهور عراق در نیویورک

 16. مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی ۹۹-۹۸ با حضور رئیس جمهور  

 17. جهانگیری: راه اقتدار، از مدرسه و دانشگاه می‌گذرد  

 18. «راه ابریشم» متعلق به جهان نیازمند اندیشه است

 19. اردوغان: فلسطین خط قرمز ماست

 20. آخرین آرا کمیته وضعیت فوتبال اعلام شد

 21. مراسم رژه نیروهای مسلح در تبریز  

 22. لوگوی گوگل با آغاز پاییز تغییر کرد

 23. حقوق شهریور ماه بازنشستگان واریز شد

 24. سخنگوی قوه قضائیه خطاب به دانش‌آموزان: عدالت یادتان نرود

 25. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 4. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 5. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 8. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 9. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 10. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 11. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 12. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 13. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 14. روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟

 15. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 16. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 17. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 18. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 19. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 20. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 21. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 22. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 23. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 24. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 25. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 23. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 24. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 25. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

پربحث‌های اخیر

 1. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 2. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 3. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 4. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 5. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 6. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 7. ارزش خانه‌های ترامپ چقدر است؟

 8. رایزنی پمپئو با رئیس‌جمهور عراق در نیویورک

 9. اردوغان: فلسطین خط قرمز ماست

 10. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 11. تغییر مسیر ۲ پرواز به فرودگاه بین‌المللی دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 12. الحشد الشعبی حمله هوایی به مواضع خود در الانبار را تکذیب کرد

 13. گراهام: تلاش می‌کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم

 14. گفتگوی ظریف و همتای دانمارکی در نیویورک

 15. آمریکا چطور در پوشش دیپلماتیک به تروریست‌ها سلاح می‌رساند؟

 16. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 17. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 18. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 19. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 20. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 21. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 22. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 23. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 24. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 25. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

پربحث‌های دیروز

 1. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 2. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 3. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 4. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 5. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 6. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 7. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 8. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 9. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 10. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 11. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 12. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 13. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 14. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 15. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 16. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 17. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 18. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 19. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 20. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 21. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 22. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 23. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

 24. برگزاری تظاهرات مخالفان برگزیت در اسپانیا

 25. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

پربحث‌های هفته

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 8. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 9. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 10. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 11. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 12. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

 15. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 16. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 19. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 22. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 23. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 24. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 25. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

آخرین عناوین