تغییرات اساسی در اداره امنیت داخلی ارتش آلمان

گروه جهان الف،   3980618087

خطر نفوذ راست‌گرایان در ارتش آلمان بازسازی اداره امنیت و ضداطلاعات ارتش این کشور را ضروری کرده است. قرار است که صدها شغل جدید در این اداره ایجاد شوند و سرپرستی شعبه حفاظت پرسنلی هم بر عهده یک غیرنظامی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، آلمان درصدد تغییر اساسی در ساختار اداره اطلاعات -امنیت (MAD) در ارتش این کشور است. این اداره که کوچک‌ترین سازمان امنیتی-اطلاعاتی در آلمان محسوب می‌شود، وظیفه مقابله با جاسوسی در ارتش و بررسی وضعیت نظامیان را بر عهده دارد.

به گفته مقامات آلمانی رخنه نیروهای افراط‌گرا به درون ارتش بازسازی این اداره امنیتی را بیش از پیش ضروری کرده است.

قرار است صدها شغل جدید در این اداره ایجاد شود و پستی به عنوان معاونت این اداره شکل گیرد که ریاست آن بر عهده یک غیرنظامی خواهد بود. بوکهارد اون که تاکنون سرپرست بخش مقابله با جاسوسی در اداره امنیت داخلی آلمان (اداره حفاظت از قانون اساسی) بوده است، نخستین غیرنظامی به عنوان معاون اداره امنیت ارتش خواهد بود.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان قرار است دست‌کم ۳۰۰ تا ۴۰۰ شغل جدید ایجاد شود. نیروی لازم برای این محل‌های شغلی توسط کارشناسان غیرنظامی تامین خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین تغییرات ایجاد هماهنگی و تبادل اطلاعاتی میان اداره امنیت ارتش و اداره امنیت داخلی آلمان است. در پی انتقاد از نفوذ نیروهای راست‌گرا در بدنه ارتش آلمان، ضرورت کنترل بیش‌تر بر پرسنل نظامی بدل به یکی از خواست‌های نمایندگان پارلمان آلمان شده است. پارلمان آلمان به‌زودی گزارش مبسوطی را منتشر خواهد کرد که بر احتمال وجود شبکه راست‌گرایان در ارتش این کشور اشاره دارد.

در ماه‌های گذشته یک افسر ارتش آلمان متهم شد که خود را به عنوان یک پناهجوی سوری جا زده و قصد انجام فعالیت‌های تروریستی را داشته است. به گفته دادستانی کل آلمان، این افسر با انگیزه‌های راست‌گرایانه قصد کشتن سیاستمداران و مردم را داشته است.

یکی دیگر از تغییرات مهم که از اوایل اکتبر ۲۰۱۹ اجرایی خواهد شد مربوط به تمایز میان مقابله با جاسوسی در ارتش و جلوگیری از نفوذ نیروهای افراطی به درون صفوف نظامیان است. از این پس امور مربوط به حفاظت پرسنلی و مقابله با جاسوسی در دو شعبه مختلف پیگیری خواهند شد.

در مورد حفاظت پرسنلی توجه بیش از همه مربوط به فعالیت نیروهای راست‌گرا در ارتش است. تاکنون در ۴۵۰ مورد نظامیان آلمان متهم به فعالیت‌های راست‌گرایانه شده‌اند. پاسداری از معیارهای دمکراتیک و آزادی‌خواهانه در ارتش یکی از دغدغه‌های اصلی شعبه حفاظت پرسنلی خواهد بود. این به این معنا خواهد بود که از این پس فعالیت‌های نظامیان خارج از پادگان‌ها نیز زیر نظر قرار خواهد گرفت. البته این شعبه حفاظت اجازه بخش مقابله با جاسوسی در ارتش هم‌چنان بر عهده یک نظامی خواهد بود.

در ماه اوت دادستانی آلمان اعلام کرد یک شهروند آلمانی - افغان که سال‌ها به عنوان مترجم و مشاور آشنا با فرهنگ و مسائل افغانستان با ارتش آلمان همکاری می‌کرد به اتهام جاسوسی برای سرویس‌های امنیتی جمهوری اسلامی محاکمه می‌شود. در این مورد مشخص اعلام شد که اداره امنیت ارتش آلمان توسط سرویس‌های اطلاعاتی خارجی کمک‌هایی دریافت کرده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 11. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 12. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 13. جرم حداد عادل چیست؟

 14. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 15. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 16. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 17. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 18. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 19. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 20. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 21. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 24. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

 25. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

آخرین عناوین