ضرورت فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی احساس می‌شود/ جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور

گروه اقتصادی الف،   3980618023 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

جذب سرمایه گذاری و تقویت آن یکی از ضروریاتی است که در صورت تحقق آن، شاهد حصول توفیقات اقتصادی بسیاری در کشور خواهیم بود، سرمایه‌هایی که بخش قابل توجهی از آن در یَدِ اختیار ایرانیان خارج از کشور است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: جذب سرمایه گذاری‌های خارجی، همواره از موضوعاتی به شمار می‌رود که از سوی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی به عنوان یکی از ضروریات و پیش نیاز‌های توسعه اقتصادی کشور مورد تاکید قرار می‌گیرد.

اگرچه در سالیان اخیر به کرات بر لزوم و اهمیت این امر اشاره شده، اما در واقع امر، مَطلَعِ طرح چنین مباحثی از دهه ۸۰ کلید خورد، در اواخر عمر دولت هشتم،  وزیر اقتصاد وقت از تصمیم دولت برای جذب سرمایه‌های ایرانی خارج از کشور خبر داد، به واقع طرح این مباحث، مصادف بود با تصویب قانون جذب سرمایه‌های مذکور که البته بعد از مدت نسبتا کوتاهی از عمر دولت هشتم به پایان رسید و دولت نهم به عنوان زمامدار امور اجرایی کشور بر کرسی ریاست جمهوری نشست.

در زمان دولت نهم نیز، این موضوع از مباحث داغ مطروحه به شمار می‌رفت، تا جایی که دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که در زمان دولت قبل تاسیس شده بود فعال‌تر شد و به نحوی ارتقاء پیدا کرد و در زمره معاونت‌های اجرایی ریاست جمهوری قرار گرفت.

البته در مقام عمل، آنچنان که باید، نتیجة ملموسی از طرح مباحث مذکور و دبیرخانه ارتقاء یافته اشاره شده حاصل نشد تا عمر دولت نهم و دهم نیز به پایان رسید و این به اصطلاح دستور کار در زمان آغاز به کار دولت یازدهم نیز مطرح و مد نظر قرار گرفت و حتی بعد از توافق برجام، پیگیری‌ها در این خصوص با جدیت و تلاش فزاینده تری همراه شد، اما این موارد، هیچکدام به نتیجه تعیین کننده و دلچسبی منتهی نشد.

با در نظر گرفتن رتبه ۱۵۶ ایران از میان ۱۸۰ کشور جهان از حیث اقتصادی بیش از پیش به دلیل عدم استقبال ایرانیان خارج نشین برای سرمایه گذاری در کشور، پِی خواهیم برد.

به واقع هر سرمایه گذاری برای تزریق سرمایه در منطقه و حوزه هدف خویش، به مطالعه و بررسی‌هایی اقدام می‌کند و با لحاظ نمودن ضریب ریسک سرمایه گذاری و هزینه و فایده‌های آن، به این امر مبادرت می‌ورزد که به تبع چنین رتبه و جایگاهی، تهییج و تشویق کننده سرمایه گذاران ایرانی خارج نشین برای حضور اقتصادی در ایران نخواهد بود.

اگر چه برآورد و عدد و رقم دقیق و مُتقَنی در خصوص میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد، اما به هر ترتیب با در نظر گرفتن تعدد و تکثر ایرانیان در آن سوی مرز‌ها و تخمینی که از میزان سرمایه‌های آن‌ها زده می‌شود می‌توان اطمینان داشت در صورت تامین ساز وکار‌ها و پیش نیاز‌های لازم، تحقق این امر خطیر، گره گشای بسیاری از مصائب، کاستی‌ها و نارسایی‌های اقتصادی ایران خواهد بود، ضرورتی که نه در حرف و شعار بلکه با در دستور کار قرار گرفتن اقدامات سازندة اجرایی و البته زمینه لازم برای حصول آن مُیَسَر خواهد شد.

 خبر تاسف آور خروج سرمایه‌های داخلی به خارج از کشور
متاسفانه در طی ماه‌های گذشته، تلاطمات اقتصادی آنچنان تشدید شد که نه تنها توفیقی در جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور حاصل نشد بلکه بنابر گزارشات و اخبار واصله و منعکس شده در رسانه ها، بخش قابل توجهی از سرمایه‌های داخلی نیز به آن سوی مرزهایِ کشور سوق پیدا کرد.

چندی پیش، طی گزارشی از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، رکورد شکنی خروج سرمایه از ایران مورد تایید قرار گرفت.

بنابر این گزارش، در سال ۱۳۹۶، بیش از ۳۹ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است.

بر اساس ارزیابی‌ها و محاسبات انجام شده، در سال ۱۳۹۵ نیز ۲۰ میلیارد و دویست میلیون دلار سرمایه از ایران خارج شد که در مجموع سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ مجموعا ۵۹ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده که در نوع خود عدد و رقم درشت و قابل توجهی به نظر می‌رسد.

پیش از انتشار گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، میزان خروج سرمایه از ایران از سوی صندوق بین المللی پول در سال ۱۳۹۶، ۲۷ میلیارد دلار اعلام شده بود.

کارشناسان دلایل و عوامل بسیاری را موجب خروج ارز و سرمایه از ایران عنوان می‌کنند که در مجموع یکی از اصلی‌ترین دلایل این پدیده به غیر قابل پیش بینی بودن و بی ثباتی در اقتصاد کشور معطوف می‌شود.

در واقع تصمیمات خلق الساعه، هراس از متضرر شدن و مواجه شدن با ضرر و زیان اقتصادی و ناامنی اقتصادی از مولفه‌های بسیار اساسی و تعیین کننده در عدم میل سرمایه گذاران به فعالیت اقتصادی در کشور است که این نقیصه‌ها، موانعی جدی بر سر راه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی به شمار می‌رود و این امر در خصوص بی میلی سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور نیز مصداق پیدا می‌کند.

کاهش دخالت دولت در اقتصاد، فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی، تلاش موثر و سازنده برای پیاده سازی خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه از الزاماتی است که بستر لازم را برای جذب سرمایه گذاری فراهم خواهد کرد و به تبع آن، رونق اقتصادی از ضروریاتی است که در سایه آن، تمایل سرمایه گذاران برای فعالیت اقتصادی در بازار هدف را دو چندان خواهد کرد، زیرا بصورت طبیعی در شرایطی که رکود اقتصادی بر کشور سایه افکنده، ضریب سودآوری از فعالیت‌های اقتصادی نیز کاهش پیدا می‌کند و این موضوع با اصل و فلسفه سرمایه گذاری منافات دارد.

سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، رایزنی‌های اقتصادی و تجاری را ارتقاء دهند
چندی پیش، احمد نارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت رفع موانع سرمایه گذاری در کشور عنوان کرد: ایرانیان بسیاری در خارج از کشور اقامت دارند که بخشی از آن‌ها از حیث مالی و اقتصادی توانمند هستند و می‌طلبد از این ظرفیت بالقوه به نحو مطلوب و شایسته‌ای در راستای توسعه اقتصادی کشور بهره برداری نمود.

به اعتقاد وی، سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور نیز نقش بسزایی در حصول این امر ایفاء می‌کنند و می‌طلبد سفارتخانه‌ها در این خصوص برنامه‌های عملیاتی لازم را تعریف و طراحی نمایند که به تبع در این ارتباط، وزارت امور خارجه (و بخصوص معاونت اقتصادی مربوطه) می‌باید نقش قابل توجه تری را ایفا نماید.

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: ایجاد انگیزه لازم برای سرمایه گذاران یک اصل اجتناب ناپذیر و ضروری است و به عنوان نمونه می‌باید مشوق‌های قانونی لازم مشمول سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور نیز شود.

انارکی بیان کرد: در پروژه‌های مختلف و در عرصه‌های گوناگون همچون صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، کشاورزی و گردشگری امکان جذب سرمایه‌های بسیاری وجود دارد و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز از آمادگی لازم برای هموار سازی قانونی این امر برخوردار است.

با توجه به اینکه از حیث امنیتی (در مقایسه با دیگر کشور‌های خاورمیانه)، ثبات و آرامش کم نظیری در این مرز و بوم (ایران) حاکم می‌باشد، انتظار می‌رود با تدابیر هوشمندانه و تلاش و کوشش مضاعف از این فرصت ویژه به نحو مطلوب و شایسته‌ای استفاده شود، در غیر اینصورت نه تنها از استعداد‌های بالقوه‌ای که در خارج از کشور وجود دارد بی بهره خواهیم بود بلکه در ارتباط با حفظ سرمایه‌های داخلی نیز موفقیتی نخواهیم داشت و این خطری است که اقتصاد کشور را در شرایط فعلی به شدت تهدید می‌کند و می‌توان با عزمی ملی و راسخ در شرایط تحریم نیز با هوشمندی به توفیقات بسیاری نائل شد که لازمه و پیش نیاز حصول این امر نیز در پیاده سازی دقیق و کامل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نهان است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۵۷۰۷۰۸:۲۲:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۱۸
کشوری که تو تحریم باشه کسی توش سرمایه نمیزیزه.جا قحطیه تودنیا آدم پولش رو سرمایه کنه؟

پربحث‌های امروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 6. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 7. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 8. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 9. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 10. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 11. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 12. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 13. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 14. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 15. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

 16. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 17. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 18. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

 19. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 20. صدور عجیب‌ترین حکم فوتبالی؛ حساب‌های فدارسیون فوتبال و سازمان لیگ مسدود شد!

 21. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 22. خانه تا ۳۰ درصد ارزان می‌شود

 23. برگشت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به بیت المال  

 24. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 25. رئیس پلیس پایتخت: نقشه معاندان برای شهرآورد ۹۰ نقش برآب شد

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 4. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 5. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 8. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 9. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 10. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 11. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 12. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 13. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 14. حمله دوباره "اینستاگرام" به میثم مطیعی

 15. روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟

 16. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 17. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 18. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 19. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 20. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 21. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 22. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 23. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 24. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 25. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 23. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 24. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 25. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

پربحث‌های امروز

 1. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

 2. خانه تا ۳۰ درصد ارزان می‌شود

 3. قیمت ارز در مسیر سقوط

 4. پیامک قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی ارسال شد

 5. واریز ۴ هزار میلیارد سود سهام عدالت به حساب ۴۱ میلیون نفر

 6. رشد تاریخی روزانه معاملات تالار شیشه‌ای ثبت شد

 7. تورم ۴۲.۷ درصد شد/ روند کاهشی تورم نقطه‌ای و ماهانه

 8. مونسان: روند مثبت شدن اقتصاد کشور در حال شکل گیری است

 9. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 10. آغاز ثبت‌نام اولیه وام ضروری بازنشستگان از امروز

 11. آیا مقدار گوگرد بنزین توزیعی تهران در حد مجاز است؟

 12. افت قیمت سکه و ارز + جدول

 13. طلا به 1520 دلار رسید

 14. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 15. موافقت جهانگیری با اختصاص یارانه‌های حذفی به معلولان

 16. آماری وحشتناک از رسید کارتخوان‌های بانکی

 17. تمدید مهلت افتتاح و تکمیل موجودی سپرده‌ های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی جهت شرکت در قرعه‌کشی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان در سال1398

 18. اهدای 30000 بسته نوشت افزار به دانش آموزان کم بضاعت از سوی بانک پارسیان

 19. قیمت سکه به زیر ۴ میلیون رسید + جدول

 20. خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان  

 21. بورس به اوج تاریخی رسید

 22. یادداشت تازه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی

 23. از طریق شناسایی 114 استارتاپ و همکاری با 70 کسب‌وکار نوپا صورت گرفت/ حمایت از حضور استارتاپ‌ها در تلویزیون توسط توسکا

 24. طلا در ۲ راهی کاهش یا افزایش قیمت

 25. زمین ۱۴۸ درصد گران شد

پربحث‌های دیروز

 1. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 2. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 3. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 4. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 5. هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

 6. مخالفت وزارت کار با بازداشت کارگران هپکو

 7. مالک نفتکش انگلیسی: نفتکش استنا ایمپرو احتمالا تا چند ساعت دیگر آزاد می‌شود

 8. میزان افت قیمت مسکن در تهران چقدر شد؟

 9. جزئیات گام اول حذف یارانه پردرآمدها

 10. قیمت روز پرفروش‌ترین خودروهای داخلی + جدول

 11. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 12. بدون دریافت «پیامک قطع یارانه»به دفاتر پیشخوان مراجعه نکنید

 13. وزارت صنعت: محصولات جدید جایگزین پراید و ۴۰۵ خواهند شد

 14. آغاز به کار نخستین پلیس گمرک کشور

 15. خطر سوءاستفاده قاچاقچیان تلفن ‫همراه از اطلاعات هویتی زائران اربعین

 16. همتی: کمیته اجرایی عملیات بازار باز تشکیل شد

 17. آخرین وضعیت هپکو از زبان وزیر صمت

 18. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار + قیمت طلا و ارز

 19. قائم‌مقام وزیر صمت: آرامش بازار متاثر از تثبیت ارز است

 20. تخم‌مرغ ارزان‌تر از نرخ مصوب شد

 21. وزیر راه: ۱۲۰ نقطه حادثه خیز در کشور اصلاح شد

 22. بازگشت دوباره بورس به کانال ۳۰۰ هزار واحدی

 23. قیمت خرید تضمینی گندم مشخص شد

 24. چرا با حمله به آرامکو قیمت نفت ۱۰۰ دلار نشد؟

 25. آیا تحریم جدید بانک مرکزی تاثیری بر اقتصاد دارد؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 4. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 5. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 6. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 7. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 8. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 9. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 10. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 11. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 12. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 13. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 14. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 15. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 16. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 17. تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه

 18. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 19. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 20. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 21. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 22. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 23. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 24. هزینه خوراک یک ماهه چقدر است؟

 25. تجمع دانشجویان انقلابی در حمایت از کارگران هپکو

آخرین عناوین