آیا برگزیت، انگلیس را در برابر فشار تندروهای آمریکایی آسیب پذیر می کند؟

گروه جهان الف،   3980617003

اگر در گفتگوهای این کشور با اتحادیه اروپا شکستی جبران ناپذیر رخ دهد، بسیار محتمل تر است که بریتانیا خود را حتی عمیق تر از قبل اسیر «رابطه ای خاص» با ایالات متحده ببیند، با تمام الزاماتی که چنین رابطه ای در حوزه سیاست خارجی خواهد داشت.

فارس نوشت: در روند جدا شدن لندن از اروپا، یک برگزیت بدون توافق می تواند چرخش بسیار شدیدی را در ائتلاف های جهانی موجب شود و ضمن تقویت موضع واشنگتن، به آن کمک کند تا کارزار «فشار حداکثری» خود  دربرابر ایران را با دست بازتری به پیش ببرد. چنین اتفاقی می تواند چرخش کنایه آمیزی در وقایع برای پوپولیست های انگلیسی باشد که از برگزیت حمایت می کنند، با این وعده که این کار به مردم انگلیس اجازه خواهد داد تا خود سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

اما برای عده ای در واشنگتن برگزیت فرصتی طلایی برای مذاکره با بریتانیایی است که دست اروپا را از بالای سر خود برداشته است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا با برگزیت روابط آمریکا را با انگلیس تقویت خواهد کرد یا نه، تایید کرده که قطعا چنین خواهد بود.

پمپئو روز پنج شنبه در برنامه هیو هویت گفت: «به نظر من همینطور است. ما روابط شفافی با انگلیس خواهیم داشت. دیگر اتحادیه اروپا به عنوان یک واسطه وجود نخواهد داشت که موانعی را بر سر راه ظرفیت ما برای انجام بسیاری کارهای خوب نه تنها در بخش اقتصادی، بلکه بخش امنیتی و همچنین بخش دیپلماتیک قرار می داد...من اطمینان دارم که این رابطه بسیار خاص همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.»

توجه داشته باشید که پمپئو هنگام فهرست تبعات مثبت برگزیت برای آمریکا، به طور خاص به «بخش امنیتی» اشاره می کند. این مسئله اکنون دارای اهمیت ویژه ای است، به این دلیل که دولت ترامپ ماه هاست که بر کشورهای اروپایی فشار آورده تا از توافق اتمی با ایران خارج شوند و تحریم ها را مجددا بر این کشور وضع کنند. هرچند تاکنون آنها نسبت به انجام این کار اکراه داشته اند. در ماه های اخیر ایالات متحده ادعا کرده که ایران مسئول حمله به نفتکش ها در خلیج عمان و تنگه هرمز و سرنگون کردن یک پهباد شناسایی آمریکایی بوده است. با اصرار واشنگتن نیروی دریایی سلطنتی انگلیس یک نفتکش ایرانی را هنگام ورود به مدیترانه توقیف کرد. سپس آمریکا برای جلوگیری از آزادسازی این شناور توسط بریتانیا دست به اقداماتی زد که ثمری نداشت.

بعد از آنکه دولت نخست وزیر وقت ترزا می دو مهلت تعیین شده برای مذاکره به منظور یک خروج با توافق از اتحادیه اروپا از دست داد، نخست وزیر بوریس جانسون با این وعده انتخاب شد که در اجرای نتیجه رفراندم ژوئن 2016 ، انگلیس را با توافق یا بی توافق از اتحادیه اروپا خارج می کند. تصمیم جانسون مبنی بر به تعلیق درآوردن پارلمان در روز چهارشنبه، ضرب الاجل فعلی برای خروج برگزیت در 31 اکتبر را به نظر اجتناب ناپذیر می کند، زیرا او به طرز موثری توانایی مخالفانش را برای وارونه کردن نتیجه رفراندوم از طریق قانونگذاری با به عقب بردن روند وقایع محدود کرده است.

طرفداران برگزیت مدت ها گفته اند که لندن بعد از آنکه اتحادیه اروپایی متشکل از 28 عضو را ترک کرد، آزادی بسیار بیشتری برای مذاکره بر سر پیمان های تجاری خود خواهد داشت. اما ممکن است آنها غافلگیر شوند، چرا که اگر بریتانیا بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کند، احتمالا خود را در برابر اهرم فشار آمریکا آسیب پذیرتر خواهد یافت. چرا که بدون یک توافق، بریتانیا نیاز دارد که به سرعت یک توافق تجاری را با ایالات متحده به انجام برساند. این توافق احتمالا  بریتانیا را به آمریکا وابسته تر می کند؛ مثلا واشنگتن ممکن است از بریتانیا بخواهد تا در برابر ایران موضع سرسخت تری اتخاد کند یا در تلاش های آمریکا برای فشار بر هوآوی غول فناوری چینی که یک تهدید امنیت ملی برای ایالات متحده تلقی می شود با آن همکاری کند.

هرچند هنوز روشن نیست که جانسون چگونه بر سر سیاست خارجی مذاکره خواهد کرد، ولی از هم اکنون نشانه هایی حاکی از این وجود دارد که لندن در خط واشنگتن قرار خواهد گرفت. در اوایل آگوست دولت جانسون پذیرفت تا در «عملیات محافظ» به آمریکا ملحق شود، ماموریتی که به گفته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا،  قرار است آزادی ناوبری را برای کشتی های تجاری و «بازدارندگی در برابر تحریکات» در تنگه هرمز تامین کند.

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به خبرنگاران گفته است: «بریتانیا مصمم است که کشتیرانی خود را در برابر تهدیدات غیرقانونی ایمن نگه دارد و به این دلیل ما امروز به ماموریت امنیت دریایی جدیدی در خلیج(فارس) می پیوندیم.» دولت بریتانیا در بیانیه ای گفت: «این ماموریت شاهد همکاری نیروی دریایی سلطنتی در کنار نیروی دریایی آمریکا برای همراهی کشتی های تجاری از تنگه هرمز خواهد بود» و افزود که این نیرو «نقش پیشتازی» در این عملیات خواهد داشت. علاوه بر این بریتانیا از دولت های دیگر نیز خواستار همکاری در این ماموریت شده که از آن با عنوان «یک مشکل واقعا بین المللی» نام برده است. در نشانه ای که شاید خبر از دردسر بدهد، این ماموریت پیشتر به امید تشویق مشارکت بیشتر از سوی دیگر کشورها «تغییرنام داده است.» تاکنون استرالیا و بحرین  حمایت خود را از این ماموریت اعلام کرده اند.

این احتمال که برگزیت لندن را مجبور خواهد کرد در سیاست خارجی به واشنگتن نزدیک شود، از سوی چندین دیپلمات اروپایی، سیاستمداران انگلیسی و کارشناسان سیاست خارجی که در هسته برگزیت و سیاست گذاری در مورد ایران قرار دارند، جدی تلقی شده است. بدون شک جان بولتون چهره بدنام طرفدار جنگ با ایران و مشاور امنیت ملی ترامپ با آگاهی از اینکه برگزیت چگونه اهرم های فشار واشنگتن را تقویت خواهد کرد، حمایت کامل دولت ترامپ را حتی از یک برگزیت بدون توافق اعلام کرده و افزوده است که «ما آماده پیش رفتن با هر سرعتی که بریتانیایی ها پیش بروند هستیم.» در حالی که پارلمان در تعطیلات به سر می برد، روزنه کوچکی وجود دارد که از طریق آن دولت جانسون می تواند در کاستن از تنش ها با ایران همکاری کند. بریتانیا می تواند تلاش کند که ایران سطح توافق شده غنی سازی اورانیوم خود را بیش از حد افزایش ندهد. این همان چیزی است که فرانسه و آلمان نیز خواستار آن هستند. اما اگر در گفتگوهای این کشور با اتحادیه اروپا شکستی جبران ناپذیر رخ دهد، بسیار محتمل تر است که بریتانیا خود را حتی عمیق تر از قبل اسیر «رابطه ای خاص» با ایالات متحده ببیند، با تمام الزاماتی که چنین رابطه ای در حوزه سیاست خارجی خواهد داشت.

نویسنده: باربارا بولند (BARBARA BOLAND) خبرنگار حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی

منبع: http://yon.ir/MiOwR

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین