وقتی حمایت قانون از مستاجر لنگ می‌زند/ چالش موجر و مستاجر تمامی ندارد

گروه اقتصادی الف،   3980615014 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

حوزه مسکن یکی از عرصه‌های حساس اقتصادی کشور است، در این میان بخش قابل توجهی از جامعه امکان خرید ملک و صاحبخانه شدن ندارند که با انعقاد قرار داد اجاره بها یا رهن تلاش می‌کنند این خلاء را جبران نمایند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نیاز به مسکن و تلاش برای تامین آن یکی از ضروریاتی است که هیچ خانواده‌ای امکان گریز از آن را ندارد، در این میان برخی با خرید منزل مسکونی برای همیشه یا حداقل در بازه زمانی بلند مدت این مساله را حل می‌کنند؛ اما کم نیستند افراد و گروه‌هایی که با انعقاد قرار داد اجاره بها یا رهن تلاش می‌کنند این خلاء و فقدان را پر نمایند.

تعداد بالای انعقاد قرار داد‌های اجاره بها در دفاتر مشاور املاک، گواهی است بر این ادعا و البته به همین میزان چالش‌های متعددی نیز میان موجر و مستاجر بوجود می‌آید که بعضا به تشکیل پرونده در محاکم قضایی نیز کشیده می‌شود.

بدون تردید در صورت آشنایی هر دو طرف قرارداد (موجر و مستاجر) به قانون، ضریب تعارضات، اختلافات و چالش‌های فی مابین به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

یکی از شایع‌ترین اختلافاتی که میان مالک و مستاجر ظهور و بروز پیدا می‌کند به مبلغ ودیعه‌ای معطوف می‌شود که به پول پیش موسوم است و قاعدتا پس از انقضای قرارداد اجاره نامه، موجر مکلف است آن را در موعد مقرر، (پایان قرارداد) به مستاجر عودت نماید.

در این میان کم کردن بخشی از ودیعه به عنوان ضرر و زیانی که مستاجر به خانه وارد کرده یا اظهار عدم توانایی پرداخت مبلغ مذکور از سوی موجر در موعد مقرر به جرقه اختلافی بزرگ تبدیل می‌شود و موجر و مستاجر را با دردسر‌هایی بزرگ مواجه می‌سازد.

بنابر گزارشات موجود و مطالعات صورت گرفته، طبق قانون، در صورتی که مبلغ ودیعه کمتر از ۵ میلیون تومان مقرر شود، در صورت بروز اختلاف، پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود و در صورت بالاتر بودن میزان مبلغ ودیعه یا همان پول پیش، پرونده تشکیل شده در دادگاه مورد رسیدگی و بررسی قرار خواهد گرفت.

یکی از نارسایی‌های جدی قانونی در خصوص روابط میان موجر و مستاجر معطوف به زمانی می‌شود که موجر از پرداخت به موقع ودیعه سر باز می‌زند و متاسفانه در چنین شرایطی در صورت اثبات عدم توانایی موجر در بازپرداخت پول پیش، قانون آنچنان که باید جنبه مجابی را برای فشار به صاحبخانه لحاظ نمی‌کند.

این در شرایطی است که در بسیاری از موارد وقتی طلب طلبکار از بدهکار به موقع و در موعد مقرر تسویه نمی‌شود، قانون تا توقیف اموال بدهکار نیز پیش می‌رود و در این مناسبات نیز به نوعی پس از پایان مدت اجاره نامه و به تعبیری فسخ قرارداد، مستاجر از موجر طلبکار است، البته در صورت اثبات توانایی صاحبخانه در عودت ودیعه، نحوه برخورد قانون با موجر متفاوت خواهد بود، اما آنچه که سئوال برانگیز است معطوف به این واقعیت می‌شود که در صورت عدم تمکن مالی صاحبخانه برای باز پرداخت ودیعه، تکلیف ضرر و زیان و خسارت مستاجر چه می‌شود و اساسا این خسران چگونه جبران خواهد شد؟

رویه دردسرساز کلید به کلید کردن منزل استیجاری
کم نیستند موجرانی که تلاش می‌کنند پول ودیعه مستاجر را با اجاره بهای منزل مسکونی با اجاره مجدد آن در پایان مهلت قرارداد پیشین تامین نمایند و چه بسیار منازلی که در زمان مقرر اجاره نمی‌روند و همچنان مستاجر بلاتکلیف می‌ماند.

در این بستر، از یکسو مستاجری می‌ماند که تمامی وسایل منزل خود را جمع آوری و بسته بندی کرده و به تبع در چنین شرایطی امکان زندگی عادی از مستاجر سلب می‌شود و یا صاحبخانه چنان شرایط سخت و دشواری برای تمدید مجدد منزل استیجاری تعریف کرده که توان تامین ودیعه یا اجاره بهای ماهیانه بیشتر برای مستاجر وجود ندارد.

از دیگر سو، این یک عرف و رویه منطقی است که مستاجر می‌باید پیش از اتمام قرارداد، به انعقاد قرارداد جدید در منزل استیجاری دیگر اقدام کند تا برای جابجایی پس از اتمام قرارداد، دچار مشکل نشود و در عمده موارد، حین مذاکرات میان مستاجر و موجر جدید، پرداخت بخشی از پول پیش یا رهن، به زمان تحویل گرفتن کلید موکول می‌شود، مبلغی که تا موجر قبلی اقدام به پرداخت کامل ودیعه نکند تامین آن برای مستاجر ساده نیست.

مجتبی قیصری، یکی از مشاورین املاک، با اشاره به ضرورت پرداخت بخشی از ودیعه به مستاجر پیش از تخلیه کامل ملک استیجاری، برای مهیا سازی پولی تحت عنوان بیعانه به موجر جدید، اظهار کرد:در برخی مناطق این مبلغ ۱ ماه و در برخی مناطق یک ماه و نیم پیش از اتمام قرارداد انجام می‌پذیرد، اما متاسفانه بعضا شاهد هستیم موجران از پرداخت آن اجتناب می‌کنند.

وی افزود:البته موضوع مذکور بصورت قانون مصوب نشده، اما عرفی است که معمولا در مناسبات میان موجر و مستاجر رایج و شایع است و عدم تمکین موجر به رعایت این موضوع برای مستاجر دردسر‌هایی قابل توجه را ایجاد می‌کند.

از تاخیر در پرداخت اجاره بها تا پرداخت خسارات وارده به ساختمان
عدم توان مستاجر در پرداخت به موقع اجاره بها، از دیگر چالش‌های رایج میان موجر و مستاجر است که البته حل و فصل این موضوع با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و انعقاد قراردادی دقیق، با سهولت هر چه بیشتری ممکن خواهد بود.

در چنین شرایطی، پیرو بندی از قرارداد اجاره نامه که در نُسَخ از پیش چاپ شده آن لحاظ می‌شود، در صورت عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستاجر در دو ماه متوالی قرارداد فسخ می‌شود و مبلغ اجاره بها از ودیعه‌ای که نزد صاحبخانه باقی مانده کسر می‌شود و مستاجر مکلف و موظف به تخلیه ملک خواهد بود.

در مواردی نیز برخی از صاحبخانه‌ها به این موضوع اعتراض چندانی نمی‌کنند و پس از انقضای قرارداد در موعد مقرر، اجاره بهای عقب افتاده مستاجر را از پول پیش کسر می‌کنند.

ظهور و بروز برخی خسارت‌ها در زمان سکونت مستاجر در ملک استیجاری از دیگر موارد چالش برانگیز میان مستاجر و موجر محسوب می‌شود.

به واقع در چنین شرایطی، بر عهده گرفتن مسئولیت پرداخت خسارت از موارد اختلاف برانگیز است، زیرا موجر، مستاجر را مسئول و عامل آن خسارت قلمداد می‌کند و بالعکس، که البته در این خصوص نیز برخی از خسارت‌ها همچون سوختن لامپ منزل و... بر عهده مستاجر است و برخی دیگر همچون نم دادن سقف و آسیب وارده به آسفالت و قیرگونی پشت بام، بر عهده موجر است.

با همه این اوصاف، در صورتی که خسارت وارده به ملک مسکونی و ترمیم آن بر عهده صاحبخانه باشد و فرد مذکور از تامین آن شانه خالی کند مستاجر می‌تواند با ارسال یک نسخه اظهار نامه به آدرس صاحبخانه وی را از موضوع مطلع سازد و درخواست تعمیر یا تامین هزینه را مطرح نماید و در صورت اجتناب موجر، مستاجر قادر است با طرح دادخواست، الزام موجر به انجام تعمیرات اساسی را در محاکم قضایی طرح و پیگیری نماید.

عدم تخلیه ملک پس از انقضای اجاره نامه از سوی مستاجر
بصورت قانونی و بنابر تعهد مستاجر، موجر در پایان مهلت قرارداد، می‌باید ملک را بصورت تخلیه کامل از مستاجر تحویل بگیرد، اما در این میان بعضا مستاجر با وجود انقضای قرارداد از تخلیه ملک (بنابه دلایل گوناگون) امتناع می‌کند که قانون گذار در چنین شرایطی این حق را برای موجر تعریف نموده تا حکم تخلیه را از مراجع قضایی اخذ و با اجبار قضایی، مستاجر را مجاب به تخلیه ملک نماید.

در این میان، یکی از ضروریات حوزه مذکور، (در مناسبات میان موجر و مستاجر)، بر ضرورت ساماندهی این عرصه معطوف می‌شود، امری که متاسفانه خلاء آن به شدت احساس می‌شود، زیرا قیمت گذاری‌های سلیقه‌ای در مناطق مختلف کشور در فصل اجاره بها، باعث ظهور و بروز مشکلات مالی و اقتصادی بسیاری برای مستاجران می‌شود.

به نوعی در این حوزه شاهد قیمت سازی‌هایی از سوی افراد و گروه‌هایی خاص هستیم که نظم بازار مذکور را بر هم می‌زنند و در نهایت متضرر اصلی در این حوزه مستاجر است.

امید آن می‌رود با اتخاذ تصمیمی عاجل و جدی، این معضل اساسی برای همیشه در کشور مرتفع شد که یقینا تحقق آن بار سنگینی را از دوش جامعه اجاره نشین بر می‌دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حسین۱۰۸۱۶۴۸۰۷:۴۹:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۱۵
تمام این گرانیهاومسایل مختلف بستگی به مسوولین دارد چه کسی ویاکسانی بیشترین اطلاع را دارند چه کسانی بیشترین حقوق را دریافت میکندتااین مشکلات را حل کنند فقط از آنها سوال کنیدوپیگیر ومرتبابخواهید راه حل و راهکارنشان دهند بهترین راه حل مردم متخصصین فایده نداردفقط آنکه حقوق میگیردبایدراه حل ارایه دهد اگر نتوانست کار به اصلاح تر ازخود تحویل دهد(بیایید روش را عوض کنیدبرویداز مدیران بخواهید)
صف۱۰۸۱۷۴۵۰۹:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۵
گرفتاری و معضل لاینحل مستاجران زمانی حل میشود که مسئولین خودشان مستاجر باشند.مادامیکه مسئولان در خانه های آنچنانی نظیر کاخها زندگی میکنند هرگز درد مستاجر بی خانمان را نخواهند فهمید ثانیا گفته شده وقتی موجر از دادن ودیعه بدلیل ناتوانی در پرداخت امتناع میکند مستاجر باید ثابت کند که موجر تمکن مالی دارد. چقدر خنده دار است مگر داشتن منزلی اضافه برای اجاره دادن خود دلیل بر داشتن تمکن مالی نیست؟
ناشناس۱۰۸۲۳۹۷۲۰:۴۵:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۵
بنگاه های املاک بایست طبق قانون مکلف به قراردادهای اجاره حداقل دو ساله شوند با فرضا 10 درصد افزایش در سال دوم.

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 6. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 7. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 8. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 9. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 10. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 11. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 12. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 13. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 14. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 15. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 16. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 17. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 18. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 19. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 20. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 21. تردید دولت در سفر به نیویورک

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 24. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 25. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 10. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 11. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 12. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 13. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 14. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 15. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 18. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 19. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 20. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 21. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 22. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 23. تردید دولت در سفر به نیویورک

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 3. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 4. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 5. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 6. جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست  

 7. ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان

 8. پول صرفه‌جویی قبض برق کجا خرج می‌شود؟

 9. نوبخت: مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

 10. وزیر صمت: خودروسازان فروش اموال مازاد را جدی گرفته‌اند

 11. صدور ۱.۲ میلیون قبض پیامکی برق در تهران

 12. زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد

 13. مطالبات ۱۶ هزار پیمانکار پرداخت شد

 14. راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار در کشور/قراردادهای کار شفاف‌ می‌شود

 15. فروش آنلاین ایرانسل باعث مزاحمت‌های تبلیغاتی شد

 16. بلژیک به اینستکس پیوست

 17. نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم اعلام شد

 18. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 19. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 20. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 21. هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰ میلیون برگشت

 22. قیمت نفت کاهش یافت

 23. جدول/ آخرین قیمت دلار، پوند و یورو

 24. تخلفات میلیاردی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

 25. اهمیت غرفه سازی نمایشگاهی

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 3. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 4. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 5. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 6. جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست  

 7. ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان

 8. پول صرفه‌جویی قبض برق کجا خرج می‌شود؟

 9. نوبخت: مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

 10. وزیر صمت: خودروسازان فروش اموال مازاد را جدی گرفته‌اند

 11. صدور ۱.۲ میلیون قبض پیامکی برق در تهران

 12. زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد

 13. ماجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین چیست؟

 14. مطالبات ۱۶ هزار پیمانکار پرداخت شد

 15. راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار در کشور/قراردادهای کار شفاف‌ می‌شود

 16. فروش آنلاین ایرانسل باعث مزاحمت‌های تبلیغاتی شد

 17. بلژیک به اینستکس پیوست

 18. نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم اعلام شد

 19. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 20. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 21. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 22. هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰ میلیون برگشت

 23. قیمت نفت کاهش یافت

 24. جدول/ آخرین قیمت دلار، پوند و یورو

 25. تخلفات میلیاردی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 7. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 8. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 13. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 14. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 15. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 16. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 17. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 18. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 19. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 20. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 21. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 22. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 23. جریان انحرافی در بازار مسکن

 24. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 25. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

آخرین عناوین