روسیه خواستار حمایت از طرح فرانسه درباره برجام شد

گروه جهان الف،   3980614204 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار حمایت از طرح فرانسه درباره ایران شد.

روسیه خواستار حمایت از طرح فرانسه درباره برجام شد

به گزارش ایرنا، میخاییل اولیانوف روز پنجشنبه در توییتر نوشت: جنگ های تجاری پدیده ای رایج شده است، اما در مورد ایران شاهد وضعیت دیگری هستیم.

وی افزود: تحریم ها علیه ایران در ازای کاهش تعهدات هسته ای این کشور تشدید می شود و هیچکس در این رقابت برنده نخواهد شد.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی خاطرنشان کرد: زمان آن فرا رسیده است که همه چیز را ازجمله با توجه به پیشنهاد فرانسه به وضع عادی بازگرداند.

در ارتباط با طرح «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه گفته می شود که پاریس برای حفظ برجام و امید بخشیدن به تداوم اجرای توافق هسته ای، قرار است یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران راه اندازی کند؛ طرحی که در سه مرحله عملیاتی است.

پیشتر نیز در جریان سفری که «امانوئل بن» مشاور دیپلماتیک مکرون به ایران داشت برای نخستین بار از طرح «انجماد در مقابل انجماد» یا همان «فریز در برابر فریز» رونمایی شد؛ طرحی که مشاور مکرون در تهران مطرح کرد و مورد قبول تهران قرار نگرفت.

بر پایه طرح مذکور، ایران که تاکنون دو گام در مسیر کاهش تعهدات برجامی برداشته و میانه این ماه نیز گام سوم را خواهد برداشت، باید کاهش تعهدات را در ازای توقف تحریم های نفتی از سوی آمریکا، متوقف کند.

یکی از مهمترین اهداف پاریس از تدوین و پیشنهاد طرح های ابتکاری به گام های تدریجی ایران در بازگشت از برجام بر می گردد و فرانسه به عنوان یکی از اعضای موثر برجام در صدد جلوگیری از تداوم اقدامات کاهنده ایران است.

در این زمینه مکرون بارها مستقیما با «حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان تماس تلفنی برقرار کرده است.

روسای جمهوری فرانسه و ایران به تازگی در تماسی ضمن گفت وگو در ارتباط با تحولات منطقه ای و غیره، بر برجام و اجرای تعهدات طرف مقابل تمرکز کردند. این نخستین تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور پس از پایان نشست رهبران گروه هفت در شهر بیاریتز فرانسه بود؛ اجلاسی که در آستانه و هنگام برگزاری آن نیز تکاپوی مکرون برای نجات برجام آشکار دیده می شد.
مکرون در صدد است تا قبل از گام سوم ایران در مسیر کاستن از تعهدات برجامی، تهران را از این اقدام منصرف سازد.