نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با الف: بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش ۳۰درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند

محسن نظری، گروه اقتصادی الف،   3980614081 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازار مسکن پس از افزایش‌ شدید قیمت‌ به دنبال افزایش چند برابر نرخ ارز و هجوم نقدینگی که سود سرشاری را نصیب دلالان و واسطه گران کرد این روزها در رکود به سر می‌برد، زیرا متقاضان با این قیمت‌ها توان خرید را ندارند با این حال نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته که تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش ۳۰درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند

به گزارش الف، مسکن کالایی مصرفی است که به کالای سرمایه‌ای در اقتصاد ایران تبدیل شده است. بخش مسکن با بیش از ۲۶۰ صنعت ارتباط دارد که رونق در این بخش می‌تواند به سایر بخش‌های دیگر منتقل شود اما افزایش قیمت مستمر در ۳۰ سال گذشته باعث شده این بازار به دلیل نبود توازن در عرضه و تقاضا به ابزاری برای دلالی و واسطه گری تبدیل شود. براساس گزارش‌های بانک مرکزی قیمت مسکن پس از نوسانات ارزی بیش از ۱۰۰درصد رشد داشت و برخی از این بازار سودهایی آنچنانی به جیب زدند.

 براساس گزارشات ۸۰درصد معاملات مسکن در سال گذشته برای سرمایه گذاری و هجوم نقدینگی بوده است. دولت باید با ایجادابزارهای قانونی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و اخذ مالیات از واحدهای خالی مانع سفته بازای و اسطه گری در این بازار شود. پس از افزایش قیمت‌ها توان خانوارهای کم درآمد و متوسط به شدت کاهش یافت به طوری که حتی افزایش چند برابری وام مسکن نیز نمی‌توان به افزایش قدرت خرید مردم کمک آنچنانی داشته باشد.

دولت تدبیر و امید پس از رفتن عباس آخوندی و آمدن محمد اسلامی برای ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کرد که از این تعداد در چند روز گذشته با حضور حسن روحانی رئیس دولت عملیات اجرایی ۱۱۰ هزار واحد آغاز شد اما به نظر نمی‌رسد ساخت این تعداد واحد مسکونی بتواند در خانه دار شدن مردم اثر مثبتی داشته باشد البته باید همین اقدام را مثبت ارزیابی کرد زیرا دولت تدبیر و امید در زمان وزارت آخوندی نتوانست حتی انتظارات رئیس جمهور را برآورده کند.

رکود عمیق در بازار مسکن و ادامه دار بودن کاهش قیمت‌ها

حسام عقبايی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفت‌وگو با خبرنگار الف، در مورد آخرین وضعیت بازار مسکن، اظهار کرد: رکود بر این بازار حاکم شده زیرا در تیر ماه سال ۹۸ نسبت به همین ماه در سال گذشته حجم معاملات مسکن ۷۸درصد کاهش یافته است که این روند در مرداد ماه نیز ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال‌جاری قیمت‌ها علاوه بر افزایش سال گذشته که در تهران به حدود ۱۲۰ درصد هم رسید، افزایش یافت، افزود: بازار مسکن تا پایان مرداد ماه سال۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شاهد کاهش ۸۰ درصدی معاملات بود و عملا در یک رکود عمیقی به سر می‌برد به طوری که از اویل مرداد ماه سال جاری باعث روند نزولی و کاهش قیمت مسکن شد.

این فعال بازار مسکن در مورد کاهش قیمت‌ها، تصریح کرد: واحدهای بالای ۱۵۰ متر در شهرهای بزرگ تا اوایل شهریور ماه حدود ۳۰درصد و واحدهای کوچک متراژ هم از ۵ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت داشته‌اند که پیش‌بینی می‌شود این روند نزولی تا پایان سال ادامه یابد و کاهش قیمت باید به حدی برسد تا مردم با توجه به قدرت خریدشان بتوانند وارد شوند؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود رکود بازار مسکن تا تابستان سال آینده ادامه داشته باشد ولی در حوزه قیمت‌ها روند کاهشی خواهد بود که در واحدهای متراژ کوچک حتی کاهش قیمت تا ۳۰درصد را می‌توان انتظار داشت.

فروکش کردن افزایش قیمت اجاره‌ها از روزهای آینده

عقبايی در مورد بازار اجاره بهای مسکن گفت: پیک نقل و انتقالات مستاجران تقربیا روبه اتمام است زیرا امسال هم مستاجران به دلیل گران شدن قیمت‌ها، فصل جابه‌جایی خود را زودتر آغاز کردند به طوری که از اوسط شهریور ماه جاری روند نزولی اجاره‌بها را داریم البته تقاضا کاهش و عرضه بیشتر خواهد شد که با توجه به روند هر ساله نیمه دوم هر سال کاهش قیمت اجاره و توقف افزایش آن را شاهد هستیم.

طرح دولت خوب اما ناکافی...

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص تاثیر گذاری طرح وزارت مسکن با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بیان کرد: نیاز کشور به مسکن خیلی بیشتر از این عددهاست چراکه فقط در هر سال بین ۸۰۰هزار الی یک میلیون ازدواج در کشور داریم و ساخت ۴۰۰ هزار واحد پاسخگوی نیاز جامعه نیست و نخواهد بود ولی به هر صورت دولت قولی داده که باید اجرایی کند و بی‌تاثیر نخواهد بود.

وی اضافه کرد: طرح دولت می‌تواند به توازن عرضه و تقاضا کمک کند ولی به میزانی نیست که توازن خوبی را ایجاد کند و خوب نیست زیرا با توجه به روند ازدواج‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰، دو میلیون مسکن نیاز داریم و ساخت ۴۰۰ هزار واحد در مقابل آن عدد خیلی کوچکی است ولی باز هم امیدوارم دولت همین وعده خود را عملیاتی و اجرایی کند.

با وام خرید ۱۶۰میلیون تومانی فقط ۱۲ درصد یک آپارتمان را می‌توان خرید

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک کشور با اشاره به اینکه مسکن در بخش خرید و فروش از سال 97 رشد داشته و این رشد در تهران بیش از 120 درصد و در کل کشور بیش از 60 درصد بوده است گفت: همین موضوع باعث شده امروز مردم توان خرید خود را از دست دهند، از طرف دیگر80 درصد خرید و فروش های مسکن در سال 97 مربوط به بازار سرمایه ای بوده که تحت تاثیر گرانی دلار و جابه جایی نقدینگی بوده است، چراکه مردم توان خرید نداشته و تنها 20 درصد بازارخرید و فروش مسکن مصرفی بوده است.

عقبایی در خصوص تاثیر وام خرید مسکن در افزایش قدرت خرید مردم گفت: متقاضان وام امروز می‌توانند ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید دریافت کنند که با توجه به افزایش قیمت‌ها این رقم فقط ۱۲ درصد هزینه یک واحد را تامین می‌کند در حالی که واحد ۱۵ میلیون تومانی سال ۸۳ بیش از ۴۵ درصد قیمت یک اپارتمان را پوشش می‌داد که نشان می‌دهد بین افزایش قیمت و افزایش میزان وام خرید هیچ تناسبی وجود ندارد و خود آن عامل به رکود بازار مسکن دامن می‌زند و دولت باید چاره اندیشی کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۲۷۲۶۰۸:۰۹:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۶
تورم کمر مردم ایران را خورد کرد. مردم بزور خرج روزمره خود را می دهند. قیمت مکن هم انقدر بالا رفت که تا سالها در رکو عمیق خواهد ماند. چون بودجه مردم افزایش نیافت. دولت باید برنامه تولید سالانه 10000 مسکن ارزان و با کیفیت داشته باشد و هر سال 5% اضافه شود.
ناشناس۱۰۸۲۷۳۸۰۸:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
رئیسشون مصاحبه کرده بود 6 ماه قبل همین حف را زده بود و کسی قبول نکرد حالا نایب رئیس تکرار همان حرف ها برادر اصلا با این قیمت ها کسی ساخت و ساز میکنه یا نه.
حسنعلی سابق بر این۱۰۸۲۷۵۱۰۸:۲۷:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۱۶
به این نمیگن کاهش باید گفت برگشت مختصری از قیمت های حبابی وقتی یک اپارتمان مناسب شد 200 میلیون تومان به ان می گویند کاهش محمد باقر نوبخت که میگی قیمت ها را باد پایین نیاورده
ناشناس۱۰۸۲۷۹۷۰۸:۵۲:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
اینکه رئیسش 4 ماه قبل هم همین را میگفت حداقل ادرس هم میگذاشت کجا 30 درصد ارزان شده که ما بریم ببینیم
ناشناس۱۰۸۲۸۲۶۰۹:۰۰:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مگر میشه وقتی سازنده باید این همه هزینه کند و در اخر زیر قیمت بفروشد با این حرف ها ملک ارزان نخواهد شد
ناشناس۱۰۸۲۸۵۷۰۹:۱۳:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۶
سرمایه گذاری در مسکن دیگر به صرفه نیست همه در حال خروج هستند چون قیمت تمام شده بسیار گران خواهد بود و اثرات ان باعث گرانی بیشتر خواهد شد و 30 درصد رقم خیالی اقایان است که تو بنگاه نشستن و فکر میکنند ارزان شده
علی۱۰۸۲۸۹۱۰۹:۳۱:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
خبری از کاهش قیمت نیست ولی رکود هست
ناشناس۱۰۸۲۹۰۵۰۹:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
این اتحادیه مشاوران املاک را خیلی بزرگ کرده اید. اصلا اینها در سیاست‌گذاری مسکن چه وظیفه و نقشی دارند که مدام از آنها مصاحبه درج می کنید؟
ناشناس۱۰۸۲۹۳۹۰۹:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
دیگه کسی به این حرفهای مسئولان این شکلی اعتمادی نداره. چی تو ایران ارزون شده که مسکن ارزون بشه.
ناشناس۱۰۸۲۹۶۷۱۰:۰۲:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۱۶
قیمتها حداقل باید 70 درصد کاهش یابد تا مردم عادی توان خرید با وام را داشته باشند.
ناشناس۱۰۸۳۰۵۶۱۰:۴۹:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۶
املاک که می خوان بفروشن می گن کاهش قیمت شایعه است می خوان بخرن می گن قیمت افت کرده ما می خوایم یه آپارتمان بفروشیم یه کم بزرگتر بخریم دچار سر گیجه شده ایم
ناشناس۱۰۸۳۰۷۲۱۰:۵۷:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
سیصد در صد گرون میشه بعد پنج الی سی در کم اگه درست باشه ‌الی برکت الله
ناشناس۱۰۸۳۰۷۴۱۰:۵۷:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مسکن 400 در صد افزایش یافته حالا کاهش 30در صدی تاثیر زیادی در خریدار ایجاد نمیکنه...
ناشناس۱۰۸۳۱۱۸۱۱:۱۶:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۶
در شرایط گرانی مسکن حتی افرادی دارای یک ملک هستند که در آن نشسته اند دیگر توان مالی ندارند آنرا تبدیل به احسن کنند.
ناشناس۱۰۸۳۱۷۱۱۱:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مردم پول لبنیات و گوشت ندارند بخرند چه برسد به خودرو و بقیه چیزها !
ناشناس۱۰۸۳۲۲۷۱۱:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۱۶
این حرفها نشون میده که حالا دولت داره اونایی رو که طی چند ماه گذشته در مسکن سرمایه گذاری کرده اند مثل کسایی که دلار ۱۹ هزارتومانی خریده اند نقره داغ میکنه. همه این افزایش و کاهش ها برای حل مشکل نقدینگی بانکها از محل دارایی مردم بوده است.
بهرام۱۰۸۳۲۸۵۱۲:۰۶:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
متاسفانه وعده و عید دروغی پدر مردم را در اورد شما فکر میکنید ساختن اپارتمان به همین زودی بسادگی است ما هم عجب مردم زود باور و ساده ای داریم
ناشناس۱۰۸۳۳۳۱۱۲:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۶
اونی که توان خرید نداشت، حالا هم توان خرید نداره...فعلا خرید خونه توی کشورهای خارجی، مد شده
ناشناس۱۰۸۳۳۶۵۱۲:۳۴:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
حاجي به دولت چه ؟؟ دولت كار داره درگيره برجام و فرجامه خودت يكاريش بكن
ناشناس۱۰۸۳۴۱۲۱۲:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
وقتی با مصالح گران خانه ساخته شده چطوری شما پیش بینی ارزادن شده می کنید؟
ناشناس۱۰۸۳۶۸۳۱۵:۰۲:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۱۶
هزینه ساخت در هر متر مربع از حداقل یک میلیون تومان به حدود شش میلیون تومان رسیده... هزینه عوارض شهرداری و تراکم چند برابر...
ناشناس۱۰۸۴۷۵۸۱۲:۵۳:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۱۷
دروغ نگو ! با بهترین مصالح، ساخت مسکن لاکچر ی بیشتر از سه تا سه و نیم میلیون تمام نمیشه.
حمید۱۰۸۳۹۰۱۱۷:۴۴:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۶
بحث عرضه و تقاضا اگه متقاضی نباشه و یا توان خرید کم باشه عملا قیمت فروش کم میشه حتی اگه قیمت تمام شده بالا بوده باشه
ناشناس۱۰۸۳۹۳۵۱۸:۲۴:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مگر مصالح و اجرت چند در صد ساختمان است
ناشناس۱۰۸۴۱۹۱۲۳:۰۶:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۱۶
الان با بهترین مصالح هم خونه بسازی هزینه ساختش بیشتر از ۲.۵میلیون تا سه تومن نیست .
ناشناس۱۰۸۳۵۶۱۱۴:۱۳:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
حقشونه.وقتی به افرادی رای میدن که هیچ برنامه ای برای مسکن ندارن و مسکن مهر را مضخرف می نامند،باید هم الان سختی بکشن
ناشناس۱۰۸۳۶۳۱۱۴:۳۴:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مسکن کیمیای دست نیافتنی شده یک کارمند 250 سال باید پس انداز کنه تا بتونه 80 متر آلونک بخره.
ناشناس۱۰۸۳۶۸۵۱۵:۰۳:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
سلام واقعیت ندارد
ناشناس۱۰۸۳۸۰۵۱۶:۲۵:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
قیمت مسکن تابع قیمت دلار و طلا است وقتی بانک ۲۰-۲۳درصد سود میدهد سرمایه گذار در مسکن به کمتر از ۴۰-۵۰ درصد سود در سال راضی نیست
ناشناس۱۰۸۳۸۲۴۱۶:۴۳:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
توهم کاهش قیمت
ناشناس۱۰۸۳۸۷۱۱۷:۲۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
تمام این مصالحی که شما میگید نهایتا متری یک تا یک نیم میلیون افزایش داشته در صورتیکه قیمت مسکن حداقل متری ۸ میلیون تومان افزایش داشته
ناشناس۱۰۸۴۰۴۶۲۰:۱۳:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مردم نه پول دارند که خانه بخرند نه پول دارند که اجاره کنند. البته این گرانی بیش از هر چیز محصول دلالی بی حساب و کتاب در کشور ماست که باید با ایجاد شماره نظام املاک مثل انچه در نظام پزشکی و نظام مهندسی وجود دارد بنگاههای مسکن را ساماندهی کرد و مانع از هر گونه دلالی شد. در کانادا قوانین شدیدی برای flipping یا دلالی وجود دارد.دولت باید برنامه ساخت خانه ارزان و با کیفیت ارائه کند مثلا سالی ۵% یا ۱۰۰۰۰ مسکن در سال.
کاوه۱۰۸۴۱۰۰۲۱:۱۰:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
حالا که متوجه ریشه بحران مسکن شده اید پس چرا دولت پا پیش نمی گذارد و با ساختن مسکن ارزان قیمت و واگذاری به متقاضیان فاقد خانه این مشکل را حل نمی کند .
ناشناس۱۰۸۴۱۱۰۲۱:۲۴:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۱۶
خانه نخرید همه را صاحب خانه میکنم
ایرانی۱۰۸۴۱۱۳۲۱:۳۲:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
همین الانم با قوانین جدید شهرداری ساخت و ساز نمیصرفه.چی ارزون میشه.این بازی دولت قبل انتخاباته.
ناشناس۱۰۸۴۱۴۶۲۲:۱۶:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۱۶
لطفا وام ندهيد دو برابر مبلغ وام ميرود روي قيمت ملك با بهره بانك ميشود ٤ برابر ضرر كاري نداشته باشيد ٣٠ درصد ديگر ارزان ميشود مجوز ساخت بدهيد ٣٠ درصد ديگر ارزان ميشود و يك طبقه تراكم اضافه بنا را ارزان تر حساب كنيد قيمت ملك ٧٠ درصد كاهش خواهد يافت امتحان كنيد

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 6. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 7. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 8. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 9. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 10. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 11. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 12. عبرتهای کرونا

 13. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 14. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 15. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 16. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 17. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 18. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 19. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 20. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

 21. ماجرای آتش ۱۵۰۰ ساله آتشکده یزد چیست؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 6. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 19. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 20. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 21. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 22. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 23. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 24. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 25. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  5. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  6. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  7. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  8. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  9. قیمت سکه رکورد شکست

  10. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  11. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  12. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  13. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  14. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  15. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  16. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  17. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  18. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  19. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

  20. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  21. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  22. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  آخرین عناوین