پروفسور آمریکایی: دلایل ایران برای کاهش تعهدات برجامی منطقی است

گروه جهان الف،   3980613167

با توجه به اینکه در حال حاضر آمریکا به‌طور کامل از برجام خارج شده و تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده است، بنابراین ایران دلیل قابل توجیهی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه آمریکا به‌طور کامل از برجام خارج شده و تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده است، ایران دلیل قابل توجیهی برای کاهش تعهداتش ذیل توافق برجام دارد.  پروفسور «ویلیام اورمان بیمن»، استاد دانشگاه مینه‌سوتای آمریکاست. بیمن پیش‌تر مدیر گروه مطالعات خاورمیانه دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم‌شناسی و مطالعات آسیای‌شرقی این دانشگاه بود. بیمن دکتری مردم‌شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد و به‌خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله علمی درمورد پویش‌های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و... بسیار مشهور است. او چند سال قبل سفری یک‌ماهه به ایران داشت. بازگشت او به آمریکا، همزمان با اوج مذاکرات هسته‌ای بود که درنهایت منجر به توافق بین 1+5 و ایران شد. متن این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید.

ایران اعلام کرده در موعد مقرر گام سوم را در راستای کاهش تعهدات برجامی عملی می‌کند. آیا اروپا برای جلوگیری از این موضوع، اقدام موثر و متقاعدکننده‌ای انجام خواهد داد؟

اروپایی‌ها مکانیسم اقتصادی بسیار ضعیفی را برای عبور و دور زدن تحریم‌های آمریکا طراحی کرده‌اند که قابلیت زیادی ندارد. درواقع باید گفت‌وگویی جدی شکل بگیرد تا اروپایی‌ها بدانند که ایران چه انتظاراتی از آنها دارد.

واکنش احتمالی روسیه و چین به کاهش تعهدات برجامی ایران  چه خواهد بود؟

به احتمال زیاد روسیه و چین نمی‌خواهند اقدامی انجام دهند. ایران هنوز به‌طور کامل به پیمان ان‌پی‌تی پایبند بوده و همان‌طور که می‌دانیم ان‌پی‌تی بر برجام مقدم است و اولویت دارد، چون برجام یک پیمان نیست بلکه یک توافقنامه است.

 برجام درواقع براساس ان‌پی‌تی شکل گرفت و به‌عنوان یک توافق اعتمادساز به شمار می‌رود تا این اطمینان ایجاد شود که ایران ان‌پی‌تی را نقض نخواهد کرد. براین اساس ایران درست و منطقی می‌گوید که اگر سایر امضاکنندگان برجام تعهدی به آن نداشته باشند، تهران هم تعهدی به برجام نخواهد داشت و محدودیتی را نخواهد پذیرفت. با توجه به اینکه در حال حاضر آمریکا به‌طور کامل از برجام خارج شده و تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده است، بنابراین ایران دلیل قابل توجیهی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد؛ اما اگر ایران به سمت نقض ان‌پی‌تی حرکت کند، کار برای روسیه و چین در دفاع از ایران بسیار دشوار خواهد بود. به هر حال در شرایط فعلی که تنش تجاری میان آمریکا و چین شدت گرفته، پکن دلیلی نمی‌بیند اقدام موردنظر و خوشایند واشنگتن را ازجمله در پرونده ایران انجام دهد. روسیه هم دلیلی نمی‌بیند که بخواهد خواسته‌های ترامپ را اجابت کند و حتی در مواردی روسیه بر ترامپ مسلط است.

به‌نظر شما آیا گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی خطرناک خواهد بود؟ فکر می‌کنید پرونده ایران پس از اجرای سومین مرحله کاهش تعهدات برجام به شورای امنیت خواهد رفت؟

تا پیش از آنکه تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایران در جریان امضای برجام برداشته شود، این سازمان ارتباطی با توافق هسته‌ای نداشت. با این حال مشخص نیست که آیا به‌طور کلی سازمان‌ملل صلاحیت و مشروعیت اعمال تحریم علیه ایران را در صورت کاهش تعهدات برجامی این کشور دارد یا خیر، چون انعقاد برجام از سوی اعضای این توافق صورت گرفته نه سازمان‌ملل؛ اما اگر ایران ان‌پی‌تی را نقض کند موضوع متفاوت خواهد بود. در حال حاضر سازمان‌ملل برای هر کاری درمورد ایران نیازمند تصویب قطعنامه جدید خواهد بود که این موضوع با توجه به حق وتوی روسیه و چین بسیار زمانبر است. درمجموع ارجاع موضوع ایران به سازمان‌ملل نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت، اگرچه ممکن است برای آمریکا این موقعیت را ایجاد کند که بتواند ایران را محکوم کند.

آیا آمریکا می‌تواند تحریم‌های جدیدی علیه ایران پس از گام سوم کاهش تعهدات برجامی تهران اعمال کند؟

البته آمریکا به هر دلیلی می‌تواند تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند. با این حال تحریم‌های پیشین آمریکا نیز عادلانه و قابل توجیه نبودند که جای تاسف دارد.

اما حقیقت آنکه آمریکا به‌تازگی بر تمام فعالیت‌های اقتصادی و حتی بیشتر مقامات رسمی ایران تحریم‌های مختلفی اعمال کرده و در حال حاضر جایی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران وجود ندارد. همچنین این حقیقت را باید در نظر داشت که بیشتر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به‌طور کامل غیرموثر و بی‌نتیجه بوده‌اند.

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 6. اعتراض مشاورین املاک به دیوان عدالت اداری

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 11. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 12. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 13. چرا مسکن ارزان نمی شود

 14. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 15. واکنش‌های داغ به یک مقاله

 16. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 17. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 18. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 19. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 20. این حق مردم است 

 21. بازار بورس، بمانیم یا برویم؟

 22. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 23. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 24. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 25. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 2. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 3. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 4. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 5. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

 6. بلومبرگ: آمریکا تحریم کل نظام مالی ایران را بررسی می‌کند/ اقدام علیه ۱۴ بانک ایرانی متصل به سوئیفت

 7. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

 8. ترامپ نمی‌خواهد قطار سازش با اسراییل متوقف شود

 9. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 10. رونمایی از نسخه فرانسوی حذف حزب‌الله!/ مکر مکرون

 11. ترامپ: انتخابات در نهایت به دیوان عالی کشیده خواهد شد

 12. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 13. آیا شمارش معکوس خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شده است؟

 14. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

 15. ادعاهای ضد ایرانی پادشاه سعودی در سازمان ملل

آخرین عناوین