واعظی: روحانی امشب مهمان رئیسی است و طعنه‌ای به قوه قضائیه نزده/ علت انفجار سکوی ماهواره‌بر خرابکاری نیست

گروه سیاسی الف،   3980613092 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: رابطه دولت با قوه قضاییه رابطه خوبی است و روحانی امشب میهمان رئیسی است.

واعظی: روحانی امشب مهمان رئیسی است و طعنه‌ای به قوه قضائیه نزده/ علت انفجار سکوی ماهواره‌بر خرابکاری نیست

به گزارش ایرنا، محمود واعظی ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره تذکر ۱۵۵ نماینده به رییس جمهور درخصوص رعایت استقلال قوا و این که رییس جمهوری در سخنان خود گفته بودند با بگیر و به بند نمی شود موعظه کرد آیا این طعنه ای به قوه قضاییه نیست؟ گفت: صحبت رییس جمهور هیچ طعنه ای به قوه قضاییه نبوده است.

وی ادامه داد: برخلاف آنچه که برخی تبلیغ و فکر می کنند رابطه ما با قوه قضاییه رابطه خوبی است و کارهایی که مربوط به دولت و قوه قضاییه است خیلی روان در حال انجام است.

واعظی گفت: امشب هم رئیس جمهور میهمان آقای رییسی هستند بنابراین نشان می دهد که روابط دو قوه خیلی بهتر از آن چیزی است که در رسانه ها اعلام می شود. این که تا مطلبی را رییس جمهور صحبت می کند در رسانه ها به قوه قضاییه نسبت می دهند یا مطلبی را آقای رییسی صحبت می کند به دولت نسبت می دهند این طور نیست رسانه ها باید خود در این وحدت کمک کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: نمایندگان سر هر موضوعی از این گونه امضاها زیاد انجام می دهند که رسانه ها روی بعضی ازآنها حساس می شوند. تفکیک قوا قطعا باید انجام شود و جزو قانون اساسی و همه رعایت می کنند.

وی درباره نتیجه سفر عباس عراقچی به پاریس و این که آیا نتیجه این سفر تاثیری روی گام سوم کاهش تعهدات دارد؟ اظهار داشت: ما اعلام کردیم که سر زمان مشخص که آخر این هفته است اگر با مذاکراتی که با رئیس جمهور فرانسه داریم به توافق قطعی نرسیدیم گام سوم برداشته خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مورد سفری که سید عباس عراقچی به همراه یک تیم اقتصادی داشتند گزارشی دریافت کردیم که نتیجه مذاکرات با توجه به پیچیدگی هایی که دارد، زمانبر است در مجموع پیشرفت‌هایی به وجود آمده است.

واعظی یادآور شد: قرار است هفته آینده نتیجه را به ما اطلاع دهند و ما منتظریم که ببینیم هماهنگی که در داخل اروپا و طرف های دیگر می شود چه خواهد شد و نتیجه آن به ما منعکس شود.

رئیس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: در مجموع گام هایی که تا الان برداشته شده در مقایسه با یک ماه قبل که این مذاکرات شروع شده پیشرفت های خوبی داشته است، اما تا زمانی که به جمع بندی نهایی نرسیدیم نمی‌توانیم چیزی را اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: البته این به این معنی نیست که ما مردم را نامحرم می دانیم، ما چیزی را از مردم پنهان نداریم اما با توجه به این که با طرف خارجی مذاکره می کنیم نمی توانیم برداشت ذوق زدگی یا عجله از کار داشته باشیم.

واعظی درباره این که آیا محور مذاکرات ۱۱ تعهد بر زمین مانده اروپایی ها در برجام  است، گفت: هم اکنون در این مرحله بحث برجام را باز نکردیم که بخواهیم وارد مسائل ریز شویم، از ۱۸ اردیبهشت یک سیاست جدیدی اتخاذ کردیم که هر دو ماه اقداماتی را در خصوص کاهش تعهدات برجام برداریم، روز پنجشنبه یا جمعه مرحله دوم تمام می شود و مرحله سوم شروع می شود.

وی افزود: نتیجه این سیاست جدید این شد که اروپایی ها و مشخصا رئیس جمهور فرانسه در این خصوص مذاکراتی با ما داشته باشند که به شرایط قبل برگردیم که البته ما شرایطی داریم آنها هم مباحثی دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: در رابطه با کلیات صحبت می کنیم که بعد از آن اگر شرایط طبیعی شد قطعا در خصوص آن یازده بند هم صحبت خواهد شد،   الان بحث این است که اگر قرار است به شرایط قبل برگردیم در مورد یکسری حقوق ما در ارتباط با موضوع نفت و بانک و تامین نیازمندی های ایران از کشورهای مختلف به نتیجه برسیم که پیشرفت های خوبی داشتیم اما تا به نتیجه قطعی و نهایی نرسیم نمی توانیم اعلام کنیم که این توافق انجام شده است. پیش بینی من این است که در یکی دو هفته آینده نکات روشن تری را در این زمینه اعلام کنیم.

وی درباره تعیین دبیر هیات دولت گفت: گزینه هایی بررسی شده است که امیدوارم تا هفته آینده قطعی شود، تا زمانی که مجلس رای اعتماد نمی داد نمی توانستیم دنبال دبیر جدید باشیم بنابراین وقتی مجلس رای داد ما هم گزینه ها را بررسی کردیم. امروز اولین جلسه ای است که بدون دبیر بود البته شاهد بودیم که حاجی میرزایی که هم وزیر و هم دبیر بودند.

واعظی درباره احتمال خرابکاری در پرتاب ماهواره بر  گفت: آخرین گزارشی که ما دریافت کردیم چیزی به عنوان خرابکاری نبوده است. هر کاری که برای پرتاب انجام می شود قبل از آن آزمایش هایی صورت می گیرد که اشکالات آن تا زمان پرتاب نهایی مشخص شود اما در زمانی که تنظیم می کردند آنجا مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است.

وی تاکید کرد: تا الان مشکلی که گفته شده مشکل فنی است و خرابکاری نیست. به حال در حال بررسی هستند که دلایل این انفجار چه بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره این که رهبری درجلسه با اعضای هیات دولت گفتند که دستگاه های نظارتی طوری عمل نکنند که از رفتار آنها برداشت تبعیض آمیز نشود گفت: همیشه باید دولت با دستگاه های نظارتی تعامل داشته باشد به خصوص این دولت که از ابتدا روی دو معیار و شاخص قانونگرایی و شفافیت تاکید داشته است.

وی افزود: ما با فساد و تبعیض به هر شکلش مخالفیم. اعتقاد ما این است که مسوولین دستگاه های دولتی خود دقت و نظارت کنند که در زیرمجموعه خود فسادی به وجود نیاید.

واعظی ادامه داد: دولت به این اعتقاد دارد که با دستگاه های نظارتی همکاری کنیم و مشکلی ندارد اما رییس جمهور در صحبت های خود اشاره کردند برخی دستگاه های نظارتی آن قدر ماموریت خود را موثق تعریف می کنند که به اجرا نزدیک می شوند یعنی نوع رفتارشان طوری می شود که مانع از اجرا می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: بنابراین این مطلبی که رهبر معظم انقلاب فرمودند این بود که خط کشی ها مشخص شود. ما هم آمادگی داریم دستگاه های نظارتی نظارت خود را انجام دهند ولی اجازه دهند مدیر آزادانه درخصوص منافع ملی تصمیم بگیرد اگر اشکالی هست بعد از تصمیم گیری سوال کنند و جواب داده شود.

واعظی درباره چهارچوب تعیین شده برای تیم مذاکره کننده گفت: این چیزهایی که مطرح می شود گمانه زنی هایی است که رسانه های خارجی انجام می دهند ما در ارتباط با بحث موشکی و توان نظامی و دفاعی کشور نه تنها با فرانسه بلکه با هیچ کشوری مذاکره نمی کنیم.

وی افزود: مذاکرات قطعا در ارتباط با برجام و حقوقی که در برجام و روش هایی که ما را به این هدف رساند است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: اگر به سخنان رئیس جمهوری توجه کنید بیان کرد ما هر دوماه اقداماتی در رابطه با کاهش تعهدات انجام می دهیم البته این اقدام قابل برگشت است زمانی که اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و ما بتوانیم به اهداف خود برسیم بنابراین ما خودمان به آنها پیشنهاد دادیم و در آن چارچوب هم حرکت می کنیم.

واعظی یادآور شد: تیم اقتصادی مذاکره کنند که روز دوشنبه رفت، برای روشن شدن اقدامات اروپایی ها است که اگر ما نفتی را پیش فروش می کنیم و اعتباری را در نظر می گیریم از هر لحاظ اطمینان داشته باشیم با این اعتبار می توانیم نیازمندی هایمان را برطرف کنیم.

وی درباره برخی مستندات پخش شده در رسانه ملی درباره برجام گفت: رابطه ما و بیشتر اعضای دولت با رئیس سازمان صدا و سیما رابطه خوب و نزدیکی است؛ هر موضوع و مساله ای که به او منتقل می کنیم را دنبال می کند و پر تلاش و صادقانه کار می کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: مستندی که اخیرا پخش می شود را هنوز ندیدم و قضاوتی هم در حال حاضر ندارم. وقتی با یک هجمه گسترده خارجی و جنگ اقتصادی از سوی آمریکا مواجه هستیم، باید به گونه ای رفتار کنیم که آدرس اشتباه به دشمن ندهیم، پیامی که از ایران به دنیا منتقل می شود باید پیام وحدت، همفکری و انسجام باشد.

واعظی با تاکید بر لزوم وحدت و همکاری میان همه دستگاه اظهار داشت: روز گذشته در جلسه رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی حق مجلس بود که سوابق ایشان را بررسی کند دیروز مجلس و دولت به وظایف خود کاملا عمل کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر حفظ انسجام و وحدت میان همه قوا و صدا وسیما و سایر دستگاه ها در شرایط کنونی، تصریح کرد: نتیجه رای اعتماد به مونسان و حاجی میرزایی پیام مثبت همبستگی و اتحاد دولت و مجلس و در کل اقتدار نظام بود و به دشمنان نشان داد که در داخل کشور ما نمی توانند اختلاف ایجاد کنند تا به اهداف خود برسند.

واعظی درباره منوط شدن اجرای توافق خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به معافیت های تحریمی از سوی آمریکایی ها، تاکید کرد: این موضوع به بخش بانکی مربوط می شود و با توجه به اینکه اکثر بانک های بزرگ دنیا یا سهامدار آمریکایی دارند و یا اینکه با درصد بالایی از دلار استفاده می کنند و این مبلغ هم رقم بالایی است، لازم دارند که هماهنگی هایی بین خودشان انجام دهند که خود آنها مربوط می شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۹۴۳۵۱۳:۱۰:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۳
همین که به آنها اعلام میکنید نشان از ترس دولت از آنهاست.
ناشناس۱۰۷۹۵۸۰۱۴:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۱۳
اشکالات فنی در اثر خرابکاری هم پیش میاید . وقتی بررسی نشده چگونه با اطمینان می گویید خرابکاری نیست ؟
ناشناس۱۰۷۹۸۱۷۱۷:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۳
ای کاش رییس جمهورمان رییسی می شد.......
ناشناس۱۰۷۹۸۴۲۱۷:۲۸:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۳
نمایندگان پوپولیست

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 3. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 4. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 5. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 6. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 7. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 8. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 9. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 10. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 12. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 13. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 14. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 15. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 16. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 17. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 18. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 19. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 20. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 16. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 19. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 20. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 21. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 22. سیروس گرجستانی درگذشت

 23. پایان داستان غم انگیز زم

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  4. به چه قیمت؟

  5. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  8. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  9. پایان داستان غم انگیز زم

  10. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  11. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  12. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

  14. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

  15. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

  16. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  17. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

  18. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

  19. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

  20. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

  21. نمایندگان معترض به اعتبارنامه تاجگردون: اسناد ما در کمیسیون بررسی نشد/ شرکت نفت و گاز گچساران حیاط خلوت تاجگردون است

  22. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

  24. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

  25. جایگاه ایران در آینده جهان 

  آخرین عناوین