الف گزارش می دهد جولان سگ‌های ولگرد در غفلت شهرداری‌ها

 3980613068 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

رمقی برایش نمانده بود، تشنه و گرسنه در کوچه ها و اطراف خانه‌ها پرسه می زد، شاید دستی از دور بیاید وغذایی مانده، استخوانی جا مانده در ظرف یا تکه‌های گاززده ساندویچ و پیتزا برایش بیاورد، نایی برایش نمانده اما جثه بزرگ و موهای کثیفش بچه ها را می ترساند.

جولان سگ‌های ولگرد در غفلت شهرداری‌ها

سگ‌های ولگرد اکنون جزئی از نمای حاشیه شهرهای کوچک و بزرگ شده اند، گویی شهرداری‌ها هم دیگر رمقی برای عقیم سازی و جمع ‌آوری آ‌نها ندارند. سگ های زرد و سیاه و قهوه ای که در اطراف خانه ها در کوچه های خلوت پرسه می زنند و در حاشیه شهرها کنار خیابان ها خوابیده اند همه جا دیده می‌شوند.

انبوه سگ‌های ولگرد در محله‌های حاشیه نشین به خصوص تردد بچه ها و زنان را سخت کرده است، ترس و احساس ناامنی از یک طرف و خطر گازگرفتگی و بیماری از طرف دیگر در این محلات بیشتر شده است.

سگ‌ها موجوداتی وفادار و باهوش هستند که از قدیم در کنار انسان زندگی می کردند و در دامداری و نگهداری گله به انسان کمک می کردند اما جای آنها در شهر و حاشیه شهر نیست، زندگی شهری الزامات خود را دارد و تردد سگ‌های ولگرد که اغلب گرسنه هستند، می تواند آرامش و بهداشت روان مردم را به هم بزند و البته عامل بیماری باشد.

در گذشته شهرداری‌ها وظیفه جمع آوری وعقیم سازی سگ های ولگرد را به عهده داشتند اما در سال های اخیر به علل مختلف این اقدام از اولویت کاری برخی شهرداری ها خارج شده و این سازمان نسبت به گذشته در این زمینه کم کار شده است. سازمان های دیگری مانند وزارت بهداشت، محیط زیست و دامپزشکی که مسئولیت نظارتی و بالادستی در این زمینه دارند نیز ظاهرا در شرایط سخت گرانی و کمبود بودجه گرفتار اولویت های دیگری هستند.

از طرف دیگر چند سالی است که NGO ها و انجمن های حامی حیوانات هم فعال شده اند و به بهانه جلوگیری از حیوان ‌آزاری جلوی عقیم سازی و جمع آوری سگ های ولگرد را می گیرند.  بهانه ای که افرادی با اذیت و ‌آزار حیوانات و کشتن آ‌نها با زجر و درد، به آ‌ن دامن زده و انتشار ویدئوهای درناک این کشتار که دل هر انسانی را به درد می آ‌ورد نیز به این انجمن ها  کمک می کند.

رانت انجمن‌های حامی حیوانات از ازدیاد سگ‌ها به روایت عضو هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران 

پیام محبی، عضو هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران از افزایش سگ‌های ولگرد به علت فساد برخی NGO های حامی حیوانات انتقاد دارد.

محبی، درباره افزایش سگ‌های بلاصاحب در سطح شهرها گفت: فساد در NGO های مدعی حامی حیوانات موجب افزایش سگ‌های ولگرد و بلاصاحب شده است. زیرا این تشکل‌ها بخش اندکی از درآمد خود را صرف غذا دادن وعقیم کردن سگ‌ها می‌کنند، در حالی که آزمایشها نشان می‌دهد سگ‌هایی که به گفته این تشکل‌ها عقیم شده‌اند، در واقع عقیم نشده اند و ادعای آنها واقعیت ندارد.

وی افزود: شهرداری‌ها نیز توان و دانش جلوگیری از ازدیاد سگ‌های ولگرد را ندارند و در واقع رانتی در خصوص حمایت از حیوانات و سگ‌های ولگرد از سوی تشکل‌ها ایجاد شده به همین علت سگ‌های بلاصاحب رها شده‌اند و همچنان در حال ازدیاد هستند.

یکی از این رانت‌ها واردات و فروش واکسن هاری است که به گفته محبی در 90 درصد موارد برای حیواناتی که هار نیستند استفاده می شود چرا که به گفته محبی 90 درصد گزش سگ‌ها توسط سگ‌های خانگی صورت می گیرد که هار نیستند اما واکسن می گیرند.

محبی افزود: واکسن هاری دو نوع حیوانی و انسانی دارد. نوع انسانی آن برای افرادی که مورد گزش سگ هار قرار گرفته باشند، کاربرد دارد و باید در چند نوبت تزریق شود. سالانه برای تزریق واکسن هاری به ۲۰۰ هزار نفر حداقل به ۶۰۰ هزار دوز واردات واکسن هاری انسانی نیاز است و برای واردات هر دوز واکسن بین چهار تا پنج دلار هزینه می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ایران دانش و تکنولوژی تولید واکسن هاری دامی و انسانی را ندارد و سالانه ارز زیادی برای واردات این واکسن‌ها از خارج هزینه می‌شود اما با وجود تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در واردات واکسن دامی هاری با ارز دولتی هیچ مشکل و محدودیتی نداریم.

رئیس سابق جامعه دامپزشکان ایران افزود: وزارت بهداشت متولی تزریق واکسن هاری به انسان است بنابراین از واردات این محصول استقبال می‌کند و سالانه بخش قابل توجهی ارز از کشور برای واردات این واکسن صرف می‌شود که البته بخشی از این گزش ها به دلیل ارتباط بیشتر بین انسان و حیوانات است. سالیان گذشته سالانه حدود هزار مورد حیوان گزیدگی اعلام می‌شد اما در سال ۹۶ حدود ۱۸۰ هزار مورد حیوان گزیدگی که واکسن دریافت کردند در کشور گزارش شد.

 طرح مقابله با حیوان آزاری در مجلس

 پروانه مافی، عضو کمیسیون شورها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به خبرنگار الف گفت: طبیعی است که سگهای ولگرد باید جمع آوری شوند و هدایت شده و کنترل شده نگهداری شوند. در ویدئویی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شد دیدیم که رفتار مناسبی با سگها نشده بود البته این ویدئو قدیمی و مربوط به گذشته بود.

وی تاکید کرد: سگهای ولگرد حتما باید جمع آوری شوند اما جمع آوری و عقیم سازی آنها نباید با زجر و آ‌زار همراه باشد. هر نوع حیوان آزاری و زجر دادن حیوانات و کشتن آنها همراه با اذیت و درد در دین اسلام هم تایید نشده است و همیشه توصیه شده که با حیوانات باید رفتار مناسب خودشان انجام شود و هیچ کس حق ندارد نسبت به حیوانات اذیت و آزاری داشته باشد.

 نماینده مردم تهران اضافه کرد: مشکلی که اکنون در این زمینه وجود دارد این است که قانونی برای این موضوع نداریم و الان در مورد حیوان آزاری خلاء قانون داریم. به همین علت طرحی را برای مقابله با حیوان آزاری در مجلس تهیه کردیم که تقدیم هیات رئیسه شد و به نظر می رسد با تصویب این طرح در مجلس بخش مهمی از مشکلات ناشی از حیوان آزاری در کشور حل شود.

 مافی گفت: شهرداری ها در شهرهای مختلف کشور موظف هستند نسبت به جمع آ‌وری و عقیم سازی سگهای ولگرد اقدام کنند و در روستاها نیز دهیاری ها این وظیفه را دارند اما نباید در این زمینه افراط و تفریط بشود نه اینکه مثل خیلی از شهرها و حاشیه شهرها که این مساله کاملا رها شده و شاهد ازدیاد بیش از حد سگهای ولگرد در این مناطق هستیم و نه رفتارهای نامناسب و حیوان آزاری هایی که گاهی در برخی جاها دیده می شود.

 نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی افزود: نباید با فشار گروههای حامی حیوانات، سگها در مناطق سکونت انسانها کاملا رها و آزاد باشند و موجب ترس و وحشت کودکان و زنان و مردم بشوند مسئله ای که خیلی جاها شاهد آن هستیم و از طرفی هم نباید از آن طرف با حرکت تفریطی طوری رفتار شود که حیوان آزاری به مفهوم نادرست آن شکل بگیرد.

مافی گفت: متاسفانه در سالها و ماههای اخیر شاهد ازدیاد بیش از حد سگهای ولگرد در شهرها و حاشیه شهرها هستیم و این نشان می دهد که شهرداری ها مثل سابق به وظیفه شان برای جمع آوری و عقیم کردن سگهای ولگرد عمل نمی کنند و از این وظیفه خود غفلت کرده اند. گروهها و دستگاههایی که باید بر این کار نظارت می کردند تا جلوی زاد و ولد بیش از حد سگهای ولگرد را بگیرند نیز به وظیفه شان به خوبی عمل نکرده اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در مجموع در کنارضعف و غفلت شهرداری ها و دستگاه های اجرایی خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با تصویب طرحی که در مجلس مطرح است و به زودی در صحن علنی مطرح می شود تا حد زیادی این خلاء بر طرف شود.

                                                                                                                      

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۰۳۴۲۰۱:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
با رعایت حقوق حیوانات سگ های ولگرد را جمع آوری کنید و در محل های مناسب نگهداری کنید.
ناشناس۱۰۸۰۶۱۲۰۹:۵۳:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۱۴
جمع آوری سگ و گربه ها رابسپارید به بخش خصوصی ... همچنین میشه صادر کرد به کشورهایی که گوشت سگ و گربه می خورند مثل شرق آسیا... پول خوبی در آن هست
ناشناس۱۰۸۱۲۶۷۱۸:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
دیدگاه شما حال ادمو بهم میزنه چینی ها ادم هم‌می خورن نظرتون چی هست شمارو صادر کنیم ؟
ناشناس۱۰۸۰۶۶۵۱۰:۲۸:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یکی از محل های مناسب میتواند باستی هیلز لواسون باشه
ناشناس۱۰۸۰۶۹۶۱۰:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یعنی سگ آزاد رو اسیر کنن؟ بعد گاو و گوسفند رو بکشن گوشتش رو بدن به اون سگها؟ یعنی فقط سگها حیوان هستند و بقیه جانوران نه؟
ناشناس۱۰۸۰۷۹۳۱۱:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
سگ یک حیوان اهلی است مگه شهر جنگله یا سگ، گرگ هستش که آزاد باشه؟!
آرش از روستا۱۰۸۰۹۳۲۱۳:۲۳:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
سگ ها باهوش هستند و حق زندگی دارن ولی گاو و گوسفند اندازه نخود عقل ندارن
ناشناس۱۰۸۰۳۴۴۰۱:۲۸:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
پشت این موضوع هم رانت هست و فساد اقتصادی.
ناشناس۱۰۸۰۸۰۸۱۲:۰۰:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
پرداخت ارز 4200 تومانی برای واردات غذای سگ و گربه یک نمونه این رانت است .
ناشناس۱۰۸۰۴۱۲۰۴:۰۹:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
از کشورهای دیگه الگو برداری کنید!
ناشناس۱۰۸۰۴۴۰۰۶:۵۳:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ولش کن بابا کار رو به شهرداری واگذار نکنید بهش بگی برو کلاه بیار ، میره سر رو با کلاه میاره الان میره سگ ها رو میگیره و زنده زنده با آمپول سم جلوی توله هاشون میکشه نخواستیم اصلا سگا گازمون بگیرن و هاری بگیریم ؛ بهتره !!! ما را به خیر شهرداری امیدی نیست !
ناشناس۱۰۸۰۸۲۰۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگر با این سگ ها مخلوقات خدا مهربان باشیم گاز هم نمی گیرند گاز گرفتن سگ ها به دلیل بد رفتاری ما انسان هاست.
آریو سوئد۱۰۸۰۴۴۳۰۶:۵۷:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
حتی در سوئد که مردمش به حیوانات علاقه زیادی دارند قانون اجازه از بین بردن حیوانات را داده. مثلا تعداد خرس از یک عددی بیشتر نباید باشد. تعداد گرگ از یک عدی بشتر نبایدباشد. همینطور تعداد گراز و گوزن. سگ و گربه ولگرد در سوئد وجود ندارد چون اگر صاحب سگ یا گربه نتواند از حیوان خود مراقبت کند او را به مراکز مخصوص تحویل داده و مبلغی به عنوان هزینه به مرکز پرداخت میکند تا حیوان صاحب دیگری پیدا کند و یا جان حیوان گرفته میشود. در ایران متاسفانه بعضیها از غربیها غربی تر شده اند و جلوی از بین بردن سگهای ولگرد را میگیرند. اگر اینها راست می گویند و حیوان دوست هستند خوب سگهای ولگرد را به خانهای خود ببرند و نگهداری کنند.
ناشناس۱۰۸۰۴۵۲۰۷:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شهرداری بودجه ای را که باید صرف جمع آوری و عقیم سازی بشه در جایی دیگه!!! مصرف می کنه و در عوض به سگهای بیچاره اسید تزریق می کنه که کاملا مجانیه (حداکثر لیتری ۵۰۰۰ تومان که باهاش ۱۰۰۰ تا سگ را زجر کش میکنند) لطفا مشکل فساد را گردن NGO ها نندازید.
ناشناس۱۰۸۳۳۱۴۱۲:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
آفرین دیدگاه منطقی و خوبی بود
ناشناس۱۰۸۰۴۶۷۰۷:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگه بکشن میگید چرا؟ کاریشون نداشته باشید .آخه این همه سگ را چگونه غذاشونو مهیا کنن.اگر رهاشون کنن بازم میگید چرا؟ولی درکل باید سگها را بکشن چون هرجا باشن به خاطرغذا به شهرها ومردم هجوم میارن
ناشناس۱۰۸۲۹۱۵۰۹:۴۱:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
چند بار سگ ها به شهر شما هجوم !!! آوردن!!!!
ناشناس۱۰۸۰۴۸۷۰۸:۰۰:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
عجب مردمی هستید وقتی سگها رو می کشند می گید چرا سگ کسی می کنید وقتی نمی کشند می گید جولان سگها در خیابانها !!!! خوب شهرداری این همه سگ را چیکار باید بکند؟
ناشناس۱۰۸۰۶۵۵۱۰:۲۰:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
زنده گیری کند و در یک مکان مناسب نگهداری کند.
ناشناس۱۰۸۱۰۶۳۱۵:۰۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
برو دلت خوشه، مگه آدم ها بیکارن که خرج حیوانات رو بدن؟ حیوان در محیط زندگی انسانها نباید باشن
ناشناس۱۰۸۱۲۸۷۱۸:۵۰:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
فکرخوبیه مخصوصا اگه شما هزینه بانی شدن را بدهید
ناشناس۱۰۸۰۵۰۲۰۸:۲۴:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
به این NGO های حامی حیوانات بگید فقط سگ حیوان نیست سوسمار ومار وروباه ....هم حیوان هستند که هرساله برای کل سلبریتی های جهان کشته میشوند تاکفش ولباس تهیه شود متاسفانه در شبکه های اجتماعی وشبکه منوتو با تفسیر وبه به وچه چه نشون میدن -حمایت کنن دیگه کجایی NGO حامی حیوانات
ناشناس۱۰۸۰۵۱۵۰۸:۴۰:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اصفهان خیلی وضعش درباره سگ ها خیلی بدتر است مخصوصا منطقه 2 خیابان امام خمینی
ناشناس۱۰۸۰۵۲۸۰۸:۵۰:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
معمولا وقت جفتگیری اینها را میشه به تعداد زیاد دید بعد از ان دیگر به این صورت نیست و ازاری هم به کسی نمی رسانند مشکل ان است که ما انسان ها با ساخت و ساز به محل سکونت انها دست اندازی کردیم و حالا میخواهیم نابودشان کنیم بهترین روش عقیم سازی است
ناشناس۱۰۸۰۷۹۷۱۱:۵۵:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
مگه سگ یک حیوان وحشی است که در طبیعت زندگی کنه و ما به سکونت گاهش تعرض کردیم؟؟؟
ناشناس۱۰۸۰۵۴۸۰۹:۰۱:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۴
متاسفانه انجمن های به اصطلاح حامی حیوانات جلو معدوم کردن این سگها رو گرفتند و عملا کاری از دست شهرداریها برنمیاد. اکثر این سگها به انواع بیماریها آلوده هستند و زنده ماندنشان به صلاح جامعه نیست. در خیابانها که زن و بچه مردم رو می ترسانند و شب ها از سر و صدای آنها مردم آسایش ندارند. چرا دولت فکر اساسی نمیکند؟
بازنشسته۱۰۸۴۷۸۰۱۳:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۷
چون اختیاراتش کمه
ناشناس۱۰۸۰۵۷۱۰۹:۲۲:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
جولان سگ های ولگرد از جولان نجومی بگیر کم خطرتر است .
ناشناس۱۰۸۰۷۰۹۱۰:۵۴:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
هر سخنی جای خود ارزش داره. با اینگونه استدلال خودتون رو مورد تمسخر دیگران قرار ندید
ناشناس۱۰۸۰۵۷۵۰۹:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ایا شهرداری با این بودجه عظیم که دارد نمیتواند چند پناهگاه درست کند و انها را نگهداری کند و عقیم کند البته بصورت انسانی از انها نگهداری کند نه درست کردن زندان مانند
ناشناس۱۰۸۰۷۱۱۱۰:۵۵:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
وقتی اینها رو ببریم توی پناهگاه جا و غذا برای بقیه سگها در محیط آزاد بیشتر میشه و زاد ولدشون بیشتر میشه و بعد از یک مدت یک عده سگ دیگه جاشون رو میگیرن! اینجور باید سال به سال تعداد پناهگاهها بیشتر بشن! یعنی باید نصف دنیا رو بکنیم پناهگاه سگ و نصف دیگه رو محل پرورش گاو و گوسفند برای تغذیه سگها!
ناشناس۱۰۸۰۸۱۴۱۲:۰۴:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
توی پناهگاه باید عقیم سازی بشوند.
ناشناس۱۰۸۰۶۰۴۰۹:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
فساد NGo را می بیند فساد بزرگتر را ندیده!
هیربد۱۰۸۰۶۰۵۰۹:۴۹:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگر دولت به ان جی اوهاکمک کندافرادزیادی هستند که حاضرند باین حیوانات زبان بسته کمک کنند وهمه باهم مشکلاتمانراحل میکنیم. سالهاست فقط غرمیزنیم.
ناشناس۱۰۸۰۶۶۱۱۰:۲۴:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یک فکری بحال موجودات وحشی تر از سگها کنید که زن و بچه مردم از دستشون امنیت ندارن ؛ مردان هوسران
ناشناس۱۰۸۰۸۶۹۱۲:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
احسنت
ناشناس۱۰۸۰۷۰۴۱۰:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
این NGO های افراطی رو با سگها بگیرند در یک منطقه ای بسازند باهم زندگی کنند. به اسم حمایت از حیوانات که نمیشه محیط شهری و آسایش مردم را از بین برد.
ناشناس۱۰۸۱۲۵۳۱۸:۱۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ای دمت گرم حرف درست زدی
ناشناس۱۰۸۲۵۷۷۰۰:۱۴:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
من به شخصه ازاری از سگ ها ندیدم
ناشناس۱۰۸۰۷۰۷۱۰:۵۳:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یک عده میگن اینها رو نگه دارین توی پناهگاه! یعنی هم حیوان رو اسیر کنیم و هم گاو و گوسفند رو بکشیم و گوشتشون رو بدیم به سگها! یعنی بقیه جانوران مهم نیستند فقط سگها مهم هستند! حتی عقیم کردن هم از نظر من جالب نیست و شاید خیلی از این حیوانات ترجیح بدن بمیرن تا عقیم بشن! البته در هر صورت زجر دادن حیوانات محکومه و باید یا با روشهای بدون درد کشته بشن یا عقیم بشن. تشخیصش با کارشناسانه.
ناشناس۱۰۸۰۷۱۷۱۰:۵۹:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
خیلی از همین به اصطلاح طرفداران حیوانات توی خونه اش سگ نگه میدارن! یعنی پول میدن حیواناتی مثل گاو و گوسفند کشته بشن تا غذای سگشون فراهم بشه! یعنی فقط سگ حق داره؟ بقیه حیوانات نه؟
اشنا۱۰۸۰۷۶۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
تابحال با در خواست چند خانم به کمک چوب سگها را فراری داده ام
ناشناس۱۰۸۰۹۹۲۱۴:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شهرداری فقط از مردم پول میگیره .. موش و سگ و گربه جولان میده تو شهر آقا شهردار به مردم گزارش بده در رابط با موشها چه کار داری میکنی؟
ناشناس۱۰۸۱۱۴۴۱۶:۰۸:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۱۴
نوزاد حادثه حمله سگ، ۸ ماهه متولد شد تاریخ انتشار: ۰۳:۱۱ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ خبرگزاری دانشجو أَنْ جی او پاسخگو باشد
سوسان۱۰۸۱۳۳۵۱۹:۴۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شنبه شب با یک سگ ولگرد در اوتوبان تصادف کردم دوید جلوی ماشین ترمز زدم سپر و چراغ و گلگیر ماشینم داغون شد و از پشت به ماشینم زدند تا حالا 5 میلیون به خاطر یک سگ ولگرد ضرر کردم
ناشناس۱۰۸۱۶۱۹۰۶:۱۳:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۵
لطفا سری به بهشت زهرا بزنید و ببینید که سگهای ولگرد آزاد در آنجا قبرها را تبدیل به محل دفع فضله کرده اند و بازرسی آنجا هم با لحن بسیار فیلسوفانه در پاسخ می گوید مشکل سگهای ولگرد مسله عمومی است!
ناشناس۱۰۸۲۵۸۵۰۰:۳۷:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۶
به نظر من سگها کاملا حیوان های خوب و وفاداری هستند اگر ما بتوانیم با ان ها ارتباط برقراری کنیم خودتان میفهمید که چه سگای خوبی هستند،فقط کافیه استخوان های اضافه سفره تان را به جای اینکه دور بریزید به انها دهید لطفا انهارا جمع نکنید.
ناشناس۱۰۸۲۵۸۷۰۰:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۶
تروخدا عذیت نکنید این سگای با معرفت رو
ناشناس۱۰۸۳۳۹۳۱۲:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مسئولین یه فکری هم واسه شهر توریستی خلخال بکنن
نیلوفر۱۰۸۳۸۵۵۱۷:۱۲:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۶
گناه‌دارندبه‌خدا‌انها‌هم‌جان‌دارند‌
ناشناس۱۰۸۴۲۲۳۲۳:۵۲:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
با کره ای ها قراداد ببندید سگها را بگیرند ببرند !نه ماهیهای خلیج فارس را درو کنند!
ناشناس۱۰۸۴۲۲۵۲۳:۵۵:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
نمیدونم چرا بعضی ها زود میرن سر کشتن حیوانات راه کارهای زیادی هست گاهی لازم است وسعت دیدمان را وسیع تر کنیم

پربحث‌های اخیر

 1. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 2. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 3. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 7. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 8. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 9. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 10. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 11. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 12. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 13. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 14. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 15. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 16. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 17. امام جمعه پرند در جمع معترضان به گرانی بنزین

 18. سازمان صمت استان تهران: اجازه گرانی نمی‌دهیم

 19. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 20. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

 21. دفاع سعید لیلاز از افزایش قیمت بنزین

 22. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. منابع پرداخت یارانه جدید تامین شد/ لیست ۶۰ میلیون نفری دریافت‌کنندگان آماده است

 25. سازمان حمایت: هرگونه افزایش قیمت به بهانه افزایش نرخ بنزین ممنوع است

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 3. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 5. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 6. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 9. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 10. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 11. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 12. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 17. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 18. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 21. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 22. امام جمعه پرند در جمع معترضان به گرانی بنزین

 23. سازمان صمت استان تهران: اجازه گرانی نمی‌دهیم

 24. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 25. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 9. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 10. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 11. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 12. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 13. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 14. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 15. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 16. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 17. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 18. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 19. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 5. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 7. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 8. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 11. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 12. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 13. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 14. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 15. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 16. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 17. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 18. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 19. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 20. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

 21. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 22. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 23. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 24. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

 25. ابطحی: نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری، دفاع عملی از حقوق زنان بود

آخرین عناوین