الف گزارش می دهد جولان سگ‌های ولگرد در غفلت شهرداری‌ها

 3980613068 ۵۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
جولان سگ‌های ولگرد در غفلت شهرداری‌ها

رمقی برایش نمانده بود، تشنه و گرسنه در کوچه ها و اطراف خانه‌ها پرسه می زد، شاید دستی از دور بیاید وغذایی مانده، استخوانی جا مانده در ظرف یا تکه‌های گاززده ساندویچ و پیتزا برایش بیاورد، نایی برایش نمانده اما جثه بزرگ و موهای کثیفش بچه ها را می ترساند.

سگ‌های ولگرد اکنون جزئی از نمای حاشیه شهرهای کوچک و بزرگ شده اند، گویی شهرداری‌ها هم دیگر رمقی برای عقیم سازی و جمع ‌آوری آ‌نها ندارند. سگ های زرد و سیاه و قهوه ای که در اطراف خانه ها در کوچه های خلوت پرسه می زنند و در حاشیه شهرها کنار خیابان ها خوابیده اند همه جا دیده می‌شوند.

انبوه سگ‌های ولگرد در محله‌های حاشیه نشین به خصوص تردد بچه ها و زنان را سخت کرده است، ترس و احساس ناامنی از یک طرف و خطر گازگرفتگی و بیماری از طرف دیگر در این محلات بیشتر شده است.

سگ‌ها موجوداتی وفادار و باهوش هستند که از قدیم در کنار انسان زندگی می کردند و در دامداری و نگهداری گله به انسان کمک می کردند اما جای آنها در شهر و حاشیه شهر نیست، زندگی شهری الزامات خود را دارد و تردد سگ‌های ولگرد که اغلب گرسنه هستند، می تواند آرامش و بهداشت روان مردم را به هم بزند و البته عامل بیماری باشد.

در گذشته شهرداری‌ها وظیفه جمع آوری وعقیم سازی سگ های ولگرد را به عهده داشتند اما در سال های اخیر به علل مختلف این اقدام از اولویت کاری برخی شهرداری ها خارج شده و این سازمان نسبت به گذشته در این زمینه کم کار شده است. سازمان های دیگری مانند وزارت بهداشت، محیط زیست و دامپزشکی که مسئولیت نظارتی و بالادستی در این زمینه دارند نیز ظاهرا در شرایط سخت گرانی و کمبود بودجه گرفتار اولویت های دیگری هستند.

از طرف دیگر چند سالی است که NGO ها و انجمن های حامی حیوانات هم فعال شده اند و به بهانه جلوگیری از حیوان ‌آزاری جلوی عقیم سازی و جمع آوری سگ های ولگرد را می گیرند.  بهانه ای که افرادی با اذیت و ‌آزار حیوانات و کشتن آ‌نها با زجر و درد، به آ‌ن دامن زده و انتشار ویدئوهای درناک این کشتار که دل هر انسانی را به درد می آ‌ورد نیز به این انجمن ها  کمک می کند.

رانت انجمن‌های حامی حیوانات از ازدیاد سگ‌ها به روایت عضو هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران 

پیام محبی، عضو هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران از افزایش سگ‌های ولگرد به علت فساد برخی NGO های حامی حیوانات انتقاد دارد.

محبی، درباره افزایش سگ‌های بلاصاحب در سطح شهرها گفت: فساد در NGO های مدعی حامی حیوانات موجب افزایش سگ‌های ولگرد و بلاصاحب شده است. زیرا این تشکل‌ها بخش اندکی از درآمد خود را صرف غذا دادن وعقیم کردن سگ‌ها می‌کنند، در حالی که آزمایشها نشان می‌دهد سگ‌هایی که به گفته این تشکل‌ها عقیم شده‌اند، در واقع عقیم نشده اند و ادعای آنها واقعیت ندارد.

وی افزود: شهرداری‌ها نیز توان و دانش جلوگیری از ازدیاد سگ‌های ولگرد را ندارند و در واقع رانتی در خصوص حمایت از حیوانات و سگ‌های ولگرد از سوی تشکل‌ها ایجاد شده به همین علت سگ‌های بلاصاحب رها شده‌اند و همچنان در حال ازدیاد هستند.

یکی از این رانت‌ها واردات و فروش واکسن هاری است که به گفته محبی در 90 درصد موارد برای حیواناتی که هار نیستند استفاده می شود چرا که به گفته محبی 90 درصد گزش سگ‌ها توسط سگ‌های خانگی صورت می گیرد که هار نیستند اما واکسن می گیرند.

محبی افزود: واکسن هاری دو نوع حیوانی و انسانی دارد. نوع انسانی آن برای افرادی که مورد گزش سگ هار قرار گرفته باشند، کاربرد دارد و باید در چند نوبت تزریق شود. سالانه برای تزریق واکسن هاری به ۲۰۰ هزار نفر حداقل به ۶۰۰ هزار دوز واردات واکسن هاری انسانی نیاز است و برای واردات هر دوز واکسن بین چهار تا پنج دلار هزینه می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ایران دانش و تکنولوژی تولید واکسن هاری دامی و انسانی را ندارد و سالانه ارز زیادی برای واردات این واکسن‌ها از خارج هزینه می‌شود اما با وجود تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در واردات واکسن دامی هاری با ارز دولتی هیچ مشکل و محدودیتی نداریم.

رئیس سابق جامعه دامپزشکان ایران افزود: وزارت بهداشت متولی تزریق واکسن هاری به انسان است بنابراین از واردات این محصول استقبال می‌کند و سالانه بخش قابل توجهی ارز از کشور برای واردات این واکسن صرف می‌شود که البته بخشی از این گزش ها به دلیل ارتباط بیشتر بین انسان و حیوانات است. سالیان گذشته سالانه حدود هزار مورد حیوان گزیدگی اعلام می‌شد اما در سال ۹۶ حدود ۱۸۰ هزار مورد حیوان گزیدگی که واکسن دریافت کردند در کشور گزارش شد.

 طرح مقابله با حیوان آزاری در مجلس

 پروانه مافی، عضو کمیسیون شورها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به خبرنگار الف گفت: طبیعی است که سگهای ولگرد باید جمع آوری شوند و هدایت شده و کنترل شده نگهداری شوند. در ویدئویی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شد دیدیم که رفتار مناسبی با سگها نشده بود البته این ویدئو قدیمی و مربوط به گذشته بود.

وی تاکید کرد: سگهای ولگرد حتما باید جمع آوری شوند اما جمع آوری و عقیم سازی آنها نباید با زجر و آ‌زار همراه باشد. هر نوع حیوان آزاری و زجر دادن حیوانات و کشتن آنها همراه با اذیت و درد در دین اسلام هم تایید نشده است و همیشه توصیه شده که با حیوانات باید رفتار مناسب خودشان انجام شود و هیچ کس حق ندارد نسبت به حیوانات اذیت و آزاری داشته باشد.

 نماینده مردم تهران اضافه کرد: مشکلی که اکنون در این زمینه وجود دارد این است که قانونی برای این موضوع نداریم و الان در مورد حیوان آزاری خلاء قانون داریم. به همین علت طرحی را برای مقابله با حیوان آزاری در مجلس تهیه کردیم که تقدیم هیات رئیسه شد و به نظر می رسد با تصویب این طرح در مجلس بخش مهمی از مشکلات ناشی از حیوان آزاری در کشور حل شود.

 مافی گفت: شهرداری ها در شهرهای مختلف کشور موظف هستند نسبت به جمع آ‌وری و عقیم سازی سگهای ولگرد اقدام کنند و در روستاها نیز دهیاری ها این وظیفه را دارند اما نباید در این زمینه افراط و تفریط بشود نه اینکه مثل خیلی از شهرها و حاشیه شهرها که این مساله کاملا رها شده و شاهد ازدیاد بیش از حد سگهای ولگرد در این مناطق هستیم و نه رفتارهای نامناسب و حیوان آزاری هایی که گاهی در برخی جاها دیده می شود.

 نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی افزود: نباید با فشار گروههای حامی حیوانات، سگها در مناطق سکونت انسانها کاملا رها و آزاد باشند و موجب ترس و وحشت کودکان و زنان و مردم بشوند مسئله ای که خیلی جاها شاهد آن هستیم و از طرفی هم نباید از آن طرف با حرکت تفریطی طوری رفتار شود که حیوان آزاری به مفهوم نادرست آن شکل بگیرد.

مافی گفت: متاسفانه در سالها و ماههای اخیر شاهد ازدیاد بیش از حد سگهای ولگرد در شهرها و حاشیه شهرها هستیم و این نشان می دهد که شهرداری ها مثل سابق به وظیفه شان برای جمع آوری و عقیم کردن سگهای ولگرد عمل نمی کنند و از این وظیفه خود غفلت کرده اند. گروهها و دستگاههایی که باید بر این کار نظارت می کردند تا جلوی زاد و ولد بیش از حد سگهای ولگرد را بگیرند نیز به وظیفه شان به خوبی عمل نکرده اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در مجموع در کنارضعف و غفلت شهرداری ها و دستگاه های اجرایی خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با تصویب طرحی که در مجلس مطرح است و به زودی در صحن علنی مطرح می شود تا حد زیادی این خلاء بر طرف شود.

                                                                                                                      

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۰۳۴۲۰۱:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
با رعایت حقوق حیوانات سگ های ولگرد را جمع آوری کنید و در محل های مناسب نگهداری کنید.
ناشناس۱۰۸۰۶۱۲۰۹:۵۳:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۱۴
جمع آوری سگ و گربه ها رابسپارید به بخش خصوصی ... همچنین میشه صادر کرد به کشورهایی که گوشت سگ و گربه می خورند مثل شرق آسیا... پول خوبی در آن هست
ناشناس۱۰۸۱۲۶۷۱۸:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
دیدگاه شما حال ادمو بهم میزنه چینی ها ادم هم‌می خورن نظرتون چی هست شمارو صادر کنیم ؟
ناشناس۱۰۸۰۶۶۵۱۰:۲۸:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یکی از محل های مناسب میتواند باستی هیلز لواسون باشه
ناشناس۱۰۸۰۶۹۶۱۰:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یعنی سگ آزاد رو اسیر کنن؟ بعد گاو و گوسفند رو بکشن گوشتش رو بدن به اون سگها؟ یعنی فقط سگها حیوان هستند و بقیه جانوران نه؟
ناشناس۱۰۸۰۷۹۳۱۱:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
سگ یک حیوان اهلی است مگه شهر جنگله یا سگ، گرگ هستش که آزاد باشه؟!
آرش از روستا۱۰۸۰۹۳۲۱۳:۲۳:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
سگ ها باهوش هستند و حق زندگی دارن ولی گاو و گوسفند اندازه نخود عقل ندارن
ناشناس۱۰۸۰۳۴۴۰۱:۲۸:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
پشت این موضوع هم رانت هست و فساد اقتصادی.
ناشناس۱۰۸۰۸۰۸۱۲:۰۰:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
پرداخت ارز 4200 تومانی برای واردات غذای سگ و گربه یک نمونه این رانت است .
ناشناس۱۰۸۰۴۱۲۰۴:۰۹:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
از کشورهای دیگه الگو برداری کنید!
ناشناس۱۰۸۰۴۴۰۰۶:۵۳:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ولش کن بابا کار رو به شهرداری واگذار نکنید بهش بگی برو کلاه بیار ، میره سر رو با کلاه میاره الان میره سگ ها رو میگیره و زنده زنده با آمپول سم جلوی توله هاشون میکشه نخواستیم اصلا سگا گازمون بگیرن و هاری بگیریم ؛ بهتره !!! ما را به خیر شهرداری امیدی نیست !
ناشناس۱۰۸۰۸۲۰۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگر با این سگ ها مخلوقات خدا مهربان باشیم گاز هم نمی گیرند گاز گرفتن سگ ها به دلیل بد رفتاری ما انسان هاست.
آریو سوئد۱۰۸۰۴۴۳۰۶:۵۷:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
حتی در سوئد که مردمش به حیوانات علاقه زیادی دارند قانون اجازه از بین بردن حیوانات را داده. مثلا تعداد خرس از یک عددی بیشتر نباید باشد. تعداد گرگ از یک عدی بشتر نبایدباشد. همینطور تعداد گراز و گوزن. سگ و گربه ولگرد در سوئد وجود ندارد چون اگر صاحب سگ یا گربه نتواند از حیوان خود مراقبت کند او را به مراکز مخصوص تحویل داده و مبلغی به عنوان هزینه به مرکز پرداخت میکند تا حیوان صاحب دیگری پیدا کند و یا جان حیوان گرفته میشود. در ایران متاسفانه بعضیها از غربیها غربی تر شده اند و جلوی از بین بردن سگهای ولگرد را میگیرند. اگر اینها راست می گویند و حیوان دوست هستند خوب سگهای ولگرد را به خانهای خود ببرند و نگهداری کنند.
ناشناس۱۰۸۰۴۵۲۰۷:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شهرداری بودجه ای را که باید صرف جمع آوری و عقیم سازی بشه در جایی دیگه!!! مصرف می کنه و در عوض به سگهای بیچاره اسید تزریق می کنه که کاملا مجانیه (حداکثر لیتری ۵۰۰۰ تومان که باهاش ۱۰۰۰ تا سگ را زجر کش میکنند) لطفا مشکل فساد را گردن NGO ها نندازید.
ناشناس۱۰۸۳۳۱۴۱۲:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
آفرین دیدگاه منطقی و خوبی بود
ناشناس۱۰۸۰۴۶۷۰۷:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگه بکشن میگید چرا؟ کاریشون نداشته باشید .آخه این همه سگ را چگونه غذاشونو مهیا کنن.اگر رهاشون کنن بازم میگید چرا؟ولی درکل باید سگها را بکشن چون هرجا باشن به خاطرغذا به شهرها ومردم هجوم میارن
ناشناس۱۰۸۲۹۱۵۰۹:۴۱:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۶
چند بار سگ ها به شهر شما هجوم !!! آوردن!!!!
ناشناس۱۰۸۰۴۸۷۰۸:۰۰:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
عجب مردمی هستید وقتی سگها رو می کشند می گید چرا سگ کسی می کنید وقتی نمی کشند می گید جولان سگها در خیابانها !!!! خوب شهرداری این همه سگ را چیکار باید بکند؟
ناشناس۱۰۸۰۶۵۵۱۰:۲۰:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
زنده گیری کند و در یک مکان مناسب نگهداری کند.
ناشناس۱۰۸۱۰۶۳۱۵:۰۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
برو دلت خوشه، مگه آدم ها بیکارن که خرج حیوانات رو بدن؟ حیوان در محیط زندگی انسانها نباید باشن
ناشناس۱۰۸۱۲۸۷۱۸:۵۰:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
فکرخوبیه مخصوصا اگه شما هزینه بانی شدن را بدهید
ناشناس۱۰۸۰۵۰۲۰۸:۲۴:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
به این NGO های حامی حیوانات بگید فقط سگ حیوان نیست سوسمار ومار وروباه ....هم حیوان هستند که هرساله برای کل سلبریتی های جهان کشته میشوند تاکفش ولباس تهیه شود متاسفانه در شبکه های اجتماعی وشبکه منوتو با تفسیر وبه به وچه چه نشون میدن -حمایت کنن دیگه کجایی NGO حامی حیوانات
ناشناس۱۰۸۰۵۱۵۰۸:۴۰:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اصفهان خیلی وضعش درباره سگ ها خیلی بدتر است مخصوصا منطقه 2 خیابان امام خمینی
ناشناس۱۰۸۰۵۲۸۰۸:۵۰:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
معمولا وقت جفتگیری اینها را میشه به تعداد زیاد دید بعد از ان دیگر به این صورت نیست و ازاری هم به کسی نمی رسانند مشکل ان است که ما انسان ها با ساخت و ساز به محل سکونت انها دست اندازی کردیم و حالا میخواهیم نابودشان کنیم بهترین روش عقیم سازی است
ناشناس۱۰۸۰۷۹۷۱۱:۵۵:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
مگه سگ یک حیوان وحشی است که در طبیعت زندگی کنه و ما به سکونت گاهش تعرض کردیم؟؟؟
ناشناس۱۰۸۰۵۴۸۰۹:۰۱:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۴
متاسفانه انجمن های به اصطلاح حامی حیوانات جلو معدوم کردن این سگها رو گرفتند و عملا کاری از دست شهرداریها برنمیاد. اکثر این سگها به انواع بیماریها آلوده هستند و زنده ماندنشان به صلاح جامعه نیست. در خیابانها که زن و بچه مردم رو می ترسانند و شب ها از سر و صدای آنها مردم آسایش ندارند. چرا دولت فکر اساسی نمیکند؟
بازنشسته۱۰۸۴۷۸۰۱۳:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۷
چون اختیاراتش کمه
ناشناس۱۰۸۰۵۷۱۰۹:۲۲:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
جولان سگ های ولگرد از جولان نجومی بگیر کم خطرتر است .
ناشناس۱۰۸۰۷۰۹۱۰:۵۴:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
هر سخنی جای خود ارزش داره. با اینگونه استدلال خودتون رو مورد تمسخر دیگران قرار ندید
ناشناس۱۰۸۰۵۷۵۰۹:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ایا شهرداری با این بودجه عظیم که دارد نمیتواند چند پناهگاه درست کند و انها را نگهداری کند و عقیم کند البته بصورت انسانی از انها نگهداری کند نه درست کردن زندان مانند
ناشناس۱۰۸۰۷۱۱۱۰:۵۵:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
وقتی اینها رو ببریم توی پناهگاه جا و غذا برای بقیه سگها در محیط آزاد بیشتر میشه و زاد ولدشون بیشتر میشه و بعد از یک مدت یک عده سگ دیگه جاشون رو میگیرن! اینجور باید سال به سال تعداد پناهگاهها بیشتر بشن! یعنی باید نصف دنیا رو بکنیم پناهگاه سگ و نصف دیگه رو محل پرورش گاو و گوسفند برای تغذیه سگها!
ناشناس۱۰۸۰۸۱۴۱۲:۰۴:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۴
توی پناهگاه باید عقیم سازی بشوند.
ناشناس۱۰۸۰۶۰۴۰۹:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۴
فساد NGo را می بیند فساد بزرگتر را ندیده!
هیربد۱۰۸۰۶۰۵۰۹:۴۹:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۱۴
اگر دولت به ان جی اوهاکمک کندافرادزیادی هستند که حاضرند باین حیوانات زبان بسته کمک کنند وهمه باهم مشکلاتمانراحل میکنیم. سالهاست فقط غرمیزنیم.
ناشناس۱۰۸۰۶۶۱۱۰:۲۴:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یک فکری بحال موجودات وحشی تر از سگها کنید که زن و بچه مردم از دستشون امنیت ندارن ؛ مردان هوسران
ناشناس۱۰۸۰۸۶۹۱۲:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
احسنت
ناشناس۱۰۸۰۷۰۴۱۰:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
این NGO های افراطی رو با سگها بگیرند در یک منطقه ای بسازند باهم زندگی کنند. به اسم حمایت از حیوانات که نمیشه محیط شهری و آسایش مردم را از بین برد.
ناشناس۱۰۸۱۲۵۳۱۸:۱۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۴
ای دمت گرم حرف درست زدی
ناشناس۱۰۸۲۵۷۷۰۰:۱۴:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
من به شخصه ازاری از سگ ها ندیدم
ناشناس۱۰۸۰۷۰۷۱۰:۵۳:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
یک عده میگن اینها رو نگه دارین توی پناهگاه! یعنی هم حیوان رو اسیر کنیم و هم گاو و گوسفند رو بکشیم و گوشتشون رو بدیم به سگها! یعنی بقیه جانوران مهم نیستند فقط سگها مهم هستند! حتی عقیم کردن هم از نظر من جالب نیست و شاید خیلی از این حیوانات ترجیح بدن بمیرن تا عقیم بشن! البته در هر صورت زجر دادن حیوانات محکومه و باید یا با روشهای بدون درد کشته بشن یا عقیم بشن. تشخیصش با کارشناسانه.
ناشناس۱۰۸۰۷۱۷۱۰:۵۹:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۴
خیلی از همین به اصطلاح طرفداران حیوانات توی خونه اش سگ نگه میدارن! یعنی پول میدن حیواناتی مثل گاو و گوسفند کشته بشن تا غذای سگشون فراهم بشه! یعنی فقط سگ حق داره؟ بقیه حیوانات نه؟
اشنا۱۰۸۰۷۶۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۴
تابحال با در خواست چند خانم به کمک چوب سگها را فراری داده ام
ناشناس۱۰۸۰۹۹۲۱۴:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شهرداری فقط از مردم پول میگیره .. موش و سگ و گربه جولان میده تو شهر آقا شهردار به مردم گزارش بده در رابط با موشها چه کار داری میکنی؟
ناشناس۱۰۸۱۱۴۴۱۶:۰۸:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۱۴
نوزاد حادثه حمله سگ، ۸ ماهه متولد شد تاریخ انتشار: ۰۳:۱۱ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ خبرگزاری دانشجو أَنْ جی او پاسخگو باشد
سوسان۱۰۸۱۳۳۵۱۹:۴۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۴
شنبه شب با یک سگ ولگرد در اوتوبان تصادف کردم دوید جلوی ماشین ترمز زدم سپر و چراغ و گلگیر ماشینم داغون شد و از پشت به ماشینم زدند تا حالا 5 میلیون به خاطر یک سگ ولگرد ضرر کردم
ناشناس۱۰۸۱۶۱۹۰۶:۱۳:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۵
لطفا سری به بهشت زهرا بزنید و ببینید که سگهای ولگرد آزاد در آنجا قبرها را تبدیل به محل دفع فضله کرده اند و بازرسی آنجا هم با لحن بسیار فیلسوفانه در پاسخ می گوید مشکل سگهای ولگرد مسله عمومی است!
ناشناس۱۰۸۲۵۸۵۰۰:۳۷:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۶
به نظر من سگها کاملا حیوان های خوب و وفاداری هستند اگر ما بتوانیم با ان ها ارتباط برقراری کنیم خودتان میفهمید که چه سگای خوبی هستند،فقط کافیه استخوان های اضافه سفره تان را به جای اینکه دور بریزید به انها دهید لطفا انهارا جمع نکنید.
ناشناس۱۰۸۲۵۸۷۰۰:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۶
تروخدا عذیت نکنید این سگای با معرفت رو
ناشناس۱۰۸۳۳۹۳۱۲:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۶
مسئولین یه فکری هم واسه شهر توریستی خلخال بکنن
نیلوفر۱۰۸۳۸۵۵۱۷:۱۲:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۶
گناه‌دارندبه‌خدا‌انها‌هم‌جان‌دارند‌
ناشناس۱۰۸۴۲۲۳۲۳:۵۲:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۶
با کره ای ها قراداد ببندید سگها را بگیرند ببرند !نه ماهیهای خلیج فارس را درو کنند!
ناشناس۱۰۸۴۲۲۵۲۳:۵۵:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۱۶
نمیدونم چرا بعضی ها زود میرن سر کشتن حیوانات راه کارهای زیادی هست گاهی لازم است وسعت دیدمان را وسیع تر کنیم

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 11. قوه قضاییه: آنان که رفتند، آنان که آمدند

 12. «ایدز» کسی را نمی‌کشد

 13. افزایش ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم

 14. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 15. رالی دلار در بازارهای جهانی

 16. پمپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش‌ با ایران اعتراف کرد

 17. آب گل آلود و صیادی به اسم ترامپ

 18. جدول فروش سینما؛ ادامه صدرنشینی «ایده اصلی»/ «قصر شیرین» ۳ میلیارد تومانی شد

 19. دشمن شماره یک اسرائیل به روایت هافینگتون پست

 20. ظریف: بقایای تیم بی در حال فریب دادن ترامپ است

 21. چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

 22. پیامدهای حمله به آرامکو؛ افشاگری جدید درباره بن‌ سلمان

 23. نامه اعتراف سارق به یک جنایت

 24. تحلیل نوام چامسکی از اخراج بولتون

 25. آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند؟

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 2. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 3. چاره ترافیک مهرماه تهران چیست؟

 4. واکنش سخنگوی وزارت کشور به حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها

 5. متادون تا اطلاع ثانوی در مراکز ترک اعتیاد توزیع می شود

 6. رئیس کمیته امداد: یتیم بدون حامی در کشور نداریم

 7. «محمد شجاعیان» مدیرعامل خبرگزاری مهر شد

 8. ناجا: زوار بدون گذرنامه به مرز نروند

 9. وزیر آموزش و پرورش: نمی‌توانیم کنکور را برداریم

 10. خانه نیما یوشیج از وضعیت اسفبار خارج شد

 11. هوای تهران از یکشنبه خنک می‌شود

 12. وزیر علوم: آمریکا شرطی برای آزادی دکتر سلیمانی ندارد

 13. بیوگرافی فرزاد فرخ ، خواننده نسل جدید با ترانه های احساسی

 14. محسنی اژه‌ای: دشمنان نظام به شکست خود اذعان کرده‌اند

 15. آیت‌الله مکارم شیرازی: وکلا باید ساماندهی شوند

 16. در مهر ماه بهترین فرصت سفر به کیش را از دست ندهید

 17. پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

 18. زمان راه‌اندازی دانشکده فوریت‌های پزشکی

 19. رئیس پلیس تهران: امنیت‌ کشور بالاتر از کشورهای اروپایی است

 20. جزئیات برگشت زوار اربعین از مرز مهران

 21. "دستورالعمل تشکیل پرونده شخصیت متهم" ابلاغ شد

 22. علت تردد خودروهای آتش‌نشانی از خطوط ویژه

 23. تاکسی اربعین گران نمی‌شود

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 3. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 4. زنان را به استادیوم راه بدهید

 5. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 6. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 7. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 8. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 9. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 10. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 11. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 12. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

 13. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 14. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 15. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 16. حاشیه‌های مراسم ترحیم دختر آبی/ همه بودند الا سلبریتی‌ها  

 17. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 18. ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفتند

 19. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 20. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 21. سرنوشت تلخ این روزهای دانش‌آموزی که با "لگد معلم" از راه‌ رفتن محروم شد!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 24. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 25. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

آخرین عناوین