پرسش نشریه آمریکایی: ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کند؟/ از بیروت تا کابل زیر نفوذ ایران

گروه جهان الف،   3980612172 ۱۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پرسش نشریه آمریکایی: ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کند؟/ از بیروت تا کابل زیر نفوذ ایران

تحلیگر مسایل سیاست خارجی آمریکا در نشریه نشنال اینترست تاکید کرد آمریکا به جای دنبال کردن فشار حداکثری و سیاست انزوای ایران ضمن پذیرش نقش منطقه ای بسیار مهم کشورمان دیپلماسی خلاقانه‌تری را بکار بگیرد.

به گزارش الف شاهد قریشی، نویسنده این مطلب که دانش آموخته مطالعات پیشرفته بین المللی از دانشکده جان هاپکینز است این پرسش را مطرح کرد که دولت ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کرده و در هر زمینه ای علیه آن مانور دهد؟!

تحلیل نشریه نشنال اینترست را در زیر بخوانید: 

 « آیت الله خامنه ای رهبر ایران در 13 آگوست با نمایندگان حوثی ها در تهران دیدار کرد، اقدامی نادر که به معنای علنی کردن حمایت آشکار تهران از آنها است.  از زمان آغاز جنگ یمن در سال 2015، ایران با حوثی ها تماس نزدیک نداشت. اما اختلافات اخیر میان اعضای ائتلاف عربستان و موفقیت حوثی ها در تثبیت موقعیت خود در یمن، محاسبات را تغییر داده است. این نشست، آشکار علامتی صریح از تقویت روابط میان ایران و حوثی ها در مقابل با دشمنی است که با اختلافات داخلی مواجه است.

یمن تنها کشور مستقل در منطقه نیست که ایران در آن از نفوذ فراوان برخوردار است. ایران توانسته است از بیروت گرفته تا کابل، به بازیگری با نفوذ روزافزون تبدیل شود.  به همین دلیل است که آمریکا باید از دشمنی خود با ایران فراتر رفته و دیپلماسی در سطح بالا را در پیش گیرد - از جمله با حضور متحدان منطقه ای خود - تا آنقدر منطقه  را باثبات کند که بتواند به جنگ های خود پایان دهد. توافق هسته ای و ضرورت تنش زدایی در خلیج فارس باید آغاز راه – و نه هدف نهایی – باشد. در نهایت، نقش منطقه ای ایران برای آمریکا ضروری است تا از منطقه دور شده و توجه خود را برمسایل مهم تر متمرکز کند، مواردی که با منافع واقعی آن، همخوانی بیشتری دارد.

نقش رو به رشد ایران

در سوریه، ... بشار اسد به خاطر حمایت مداوم ایران و روسیه به راحتی بر مسند قدرت باقی می ماند، گرچه قادر نیست به واسطه حضور نظامیان خارجی امنیت کشور را تامین کند. درحقیقیت ایران تمرکز خود را به جست و جو برای فرصت های اقتصادی در سوریه تغییر داده است. دولت ترامپ به جای مذاکره با بازیگران عمده، همچنان با تعدادی محدود از متحدان خود همکاری می کند. تازه ترین نمونه آن توافق واشنگتن با ترکیه برای ایجاد یک منطقه امن در سوریه است. در شرایطی که آمریکا برای مقابله با اهداف ایران و روسیه فعال است، تداوم بن بست نه تنها نتایج مشکل آفرینی برای مردم سوریه دارد، بلکه موجب خواهد شد آمریکا سالیان سال درگیر اقدامات نظامی بشود، در حالی که نتایج آن محدود بوده و هیچ پایانی هم برای آن قابل تصور نیست.

در افغانستان، دولت ترامپ در آستانه توافق با طالبان است که به آمریکا اجازه می دهد حضور نظامی خود را در این کشور بعد از 18 سال جنگ کاهش دهد. اما ایران هم در شرایطی که بزرگ ترین شریک تجاری افغانستان در سال 2018 بود، با طالبان مذاکره کرده است. روابط اقتصادی بین دو کشور برای دولت ترامپ آنقدر با اهمیت بود که بندر چابهار ایران را از تحریم های خود علیه تهران استثناء کند، زیرا این بندر برای مراودات اقتصادی با افغانستان اهمیت دارد.

داستان نفوذ روزافزون ایران در منطقه، مساله ای دائمی است. از نفوذ تهران بر شیعیان و همچنین روابط تجاری آن در عراق، تا حزب الله لبنان و همچنین روابط فرهنگی و تاریخی با افغانستان، سبب شده است ایران به صورت موثر منافع منطقه ای خود را دنبال کند.

سوال مهم این است که دولت ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کرده و در هر زمینه ای علیه آن مانور دهد.

آخرین فرصت

زمانی که اوباما برجام را در سال 2015 امضا کرد، مساله هسته ای ایران حل و فصل شد. این گشایش دیپلماتیک بین واشنگتن و تهران که نتیجه مذاکرات بود، از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979  تاکنون دیده نشده بود.

در نتیجه همین گشایش به ویژه میان جان کری و محمد جواد ظریف بود که ایران ملوانان آمریکایی را در ژانویه 2016 آزاد کرد. اما دولت اوباما به جای استفاده از این گشایش برای مذاکره با ایران درخصوص سایر مسایل، متحمل هزینه های سیاسی شد زیرا مشکلات ناشی از شرایط موجود آن زمان که برمبنای مخالفت با ایران بنا شده بود، بزرگ تر از آن بود که به جلو حرکت کند. توافق هسته ای به نتیجه نهایی تبدیل شد، تحریم های موشکی علیه ایران اعمال شد، تسلیحات به عربستان فروخته شد تا در جنگ مصیبت بار یمن به کار گرفته شوند، و کنگره قانون تمدید ده ساله تحریم های ایران را تصویب کرد. و آشکارا سرمایه دیپلماتیک قربانی مقاصد داخلی در آمریکا شد.

با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی و آغاز سیاست " فشار حداکثری" علیه ایران، رویای تنش زدایی بین تهران و واشنگتن مدتها است که فراموش شده است. اما واقعیت آن است که آمریکا و ایران به منظور جلوگیری از تشدید تنش ها به دیپلماسی سطح بالا نیاز دارند، نه تنها بین خود بلکه فراتر از خاورمیانه. 

دیپلماسی

در حال حاضر تحریم های آمریکا علیه ایران در شدیدترین وضع خود قرار دارد. دولت ترامپ به دنبال یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس بوده، ایران و آمریکا پهبادهای یکدیگر را سرنگون کرده اند، و اکنون که ظریف وزیر خارجه ایران نیز تحریم شده ، باریکه دیپلماتیک هم فعلا مسدود شده است. این شرایط هرچه که نباشد، ایران را تشویق می کند به منظور جلوگیری از جنگ به ویژه درخصوص سوریه و لبنان، به دنبال نفوذ بیشتر باشد.

در همین حال سیاست "فشار حداکثری" دولت ترامپ نیز نتیجه عکس داشته است؛ نه تنها بین متحدان اروپایی – که از خروج آمریکا از برجام ناامید شده اند – بلکه در خاورمیانه. واکنش امارات به حملات نفت کشی در خلیج فارس که ادعا می شود ایران پشت آن قرار داشت، نه تنها ملایم بود بلکه امارات  مقامات خود را به تهران فرستاد تا درباره امنیت مرزهای آبی با ایرانی ها گفت و گو کنند، اقدامی که از سال 2013 تاکنون سابقه نداشته است. متحدان آمریکا نمی خواهند در یک جنگ داوطلبانه دیگر در خاورمیانه نقش داشته باشند. آمریکا به جای شادی ناشی از فروختن سلاح که به بهانه جلوگیری از جنگ صورت گرفت، باید دیپلماسی منطقه را تشویق کرده و حتی برای ایجاد سازوکار امنیتی خلیج فارس تلاش کند تا تنش ها کاهش یابد.

اکنون مهم است که بدانیم نفوذ منطقه ای ایران به این معنا نیست که برای تهران همه چیز به راحتی پیش می رود. مثلا عراقی ها از نفوذ گروه های شیعه تحت الحمایه ایران سوال می کنند، اوضاع اسد نسبتا حل نشده باقی مانده زیرا  شرکای ایران در سوریه – ترکیه و روسیه -  منافع خود را دنبال می کنند و تحریم ها هم تاثیرات منفی خود را دارد.  

طرح انزوای ایران تنها جامعه مدنی ایران و جنبش های دمکراتیک را خلع قدرت کرده و در عین حال نفوذ ایران را در منطقه دست نخورده باقی می گذارد. این طرح، اقدامی کاملا غیر سازنده است. آمریکا می تواند با متحدان محدود خود در منطقه فعالیت های ایران را زیرنظر داشته باشد، اما در نهایت توافقی (یا یک سری توافقاتی) با ایران حاصل خواهد شد که آمریکا را بیشتر به سمت پایان دادن به جبهه های چندگانه سوق می دهد. اگر دولت ترامپ یا هر دولت دیگر آمریکا در آینده مصمم است از وقوع جنگی دیگر جلوگیری کرده و به دخالت های کنونی آن در منطقه پایان دهد، باید نگاه خود را صرفا از یک توافق هسته ای با ایران فراتر ببرد. واشنگتن باید تبعات مثبتی را درک کند که تنها از طریق دیپلماسی خلاقانه و سطح بالا حاصل می شود.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۸۳۷۹۱۶:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۲
ارزش ریال میاد پایین و ایرانی ها قادر به رفتن به هیچ جا نیستن و به مرور منزوی میشن
ناشناس۱۰۷۸۴۷۲۱۷:۴۸:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اینگونه نخواهد ماند.
ناشناس۱۰۷۸۶۵۱۲۰:۵۶:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
چنان نماند چنین نیز هم نخواهند ماند.
ناشناس۱۰۷۸۵۹۱۲۰:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
کاهش ارزش پول ملی نتیجه سیاست های غلط دولت و بانک مرکزی است و به امریکا مربوط نیست .
ناشناس۱۰۷۸۶۱۵۲۰:۲۱:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
منظورش سفر توریستی نیست
ناشناس۱۰۷۸۴۱۱۱۷:۰۰:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
شوروی هم از اون سر دنیا تا این سر دنیا از بالا تا پایین بود و نفوذ داشت الان کجاست؟
ناشناس۱۰۷۸۴۷۳۱۷:۴۸:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۲
فعلا همه جا هست از آمریکای لاتین تا کریمه در اروپا و..
هانی۱۰۷۸۴۷۷۱۷:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اگه منظورت نفوذش ه که همین بغل گوش ترامپ چون همه میدونن کوشنر داماد ترامپ با کمک روسها برای ترامپ رای جمع کرد(تقلب انتخاباتی) هنوزم اون بازرس میلر داره این پرونده را دنبال میکنه
ناشناس۱۰۷۸۵۸۷۲۰:۰۴:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
امروز نفوذ روسیه از آسیا تا اروپا و امریکا گسترده شده است .
ناشناس۱۰۷۸۵۹۳۲۰:۰۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
نتیجه گیری اینکه امریکا شیطان بزرگ هیچ غلطی نمی تواند بکند.
ناشناس۱۰۷۸۸۱۳۰۰:۲۷:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۳
راهبرد آمریکا مشخصه.. تضعیف اقتصادی و درنهایت تلنگری نظامی

پربحث‌های امروز

 1. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 2. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 3. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 4. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 5. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 6. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 7. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 8. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 9. روحانی: حقوق معلمان چهار برابر افزایش یافته است

 10. صدور عجیب‌ترین حکم فوتبالی؛ حساب‌های فدارسیون فوتبال و سازمان لیگ مسدود شد!

 11. شهرداری تهران برای ترافیک مهرماه چه تمهیداتی دارد؟

 12. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 13. ادعای وزیر خارجه انگلیس درباره نقش ایران در حمله آرامکو

 14. انتقاد تند رضا عنایتی از عملکرد بازیکنان استقلال در شهرآورد ۹۰  

 15. ۱۰۰ مصدوم در دربی ۹۰

 16. برگشت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به بیت المال  

 17. مومیایی ۳۴۰۰ ساله در موزه قاهره  

 18. یادداشت تازه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی

 19. موسوی: حقوق‌بشر برای ما الزام شرعی و قانونی است

 20. چیپست Huawei Kirin 990 5G در آزمون هوش مصنوعی رقبا را پشت سر گذاشت

 21. نگاهی به عملکرد شبکه ضدایرانی ایران‌اینترنشنال

 22. پرداخت دیه و آزادی مقصران مرگ عماد ۶ ساله

 23. از طریق شناسایی 114 استارتاپ و همکاری با 70 کسب‌وکار نوپا صورت گرفت/ حمایت از حضور استارتاپ‌ها در تلویزیون توسط توسکا

 24. طلا در ۲ راهی کاهش یا افزایش قیمت

 25. پیامک قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی ارسال شد

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 4. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 5. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 8. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 9. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 10. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 11. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 12. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 13. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 14. حمله دوباره "اینستاگرام" به میثم مطیعی

 15. روایت لیلاز از دزدی و فساد تاریخی در اقتصاد ایران/ توضیح درباره پرونده نجفی/ چرا هپکو با دستور روحانی نجات پیدا نمی‌کند؟

 16. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 17. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 18. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 19. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 20. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 21. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 22. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 23. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 24. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 25. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 23. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 24. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 25. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

پربحث‌های اخیر

 1. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 2. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 3. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 4. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 5. ادعای وزیر خارجه انگلیس درباره نقش ایران در حمله آرامکو

 6. یک مرکز صهیونیستی: عربستان ببر کاغذی است

 7. ترامپ: هدف بعدی ما مریخ است

 8. ارزش خانه‌های ترامپ چقدر است؟

 9. رایزنی پمپئو با رئیس‌جمهور عراق در نیویورک

 10. اردوغان: فلسطین خط قرمز ماست

 11. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 12. تغییر مسیر ۲ پرواز به فرودگاه بین‌المللی دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 13. الحشد الشعبی حمله هوایی به مواضع خود در الانبار را تکذیب کرد

 14. گراهام: تلاش می‌کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم

 15. گفتگوی ظریف و همتای دانمارکی در نیویورک

 16. آمریکا چطور در پوشش دیپلماتیک به تروریست‌ها سلاح می‌رساند؟

 17. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 18. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 19. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 20. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 21. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 22. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 23. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 24. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 25. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

پربحث‌های دیروز

 1. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 2. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 3. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 4. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 5. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 6. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 7. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 8. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 9. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 10. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 11. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 12. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 13. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 14. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 15. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 16. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 17. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 18. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 19. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 20. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 21. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 22. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 23. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

 24. برگزاری تظاهرات مخالفان برگزیت در اسپانیا

 25. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

پربحث‌های هفته

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 6. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 7. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 8. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 9. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 10. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 11. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 12. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 13. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 14. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 15. ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

 16. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 17. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 18. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 19. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 20. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 21. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 22. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 23. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 24. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 25. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

آخرین عناوین