یک بازداشتی دیگر در پرونده پتروشیمی/ برادر صمیمی میهمان جدید اوین

گروه اجتماعی الف،   3980612169 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گفته قاضی مسعودی، عباس صمیمی عضو وقت هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایران، روز گذشته بازداشت شد.

یک بازداشتی دیگر در پرونده پتروشیمی/ برادر صمیمی میهمان جدید اوین

به گزارش مهر، یکی از پرونده های پیچیده و کلانی که این روزها در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی در حال رسیدگی است، پرونده فساد در حوزه پتروشیمی است. پرونده ای که لایه ها و مراحل متعددی دارد و متهمان آنها در چند گروه قابل تفکیک هستند.

یکی از پرونده های زیر مجموعه فساد در حوزه پتروشیمی مربوط به اخلال در نظام تولید از طریق واسطه ها و دلالانی است که اقدام به خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد می کردند و با اخذ سهمیه پت، میلیون ها تومان به جیب زده و باعث التهاب در بازار شدند. متهمان این دسته، اغلب با همکاری برخی کارمندان وزارت صمت و اخذ سهمیه دولتی، اقدامات خود را عملیاتی می کردند، تا کنون چند جلسه دادگاه برای این دسته از متهمان برگزار شده ورسیدگی ها همچنان ادامه دارد.

در دسته دیگر اما فساد کلان تر و متهمان همگی از مدیران این حوزه محسوب می شوند. بر اساس گفته قاضی مسعودی، رئیس دادگاه رسیدگی به پرونده تخلفات پتروشیمی، اصلی‌ترین اتهام متهمان این پرونده اخلال در نظام اقتصادی کشور است و خبری از اختلاس نیست.

تأخیر در پرداخت و انتقال، تسویه ریالی با نرخ مبادله‌ای و فروش ارز پتروشیمی‌ها با دلار آزاد، انتقال غیرقانونی ارز پتروشیمی به حساب‌های شخصی بدون کسب مجوز، مهم‌ترین ابزار متهمان در کسب اموال نامشروع بوده است که عمده اتفاقات با محوریت دو گروه روی‌داده است.

در گروه اول، رضا حمزه‌لو، مدیر وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، مرجان شیخ الاسلام آل آقا و علی اشرف ریاحی به‌صورت دو نفره، بخشی از ارز پتروشیمی‌ها را به حساب‌های شرکت‌های خود منتقل کرده و به سوءاستفاده مشغول بودند. به‌عنوان نمونه در یکی از این شرکت‌ها، رضا حمزه لو سهم خود را به شیخ‌الاسلام واگذار کرده است. علی اشرف ریاحی که نامش در میان متهمان دیده می‌شود داماد محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و مشاور حمزه لو در شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده است.

این گروه به‌جای آنکه ارز پتروشیمی را به حساب‌های قانونی و مجوز دار منتقل کنند، به بهانه‌های مختلف از این اقدام سرباز می‌زدند و پول را در حساب‌های شخصی خود حفظ می‌کردند. این در حالی بود که به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان انتقال پول به خارج از کشور توسط شرکت‌های ایرانی جهت خریدهای خارجی، بخشی از پول پتروشیمی‌ها در حساب‌های شخصی متهمین قرار داشت که تا لحظه آغاز بررسی‌ها توسط نهادهای نظارتی، کسی از آن خبر نداشت. حمزه لو و ریاحی در دادگاه حضور دارند ولی شیخ‌الاسلام با خارج کردن چند میلیون یورو از ایران و فرار به کانادا و آمریکا، فعلاً متواری است.

گروه دوم اما حکایت عجیب‌تری دارند؛ محسن احمدیان، معروف به سلطان پتروشیمی، معصومه دری و محمدعلی شیرعلی (از مدیران بازنشسته یک نهاد امنیتی-اطلاعاتی که در صنعت نفت شهره است)، نقش مهمی در سوءاستفاده‌های انجام‌شده داشتند. اسفند ۹۱ بود که احمدیان توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد و تا چندین ماه در بازداشت به سر می‌برد تا آنکه با قرار وثیقه آزاد شد. البته به‌جز احمدیان چند فرد دیگر نیز بازداشت شدند که آن‌ها نیز به قید وثیقه از بازداشت رهایی یافتند.

احمدیان و شیرعلی که رابطه بسیار نزدیکی باهم داشتند در مراحل بازپرسی به سوءاستفاده‌های خود اعتراف کردند. شیرعلی در جریان این تخلفات ۸ میلیون یورو و احمدیان ۱۶ میلیون یورو تحصیل مال نامشروع داشته‌اند و در اعترافات خود به‌راحتی نسبت به دریافت پورسانت‌های غیرقانونی و کسب مال نامشروع معترف می‌شوند. جالب اینجاست که سازمان اطلاعات سپاه در گزارشی که تسلیم دادگاه کرده آورده است که این افراد شرکت‌های پتروشیمی را افشا می‌کردند تا زمین‌بازی و سوءاستفاده‌های خود را توسعه دهند!

خارج کردن مبالغ کلان از کشور از طریق یک شرکت در دبی

در این میان و براساس اطلاعات پرونده، عباس صمیمی، رئیس هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز به همان شیوه، مبالغ کلانی را با همکاری نزدیکانش و حساب سازی صوری در یک شرکت در د بی از کشور خارج کرده است.

متهمی که روز گذشته قرار وثیقه اش منفک و به زندان اوین تحویل داده شد، حسب اعلام قاضی مسعودی مقام متهم است به  مشارکت در اخلال عمده به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ششصد و سی و پنج میلیون و ۲۷۵ ریال. او در دفاعیات خود در دادگاه با رد اتهامات وارده،گفت: این پرونده بیش از ۶ سال است که طول کشیده است و هیچکدام از اتهامات هم را قبول ندارم.

برادر صمیمی  بودم حالا شدم اخلالگر!

متهم با بیان اینکه امضاهای PCC طبق اساسنامه دو گروه الف و ب بود که در گروه الف نماینده دولت را قرار دادیم، گفت: زمانی به ما برادر صمیمی می‌گفتند و حالا ما اخلالگر شده‌ایم.

صمیمی که علاوه بر متهم ردیف دوم پرونده فساد در پتروشیمی که از دیروز مهمان اوین شده است، علاوه بر اینکه  عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایران بوده ، همزمان هشت پست دیگر هم داشته است.

به گفته قاضی مسعودی مقام علاه بر متهم صمیمی، علیرضا علایی رحمانی که او هم عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی بود، روز گذشته بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

این پرونده در حالی مراحل پایانی خودر ا می گذارند که فعلا خبری از مرجان شیخ الاسلام ،متهم متواری پرونده خبری نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

آریابان۱۰۷۸۳۵۵۱۶:۰۸:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۲
تفاوتِ کلاس !!!!!! این پرونده پتروشیمیائی با سایر پرونده های اختلاسگران در اینجاست که هر چند در همه این جرم ها صحبت از میلیارد هاست اما در اونجا ها واحد کلاهبرداری و ضرر و زیان های وارده به بیت المال ، تومان است ولی در اینجا همگی دلار !!!!!!!!
ناشناس۱۰۷۸۳۷۵۱۶:۲۵:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۲
جناب قاضی مسعودی لطفا به فساد های مدیران وقت بانک .. که به برادران ریخته گران ضمانت نامه صوری دادند تا بدون پرداخت ریالی صاحب 38 درصد سهام بانک سرمایه شوند و به انواع فساد در آن بانک بپردازند در همین دادگاه سرمایه بطور ویژه رسیدگی کنید
ناشناس۱۰۷۸۴۹۹۱۸:۱۵:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
فساد بزرگ 12700 میلیاردی .. هم مدیران اصلی فساد در سایه قرار گرفتند دادستان محترم پرونده را مجدد مورد ارزیابی و کنکاش قرار دهند
ناشناس۱۰۷۸۳۹۷۱۶:۴۶:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
"تسویه ریالی با نرخ مبادله‌ای و فروش ارز پتروشیمی‌ها با دلار آزاد" چطور می گویید اختلاس در کار نیست، این دقیقا معنای اختلاس از بودجه عمومی را دارد، یعنی مثلا شما 3 میلیون دلار از بانک بگیری ولی معادل 1 میلیون دلار کالا تحویل مردم بدهی و این وسط 2 میلیون دلار به جیب بزنی، به تومان می شود طرف 12 میلیارد تومان داده و 3 میلیون دلار خریده، همان را بانرخ آزاد 36 میلیارد تومان تحویل مردم داده، این وسط 24 میلیارد از منابع عمومی مملکت را به جیب زده، خوب اختلاس همین است دیگر!
ناشناس۱۰۷۸۴۳۷۱۷:۱۷:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
باز هم از اسامی کسانی که دکتر زاکانی نام برده بود خبری نیست
ناشناس۱۰۷۸۵۰۴۱۸:۱۹:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۱۲
به همه پتروشيمي ها سر بزنيد، همين بساطه
ناشناس۱۰۷۸۵۴۹۱۹:۱۶:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
فسادهای سازماندهی شده کمر مردم را شکسته ، امید آنکه قوه ی قضائیه فارغ از جناح بندیهای سیاسی به شدت با اخلال گران اقتصادی برخورد کند .
علی۱۰۷۸۵۵۶۱۹:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
چی تو این مملکت داره میگذره ،محمد هادی زاهدی داماد آقای شریعتمداری وزیر کار جزو اختلاس گران، عمار صالحی خواهرزاده آقای وزیر کار جزو اختلاس گران، و ظاهرا تا سه نشه بازی نشه. البته از برخی نماینده های مجلس بی .. و .. کار هم امیدی نیست. امید ما به ابراهیم بت شکن(رییسی) است، که امیدواریم هم آقا زاده ها ی خلاف کار رو محاکمه کند.
ناشناس۱۰۷۸۵۶۸۱۹:۳۳:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۲
با چند صد هزار میلیارد تومان ثروتی که از راه .. در داخل و خارج از کشور بدست آورده اند به راحتی از این گرداب خارج خواهند شد و در نهایت مانند همیشه ( نه خانی خواهد آمد و نه خانی خواهد رفت ) .
مهدی۱۰۷۸۷۴۹۲۲:۵۱:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۲
سلام در گذشته وقتی نام حراست میومدم می ترسیدیم ولی حالا ..واقعا متاسفم
ناشناس۱۰۷۸۷۶۲۲۳:۱۴:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
برداران روحانی و جهانگیری و خاتمی را نیز دستگیر کنید

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 4. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 5. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 8. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 9. رحم کن، تا به تو رحم شود

 10. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

 11. سخنگوی هیات رئیس مجلس: محرمانگی اطلاعات مالی شامل همه مسئولان است

 12. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 13. فرزندان سردار نقدی کجا هستند؟

 14. جزئیات جدید از ۳ اقدام هسته‌ای ایران در ۳ هفته آینده

 15. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

 16. تغییر در سیاست خارجی آمریکا، اسرائیل را در برابر ایران تنها گذاشته است

 17. توضیحات دادستانی درباره بستن سایت‌های دانلود فیلم

 18. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

 19. پیامک جالب پلیس برای عضو شورای شهر

 20. هالیوود زنان را چهار برابر عریان‌تر از مردان نشان می‌دهد

 21. واکنش مدیرعامل شرکت مترو به اعتراضات کارکنان: کارگران باید تابع قانون باشند/ نیرویی را تعدیل نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛ یک شرح | زخم‌های تبر ‌درمان هم می‌خواهد ...

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 4. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 7. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 8. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. حذف یارانه مالکان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان

 12. بازخوانی تبلیغ انتخاباتی روحانی - رئیسی و قضاوت به وقت امروز

 13. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 14. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 15. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 16. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 17. سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت + نمودار

 18. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 19. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. جهانگیری: دغدغه ‌معیشتی مردم ‌را برطرف می‌کنیم

 24. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

 25. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

آخرین عناوین