هیومن رایتس واچ اعلام کرد عواقب وحشتناک حقوق بشری در انتظار خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا

گروه ترجمه الف،   3980612151 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نهاد هیومن رایتس واچ تاکید کرد اقدام بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در تعلیق پارلمان این کشور و خروج بدون توافق دولت او از اتحادیه اروپا تهدیدی علیه حقوق بشر است.

عواقب وحشتناک حقوق بشری در انتظار خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا

"بنجامین وارد" قائم مقام مدیر این سازمان حقوق بشری در انگلیس و معاون آن در اروپا، و آسیاسی مرکزی، در مقاله ای که در وب سایت هیومن رایتس واچ آمده، خواستار آن شده است تا دولت انگلیس به اعضای پارلمان اجازه دهد در خصوص برگزیت بدون توافق، اعمال نظر کنند.

 

متن کامل این مقاله:

« پارلمان برای پنج هفته تعطیل شده است. وزیران ارشد کابینه تهدید می کنند که حکومت قانون را نادیده خواهند گرفت. و دولتی وجود دارد که ظاهرا می خواهد بدون هیچ توافقی، از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر خارج شود (برگزیت)، که باخود عواقب وحشتناک حقوق بشری برای مردم انگلیس و فراتر خوهد داشت.

بسیار دشوار است که درباره خطراتی که انگلیس درحال حاضر با آن روبرو است، اغراق کرد. در این زمینه سه مساله مهم بیش از هر چیز به چشم می خورد:

نخست: تصمیم دولت در تعلیق مجلس برای پنج هفته. تعلیق چند روزه مساله ای است که در اغلب سال ها رخ می دهد، اما در شرایطی که کشور در چنین وضعیت بغرنجی قرار دارد، تعلیق پارلمان بیانگر بی توجهی است. این کار فقط به این منظور انجام می شود که پارلمان تلاش می کند دولت بوریس جانسون – نخست وزیر – را در خصوص خطرات ناشی از برگزیت بدون توافق مسئول بداند، و در چنین شرایطی تعلیق پارلمان حاکی از بی توجهی به سازو کارهای ضروری به منظور حمایت از حقوق بشر است.

دوم، سخنان دو وزیر کابینه از جمله وزیر سابق دادگستری مبنی بر این که اگر پارلمان قانونی تصویب کندکه انگلیس نتواند بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، دولت احتمالا از تن دادن به قانون و اجرای آن خودداری خواهد کرد. دولت همچنین این مساله را که  از  ملکه بخواهد تایید رسمی این قانون را به تاخیر بیندازد، منتفی نکرده است. وقتی دولت از احترام به قوانین وضع شده پارلمان خودداری می کند، حکومت قانون تهدید می شود.

سوم، باوجود شواهد فراون درخصوص آسیب های عمیق برگزیت بدون توافق برای حقوق بشر در انگلیس – از جمله اختلال در تامین دارو و غذا، ناآرامی های مدنی،  تردید در وضعیت شهروندان اتحادیه اروپا در انگلیس و همچنین شهروندان انگلیسی در سایر کشورهای این اتحادیه - به نظر می رسد دولت مصمم است برگزیت بدون توافق در 31 اکتبر صورت گیرد، مهم نیست به چه هزینه ای.

برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق، همچنان فرصت وجود دارد، اما نه زیاد. اگر چالش های قانونی و حقوقی برای مقابله با تعلیق مجلس بی اثر باشد، مجلس می تواند از 9 سپتامبر معلق شود.

لذا اگر انگلیس بخواهد از مسیر دولت برای نادیده گرفتن حکومت قانون و همچنین بررسی های دقیق پارلمان در زمینه برگزیت بدون توافق، تغییر مسیر دهد، این هفته بسیار حیاتی خواهد بود.

وظیفه اصلی هر دولت حمایت از حقوق تک تک افرادی است که در مرزهای آن کشور حضور دارند. اگر دولت در ادای این وظیفه ناتوان باشد، مجلس باید اختیار داشته باشد به وظایف خود عمل و دخالت کند.»