توکلی: گرایش اصلی دولت اصلاحات، لیبرال سرمایه‌داری بود/ مهم‌ترین بحران در دولت هاشمی، اوج گرفتن چالش بدهی‌های خارجی بود

گروه سیاسی الف،   3980612076 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مهم‌ترین بحران در دولت آقای هاشمی، مسئله اوج گرفتن چالش بدهی‌های خارجی و نکول مطالبات کشورهایی همچون ژاپن و آلمان از ایران بود. در این مسئله، ضمن اینکه مدیریت بدهی‌ها به‌صورت درستی صورت نپذیرفت، در اجرا نیز به جهت عدم رعایت برخی ملاحظات، اعتبار بین‌المللی کشور تحت‌الشعاع قرار گرفت.

توکلی: گرایش اصلی دولت اصلاحات، لیبرال سرمایه‌داری بود/ مهم‌ترین بحران در دولت هاشمی، اوج گرفتن چالش بدهی‌های خارجی بود

به گزارش الف، پنجمین نشست از سلسله جلسات هسته عدالت‌پژوهی با احمد توکلی، یکشنبه ۱۰ شهریورماه در سالن «شهید طهرانی‌مقدم» مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد. در این نشست و در ادامه تاریخ شفاهی تجربه‌های «دکتر توکلی»، ایشان ضمن مروری بر مقطع تحصیل خود در رشته اقتصاد «دانشگاه ناتینگهام» انگلستان، به بررسی شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور در دهه هفتاد شمسی پرداخت.

اشتراک در لفظ؛ افتراق در معنا

احمد توکلی در ابتدای این جلسه، با بیان نکته‌ای جامانده از جلسات قبل پیرامون «سیاست‌های تعدیل ساختاری» در دولت سازندگی، مباحث خود را چنین آغاز کرد: «در سال ۱۳۶۸، که اولین برنامه توسعه تصویب شده بود، در ابتدا برخی در مخالفت با این برنامه، آن را دنباله‌روی و تبعیت از سیاست‌های «صندوق بین‌المللی پول» (IMF) تلقی کردند. من در آن زمان در حمایت از آقای هاشمی، به انتقاد از این افراد پرداختم و آن را طبق نظرات «شورای بازسازی اقتصادی» که در سال ۱۳۶۷ توسط حضرت امام (ره) تشکیل شده بود، دانستم. اما بعد از مدتی و با اجرایی شدن برنامه‌ها، متوجه شدم حق با این منتقدین بوده است و دچار نوعی تشابه و اشتراک لفظی شده بودم. آنچه دولت سازندگی دنبال می‌کند، ادامه سیاست‌های تعدیل ساختاری است».

وی در ادامه به گفتگوهای انتقادی خود با آقای هاشمی رفسنجانی در آن زمان اشاره کرد و از ناکارآمدی قوانین پایه نهادی همچون قانون کار، قانون تنظیم بازار کالا و خدمات و قانون بازار سرمایه و پول همراه با عدم خبرگی مجریان اقتصادی کشور، به‌عنوان چالش‌های سیستمی دولت وی برای اجرای بهینه برنامه‌های توسعه یاد کرد. وی افزود: «مهم‌ترین بحران در دولت آقای هاشمی، مسئله اوج گرفتن چالش بدهی‌های خارجی و نکول مطالبات کشورهایی همچون ژاپن و آلمان از ایران بود. در این مسئله، ضمن اینکه مدیریت بدهی‌ها به‌صورت درستی صورت نپذیرفت، در اجرا نیز به جهت عدم رعایت برخی ملاحظات، اعتبار بین‌المللی کشور تحت‌الشعاع قرار گرفت. ایران به‌عنوان یک مشتری خوش‌حساب و خوش‌قول در پرداخت انواع وام‌های یوزانس، تبدیل به مشتری شده بود که هم مطالبات‌ را نکول کرده و هم به اطلاع طلبکار مسائل خود را نمی‌رساند. این ساختار اجرایی، نوعی خودتحریمی برای اقتصاد کشور فراهم کرد و کشور را در پرداخت مطالبات با مشکل روبرو ساخت».

رئیس موسسه «دیده‌بان شفافیت و عدالت»، با اشاره به تجدیدنظر آقای هاشمی در سال ۱۳۷۴ در ادامه اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، اعتراضات اجتماعی و شهری در آن سال در شهرهایی چون مشهد، اکبرآباد تهران و شیراز را از عوامل مؤثر در این زمینه دانست و افزود: «تغییر مسیر دولت سازندگی با توجه به‌ظاهر شدن آثار و پیامدهای سیاست‌های اجراشده بود. مهم‌ترین تجربه نیز در بهبود وضعیت و کاهش نرخ تورم از حدود ۵۰ درصد به کمتر از ۲۳ درصد به‌واسطه یک سال نیز، مدیریت انتظارات آتی از سوی سیاست‌گذار اقتصادی بود. تجربه مدیریت و کنترل شوک ارزی با تثبیت و افزایش قیمت ارز رسمی از ۱۷۵ تومان به ۳۵۰ تومان و قیمت‌گذاری نزولی برای این عدد، منجر به بهبود انتظارات آتی و افزایش عرضه ارز در بازار و کاهش قیمت ارز به سمت نقطه تعادلی جدید شد. تجربه‌ای که متأسفانه در سال ۱۳۹۷ مورداستفاده قرار نگرفت».

جستجوی اقتصاد؛ این بار در دانشگاه

توکلی در فراز دیگری از این جلسه، به بیان زمینه‌های گرایش به مطالعه و تحصیل در رشته اقتصاد اشاره کرد و افزود: «علاقه و گرایش من به رشته اقتصاد، در ابتدا ریشه در مطالعاتی داشت که در زندان در رشته اقتصاد داشتم. در زندان حدود ۹ کتاب اقتصادی عمدتاً در فضای دانش متعارف، خواندم. علاوه بر این، به جهت علاقه به «فلسفه علم»، مطالعات زیادی در حوزه فلسفه علم داشتم و کتاب «فلسفه علمی» برایم بسیار جذاب و جالب بود. همین علاقه، موجب توجه بیشتر من به حوزه علوم انسانی شد. بعد از انقلاب نیز، حضور در مجلس اول، وزارت کار و شورای اقتصاد، روزبه‌روز مسئله اقتصاد را برایم جدی‌تر کرد. این تجربه‌های عملیاتی به من آموخت که در عرضه نظر و مباحثه، کم می‌آورم و باید خود را به دانش اقتصاد مجهز کنم». وی با اشاره به تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد در دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۶۸ و مطالعه متمرکز در این رشته به‌صورت چندترم متوالی، به علت توجه به مطالعه در کشور انگلستان پرداخت و بیان کرد: «آبان ۱۳۷۱ تصمیم گرفتم برای دوره تحصیلات تکمیلی، به کشور انگلستان بروم. احساسم این بود که برای مباحثی مانند اقتصاد اسلامی، حالا که ۴۱ سال دارم و تجربه‌های اجرایی و رسانه‌ای در حوزه اقتصاد دارم، نیاز به مطالعات تخصصی رشته اقتصاد هست. بدین‌جهت بعد از پیگیری‌های مختلف، تابستان ۱۳۷۲ به انگلستان رفتم. نظام آموزشی تحصیلات تکمیلی کشورهای انگلیسی‌زبانی چون انگلستان، به‌گونه‌ای است که اساساً تحصیل در مقطع دکترا بدون داشتن فوق‌لیسانس در برخی موارد مقدور است. دانشگاه‌های انگلیس پس از شرح شرایط پذیرش، معمولاً بخشی تحت عنوان «پیشنهاد‌های‌ویژه» [۱] دارند که برای صاحبان تجربه‌های قابل‌توجه مانند مدیران عامل شرکت‌ها یا بنگاه‌ها یا صاحب‌منصبان اداری یا سیاسی یا موارد ویژه دیگر در رشته مرتبط پذیرش‌های خاص می‌دهند. من نیز باسابقه وزارت کار و باسابقه روزنامه‌نگاری و به دلیل داشتن بیش از ۳۰۰ مقاله رسانه‌ای، تقاضای ادامه تحصیل مستقیم دکتری داشتم که به‌شرط شرکت در دو درس فوق‌لیسانس، دانشگاه ناتینگهام با آن موافقت کرد».

توکلی با اشاره به تجربه‌های گران‌بها و ارزشمند این دوره تحصیلات سه‌ساله در انگلستان، ساختار آن را مبتنی بر الگوی کاملاً پژوهشی دانست و گفت: «در این دوره، گذراندن دروس پیش‌نیاز اجباری نیست. اساتید ذی‌ربط دانشکده پس از ارزیابی مدارک علمی داوطلب، به‌ویژه طرح رساله وی و قبول آن‌ها، با دانشجوی داوطلب دوره دکتری مصاحبه علمی می‌کنند. موضوع مصاحبه عمدتاً طرح تز است تا اطمینان کنند که دانشجوی داوطلب دوره دکتری می‌داند چه می‌خواهد بکند. بعد درباره پذیرش یا رد درخواست تصمیم می‌گیرند. البته ممکن است دانشجو با نظر استاد راهنما ملزم شود چند واحد درسی را بگذراند یا در حوزه‌های مشخصی مطالعه و مقاله علمی ارائه کند. ۹ ماه تا ۱۲ ماه بعد از شروع کار، یک سمینار اجباری باید ارائه شود. چند ماه بعد نیز امتحان MP ام.پی [۲] (درجه‌ای علمی بین کار‌شناسی ارشد و دکتری که در نظام آموزش عالی از نوع انگلستان مرسوم و اجباری است) را دادم». وی با اشاره به علل انتخاب موضوع «تورم» به‌عنوان محور رساله و تز دوره دکتری خود بیان کرد: «تحلیل ساختاری تورم در ایران، موضوعی بود که از طرفی بر آن مسلط بودم و از سوی دیگر کاری بود که به‌صورت منسجم و نسبتاً ساده و روان، امکان عملیاتی کردن آن فراهم بود».

رسانه فردا

توکلی با اشاره به اتمام موفقیت‌آمیز دوره دکتری خود در انگلستان در تابستان ۱۳۷۵، به علل بازگشت به دنیای رسانه و روزنامه‌نگاری پرداخت و افزود: «بعد از بازگشت به ایران، تصمیم گرفتم روزنامه جدیدی تأسیس کنم. احساسم این بود که باید از «روزنامه رسالت» فراتر بروم و کار جدیدی را آغاز کنم. لذا «روزنامه فردا» را با ساختار و الگوی جدید آغاز کردم. این روزنامه چند ماهی قبل از انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ آغاز به کار کرد. روزنامه‌ای با قالب و ساختار نو که عمدتاً به‌جای صرف خبر، گرایش تحلیلی و گزارش خبری در آن پُررنگ‌تر شده بود و البته صبغه اقتصادی آن نیز کاملاً نمایان بود». وی با اشاره به آثار مثبت آن در دوران اصلاحات در علل تعطیلی و عمر کوتاه این روزنامه گفت: «حفظ استقلال رسانه‌ای روزنامه اقتضا می‌کرد که از هرگونه وابستگی مالی رها باشد. بدین‌جهت برخی کمک‌های مالی پیشنهادی در همان دولت اصلاحات را نپذیرفتم و درنهایت با تسویه بدهی‌ها، روزنامه را تعطیل کردم».

مواجهه با غرب: اسلاید یا فیلم؟

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در دوره اول و دوره هفتم تا نهم، در بخش پایانی این جلسه، با اشاره به شرایط روی کار آمدن دولت اصلاحات، آن را معلول نارضایتی اجتماعی ایجادشده توسط جریان اصول‌گرایی آن زمان دانست و افزود: «گرایش اصلی در دولت اصلاحات، لیبرال سرمایه‌داری بود. آن‌ها هرگونه رویکرد ساختاری و اصلاحی به شرایط جامعه را سوسیالیستی می‌دانستند و ناصحیح تلقی می‌کردند. اما به نظر من اشکال اصلی آن‌ها در این بود که از غرب یک اسلاید و عکس در ذهن داشتند و نه یک فیلم. اصل مواجهه آن‌ها به‌گونه‌ای بود که صورت و تجلی خاصی از غرب را درک و هضم می‌کردند و آن را در یک سیر تاریخی مورد توجه قرار نمی‌دادند». وی برخی جهت‌گیری‌های این دولت در حوزه توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی را معلول این مواجهه آن‌ها با مدرنیته و دنیای غرب دانست و بیان کرد: «در برخی مفاهیم پایه مانند بهره‌وری نهایی، یا ساختار مزد و رابطه استخدامی، تفکر جزم‌اندیش غرب‌گرا دیده می‌شد».

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۷۸۴۷۱۱:۳۵:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دولت احمدی نژاد 50 میلیارد دلار بدهی های خارجی دولت های هاشمی و خاتمی را پرداخت کرد.
ناشناس۱۰۷۸۰۰۳۱۲:۵۸:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۱۲
700 میلیارد پول نفت را هم نابود کرد
صفایی۱۰۷۸۳۰۹۱۵:۳۸:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دولتهای هاشمی و خاتمی مردم را به نفع سرمایه داران بدهکار کشورهای دیگر کردند و آنها هم وام خارجی را خوردند و پس ندادند و حتی دررفتند
ناشناس۱۰۷۸۳۳۹۱۵:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دروغ که کنتور نداره اوایل میگفتن ۱۰۰میلیارد الان رسید به ۷۰۰؟؟؟ راحت باش بگو ۱۰۰۰ ۲۰۰۰ و یا بیشتر راستی چرا دسته گل عیان جهانگیری رو نمیبینن بعضیا؟؟؟
ناشناس۱۰۷۸۰۵۶۱۳:۲۷:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
خوب این 50 میلیارد دلار، 750 میلیارد دیگه پول فروش نفت رو چکار کرد؟
خسنعلی سبد سبد گل یاس۱۰۷۸۱۱۵۱۳:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۱۲
از حسن اسحاق بشدت ملولم
ناشناس۱۰۷۸۱۷۰۱۴:۲۶:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اصلا چرا ملت باید بین این دو کاندیداذو جناحشان که هیچ کدام عملکرد خوبی نداشته اند بخصوص عملکرد از نظر شاخص «دست در جیب اموال کشور و مردم » ،یمی را انتخاب کنند ..
سلام بر خردمندی۱۰۷۷۸۹۳۱۱:۵۸:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۱۲
_گرایش اصلی دولت اصلاحات، لیبرال سرمایه‌داری بود_ به فرض که گرایش اصلی دولت اصلاحات، لیبرال سرمایه‌داری بوده (که در عمل می دانید نبوده)، شما بفرمائید اشکال لیبرال دموکراسی چه هست، صحبت علمی بکنید بجای انکار و ناسزا به یک مکتب فکری که نمونه های موفقش در دنیا کم نبوده.
ناشناس۱۰۷۷۹۲۹۱۲:۲۴:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
بهترین شاخصهای اقتصادی مربوط به آن زمان و بیشترین اختلاسها مربوط به سیاستهای کمتر لیبرال سرمایه داری؛ این شرم آور است.
ناشناس۱۰۷۷۹۳۳۱۲:۲۵:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۱۲
چرا در دولتهای لیبرال سرمایه داری؛ فساد کمتر است؟
ناشناس۱۰۷۷۹۹۳۱۲:۵۴:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دولت اصلاحات از نظر اقتصادی بهترین دولت بعد انقلاب بود . این را همه می دانند . مخصوصا عموم مردم .
ناشناس۱۰۷۸۰۶۲۱۳:۳۰:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دولت اصلاحات با نفت بشکه ای 7 دلار کشور را اداره کرد و در سال آخر دولت، تورم به 10 درصد رسید. با گفتن کلماتی مثل لیبرال سرمایه داری نمیتوان دیگران را کوبید. ثانیا چطور این لیبرال سرمایه داری برای کشورهای پیشرفته خوب است، به ما که میرسد میشود منبع بیعدالتی و دزدی و اختلاس و رانت و ...
جواد۱۰۷۸۰۷۴۱۳:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
بهترین دوران اقتصادی بعداز انقلاب متعلق به دولت اصلاحات است و در ثانی بعداز پانصد سال از رنسانس و انواع تفکرات اقتصادی اقتصاد لیبرال در عمل و نتیجه سرآمد بوده
ناشناس۱۰۷۸۱۱۰۱۳:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
قصه فروش پیکان در این مملکت را فراموش کرده اید!؟ لابد اوضاع خودروسازی ما یک نمونه از لیبرال دموکراسی است!!! چه ها که ندیدیم.
ناشناس۱۰۷۸۳۳۳۱۵:۵۳:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اقصاد لیبرال در ژاپن کره المان دانمارک سوئد سوییس انگلیس بلژیک هلند کانادا استرالیا امریکا و .... خیلی هم موفق بوده و مشکل از دخالت ها در این اقتصاد توسط شماست

پربحث‌های دیروز

 1. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 2. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 3. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 4. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 5. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 6. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 7. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 8. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

 9. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 10. رئیس قوه قضائیه: نمی‌گذاریم تولیدکنندگان زمین بخورند/ کاهش ارزش پول ملی خسارت بار است

 11. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

 12. افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

 13. تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

 14. واکنش اکبر نبوی به پیشنهاد استعفای رییس جمهور

 15. خفه کردن یک دختر به دلیل نداشتن ماسک

 16. تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان

 17. تغییر در شیوه ارسال پیامک بدحجابی برای خودروها

 18. قالیباف: تولید مسکن باعث اشتغال می‌شود/ با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالفیم

 19. پاسخ زیباکلام به عباس عبدی/ اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری/«مرد خاکستری» بدنبال حذف خاتمی/ ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

 20. مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

 21. سردار کوثری: بعضی خودفروخته‌ها مثل اکبرگنجی دنبال تخریب سپاه بودند

 22. زیباکلام: ماندن یا رفتن روحانی مشکلی را حل نمی‌کند/ استعفای رئیس جمهور بحث انحرافی است

 23. زنان آتش‌نشان آماده رویارویی با خطر

 24. نماینده مجلس سکته قلبی کرد

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 7. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 8. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 11. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 12. چرا مسکن ارزان نمی شود

 13. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 14. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 15. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 16. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 17. این حق مردم است 

 18. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 19. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 20. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 21. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 22. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 23. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 24. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 25. می خواهم زنده بمانم!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 3. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 4. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 5. این حق مردم است 

 6. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 7. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 8. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 9. واکنش‌های داغ به یک نامه

 10. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 11. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

 12. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 13. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

 14. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 15. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

 16. نمایندگان محترم ! چتر بلاتکلیفی را از سر وزارت صمت بردارید  

 17. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

 18. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

 19. روحانی: برای کمبودها و مشکلات،کاخ سفید را لعنت کنید/ تعیین مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

 20. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 21. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

 22. امیری: روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

 23. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

 24. گزارش بسیار نگران‌کننده‌ دو وزیر درباره کرونا/دلیل خروج گزینه پیشنهادی وزارت صمت از مجلس/ احتمال رقابت جلیلی و ظریف در انتخابات/روحانی: مردم بدانند مسئولان اقتصادی در حال فداکاری هستند

 25. حال‌و‌هوای دیدارهای سردار سلیمانی با رهبر انقلاب/دلیل جنجال در جلسه امروز مجلس/ واکنش زاکانی به دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان/ زیباکلام از تیر خلاص به شقیقه اصلاحات می‌گوید

آخرین عناوین