رونمایی از قدرت تازه حزب الله لبنان و قمار نابهنگام نتانیاهو

گروه جهان الف،   3980611210 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
رونمایی از قدرت تازه حزب الله لبنان و قمار نابهنگام نتانیاهو

در هفته های اخیر رژیم صهیونیستی بارها مواضع نیروهای مقاومت را در کشورهای مختلف عراق، سوریه، لبنان و فلسطین هدف قرار داده بود. به نظر می رسید نتانیاهو بدلیل پیروزی های اخیر مقاومت در سوریه و یمن تلاش خود را معطوف به ضربه زدن به نیروهای مقاومت کرده بود تا به زعم خود ضمن خط نشان کشیدن برای ایران موجب تحت الشعاع قرار دادن توفیق های جدید آن شود. از طرف دیگر در پیش بودن انتخابات اسرائیل که حدود دو هفته دیگر برگزار می شود به عامل مهمی در تصمیم گیری های نتانیاهو تبدیل شده است. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در انتخابات گذشته به پیروزی بسیار شکننده ای دست یافت و ناچار شد بدنبال ائتلاف با احزاب دیگر باشد که در این امر موفق نبود و به همین دلیل انتخابات مجدد دوباره در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس بنیامین نتانیاهو تصور کرد می تواند با حملات «بزن دررویی» زمینه افزایش محبوبیت و پیروزی در انتخابات را برای خود فراهم نماید. بخصوص این که نخست وزیر اسرائیل و همسرش با پرونده مفاسد مالی و اقتصادی دست به گریبان هستند و همیشه با نزدیک شدن به انتخابات به فکر انحراف اذهان از این مسائل بوده اند.

اما در حال حاضر پاسخ شجاعانه حزب الله لبنان به تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی و سخنرانی دیشب سید حسن نصرالله، نتانیاهو را در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داده است.

روز 10 شهریور گروه شهدای یاسر ضاهر و حسن زبیب یک خودروی نظامی را در مسیر پادگان آویویم و در عمق خاک اسرائیل هدف قرار دادند. نکته جالب این جاست زمانی که نیروهای اسرائیلی برای انتقال مجروحین نیز رسیدند در تیررس نیروهای حزب الله قرار داشتند اما به آنها اجازه انتقال مجروحین داده شد. این مسئله نشان دهنده اشراف و تسلط اطلاعاتی و نظامی حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی است. بخصوص این که حمله اخیر بعد از تهدید سیدحسن نصرالله به انجام پاسخ و واکنش قاطع صورت گرفت و در واقع نیروهای اسرائیلی از اقدام حزب الله مطلع بوده و به همین دلیل در بالاترین سطح آمادگی و هوشیاری قرار داشتند. اما حزب الله لبنان بار دیگر ثابت کرد برخلاف لشکر پوشالی برخی کشورهای عربی که بارها در مقابل اسرائیل در دهه های گذشته شکست خورده اند و صرفاً در پی هدف قرار دادن مسلمان هستند از بالاترین توانایی نظامی و عملیاتی برخوردار است. به خصوص این که عملیات حزب الله نه در مناطق مرزی بلکه در عمق خاک رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

دیروز (دوشنبه) سید حسن نصرالله در سخنرانی خود درباره اهمیت واکنش حزب الله به دلایلی اشاره کرد که نشان می دهد قدرت مقاومت بیش از پیش تقویت شده و می تواند در قالب یک بازیگر در معادلات منطقه ایفای نقش کند.

دلایل این گونه بوده اند:

* عملیات حزب الله در حالی انجام شد که صهیونیست ها 7 روز مداوم مشغول ارعاب و تهدید بودند که در صورت هر گونه حمله، لبنان را با خاک یکسان می کنند. اما حزب الله برای این تهدیدات ارزشی قائل نشد.

* حزب الله آگاهانه برای واکنش به رژیم صهیونیستی انجام عملیات در روز را انتخاب کرد و دشمن کاملاً هوشیار بود.

* زمان چشم پوشی از نقض حریم هوایی لبنان به پایان رسیده است و پهپادهای آنها در تیررس هستند.

* اگر اسرائیل دست به حمله بزند با پاسخ قاطع روبه رو خواهد شد.

گفتنی است بعد از واکنش 10 شهریور ،حزب الله لبنان در بیانیه ای اعلام کرد که این حمله پاسخی به تجاوز به سوریه و شهادت نیروهایش بوده است.

اما پیامدهای واکنش حزب الله می تواند در انتخابات برای نتانیاهو بسیار گران تمام شود. حمله حزب الله موجبات نگرانی و ترس فوق العاده ساکنان مناطق اشغالی شد و از طرف دیگر نتانیاهو را در موقعیت بحرانی قرار داده است. در حال حاضر پاسخ به این حمله از سوی نتانیاهو می تواند موجبات گسترش درگیری ها و واکنش بسیار سخت تر حزب الله لبنان علیه مواضع رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته باشد  و از طرف دیگر سکوت و عدم واکنش نیز می تواند باعث تضعیف بیشتر موقعیت نتانیاهو در عرصه سیاسی و انتخاباتی شود؛ در واقع رهبر حزب لیکود در بحرانی خودساخته و وضعیتی بغرنج گرفتار شده است. به همین دلیل بود که در نهایت نتانیاهو تلاش کرد با موشک پرانی به مناطق مرزی از این وضعیت خلاصی یابد و به خیال خود ذره ای از وجهه اش را بازیابی کند.

البته با توجه به اینکه نتانیاهو انتخابات را در پیش دارد و این که بر اساس نظرسنجی ها اصلاً وضعیت مناسبی ندارد و حتی در صورت پیروزی در انتخابات که شکننده خواهد بود ناگزیر به روی آوردن به تشکیل دولت ائتلافی است حتما به تحرکات خود ادامه خواهد داد چرا که در وضعیتی بسیار نابسامان قرار گرفته که نه تنها ممکن است آینده سیاسی اش با شکست در انتخابات از بین برود بلکه احتمال اینکه بدلیل پرونده های اقتصادی تحت پیگیرد قرار بگیرد و به زندان برود نیز وجود دارد.

در واقع نتانیاهو تلاش دارد تا با بزرگ نمایی تهدیدات حزب الله لبنان و دیگر گروه های مقاومت خود را به عنوان یگانه راه حل و منجی برای مقابله با آنها به ساکنان سرزمین های اشغالی تحمیل نماید. در این بین آن چه که می تواند این تاکتیک انتخاباتی نتانیاهو را با شکست مواجه سازد نوع واکنش و پاسخ گروه های مقاومت به حملات پراکنده و قمار انتخاباتی او است.