لاوروف: آمریکا با تحریم ایران، به اعتبار دلار لطمه زده

گروه جهان الف،   3980611136

وزیر خارجه روسیه با انتقاد از نقض برجام از سوی آمریکا، تأکید کرد که ایران کاملاً حق دارد تا با سایر کشورهای جهان روابط بازرگانی برقرار کند و قبل از هر چیز بتواند نفت خود را بفروشد و درآمد حاصل از این فروش را دریافت کند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در سخنرانی مرسوم خود به مناسبت آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه  دولتی روابط بین الملل و آکادمی علوم دیپلماتیک که زیر نظر وزارت امور خارجه روسیه اداره می‌شود، اعلام کرد که مسکو هنوز واکنش مشخصی از طرف واشنگتن در رابطه با پیشنهادات مربوط به تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) ندیده است.

وی یادآور شد، در عرصه کنترل تسلیحات، وضعیت نامشخصی به وجود آمده است. آمریکا پس از خارج شدن از پیمان سپرموشکی در اوایل دهه 2000،  عملاً چند هفته قبل به روی موجودیت یکی دیگر از توافقات مهم تسلیحاتی، یعنی پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر خط بطلان کشید و  اکنون سرنوشت پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی که مدت اعتبار آن در در ماه فوریه سال 2021 به پایان می رسد هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

سرگئی لاوروف تاکید کرد: «ما خواستار آن هستیم که این توافقنامه مهم برای پنج سال دیگر تمدید شود، ولی هنوز واکنش مشخصی به این پیشنهاد از طرف آمریکایی‌ها ندیده‌ایم. البته همچنان روی این مسئله کار می‌کنیم.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که آزمایش موشکی اخیر در ایالات متحده ثابت می کند که این کشور قصد ندارد به پیمان مربوط به نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر باز گردد. به گفته وی، روسیه هیچ تلاشی برای متقاعد کردن مقامات پکن برای پیوستن به مذاکرات درباره کنترل تسلیحات نمی‌کند و درک‌می کند که چین علاقه‌ای برای محدود شدن امکانات موشکی خود ندارد.

لاوروف همچنین اعلام کرد روسیه به کشورهای عضو ناتو پیشنهاد کرده تا به ابتکارعمل تعیین مدت مشخص برای عدم استقرار موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط بپیوندند، ولی هنوز پاسخی در این باره دریافت نکرده است.

آمریکا با تحریم ایران و سایر کشورها، در واقع به اعتبار دلار در جهان آسیب زده است

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران، بسیار نگران کننده است.

ویگفت: «بدون تردید این وضعیت بسیار نگران کننده است. توافقنامه‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک نام گرفته و در سال 2015 به اجرا گذاشته شد، برای همه شرکت کنندگان در آن، بدون استثنا، یک دستاورد برجسته دیپلماتیک در دهه‌های اخیر محسوب می شد که نه تنها از لحاظ تامین آرامش اوضاع پیرامون ایران و در منطقه خلیج فارس اهمیت داشت، بلکه از لحاظ تقویت رژیم عدم گسترش سلاح‌های هسته ای نیز بسیار مهم بود.»

لاوروف یادآور شد: « زمانی که آمریکا به صورت یکجانبه اجرای تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه را متوقف کرد همه طرفین به طور جدی درباره عواقب این اقدام نگران شدند. ولی آمریکا به این اقدام بسنده نکرد. آنها سایر کشورهای جهان را نیز از اجرای برجام منع کردند، هرچند این توافقنامه از سوی قطعنامه شورای امنیت که اجرای آن برای تمامی اعضای سازمان ملل واجب است، مورد تایید قرار گرفته بود. من بار دیگر تاکید می کنم که روسیه به همراه سایر شرکت کنندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر اجرای تعهدات خود بدون هیچ تغییری پایبند باقی می‌ماند.»

به گفته وی، آمریکا با ممنوع کردن روابط تجاری با ایران و اعمال تحریم‌هایی علیه کشورهای دیگر، در واقع به اعتبار دلار آمریکا به عنوان یک وسیله پرداخت بین‌المللی ضربه زده است.

لاوروف تاکید کرد: «ایران بر اساس توافقات موجود کاملا حق دارد تا با سایر کشورهای جهان روابط بازرگانی برقرار کند و قبل از هر چیز بتواند نفت خود را بفروشد و درآمد حاصل از این فروش را دریافت کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: «زمانی که آمریکا خرید نفت ایران را ممنوع کرده و هر گونه نقل و انتقال دلار با این کشور را منع کرده ، به عنوان وسیله پرداخت در ازای تحویل کالاها از ایران، اکثر کشورهای جهان و به خصوص شرکت‌های خارجی در وضعیت بسیار سختی قرار گرفته‌اند. آنها به بازار آمریکا وابسته هستند. آنها به دلار آمریکا وابسته هستند . واشنگتن با تصمیمات خود نه تنها در برخورد با جمهوری اسلامی ایران، بلکه اعمال تحریم‌ها علیه سایر کشورها، مسلماً باعث تضعیف وضعیت دلار به عنوان یک ارز پرداختی در جهان شده است.

کارشکنی غربی‌ها در آغاز به کار کمیته قانون اساسی و بازگشت پناهجویان به سوریه

لاوروف در سخنرانی خود همچنین در صحبت درباره اوضاع سوریه یادآور شد، کمیته قانون اساسی سوریه می‌توانست در اواخر سال گذشته آغاز به کار کند، اگر کشورهای غربی برای راه‌اندازی این کمیته مانع‌تراشی نمی‌کردند.

وی گفت: «اگر غربی‌ها به حل و فصل اوضاع در سوریه علاقه بیشتری نشان می دادند و در این زمینه مانع تراشی نکرده بودند، کمیته قانون اساسی سوریه در همان اواخر سال گذشته یا اوایل سال جاری آغاز به کار کرده بود. البته به رغم موانع مصنوعی به وجود آمده، کشور های ضامن صلح در چارچوب مذاکرات آستانه، یعنی روسیه، ایران و ترکیه از تمامی امکانات خود استفاده می کنند تا ترکیب کمیته قانون اساسی سوریه به گونه‌ای که مناسب همه طرفین باشد، هرچه زودتر مشخص شود.» 

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که اکثر کشورهای غربی شرایط نامناسبی برای بازگشت پناهجویان سوری ایجاد کرده‌اند. به گفته وی، مشکلات در این رابطه قبل از هر چیز شامل این می‌شود که ضروری است اگر از وظایف مشخصی صحبت شود، تصمیم گیری‌ها به بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان کمک کند. در حالیکه قب از چیز اکثر کشورهای جهان توجه زیادی به ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان و سرو سامان گرفتن وضعیت آوارگان داخلی در سوریه ندارند.

لاوروف افزود: «واقعیت این است که تنها ما، شرکای چینی و تاحدودی هم دوستان هندی ما به این مسئله می پردازند. در حالیکه غربی‌ها عملاً از به وجود آوردن شرایط لازم برای تامین عادی زندگی پناهجویان خودداری می کنند، به این بهانه که آنها نمی توانند شروع به چنین اقداماتی کنند در حالیکه دورنمای روند حل و فصل سیاسی در سوریه همچنان نامشخص است.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. کرونا و برخوردهای جناحی

 9. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 10. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. کرونا و اشک کباب! ...

 14. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 15. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 16. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 17. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 18. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 19. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 24. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 25. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  4. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  5. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  6. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  7. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  8. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  9. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

  10. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

  16. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  17. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  18. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  19. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

  20. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

  21. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  22. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  23. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  24. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  25. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  آخرین عناوین