وساطت فرانسه و تبعات دور زدن برجام توسط ایران!

امیرحسین رحمانی،   3980611030 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
وساطت فرانسه و تبعات دور زدن برجام توسط ایران!

روز ۱۵ شهریور قرار است ایران مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی خود را اجرایی کند. مطابق شانزدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که چند روز قبل منتشر شد ایران از سقف ۳۰۰ کیلو ذخایر مواد غنی شده عبور کرده، خلوص غنی سازی از ۳/۶۷ به ۴/۵ درصد رسیده اما آب سنگین ایران بیش از ۱۳۰متریک تن نبوده است.

وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود گام سوم «ادامه همین اقدامات (منظور دو گام قبلی) است ولی قدری شدیدتر و تندتر». ظریف هم گفته «گام سوم ایران در صورت عدم توانایی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات‌شان برداشته خواهد شد».

فعلاً امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مشغول رایزنی با مقامات ایران و آمریکایی است تا به نحوی ایران را از برداشتن گام سوم و به خطر افتادن برجام بازدارد؛ همان اتفاقاتی که در مرحله دوم کاهش تعهدات ایران نیز رخ داد اما بدلیل عدم تامین منافع تهران به پیشنهاد پاریس اعتنایی نشد.

محمدجواد ظریف شب گذشته به روسیه رفت و با سرگئی لاورف دیدار کرد و قرار است عباس عراقچی برای بررسی پیشنهاد جدید فرانسه امروز به پاریس برود.

 پیش از این و در جریان سفر امانوئل بن، دستیار مکرون به ایران پیشنهاد فریز در برابر فریز مطرح شد که از سوی ایران مورد پذیرش قرار نگرفت. از شواهد امر این گونه بر می‌آید که در طرح فریز در برابر فریز قرار بوده ایران کاهش تعهدات برجامی خود را فریز نماید در مقابل آمریکا نیز برخی معافیت‌های نفتی را به صورت موقت برقرار سازد تا زمینه برای مذاکرات جدید بر اساس دستورکار تازه فراهم شود.

ظاهراً پیشنهاد جدید فرانسه اختصاص اعتبار ۱۵‌میلیارد یورویی به کانال اینستکس می‌باشد تا این گونه مبادلات تجاری ایران به صورت کانالیزه با کشورهای دیگر برقرار شود. البته صحبت‌هایی نیز مبنی بر فروش نفت ایران مطرح است. ظاهراً قرار است در ازای این اقدامات جدید، ایران تعهدات کامل خود را برابر با برجام انجام دهد، درباره بندهای غروب توافق هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای و موشکی نیز مذاکرات جدیدی صورت گیرد.

روزنامه دولتی ایران در تاریخ ۳۱مرداد بسته پیشنهادی مکرون را شامل چنین مواردی عنوان کرده البته بعداً عنوان شد که درخواست برای مذاکره درباره مسائل موشکی فعلاً کنار گذاشته شده است. فارغ از این موضوع (که در اصل قضیه چندان تفاوتی ایجاد نمی‌کند) در صورت صحت داشتن چنین پیشنهادی و پذیرش آن از سوی ایران، شرایط جدیدی رخ خواهد داد که برخی از آنها به قرار زیر است:

- از آن جا که تقریبا غیرممکن است پاریس بدون جلب رضایت دونالد ترامپ چنین پیشنهاداتی را به ایران داده باشد باید گفت قبول سازوکار جدید عملاً به معنای این است که فشارهای دونالد ترامپ برای تحمیل شرایط جدید به ایران موفقیت آمیز بوده است البته این سخن به معنای این نیست که ترامپ منتظر تلاش‌های مکرون مانده بلکه همزمان با رایزنی‌های فرانسه، ۱۰ شرکت و فرد را به دلیل برنامه موشکی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داد. همین اقدام نشان می‌دهد آمریکا از سیاست فشار حداکثری خود دست برنداشته است.

- با پذیرش شرایط جدید فرانسه در کنار برجام، ترتیبات جدیدی به وجود خواهد آمد که در آینده می‌تواند عملا موجب مشروعیت زدایی از توافق هسته‌ای شود؛ سازوکاری انعطاف پذیر بدون هیچ پشتوانه و ضمانتی که هر از گاهی می‌تواند با فشار کشورهای اروپایی یا آمریکایی شرط و شروط‌های جدیدی به آن افزوده شود. فراموش نشود برجام که تضمین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را داشت اما آمریکایی‌ها از آن خارج شدند و به تعهدات‌شان عمل نکردند؛ بنابراین باید گفت هیچ پشتوانه‌ای برای سازوکار جدید نمی‌توان متصور بود. از بین رفتن برجام خواسته ترامپ بوده که در حال حاضر کارگزاران دستگاه دیپلماسی خود پرچمدار چنین اتفاقی شده‌اند.

- پذیرش سازوکار جدید ایران را به عنوان یک کشور خاص در تعاملات تجاری دنیا نگه می‌دارد. در صورتی که هدف باید عادی شدن مبادلات تجاری و مالی ایران با دنیای خارج باشد، اتفاقی که حتی برجام نیز قادر به تامین آن نشد، چراکه دولت باراک اوباما اگر چه تحریم‌ها را تعلیق کرده بود اما با تهدید و ارعاب از نزدیکی شرکت‌ها و کشورهای خارجی به ایران جلوگیری می‌کرد و این گونه ایران را به عنوان یک کشور غیرعادی در دستور کار قرار داده بود. به همین دلیل ایران هرگز نتوانست از منافع برجام منتفع شود و به همین دلیل رئیس سابق بانک مرکزی دستاورد ایران از برجام را « تقریباً هیچ» عنوان کرده بود.

- قبول شرایط جدید عملاً به معنای از دست دادن بخش دیگری از مولفه‌های قدرت ایران است که می‌تواند در آینده هم از طرف اروپا و هم آمریکا ادامه یابد. بنابراین ادامه چنین شرایطی نه‌تنها در بلندمدت بلکه در میان مدت نیز می‌تواند تبعات و پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آیا با عصر استقلال باید خداحافظی کنیم؟

دولت و دستگاه دیپلماسی در شرایط فعلی می‌بایست شرط خود را بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌هایی که در دو سال گذشته علیه ایران وضع شده قرار دهند. اگر اروپایی‌ها نیز خواهان این هستند که ایران در برجام بماند باید همان ۱۱ تعهد خود (یعنی برقراری کانال های موثر مالی، سرمایه گذاری در ایران، مقابله با تحریم های ثانویه آمریکا، تداوم صادرات نفت و ....) را انجام دهند اما اگر دولت در انتظار این است که اروپایی‌ها بعد از کسب رضایت دونالد ترامپ، امتیازات حداقلی را به ایران بدهند فرجام خوشایندی را برای ایران رقم نخواهد زد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۶۸۱۶۱۶:۴۴:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۱
افرین
ناشناس۱۰۷۶۸۱۸۱۶:۴۵:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۱
به نام خدا سلام بعد از پاره کردن برجام توسط ترامپ ، آقای روحانی با ابراز خوشحالی از خروج آمریکا از برجام، این اتفاق را به خلاص شدن از شر یک موجود مزاحم تشبیه کردند و گفتند از این به بعد، کار را با ۴+۱ پی‌گیری می‌کنیم ‌‌ ولی متأسفانه به جای اینکه کار را با سران یا وزرای ۴+۱ پی‌گیری کنند و از آن جایگاه، آمریکا را به شرکت در اجلاس کشورهای عضو برجام دعوت کنند، فقط شعارهایی می‌دهند که معلوم است ظاهر سازی است و بنابراین احساس ناامیدی از این دولت تدبیر و امید را ترویج می‌کنند
ناشناس۱۰۷۶۸۲۳۱۶:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۱
اینها برای در راس قدرت ماندن حاضر به معاله با شرف و ناموس ما هستند
ناشناس۱۰۷۶۸۳۱۱۶:۵۴:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۱۱
چقدره ایران رو ذلیل کردن این اصلاح طلب ها
ناشناس۱۰۷۶۸۵۹۱۷:۱۷:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۱
ما با اروپا وامريكا اختلاف مبنايي داريم برجام بدليل همين اختلاف بهم خورده وقطعا هيچ توافقي با اروپا وامريكا نمي تواند دوام داشته باشد
ناشناس۱۰۷۶۹۴۷۱۸:۰۹:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۱
بگو کلاه گذاشتن دوباره بر سر دیپلماسی التماس اقایان خنده!!!
فاطمه۱۰۷۶۹۹۳۱۸:۳۵:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۱۱
ببخشید این همون قضیه نفت برابر غذا نیست؟
ناشناس۱۰۷۷۰۷۹۲۰:۲۱:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۱۱
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
ناشناس۱۰۷۷۵۰۴۰۸:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
انهایی که بعد از برجام بلافاصله بر روی موشک به عبری نوشتند اسراییل باید ازبین برود و شلیک کردند باید جواب بدهند.
ناشناس۱۰۷۷۰۸۱۲۰:۲۳:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۱
ایران باید گام سوم کاهش تعهدات برجامی اش را محکم بردارد تا دشمن مجبور به اجرای تعهداتش بشود گام های اول و دوم خیلی سست و لرزان بود.
ناشناس۱۰۷۷۰۹۳۲۰:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۱
خلاصه 6 ساله ملت با برجام و اینستکس و غیره سرکارند.
ناشناس۱۰۷۷۱۳۱۲۱:۰۲:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۱
مطلب مقاله درسته همچین توافقی، همین برجام نیم بند را هم به نفع غرب، مخدوش میکنه.
ناشناس۱۰۷۷۲۸۷۲۳:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۱
اروپا بایست ۱۱تعهد خودرا عملی کند ویا بابرجام خداحافظی کند. هرطرح دیگری غیرازآن عزت واقتدارمان راخدشه دار میکند واین نیرنگ غرب است.
ناشناس۱۰۷۷۴۲۹۰۵:۱۳:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
تحلیل روی هوا!
ناشناس۱۰۷۷۵۰۸۰۸:۱۳:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۲
چاره چيه؟ساخت بمب اتم؟فايده اي داره؟
ناشناس۱۰۷۷۵۴۰۰۸:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۲
یکی از دلایلی که ما در بن بست فعلی گیر کرده ایم ، این است که درباره اینکه چه کسی مسئول سیاست خارجی است تعارف داریم ، وزیر امور خارجه ، به عنوان یک دیپلمات مامور در پرونده هسته ای است ، اما مسئول سیاست خارجی کشور نیست ، همیشه تاکید شده است که امور کلان کشور توسط شورای امنیت ملی به عنوان یک نهاد فرا قوه ای تصمیم گیری می شود ، وزارت امور خارجه فقط مسئول روابط کنسولی و صدور ویزا است نه بیشتر

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 5. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 7. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 8. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 11. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 12. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 13. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

 14. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 15. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 16. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 17. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 18. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 19. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 20. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 21. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 22. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 23. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 24. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین