جزئیات ۵ ساعت گفتگوی روحانی و مکرون درباره برجام از زبان واعظی

گروه سیاسی الف،   3980610032
جزئیات ۵ ساعت گفتگوی روحانی و مکرون درباره برجام از زبان واعظی

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه برجام وقتی برای ما ارزش دارد که بتوانیم از منافع آن استفاده کنیم گفت: ایران درباره اقدام های بعدی خود بر اساس برجام، تا دو سه روز آتی تصمیم گیری می کند.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی شامگاه شنبه ۹ شهریور با حضور در شبکه اول سیما اظهار داشت: دولت و قوای سه گانه و نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی برای مقابله  با فشارهای بین المللی همکاری بیشتری با یکدیگر داشتند و انسجام داخلی ببیشتر می شد؛ هرچند دوره سختی داشتیم اما انتهای این دوره نوروز ۹۸ بود که با بارندگی و سیل همراه شد و همبستگی مردم در یاری رسانی ها، فضا را عوض کرد.

وی ادامه داد: از امسال شاهد این هستیم که بین مردم فضا عوض شده و در بازار ارز و کالا دارای ثبات هستیم و شاخص ها بهبود یافته است.

رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: در قیاس ۵ ماه اول سال ۹۸ نسبت به دوران مشابه سال ۹۷، وضع آرامتری از هر لحاظ داریم؛ البته این بدان معنا نیست که مشکلات ما حل شده است بلکه رشد قیمت کالاهای مورد نیاز متوقف و قیمت برخی کاهشی شده اما به قیمت اصلی برنگشته است.

به گفته واعظی، شاهد این موضوع نیستیم قیمت ارز هر روز نوسان داشته باشد یا قیمت همه کالاها با ارز هماهنگ شود.

وی تاکید کرد: در ۵ ماه اخیر کارهای بزرگی انجام شده است؛ وقتی آرامش و امیدواری به آینده باشد کارهای بزرگی انجام می شود و در بخش های مختلفی از جمله پتروشیمی فعالیت های خوبی به سرانجام رسید. با توجه به افتتاح این پروژه ها در طول سال به ذهن می آمد که هفته دولت کم رونق است اما از شنبه گذشته همه روزها در سراسر کشور پروژه های متعدد برای افتتاح داشتیم.

رئیس دفتر رییس جمهوری عنوان کرد: از بخش های مختلف صدا و سیما تشکر می کنم که برای همه اعضای دولت فرصت گفت وگو با مردم را فراهم کرد. فکر می کنیم با همه فشارهای خارجی و محدودیت ها، با همت مردم و بخش خصوصی و ارگان های مختلف، امروز گام های مستحکمی در حال برداشته شدن است.

واعظی تصریح کرد: در شرایط تحریم، بحث تولید کلید عبور راحت تر از شرایط دشوار است. امسال را رهبر معظم انقلاب به عنوان سال رونق تولید نامگذاری کردند و بر این اساس رییس جمهوری و مسوولان دولتی اعلام کردند باید از فرصت ها برای حل مشکلات توسط جوانان و دانشمندان و دانشگاهیان و صنعتی هایمان حل کنیم.

استفاده از تحریم برای خودکفایی

به گفته وی، ما به استقبال تحریم نمی رویم اما از تحریم برای رسیدن به خودکفایی استفاده می کنیم.

رئیس دفتر رییس جمهوری گفت: بسیاری از قطعات مورد نیاز کشور به صورت کامل به کمک جوانان و شرکت های دانش بنیان تامین و نیازمندی های ما به خارج از کشور از این طریق رفع می شود.  

واعظی یادآور شد: باید در این شرایطی که دشمن به دنبال فشار بر اقتصاد کشور است باید تلاش کنیم بنگاه ها روی پای خود بایستند و اشتغال را حفظ کنیم و درصد اشتغال کشور را افزایش دهیم. هیچ چیز بدتر از بیکاری یا عدم توانایی برای اشتغالزایی نیست و برای این بخش برنامه داریم و برخلاف برخی تحلیل ها، تا امروز خوب پیشرفت کردیم و اشتغالمان افزایش نیز داشته است.

وی تصریح کرد: علاوه بر اشتغال در بنگاه ها و کارگاه ها، اشتغال روستایی را در دستور کار قرار دادیم. مهاجرت از روستا به شهر دلیل بسیاری از مشکلات است از اینرو وام ارزانقیمت برای روستاییان برای اشتغال درنظر گرفتیم و تولید را در روستاها افزایش دادیم.

رئیس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: یکی از مشکلات ما نقدینگی بود که خوشبختانه با همت بانک مرکزی و بانک های دولتی، تلاش گسترده ای شد تا با بخش خصوصی همراهی و نقدینگی بنگاه ها تامین شود.

واعظی با تقدیر از استانداران و همت وزارت کشور عنوان کرد: هر هفته جلسات اقتصاد مقاومتی در استان ها تشکیل می شود و معاون اول رییس جمهوری در تهران بطور منظم این جلسه را تشکیل می دهد. کارگروه رفع موانع مهم نیز تشکیل شده و آرامش نسبی در این بخش برقرار است که البته با نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی با بیان اینکه دولت با همکاری بخش خصوصی و مردم مشکلات را حل خواهد کرد افزود: دولت یازدهم با سیاست اقتصادی خود نشان داد بر اوضاع اقتصادی مسلط است و تورم را کنترل و رشد را افزایش داد. سال ۹۲ شرایط ویژه ای داشتیم که دولت سر کار آمد و تورم ۴۰ درصدی کنترل شد و درصد آن در سه سال تک رقمی شد.

کنترل تورم

رئیس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: سال گذشته با شوک روانی و اقتصادی و فشارها و کاهش فروش نفت  و شرایط دیگر، وضعیت بازار ارز و کالا، شرایط دیگری یافت و تورم و قیمت کالا افزایش یافت که به طور مستمر بود. تلاش های بسیاری شد که اعتماد به دولت توسط مردم به وجود آید و تلاش کردیم قیمت مایحتاج روزمره مردم را به نوعی کنترل کنیم. بر این اساس از ابتدای امسال شرایط آرامتر شد و در ماه های گذشته تورمی که افزایشی بود متوقف و تاحدی کاهشی شده است.

واعظی گفت: وقتی می گوییم تورم را کنترل کردیم بدین معنا نیست که قیمت کالا کاهش یافته بلکه جلوی رشد قیمت های مختلف را گرفتیم. اگر روند کنونی ادامه یابد در آینده وضعیت بهتری را خواهیم داشت. باید برنامه ما در همه بخش ها باشد و باید نیازهای مردم در بخش های مختلف از جمله مسکن با برنامه ریزی پیش برود و مردم آرامش و امید به آینده داشته باشند.

وی تاکید کرد: باید بین مردم و دولت اعتمادی وجود داشته باشد که این امر از همه برنامه ها مهمتر است؛ بهترین برنامه ها بدون همراهی مردم موفق نخواهد بود. در چند ماه گذشته ارتباط بین مردم و دولت مستحکم تر شده است. سال گذشته بی اعتمادی به وجود آمده بود.

رئیس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: همواره اعلام کردیم در داخل کشور مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی و جوانان هستند. ما باید به این نیروی انسانی تکیه کنیم و از طرفی متخصصان بسیاری را نیز در اختیار داریم. چه ایرانیان داخل و چه ایرانیان خارج از کشور می توانند کارهای بزرگی برای کشور انجام دهند و باید به این متخصصان تکیه کنیم.

واعظی اظهار داشت: اکنون همه وزارتخانه ها بخصوص وزارتخانه های اقتصادی و تخصصی را مجبور کردیم با متخصصان جلسات مستمر گذاشته و کارگروه تخصصی برگزار کنند و بین گروه های علمی و صنعت رابطه مستمر برقرار شود.

وی درباره دورنمای اقتصاد کشور توضیح داد: قطعا باید از شرایط کنونی اقتصادی عبور کنیم و این مهم با توکل به نیروهای داخلی امکانپذیر خواهد بود. باید خودکفا شویم و از منظر ساختاری، تحول ایجاد کنیم. از سال گذشته با دستور رهبر معظم انقلاب شورای هماهنگی اقتصادی تشکیل شده که وظیفه اش این است که مدیریت اقتصادی کشور را مدیریت کند و سران سه قوه و مسوولان ذی ربط عضو این شورا هستند.

رئیس دفتر رییس جمهوری عنوان کرد:  بر این اساس می توانیم با تغییر برخی ساختارها و بخش ها و حل برخی مشکلات، راه را هموار کنیم.

واعظی با بیان اینکه در ۵ سال اخیر دو کار بزرگ در بخش اقتصادی انجام شده است تاکید کرد: نخستین اقدام درباره موسسات اعتباری بود. این موسسات که قارچ گونه سبز شده بودند برای مردم و اقتصاد مشکل ایجاد کرده و در نهایت به همت بانک مرکزی و دولت، امروز معضل موسسات اعتباری حل شده است.

ادغام ۶ بانک

وی با بیان اینکه  ۶ بانک در دست ادغام هستند اظهار داشت: هرکدام از این بانک ها مشتری خود را دارند و بر این اساس گام به گام پیش می رویم این اصلاح ساختار صورت گیرد. دکتر همتی رئیس بانک مرکزی بر اساس تجربه ای که دارد می داند  که مسائل پولی و مردمی را نمی توان به یکباره حل و به بانک شوک وارد کرد باید این مهم در آرامش مردم اتفاق بیفتد.

بر اساس گفته همتی، مقرر است که اصلاح ساختار بانک ها در ۵ سال اتفاق افتد.

رئیس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تلاش های انجام شده برای اصلاح بخش مالیات عنوان کرد: کار دوم مسئله مالیات است. باید قشر برخوردار مالیات بیشتری بدهد و مردم کمتر برخودار مالیات کمتری بدهند اما بخش های مختلفی داریم که مالیات را پرداخت نمی کنند و این مهم باید ساماندهی شود.

واعظی توضیح داد: امروز قیمت گازوئیل و نفت ایران را با تمام دنیا مقایسه کنید؛ در ۴ سال اخیر این قیمت ها تغییر نکرده است راجع به بنزین نیز این شرایط حاکم است. وقتی می خواهیم تعرفه ها را اصلاح کنیم شرایط قشر کمتربرخوردار را بررسی می کنیم اگر قیمت بنزین را افزایش دهیم قشر برخوردار و پرمصرف باید هزینه بیشتری بدهد و قشر کمتر برخوردار یارانه بگیرد.

به گفته وی، کمیته ای در حال بررسی این روند است و قبل از هرکاری با مردم مشورت می کنیم تا قشر کمتر برخوردار دچار نگرانی نشود.

رئیس دفتر رییس جمهوری گفت: در دو سال اخیر به کسانی که مستمری بگیر کمیته امداد یا بهزیستی بودند ۳ تا ۵ برابر نسبت به سال های قبل مستمری هایشان را افزایش دادیم و در مرحله بعدی که اصلاح ساختار یارانه هاست حتما یکی ازنکات توجه به قشر کم برخوردار است.

واعظی افزود: چند ماه قبل رهبر انقلاب درباره اصلاح نظام بودجه ریزی نکته ای را ابلاغ فقرمودند و سازمان برنامه و بودجه از سوی رییس جمهوری برای این بخش با توجه به تحریم و رونق اقتصادی برنامه ریزی کردند.

وی با اشاره به ارائه لایحه بودجه به مجلس که بر اساس نگاه کارشناسان بخش های مختلف تهیه شده اظهار امیدواری کرد امسال بودجه مجلس بر اساس سیاستی ارائه شود که وابستگی به نفت به حداقل رسیده و با تکیه بر مالیات و حذف برخی یارانه ها و سپردن فعالیت ها به بخش خصوصی و واگذاری بخشی از بنگاه های دولتی به بخش خصوصی، گام های موثری برای تحقق این مهم برداشته شود.

رئیس دفتر رییس جمهوری توضیح داد: هر شرکت دانش بنیان که مربوط به جوانان است میلیاردی شده و گردشگری ما تحول اساسی ایجاد کرده که پیشتر اینگونه نبود. بومگردی و فعالیت های روستایی ما و صادرات نیز با موفقیت های خوبی همراه بوده است. همچنین صنایع دستی و کشاورزی ما رونق پیدا کرده و افزایش قیمت ارز برای صادرکنندگان یک مزیت شده است و امیدواریم نتیجه این اتفاقات به اقتصاد کشور کمک کند.

قیمت واقعی دلار

واعظی درباره قیمت ارز تصریح کرد: قیمت ارز باید از آنچه امروز هست پایین تر باشد؛ زمانی که دلار ۳۷۰۰ بود و با احتساب تورم نباید به قیمت امروز باشد پس بر اساس تحلیل اقتصادی قیمت ارز پایین تر از قیمت کنونی بازار است.

وی ادامه داد: نمی خواهیم با دستور دولت قیمت ارز را مشخص کنیم. دلیل ثبات بازار ارز عرضه و تقاضا بود و سیاست درست بانک مرکزی در  این بخش نتیجه داد و اجازه سوداگری داده نشد. مردم نباید ارز را به عنوان سرمایه نگهداری کنند خوشحالیم ارز دچار ثبات شده و روند قیمت کنونی ارز، کاهشی است.

رئیس دفتر رییس جمهوری با اشاره به استقبال دولت از ارز زیر ۱۰ هزار تومان تاکید کرد: وقتی دو نرخ ارزی داریم رانت هست و هرجا رانت باشد فساد وجود دارد. قطعا ما منافع مردمی که کمتربرخوردار بودند و تامین نیازمندیهای آنان را مهم می دانیم و با رانت و فساد نیز مبارزه می کنیم.

واعظی تاکید کرد: با کمک وزارتخانه های مختلف، متخلفان در این بخش به قوه قضاییه معرفی می شوند خیلی پرونده ها مربوط به چند سال قبل بوده و رسیدگی ها در این بخش در حال انجام است.

وی در ادامه با اشاره به سیاست های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: در آمریکا دموکرات ها و جمهوری خواهان فضای انتخاباتی دارند و این فضا هرچه پیش می رویم تندتر می شود. در آمریکا رقبای انتخابی همواره از یک اصولی تبعیت می کردند اما در سه سال اخیر با شرایط خاصی طرفیم و ترامپ تیم تند محدودی دارد که نرم بین المللی را رعایت نمی کنند.

رئیس دفتر رییس جمهوری عنوان کرد: ترامپ در سیاست نبوده و خیلی تصمیمات را تنهایی گرفته است. وی حرکتی را با کره شمالی انجام داد و عکسی گرفت و فکر کرد این را می تواند به عنوان الگویی برای ایران و دیگر کشورها اجرا کند اما از پیشینه مردم ما خبری نداشت.

به گفته واعظی، در سیاست خارجه آمریکا نسبت به ایران سرگردانی وجود دارد و ثبات و اصول و چارچوبی در این بخش نیست.

وی با بیان اینکه ایران برگ تبلیغاتی آمریکایی ها نیست و آنان سخت در اشتباه هستند اظهار داشت: سیاست خارجی ما مشخص و یگانه است و همه از سیاست یگانه موجود در سیاست خارجی تبعیت می کنیم اما اصول ما یکی است و آمریکا تا روزی که بخواهد این سیاست را نسبت به مردم و نظام داشته باشد شرایط همین خواهد بود.

پیشنهادات به گروه هفت

رئیس دفتر رییس جمهوری درباره گفت و گوی ایران و گروه هفت در پاریس گفت: پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت های هردو رییس جمهور بدست آمد.

واعظی تصریح کرد: قسمت های قابل توجه مورد تایید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادات ما به ماکرون ارائه شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.  

وی گفت: هیاتی روز دوشنبه در راس آن عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به پاریس می روند و یک تیم اقتصادی از بخش های مختلف نیز در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پبشنهادها روشن شود.

رئیس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: وقتی با یک کشور مذاکره می کنید طرف مقابل و شما برای منافع خود مذاکره می کنید. به هر حال برجام شکل گرفته و با کمک تعدادی از کشورها به نتیجه رسیده است. غیر ترامپ، دیگران سعی می کنند دستاورد خود را حفظ کنند و اروپایی ها و چینی ها و روس ها علاقه مند به حفظ دستاورد برجام هستند.

واعظی ادامه داد: شرایط اقتصادی دنیا به نوعی است که شرکت های چند ملیتی و بانک ها با اقتصاد آمریکا در هم آمیخته هستند و تلاش ها برای یافتن راه حال برای مشکل همکاری این بخش ها با ایران ادامه دارد.

وی تصریح کرد: اروپایی ها در بخش سیاسی در تلاش هستند. در بخش اقتصادی به طور جدی به اروپایی ها گله داریم و این مهم را بارها گفتیم که اروپایی ها به وظایف خود بر اساس برجام عمل نکردند که شامل ۱۱ بند است.

رئیس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه اروپایی ها را تطهیر نمی کنم و معتقدم آنان وظایف خود را در برجام انجام ندادند عنوان کرد: برجام وقتی برای ما ارزش دارد که بتوانیم از منافع آن استفاده کنیم و در غیر اینصورت ارزشی ندارد.

می خواهیم به طرف مقابل با رفتارمان بگویم اگر برجام منافع ما را تامین نکند ما راه خودمان می رویم.

واعظی ادامه داد: کمیته ای درباره گام سوم در صورت محقق نشدن خواسته های ایران تصمیم می گیرد و ۲ تا ۳ روز مانده به زمان مقرر، (حدود ۸ روز به پایان زمان مورد نظر باقی مانده است) درباره اقدامات بعدی بر اساس برجام تصمیم گیری خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 11. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 12. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 13. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 14. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 15. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 16. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 17. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 18. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 19. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 20. تردید دولت در سفر به نیویورک

 21. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 22. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 23. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 24. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 25. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های امروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 8. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 9. تردید دولت در سفر به نیویورک

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 12. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 13. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 14. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 15. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 16. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 17. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 18. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 19. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 20. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 21. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 22. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 23. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

 24. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 25. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 5. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 6. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 7. سخنگوی وزارت خارجه: هیئت سیاسی طالبان با مقامات ایران گفتگو کردند

 8. رئیسی لیست اموال خود را به رهبر انقلاب اعلام کرد

 9. وزارت دادگستری: دولت کانادا عذرخواهی رسمی و استرداد اموال کند

 10. بازدید کمیته هسته ای مجلس از فردو و نطنز

 11. مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است

 12. حجت الاسلام درویشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد

 13. واعظی: ایران محدودیتی در همکاری‌ با ترکیه ندارد

 14. هیچ صنعتی به اندازه حوزه نوآوری و فناوری برای کشور درآمد ندارد

 15. جزئیات هفتمین اجلاس خبرگان اعلام شد

 16. دبیر جدید هیئت دولت کیست؟ + سوابق

 17. «سیمایی‌صراف» دبیر هیئت دولت شد

 18. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 19. توئیت آشنا از دستاوردهای اجلاس سه‌جانبه آنکارا  

 20. سلیمی‌نمین: تناقض گویی‌های رئیس جمهور درباره مبارزه با فساد طبیعی است

 21. روحانی به تهران بازگشت

 22. درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 23. اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 11. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 12. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 13. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 14. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 15. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 16. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 17. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 18. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 19. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 20. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

آخرین عناوین