دو سال آخر دولت

گروه سیاسی الف،   3980610013

دولت باید مصمم باشد تا با «اقدام و عمل سازنده» برای «توسعه و پیشرفت کشور» «امید و نشاط اجتماعی» را به جامعه پمپاژ کند. روحیه سیاسی و سرخوردگی که در برخی مسوولان کشور دیده می‌شود اصلاً زیبنده و شایسته یک ملت انقلابی و مقاوم نیست.

علی دارابی در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس‌جمهوری و هیأت دولت فرمودند: «دولت دو سال بیشتر وقت ندارد. عمده توجه دولت باید معطوف به دو مسأله باشد؛ «اقتصاد» و «فرهنگ»». این تاکید چندباره رهبری برای آن است که دولت خود حاشیه درست نکند و همزمان به حواشی اعتنا نکند و از تمام منابع، ظرفیت‌ها و توان در اختیار برای بهبود شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور استفاده کند.

بر این باورم که تلاش شبانه‌روزی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور قابل تقدیر است و این روند هدف خود را تغییر نگاه جهانیان به ایران و گامی بزرگ برای مقابله با ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی می‌داند و افزون بر این باید دفاع از منافع و امنیت ملی کشور را با جدیت دنبال کند؛ اما نکته مهم آن است که سرنوشت کشور و مدیریت اداره امور را معطوف به فراز و فرودهای مذاکره با چند کشور محدود اروپایی نکند و از پیله برجام به مثابه حلال همه امور کشور، بیرون بیاید. دستگاه دیپلماسی کشور باید همه تلاش خود را به‌کار گیرد تا با اقتدار و سربلندی از منافع ملی و امنیت ملی دفاع کند و نماینده شایسته‌ای در عرصه جهانی برای «گفتمان مقاومت» که در پرتو انقلاب اسلامی و بیداری جهان اسلام شکل گرفته است، باشد.

اما در عرصه داخلی تمرکز دولت باید بر حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، کاهش تورم و گرانی، فراهم‌کردن شرایط زیست بهتر برای مردم و رونق کسب‌و‌کار باشد.

اتفاقاً در جلسه سران سه قوه و ستاد تدابیر اقتصادی کشور، مردم باید تصمیماتی هماهنگ را که با همراهی و حمایت سه قوه برای گشایش بهتر شرایط اقتصادی کشور باشد مشاهده کنند.

از جمله این اقدامات کاهش سخنرانی‌های رییس‌جمهوری محترم و سایر مقامات و انگشت اتهام به همدیگر را نشانه رفتن است. این شایسته ملت ایران نیست که برخی مسوولان و مقامات ایرانی در برابر بیگانگان با نهایت احترام، ادب و تواضع و به نوعی دست به سینه روبه‌رو شوند و از گفت‌وگو سخن بگویند اما در جامعه خودمان در برابر حتی منتقدانی که هدف آن‌ها جز خیر و نیکی و خدمت به جامعه و اصلاح امور است با خط و نشان و قهر و غضب سخن بگویند! دولت در چنین شرایطی باید کمتر حرف بزند و بیشتر کار و تلاش کند.

مساله دوم در «حوزه فرهنگ» است. واقعیت آن است که در این حوزه شوراهای عالی چون «انقلاب فرهنگی» و «فضای مجازی» یا وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مسوول چون ارشاد، آموزش‌و‌پرورش، آموزش عالی و... به وظایف خود یا بد عمل می‌کنند یا اصلاً عملی دیده نمی‌شود.

اینکه طی 6 سال بزرگ‌ترین دستگاه تعلیم‌و‌تربیت کشور آموزش‌‌و‌پرورش شاهد تغییر 6 وزیر یا سرپرست وزارتخانه باشد به «فاجعه» می‌ماند؟! و دولت و مجلس هم اصلاً پاسخگو نیستید. کم نیستند بسیاری از متصدیان و مسوولان دولتی که اداره امور را با «توییت» و در «فضای مجازی» دنبال می‌کنند؟! و این گم کردن مسیر خدمت به جامعه است.

هم‌اکنون حوزه سینما، تئاتر ، نشر و مطبوعات حال خوبی ندارند؛ چه به لحاظ بودجه و اعتبار و چه از حیث سیاست‌گذاری، اهداف و برخوردار بودن از یک گفتمان چهارچوب‌دار در قلمرو جمهوری اسلامی. نظارت‌ها ضعیف‌تر و ناکارآمدتر از آن است که مددی به این حوزه برساند.

آنچه از معنای تمرکز دولت در دو سال آخر در حوزه «اقتصاد و فرهنگ» که رهبری معظم انقلاب اسلامی فرمودند، استنباط می‌شود داشتن تصویری درست و واحد در نزد مسوولان از وضعیت کنونی، چالش‌ها، فرصت‌ها و مهم‌تر از آن «داشتن راهکار و برنامه عمل» برای فائق شدن بر مشکلات است.

دولت باید مصمم باشد تا با «اقدام و عمل سازنده» برای «توسعه و پیشرفت کشور» «امید و نشاط اجتماعی» را به جامعه پمپاژ کند. روحیه سیاسی و سرخوردگی که در برخی مسوولان کشور دیده می‌شود اصلاً زیبنده و شایسته یک ملت انقلابی و مقاوم نیست و صد البته باید رسانه‌ها، مطبوعات، احزاب و تشکل‌های سیاسی، سمن‌ها و نهادهای غیردولتی، نخبگان، دانشگاهیان و حوزویان از هرگونه کمک، یاری، مساعدت و همراهی دولت برای غلبه بر مشکلات دریغ نورزند. امید که چنین باد!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  23. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  24. موتلفه به دنبال چیست؟

  25. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

  آخرین عناوین