بحث‌های انحرافی ممنوع!

محمود فرشیدی*،   3980609164 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
بحث‌های انحرافی ممنوع!

هنوز هم در برخی فروشگاه‌‌ها و مراکز تجاری تابلوی« بحث سیاسی ممنوع» به چشم می‌خورد، این تابلو یادگار سال‌های نخست پیروزی انقلاب و اوج گیری بحث‌های سیاسی میان دو گروه است، بحث‌هایی که جمع زیادی از مردم را سردرگم ساخته بود و لذا ترجیح می‌دادند تا روشن شدن قضایا، سکوت اختیار کنند تا آنکه سرانجام گروه معاند با توسل به اسلحه و ترور و به شهادن رسانیدن مدافعان نظام اسلامی، مظلومیت مدافعان را آشکار و خود را رسوا ساخت.


اگرچه شرایط امروز کشور را نمی‌توان کاملا با آن ایام منطبق دانست اما لااقل بر اساس یک واقعیت می‌توان تاکید کرد که در شرایط کنونی هم بسیاری از بحث‌های فرعی، قطعا اولویت کشور نیست، زیرا همه می‌دانند که مساله اصلی مردم در اوضاع فعلی، اقتصاد است و دولت باید برای بیکاری و تورم و رکورد و گرانی و مشکلات معشیتی مردم چاره‌ای می‌اندیشید و بیاندیشید و هرچند این واقعیت آشکارتر از آن این که نیاز به دلیل داشته باشد، اما در یکی از آخرین نظرسنجی‌ها، در حالی که بیش از ۶۰ درصد مردم میزان رضایت از زندگی خود را خیلی زیاد و زیاد اعلام کرده‌اند، اما در ارتباط با مسایل اقتصادی تنها ۶/۳ درصد اظهار داشته‌اند که خیلی زیاد و زیاد از وضعیت اقتصادی خود رضایت دارند و در مقابل ۶۶/۴درصد رضایت بسیار اندکی داشته‌اند.


البته یکی از شیوه‌های که برخی دولتمردان برای فرار از پاسخگویی در پیش می‌گیرند، فرافکنی است یعنی اندک نشان دادن نقش خویشتن و محدودیت قدرت و امکانات خود و در مقابل بیش از حد واقعی جلوه دادن دیگر عوامل، به خصوص در وضعیت فعلی و تحریم‌های اقتصادی، گویی هنگامی که آماده پذیرش این مسولیت شدند، از میزان اختیارات خود و یا فشار تحریم‌ها آگاهی نداشته‌اند و غافلگیرانه زیر بار این مسولیت سنگین رفته‌اند.


اما ترفند نگران کننده‌تر که ریشه در عدم صداقت مدعیان دارد، عوض کردن صورت مساله و مشکلات مردم است یعنی به جای ارائه راه‌حل یا گزارش در ارتباط با مشکلات اقتصادی مردم، می‌کوشند با بزرگنمایی مشکلات کوچک دیگر و یا القا و تلقین دردهای جدید و حتی کاذب، مساله اصلی یعنی اقتصاد را تحت الشعاع قرار دهند و بدین ترتیب بخصوص در دوران حساس انتخابات از محکمه قضاوت مردم بگریزند.


روشن است که در نظام مردم سالاری، فلسفه انتخابات و روی کار آمدن دولت‌ها و مجلس‌های جدید، تغییر سیاست‌ها به منظور تامین خواسته‌ها و نیازها و رفع مشکلات مردم است، بر همین اساس است که دولتی کنار می‌رود و ترکیب نمایندگان تغییر می‌یابد. بنابراین اگر قرار است مشکلات اقتصادی مردم کاهش یابد باید مراقبت کرد که هیچ مساله‌ای جایگزین مسئله یعنی اقتصاد نشود.


نکته قابل تذکر دیگر آن است که ممکن است خدای نکرده مسئولی باتوجه به حساسیت‌های اعتقادی متدینین  حتی منکر برخی ضروریات دینی نظیر حجاب شود تا دو قطبی حجاب و بی‌حجابی را جایگزین اقتدار یا ضعف مدیریت اقتصادی خود بنماید و یا برای تحریک نیروهای انقلابی، به امام خمینی نسبت‌های ناروایی بدهد تا از رای افراد ضد انقلاب و منافق بهره‌مند شود و توطئه های مشابه دیگر که چه بسا در قالب‌های پیچیده‌تری در آینده عرضه گردد.


البته رسانه‌های بیگانه نیز بیکار نمی‌نشینند و آنان نیز با توهین به مقدسات و دفاع از منکرات و زیر سوال بردن ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب برای ایجاد دوقطبی، بسترسازی و به مدیران فرصت طلب کمک می‌کند.

بر همین اساس است که باید هوشیارانه انواع ترفندها برای ایجاد انحراف از مساله اصلی را رصد کرد و در شرایط پیش رو، مسولیت نیروهای انقلابی، اولا تمرکز رویکردی و رسانه‌ای بر مسایل اقتصادی و مبارزه با فساد و نقد و ارائه راهکارها و طرح ها و برنامه‌های کارگشا می باشد و طبیعی است که باتوجه به سرخوردگی بخش قابل اعتنایی  از جامعه از برخی سردمداران سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا، میدانداری اقتصادی، برازنده چهره های تازه نفس و صاحب نظری است که بتوانند اعتماد عمومی را جلب نمایند. به نظرم  تجربه آبادگران در انتخابات شورای شهر تهران میتواند در این مسیر راهگشا باشد.

* وزیر سابق آموزش و پرورش

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۴۷۹۱۰۹:۴۵:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۰
وقتی در جزئی ترین امور مثلا وجود یا نبود یک مجری تلویزیونی فضولی و دخالت میشود تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
ناشناس۱۰۷۴۹۷۳۱۱:۳۲:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۰
موضوع سلبریتیها وحیوانات ازاون بحثهای انحرافی هست! وفساد زدای وشفافیت از اولویتهای اقتصادی!

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

 12. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 13. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 14. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 15. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 16. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 17. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 18. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 19. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 20. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. «سلیمانی»های ما گروهبان «هارتمن» نیستند!

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

 8. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 12. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 13. «سلیمانی»های ما گروهبان «هارتمن» نیستند!

 14. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 15. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 16. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

 17. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 18. باید دوباره جبران کنیم

 19. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 20. احمد توکلی: حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 21. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 22. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 23. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 24. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 25. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

آخرین عناوین