عراقچی: شرط اجرای کامل برجام تامین خواسته‌های ایران است/ باید فروش نفت‌مان تامین شود

گروه سیاسی الف،   3980609037

معاون سیاسی وزارت امورخارجه تاکید کرد: برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، باید خواسته‌هایی مانند فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود.

عراقچی: شرط اجرای کامل برجام تامین خواسته‌های ایران است/ باید فروش نفت‌مان تامین شود

به گزارش ایرنا، سیدعباس عراقچی در پاسخ به این پرسش که «طی یکسال گذشته پس از اینکه دکترین آمریکا تغییر کرد و به سیاست فشار حداکثری رسید، ما هم یک سری راهکارهایی در این زمینه اتخاذ کردیم، راهکارهای ما در مقابله با این فشار حداکثری آمریکا چگونه بود؟» گفت: ما در یکسال گذشته با سیاست حداکثری آمریکا مواجه بودیم که از چند ماه پیش یعنی اواخر سال گذشته (۹۷) یک بعد جدید به آن اضافه شد و آن سیاست فروش نفت برای ایران بود که اینها عزم خود را جزم کردند تا فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

وی افزود: در مجموع در یکسال گذشته سیاست خارجی ما یک سیاست بسیار پرکار و فعالی در عرصه های مختلف بود برای اینکه در مقابل این سیاست حداکثری، سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست مقاومت و بسیج حداکثری امکانات بوده است.

او ادامه داد: ما این را در حوزه سیاست خارجی با بسیج تمامی امکانات سفارتخانه و نمایندگی هایمان در خارج از کشور انجام دادیم که بتوانیم با این سیاست فشار حداکثری مقابله کنیم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: این مقاومت در چند بعد صورت گرفته است، اول اینکه اجازه ندهیم آمریکایی ها بتوانند علیه جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر اجماع بین المللی ایجاد کنند، همان کاری که در قضیه هسته ای انجام داده بودند و با برجام این اجماع شکسته شد.

عراقچی تصریح کرد: در یکسال گذشته آمریکایی ها چند بار خیز برداشتند که پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند هرچند برجام ما را از این شورا خارج کرده بود اما اینها دوباره تلاش کردند تا به بهانه موشکی، یمن و مسائل داخلی و ... ما را به شورای امنیت ببرند که موفق نشدند.

وی افزود: در سال گذشته حرکتی که آنها انجام دادند این بود که سعی کردند این اجماع یا ائتلاف بین المللی را در خارج از سازمان ملل تشکیل دهند که نمونه آن کنفرانس ورشو در لهستان بود که با عدم استقبال کشورها موجب شکست آمریکا شد.

عراقچی گفت: همچنین تلاش دیگری که کردیم این بود که اجازه ندهیم دوباره از ایران یک پروژه امنیتی برای دنیا تعریف شود، این کاری است که آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی به دنبال آن هستند.

معاون سیاسی وزارت امورخارجه تصریح کرد: اکنون یک افتراقی میان اروپایی ها و آمریکا وجود دارد و در حقیقت این آمریکا است که در سیاست خود علیه برجام و ایران منزوی شده است.

او گفت: در کنار همه اینها بحث تحریم ها نیز وجود دارد، آمریکایی ها تحریم هایی را که به واسطه برجام برداشته شده بود، دوباره اعمال کردند و با فشار به همه کشورها و رایزنی با شرکت‌ها، بانک‌ها و ... خواستند که این تحریم ها را به شدت اجرا کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی یک وظیفه و ماموریت سنگین دیگر وزارت امورخارجه مقابله با تحریم ها و باز کردن راه های تنفس برای فروش نفت و تامین ارز است که همه نمایندگی های ما در این جهت تلاش کردند.

عراقچی تصریح کرد: سیاست خارجی ایران در یک سال گذشته در مقابل فشار و تهاجم حداکثری  آمریکا موفق بوده بطوریکه آثار شکست فشار حداکثری آمریکا خود را نشان داده است.

او ادامه داد: وقتی که اروپایی ها از جمله فرانسه اکنون با ابتکار خود، ترامپ را راضی می کند، به این معنا است که فشار حداکثری نتوانسته به اهداف خودش برسد و شکاف در آن ایجاد شده و باید بیایند خواسته های ایران را تامین کنند چرا که ما گفته ایم باید خواسته های ایران در برجام بطور مشخص فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود تا ما به اجرای کامل برجام بازگردیم.

عراقچی گفت: ایران در ۱۸ اردیبهشت سال جاری براساس حقوق خود در برجام، تعهدات برجامی را در مقابل بدعهدی آمریکا کاهش داد و برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، باید خواسته های مانند فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود.

وی در خصوص مذاکرات اخیر صورت گرفته در اروپا افزود: خواست ما کاملا روشن است و اگر اروپایی ها و بقیه اعضای برجام می خواهند که ایران به اجرای کامل برجام بازگردد، باید خواسته ما را در زمینه فروش نفت تامین کنند.

عراقچی گفت: راهی که ما جلوی پای اروپایی ها گذاشته ایم، این است که یا با اخذ مجوز از آمریکا برای شرکت های خودشان از ما نفت بخرند و اگر نمی توانند، دولت های آنها معادل همان مقدار نفتی که ما باید بفروشیم خطوط اعتباری، اعتبارات صادراتی و یا به هرشکلی که خودشان می دانند در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهند چرا که بدون انجام اینها بازگشت ما به اجرای کامل برجام ممکن نخواهد بود. 

معاون سیاسی وزارت امورخارجه افزود: با درک این مسائل از سوی آنها، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جریان اجلاس گروه ۷ با دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا دیدارهایی داشتند و طرف آمریکایی برای صدور مجوز فروش نفت ایران انعطاف هایی نشان داده است که این همان شکافی است که در سیاست فشار حداکثری آمریکا ایجاد شده و همان موفقیتی است که سیاست مقاومت حداکثری جمهوری اسلامی ایران دارد به آن می رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه ما مذاکرات سخت و پیچیده ای را در پیش خواهیم داشت تا بتوانیم به یک فرمول مشخص برسیم، گفت: از آنجایی که هیچ چاره دیگری در مقابل اروپایی ها و دیگر طرف های برجام وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت نشان داده است که مسیر کاهش تعهدات را ادامه می دهد مگر اینکه به خواسته هایش برسد و چون آنها اراده ما را به طور کامل متوجه شده اند، فکر می کنم که تلاش آنها هم بر این خواهد بود که یک راه حل و فرمولی پیدا بشود که جمهوری اسلامی ایران هم به بخشی از خواسته های خود برسد.

عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این پرسش که «یکی از اهداف آرمان های انقلاب اسلامی که در قانون اساسی هم به نوعی به آن اشاره شده حمایت از آزادی خواهان سراسر جهان به خصوص پیروان اهل بیت است، حال در خصوص برخی از کشورها و مسائلی که در این زمینه وجود دارد به خصوص نیجریه، چه حمایت هایی از شیخ زکزاکی صورت گرفته است؟» افزود: ما از همه‌ حرکت‌های آزادی خواهانه‌ مسلمانان و شیعیان بدون دخالت در امور کشورها حمایت می کنیم که در راس آنها فلسطین، بعد در سایر نقاط جهان هرجا که باشد از کشمیر تا افغانستان و در منطقه در سوریه و لبنان و همینطور تا لیبی یعنی در سراسر جهان اسلام و خارج از آن مثل مسلمانان میانمار  و به طورکل هر جایی که مسلمانان و به طور خاص شیعیان با مشکلاتی مواجه باشند، جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را دریغ نمی کند.

او ادامه داد: اما در خصوص بحث نیجریه باید گفت که جنبش اسلامی شیعیان در نیجریه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و برای اینکه نهضت اسلامی نیجریه مسیر درستی را طی کند تماس هایی با دولت نیجریه داشتیم و سعی کردیم کمک کنیم که یک تعامل معقول بین دولت و شیعیان در نیجریه شکل گیرد.

عراقچی افزود: همچنین در خصوص بیماری و انتقال شیخ زکزاکی تماس هایی هم با دولت نیجریه و هم با کشورهای مختلف داشتیم و زمینه‌ پذیرش او در چند کشور اسلامی را فراهم کردیم.

وی تاکید کرد: اما گروه های شیعی و اسلامی در کشورهای اسلامی عوامل جمهوری اسلامی ایران نیستند بلکه هویت مستقلی دارند، البته جمهوری اسلامی از آنها هم حمایت و پشتیبانی می کند و هرجا که لازم باشد نظرات خودش را به آنها می گوید و آنها هستند که تصمیم می گیرند که چگونه عمل کنند و چه سیاستی داشته باشند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  3. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  4. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  5. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  6. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  7. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  9. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  10. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

    2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

    3. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

    4. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

    5. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

    6. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

    7. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

    8. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

    9. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

    10. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

    11. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

    12. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

    13. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

    14. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

    15. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

    16. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

    17. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

    18. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

    19. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

    20. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

    21. المانیتور: آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده است

    22. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

    23. روایت رئیسی از کروناهای اقتصادی و اخلاقی/محاکمه معتمد دو رئیس قوه پیشین دستگاه قضا/ روحانی: می‌گویند تعطیل باشد و حقوق هم صد‌در‌صد بگیریم

    24. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

    25. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

    آخرین عناوین