مروت لات‌ها گمشده‌ی بعضی عزادارها

سجاد به‌پسند، گروه یادداشت بینندگان الف،   3980609001 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
مروت لات‌ها گمشده‌ی بعضی عزادارها

قدیم لات‌ها برای خودشان مرام‌هایی داشتند، گرچه لات بودند ولی خلاف‌هایشان را اول محرم می‌گذاشتند کنار و تا آخر ماه صفر پای عهد شان با امام حسین (علیه السلام) می‌ماندند. سیاهی و تاریکی زیاد داشتند در سیاه زندگی شان، اما پرچم سرخ سید الشهداء برایشان حرمت داشت و خط قرمزشان به حساب می‌آمد.

به محرم  که می‌رسیدند با همه‌ی سرکشی کرنشی داشتند باور نکردنی. شاید اینکه خیلی هایشان با همه ی اشتباه‌های بزرگ و کوچک عاقبت به خیری نصیبشان شد، ربط مستقیم داشت به این ادب‌هایی که به خرج می‌دادند. ستاره‌های ادب و مروت نسبت به عزای سید الشهداء اگر در آسمان زندگی طیب‌ها و رسول ترک‌ها و علی گندابی‌ها و امثالهم نبود شاید هیچگاه عاقبت به خیری نسیبشان نمی‌شد. این احترام و ادب نسبت به اقامه عزای سید و سالار شهیدان به شکل جدی تر و بارزتر بین مردم جایگاهی خاص و منحصر بفرد داشت، آنقدر که عموم متدینین هیچ گونه بی‌حرمتی به این دستگاه را بر نمی‌تابیدند.

با اینکه هر سال در شروع ماه عظیم محرم حرارت و شوری شگفت انگیز فضای جامعه را فرا می‌گیرد اما متاسفانه در سال‌های اخیر بعضی عزاداران آن مروتی که باید در عزای سالار شهیدان رعایت شود را فراموش می‌کنند و برخلاف خلاف کارهای با مرام قدیمی نه تنها از پوسته اشتباه خود به حرمت این ایام خارج نمی‌شوند بلکه بدعت ها، انحرافات و حرمت شکنی‌های جدیدی را هم وارد این مراسم شریف می‌کنند. تاسف بار است که خبر می‌رسد آرایشگاه‌ها و  فروشگاه‌های لباس قبل از محرم شلوغ تر شده و آرایش های آنچنانی در حال شیوع است. درد دارد که آدم ببیند در صف عزادارن افرادی حضور دارند که نه چشمهایشان حرمت عزای سید الشهداء (علیه السلام) را نگه می‌دارد و نه لباس پوشیدن هایشان به عزاداران اباعبدالله (علیه السلام) می‌ماند. وضع نامناسب ظاهری و حجاب زنان و دختران، و پوشش پسرانی که زیبنده عاشقان امام حسین(ع) نیست و هیچ ربطی به فرهنگ غنی حسینی ندارد.

البته عزای سالار شهیدان فرا ملیتی و فرا قومیتی است و باور داریم که این عزاداری برای همه حیات بخش و نجات‌بخش است به خصوص برای زمین خورده‌ها. جوان‌هایی که به ظاهر اداب این مجالس را رعایت نمی‌کنند اغلبشان غافل از ارزش و عظمت بهره‌های معنوی حفظ آداب حضور در مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) هستند. اما از آن‌طرف اگر همین قشر هنرمندانه به این اداب متذکر شوند و بدانند صاحب مجالس عزاداری شخص امام حسین(ع) است و اگر باور کنند آقا امام حسین(ع) به تمامی عزاداران خود به چشم رحمت و لطف نظر خاص دارد و اگر بدانند با اقامه عزای حسینی مورد رشک فرشتگان الهی قرار دارند آن‌وقت دلشان به نسیم معرفت حقیقی ارباب جلا می‌گیرد و خالصانه ترین نوکری‌ها را به این آستان عرضه خواهند کرد. و از رحمت بی پایان رحمت الله واسعه حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) نسیب خواهند برد. 

حرکت عظیم عزای سالار شهیدان بنابه فرموده‌ی بزرگان دین و به اعتراف جامع شناسان یکی از بال‌های پرواز تشیع و نقطه ی عطف حیات و پویایی آن است و این فریضه ی عظیم آنقدر حرمت دارد که همه مکلف به مراقبت دقیق از این فریضه هستیم. عزای اهل بیت (علیهم السلام) قرار نیست تبدیل به یک عادت اجتماعی صرف شود که اگر اینطور بود هیچ‌گاه اینقدر حیات بخشی و شور ایجاد نمی‌کرد. قرار است محرم و صفر بهانه‌ای باشد برای یک تحول عظیم اجتماعی و اگر شور عمل به این شعائر با شعور توأم شود، اثری شگرف در عزداران ایجاد می شود و اولین نمود این تحول در زندگی شان هویدا خواهد شد.

مخلص کلام اینکه لازم است که مبادیان اداب عزاداری سالار شهیدار به قدر بضاعت نسبت به یادآوری مروت فراموش شده با زبانی طبیبانه اهتمام بورزند.که سکوت و بی خیالی نسبت وهن عزای سالار شهیدان خودش مصداق بی مروتی است. یادمان نرود که سید الشهداء (علیه السلام) قیام نکرد مگر برای احیای دین اسلام و امر به معروف و نهی از منکر.

دیدگاه کاربران

هوشنگ۱۰۷۳۰۱۶۰۷:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۹
مرام آن لات ها هم ربطی به امام حسین نداشت. مثل سایر مرام هایی که در حوزه های دیگر به طور کلی در جامعه بود. مگر می شود چیزی از جنس معرفت باشد ولی موقتی و نمایشی باشد؟ اما امروز، یک پسروی معنی دار در اغلب امور دیده می شود متاسفانه
ناشناس۱۰۷۳۳۷۹۱۱:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۹
عزاداري آن لات ها به درد عمه شان هم نمي خوره !
ناشناس۱۰۷۳۰۶۷۰۸:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۹
الان کارمون به جایی رسیده که باید لاتهای چاله میدانی همه کاره الگوی ما باشند ؟؟؟؟
ناشناس۱۰۷۳۰۶۸۰۸:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۹
مراسم مذهبی به واسطه تغییر نسل و عدم پذیرش برخی از وجوه آن کم کم به خواسته نسل جدید تبدیل به یک کارناوال شده است ،
سعیدروشن کرمانشاهی۱۰۷۳۰۸۴۰۸:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۹
برای پذیرش اصل پیام‌نوبسنده ابتداباید به فرهنگ‌لاتی ولومپنی سابق ایمان‌اورد!؟نتیجه و موخره مقاله خوب ولی مقدمه بسیار سخیف و نازیباست .
حسین بن علی۱۰۷۳۱۳۹۰۹:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۹
لات کلمه زشتی بوده و هست و خواهد بود! اشخاصی بی هویت و قانون گریز و سرکش زورگیروخفت گیر و مردم آزار!!! فقط در این دورانست که نمیدانیم چرا میخواهید برای چنین اشخاص پلیدالباطنی نقابی از تدین و ریاکاری بگذارید؟
اكبر۱۰۷۳۳۵۸۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۹
افرين. صابون همون لات عربده كش به تن خودت و خونوادت نخورده كه اينطور مينويسي.
شهر وند تبریز۱۰۷۳۱۴۳۰۹:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۹
یک هفته مانده به شروع ماه محرم تا شب عاشورا دسته های شاه حسین گویان تبریز از ساعت 9 شب تا 2 بامداد با بستن خیابانهای اصلی شهر و کوبیدن به طبلهای خیلی بزرگ که بعضی اوقات تعدادشان به سی عدد میرسد و فریاد های گوشخراش و بلندگوهای بزرگ و استفاده از چوب و شمشیر , به ظاهر شروع به عزا داری میکنند .عده ایی هم با راه اندازی بساط فروش کباب و بلال و چایی وغیره با این دستجات همراهی میکنند . آیا مزاحمت و راه بندان و ایجاد سرو صدای وحشتناک در این موقع شب عزاداری هست ؟ تنها چیزی که این وسط گم شده منظور امام حسین هست.و اگر اعتراض کنید به بی دینی متهم خواهید شد .
داریوش۱۰۷۳۱۹۶۰۹:۵۷:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۹
با سلام خدمت تحریریه محترم، با سپاس از مطلب فوق، به جمع مطالب افزون که : ایجاد اماکن چای و ریختن آب و کثیفی و انداختن ظرف ها و راه بندانهای های زیاد در توزیع و سر و صدای دروغین با نواختن طبل و ..... و مساجد و هیات خالی از عزادار..... چرا؟؟؟؟ ترا به خدا جلوی این موارد را با آموزش و اطلاع رسانی بگیرند و ساعت پایانی داشته باشد. متشکرم
ناشناس۱۰۷۳۳۶۷۱۱:۳۳:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۹
پلیس و نیروی انتظامی باید برخورد کند که تسامح میکند
ناشناس۱۰۷۳۳۰۶۱۰:۵۸:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۹
عاشورا و مكتب حسين ( ع ) در وهله اول بايد به درد دنياي من بخورد ، در وهله آخر به درد آخرت من !!!
ناشناس۱۰۷۳۳۲۸۱۱:۱۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۹
با آرایش آنچانی به هیئات می آیند!! این توهینی آشکار به فلسفه عاشوراست
معلم۱۰۷۳۵۴۴۱۳:۰۳:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۹
أصحاب امام مظلوم ما امام حسین علیه السلام، درکربلا غالباازهمین داش مشتی هابودند. درودبه شرف هرچی مردواقعیست.

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 10. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 16. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 23. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 24. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 25. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

ابر آروان

آخرین عناوین