انتقاد فرشاد مومنی از نوبخت: اجازه دادند قیمت ارز در بازار سیاه ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد

گروه اقتصادی الف،   3980608124 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

استاد علامه طباطبایی اظهار داشت: آن آقایی که می‌گوید قیمت‌ها را باد پایین نیاورده است با همکارانشان در فاصله کمتر از سه سال اجازه دادند قیمت ارز در بازار سیاه ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد و حالا که نرخ در آن قله افزایش یافته چند درصد هم کاهش داشته، اسم آن را موفقیت و تثبیت می‌گذارند.

انتقاد فرشاد مومنی از نوبخت: اجازه دادند قیمت ارز در بازار سیاه ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد

به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد اظهار داشت: هنگام تصمیم‌گیری در مورد مسائل حیاتی‌‌، در اولین گام باید تکلیف خود را با مفاهیم کلیدی و سرنوشت ساز روشن کنیم بطوریکه سهل‌انگاری در این موضوع می‌تواند باعث بسط آن به مراحل دیگر شود و حتی با وجود حسن نیت سیاست‌گذار، فاجعه‌ساز نیز باشد. در گام بعدی باید صورت‌بندی مفاهیم انجام شود، یعنی مشخص شود که مسئله مورد نظر تحت تاثیر چه عاملی است یعنی اگر فهم نظری روشنی نداشته باشیم هرج‌ومرج حاکم می‌شود، موضوعی که به ویژه در سه دهه اخیر در عرصه سیاست گذاری کشور دیده می‌شود.

وی ادامه داد: مثلا در پیوست شماره یک برنامه اول توسعه پس از انقلاب آمده بود که واردات ایران در دوران جنگ افزایش یافته و ریشه آن نیز ارز ارزان است. از همین روی ناگهان نرخ ارز را ۱۵ برابر افزایش دادند اما واردات نیز جهش پیدا کرد البته تجربه سی سال اخیر نشان می‌دهد جهش در واردات دقیقا در دوران جهش‌های ارزی بوده است. روزگاری در این کشور دلار ۷ تومانی را ارزان می‌دانستند و امروز دلار ۱۴ هزار تومانی را، یعنی نرخ دلار ۲ هزار برابر افزایش داشته اما هنوز هم ارزان تلقی می‌شود.

مومنی تصریح کرد: در گام دیگر تصمیم‌گیری باید اقدام به سنجش با استفاده از شاخص‌ها کرد. کتاب‌های زیادی وجود دارد که سی سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، به نوعی این اتفاق را پیش‌بینی می‌کردند و محور استدلال آنها نیز این بود که در این کشور با وجود شعارهای سوسیالیستی شاخص‌های سرمایه‌سالارانه انتخاب می‌شود، بنابراین این فروپاشی از درون خواهد بود یعنی چون شعار قدرتگران با عمل‌شان در تعارض است بنابراین مشروعیت خود را از دست خواهند داد. باید توجه داشت که وقتی این پیش‌بینی‌ها صورت می‌گرفت شوروی در مسابقه تسلیحاتی و فضایی از آمریکا پیشی گرفته بود. بنابراین این‌چنین پیش‌بینی جرات بالایی می‌طلبید اما چون کار علمی و کارشناسی بود بصورت کاملاً شفاف صورت گرفت و آنچه که پیش‌بینی هم شده بود، کاملا اتفاق افتاد.
 

رییس موسسه دین و اقتصاد با اشاره‌ به دوره‌های باطل توسعه نیافتگی در کشور گفت: از ۷۰ سال پیش که اولین برنامه در کشور نوشته شد تا امروز، فکر می‌کنیم که با تخصیص ارز و ریال برای واردات ماشین آلات، کارها درست خواهد شد. اما با وجود اینکه در این ۷۰ سال تقریبا ۳۸ درصد واردات کشور ماشین آلات بوده اما شاهد روندهای ناپایدار، شکننده و حتی قهقرایی هستیم. بنابراین برای یک بار هم که شده باید ایستاد، به گذشته نگاه کرد و با استفاده از حداکثر ظرفیت دانایی، ببینیم چه روندهایی را باید متوقف و چه روندهایی‌ را باید ایجاد کنیم.


این اقتصاددان با انتقاد از بی‌اعتنایی در به کارگیری دانایی و کار کارشناسی در تصمیمات اقتصادی گفت: یکی از مصوبات دولت آقای احمدی نژاد سهام عدالت بود که براساس آن پیش‌بینی می‌شد به ۷۰ میلیون ایرانی سهامی به ارزش ۲ میلیون تومان داده شود که مجموع آن ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و به قیمت آن زمان نرخ دلار تقریبا ۱۵۰ میلیارد دلار بود. از همین روی برای نقد این موضوع آن زمان جلسه‌ای برگزار کردیم و آنجا پرسشی مطرح کردیم مبنی بر اینکه آیا برای این تصمیم در اندازه ۱۵۰ میلیارد دلار، سه صفحه گزارش پشتیبان تهیه شده است؟ که البته جواب منفی بود.
 
وی ادامه داد: ببینید نظام تصمیم‌گیری ما تا چه اندازه سست‌بنیاد و ضعیف است که طول و عرض این مسئله را ندیده بودند و نمی‌دانستند که اصلاً این میزان سهام دولتی برای واگذاری وجود ندارد. در نهایت تعداد سهامداران را از ۷۰ میلیون به ۴۰ میلیون و ارزش آن را از ۲ میلیون تومان را به ۵۰۰ هزار تومان کاهش دادند. همچنین براساس گزارش وزارت اقتصاد، شرکت‌های مورد نظر برای واگذاری در بهترین عملکرد ۳ درصد سود داشتند و اگر فرض کنیم این شرکت‌ها همیشه در قله عملکرد باشند یعنی سالانه ۱۵ هزار تومان به هر ایرانی تعلق می‌گیرد در واقع آمده بودند عدالت را رعایت کنند اما با این کار عدالت را لجن مال و نهاد دولت را بی‌اعتبار کردند، البته این شیوه تصمیم‌گیری در مورد مقدرات کشور متأسفانه هر روز تکرار می‌شود، مثلا در دبیرخانه شورای اقتصاد ببینید برای تصمیم‌های چندین میلیارد دلاری در حیطه صنعت نفت چند صفحه گزارش پشتیبان وجود دارد؟
 
این اقتصاددان خاطرنشان کرد: اخیرا یکی از مسئولان اقتصادی کشور گفته است قیمت‌ها را در سال ۹۸ باد پایین نیاورده است، آیا این سطح کارشناسی ایشان است؟ اگر عده‌ای را استهزاء می‌کنند شرافت حرفه‌ای ایجاب می‌کند که به ما بگویند که مگر کسی گفته بود آن جهش‌های فاجعه‌ساز و شکننده را باد ایجاد کرده است؟ اگر این اقدامات دولت است پس آن جهش‌ها، اقدامات چه کسی بود؟ اصلا آیا قیمت‌ها در این کشور پایین آمده است؟ آیا تصوری مبنایی برای اداره اقتصاد کشور این است؟ همه اینها تابع این است که در فرآیندهای تصمیم‌گیری ما مسئولین اجازه دارند آنچه در ذهن را دارند به زبان جاری کنند، در حالیکه فکر نمی‌کنند با حیثیت حکومت بازی می‌کند، نهاد علم و اخلاق را به استهزاء می‌گیرند و به پیامدهای آن توجه نمی‌کنند.
 
وی اضافه کرد: آن آقایی که می‌گوید قیمت‌ها را باد پایین نیاورده است با همکارانشان در فاصله کمتر از سه سال اجازه دادند قیمت ارز در بازار سیاه ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد و حالا نرخ در آن قله افزایش یافته چند درصد هم کاهش داشته که اسم آن را موفقیت و تثبیت می‌گذارند. اگر این عزیزان نامه دوم اقتصاددانان در سال گذشته را خوانده باشند، حکایت از این دارد که فقر به اندازه‌ای گسترش یافته است که بی‌سابقه‌ترین جهش‌ها در موجودی انبار بنگاه‌های تولیدی صورت گرفته است. یعنی بخش زیادی از جمعیت با قیمت‌های پایه ۳۵۰۰ تومانی نیز قادر به تامین نیازهای اساسی خود نیستند. البته راه حل آن تخصیص چند بسته مواد غذایی نیست بلکه باید اجازه دهند با اشتغال مولد مسئله خود را حل کند. طنز تلخ ماجرا این است که ژست بازارگرایانه می‌گیرند اما کارها را پدرسالارانه اداره می‌کنند.
 
این اقتصاددان در مورد ایجاد وزارت گردشگری گفت: سال ۲۰۱۵ بانک جهانی گزارشی منتشر کرد مبنی  اینکه با وجود تزریق چند صد میلیارد دلار به اقتصاد یونان، باز این کشور نمی‌تواند روی پای خود بایستد. پاسخ این بود که یونانی‌ها به صورت افراطی روی گردشگری حساب باز کرده و از تولید صنعتی مدرن که کاهش دهنده فقر در جامعه است غفلت کرده‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۶، OECD گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد غفلت در مورد تولید صنعتی مدرن باعث شده بود یونانی‌ها با وجود این که سالانه بطور متوسط ۷۰۰ ساعت بیشتر از آلمانی‌ها کار می‌کنند اما درآمد سرانه آن‌ها یک سوم آلمانی‌ها باشد. حالا جایگاه یونان در گردشگری را با ما  مقایسه کنید؛ چه قدر بنیه اندیشه‌ای توسعه در نظام تصمیم‌گیری ما غریب و ضعیف است که روند فروپاشی بنگاه‌های تولید صنعتی و فعالیت کمتر از ظرفیت‌شان دغدغه آنها نیست اما در شرایطی که در همه اسناد دولتی کوچک‌سازی دولت محور است، با عجله و شتاب وزارتخانه گردشگری ایجاد می‌کنند.
 
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به وضعیت بازار ارز گفت: مدتی است که ادعا می‌کنند آرامش در بازار ارز برقرار شده است در حالی که اگر به همه مسائل مربوط به این حیطه توجه نشود، این آرامش هم خصلت گورستانی پیدا می‌کند و هم آرامش قبل از طوفان خواهد بود، مانند برجام که ما آن را تصویب کردیم اما برنامه مشخص برای آن نداشتیم تا از فرصت‌های ایجاد شده استفاده کنیم.  از همین روی کارکرد اصلی برجام جهش در واردات کالاهای لوکس شد.
وی تصریح کرد: اینکه نرخ دلار ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش و سپس ۱۵ درصد کاهش یابد و ما آن را تثبیت بگوییم، بسیار غم‌انگیز است. باید توجه داشت که اگر این آرامش موجب بازگرداندن اعتماد تولیدکنندگان توسعه‌گرا و انگیزش کافی برای بنیه تولیدی نباشد ما را به قهقرا خواهد برد و در این میان صدای فرصت‌طلبان و غیر‌مولدها بلند خواهد بود که دیدید ثبات هیچ دستاوردی نداشته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۲۳۷۲۱۳:۰۴:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۸
3 نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی نهاوندیان به همراه 3 متخلف و ندانم کار بانک مرکزی سیف عراقچی و فرشاد حیدری باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۰۷۲۴۰۶۱۳:۳۶:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۸
هر جای دنیای آزاد بود همه این جماعت را برکنار و محاکمه میکردن اما اینجا پست بالاتری میگیرند
ناشناس۱۰۷۲۴۱۳۱۳:۴۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۸
بدبختی این مملکت آن است که برخی بانکها و بیمه ها دارند اموال مردم رو غارت و بین مدیران و کارکنان خود تقسیم میکنند و سهم صنعت کشور از نقدینگی هیچ شده است. با این وصف روز به روز تولید کاهش و بیکاری افزایش پیدا میکند و لذا میبینید که در بین جوانان گرایش برای تحصیل در رشته های مهندسی بسیار کم شده زیرا پول در جای دیگری توزیع میشود و به قول معروف در این قبر مرده ای دفن نشده و بالای سر آن گریه نکنید.
ناشناس۱۰۷۲۴۱۵۱۳:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۸
لازم نیست اقتصاد دان باشیم تا بفهمیم آقای نوبخت تا چه حد سفسطه .. و ..گو است ما کارمندان دولت و کارگران وبازنشسته ها و خیل عظیم بیکاران با پوست و گوشت و استخوانمان این فشارهای ساختگی این دولت .. ملت را چشیده ایم باید با اقدامات تخریبی این دولت مقابله شود سکوت کردن ظلم به مردم است الف اگر وجدان داری سانسور نکن
ناشناس۱۰۷۲۴۴۳۱۴:۱۳:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۸
نوبخت حراف ترین فرد کابینه دولت.
ناشناس۱۰۷۲۴۴۷۱۴:۱۴:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۸
همه اینارو خودمون میدونیم ولی کسی به داد ملت نمیرسه چون ..
omid۱۰۷۲۴۸۰۱۴:۵۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۸
مگر کسی گفته بود آن جهش‌های فاجعه‌ساز و شکننده را باد ایجاد کرده است؟
مردم۱۰۷۲۵۱۷۱۵:۳۵:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۸
آقای مومنی عزیز همیشه زبان مردمند. باتخصصی که در اقتصاد دارند ثابت میکنند که کسانیکه برای مردم ایران نسخه اقتصادی میپیچند درحقیقت داروهای سمی بخورد این ملت ..میدهند وباین کارشان هم اصرار دارند.
ناشناس۱۰۷۲۵۹۰۱۷:۰۱:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۸
بایستی قوه قضاییه اقدامات و عملکرد نوبخت رسیدگی کنه چون بسیار ،..
ناشناس۱۰۷۲۶۱۳۱۷:۱۶:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۸
مردم به خاطر تحریم ها در صف دلار و سکه بودند چه ربطی به دولت داره؟
علی 671۱۰۷۲۶۵۳۱۸:۲۶:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۸
نتیجه اینکه باد هم قیمت ها را یک شبه بالا نبردن .همان نوبخت و یارانش که یک شبه دلار 3200 تومانی را به 19000تومانی رسانیدن حالا اندکی پایین آمده منت می گذارند .دلار حرکتی کرده گوشت 100تومانی پایین آمده .مرغ پایین آمده .برنج ارزان شده .انصاف داشته باشید و نطق کنید .آقای نوبخت قیمت کدام جنس پایین آمده دو نمونه ذکر کنید مردم آگاه شوند .
ناشناس۱۰۷۲۶۵۸۱۸:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۸
البته دولتمردان دراین کشور همیشه ارزانی وگرانی را با جیب خود سنجیده اند ونظر داده اند.ضمنا فرمول سه یا چهار برابری را در خصوص همه کالاها اجرا کردندو استارت آن را نیز پتروشیمیهاوسایر کارخانجات دولتی زدند.وبابزرگواری در مورد تولیدات شرکتهای خصوصی نیز سکوت کردند تا کار انجام شود.
ناشناس۱۰۷۲۷۱۹۱۹:۳۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۸
دیگه فایده ندارد ونزوئلا میشه
ناشناس۱۰۷۲۷۴۵۲۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۸
تفکرات نوبخت دولت را زمین زد
ناشناس۱۰۷۲۷۵۷۲۰:۵۹:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۸
درسته استاد! هرکسی داره کارِ تخصصی خودش رو انجام میده: مثلا شما قصه های سرگرم کننده اقتصادی برای دانشجویان تعریف میکنید. دولتمردان هم با هزینه سرمایه های بین نسلی کشور مشق مدیریت میکنند. مافیا های هر بخش هم با جدیت و کارآیی زاید الوصفی مشغول چاپیدن ملت هستند.
ناشناس۱۰۷۲۸۴۶۲۳:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۸
فجایع ..و بی‌کفایتان و .. ، اشتباه و مسامحه و قصور و سهل‌انگاری نیست جماعتی ازاینان عمدا سیاست‌های یانکی‌ها رو اجرا میکنند
ناشناس۱۰۷۲۸۷۹۰۰:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۹
چه عجب یکی پیدا شد که مقداری اقتصاد می داند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

  2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

  3. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

  4. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

  5. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

  6. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

  7. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

  8. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

  9. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

  10. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

  11. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

  12. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

  13. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

  14. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

  پربحث‌های هفته

  1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

  2. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

  3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

  5. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

  6. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

  7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

  9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

  10. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

  11. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

  12. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

  13. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

  14. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  15. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  16. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

  17. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

  18. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

  19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  21. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

  22. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

  23. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  24. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

  25. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

   2. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

   3. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

   4. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

   5. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

   6. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

   7. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

   8. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

   9. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

   10. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

   11. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

   12. چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟

   13. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

   14. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

   15. پراید همچنان رو به افزایش است

   16. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

   17. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

   18. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

   19. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

   20. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

   آخرین عناوین