زنگنه: هنوز تصمیمی درخصوص سهمیه بندی بنزین گرفته نشده

گروه اقتصادی الف،   3980608116

وزیر نفت با بیان این که تا زمانی که سهمیه بندی بنزین وجود نداشته باشد مردم کارت سوخت را جدی نخواهند گرفت درباره سهمیه بندی دوباره بنزین گفت: هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ و ابلاغ نشده است اما در صورت سهمیه بندی بنزین ۲نرخی خواهد شد.

به گزارش تسنیم،بیژن زنگنه  وزیر نفت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با گرامی داشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: وزارت نفت یکی از وزارتخانه های بود که امروز در جشنواره شهید رجایی تقدیر شد و وزارت نفت به دلیل عملکرد مثبت و انجام وظایف قانونی وزارتخانه مستحق این تقدیر بوده است.

او افزود: صنعت نفت در تولید نفت، گازرسانی، شبکه های انتقال گاز رسانی پتروشیمی و پالایش عملکردهای درخشانی داشته است.

وزیر نفت درباره احیای دوباره کارت سوخت گفت: کارت سوخت حدود 20 سال پیش با تکنولوژی آن زمان صادر شد و الان بیش از 40 میلیون کارت سوخت برای خودروهای بنزین سوز و موتورسیکلت ها صادر شده است. 

او افزود: کارت سوخت برای همه خودروهایی که شماره شده اند صادر شده است و کارت سوخت بیشتر برای سهمیه بندی است. وزارت نفت برای کسانی که کارت سوخت خود را گم کرده اند اعلان ثبت نام داد که در این اعلان حدود 3 و نیم میلیون نفر ثبت نام شد و شماره کارت بانکی نیز ثبت شد.

مجلس امسال وزارت نفت را مکلف به فعال کردن کارت سوخت کرد و وزارت نفت نیز کارت سوخت ها را صادر و سعی کرد با استفاده از سیستم بانکی استفاده کند تا بنزین تک نرخی باشد. 

او افزود: در 9 کلانشهر برای  99 و 9 دهم درصد از خودروها کارت سوخت صادر شده است. هفته گذشته اعلام شد که باید از کارت سوخت در جایگاه ها استفاده شود ولی زیاد استقبال نشده. 

وزیر نفت درباره سهمیه بندی دوباره بنزین نیز گفت: هنوز تصمیمی در این زمینه و قیمت حامل های انرژی اتخاذ و  ابلاغ نشده است اما در صورت سهمیه بندی بنزین 2نرخی خواهد شد. 

زنگنه با بیان اینکه کارت سوخت هیچ وقت حذف نشده است بلکه از کارت سوخت جایگاه داران استفاده شده است، افزود: تا زمانی که سهمیه بندی بنزین وجود نداشته باشد مردم کارت سوخت را جدی نخواهند گرفت. 

او افزود: در سوخت گیری با کارت سوخت خودرو به جز سیستان و بلوچستان محدودیتی در تعداد دفعات سوخت گیری 60 لیتر بنزین وجود ندارد ولی در صورت استفاده از کارت سوخت جایگاه داران فقط 30 لیتر در روز می توان بنزین زد. 

وزیر نفت: گفت: قیمت فراورده های نفتی مثل: نفت کوره، بنزین، گازوئیل، نفت سفید، گاز مایع  و سوخت هوایی یارانه ای است که برخی بدون سهمیه و برخی با سهمیه داده می شود. 

زنگنه درباره ذخایر مشترک نیز گفت: کشورما تعداد زیادی ذخایر مشترک با عراق، ترکمنستان، عربستان و امارات  دارد اما بزرگترین ذخایر ما در پارس جنوبی و غرب کارون است. 

او افزود: اکنون در زمینه برداشت روزانه کشور ما از قطر جلوتر است و در غرب کارون نیز از  عراق جلوتریم ، با توجه به قرادادهای توسعه نفتی و میادین جنوب غرب ایلام با شرکت های روسی کار جلو نمی رود.

از میدان فرزاد a و فرزاد b هنوز برداشتی نکرده ایم  اما از 27 فاز پارس جنوبی 25 فاز پالایشگاه های آن کامل شده است و تا اواخر امسال یا اوایل سال دریای تمامی 27 فاز به بهره برداری خواهد رسید. 

او درباره کیفیت بنزین نیز گفت: پالایشگاه خوب است که بنزین خوب تولید می کند در این دولت درباره کمیت و کیفیت بنزین تلاش فراوان شده است و اکنون بنزین تولیدی ما یورو 4 است. 

در کلان شهرها از جمله تبریز، بندرعباس، بنزین یورو 4 توزیع می شود و اکنون تولید بنزین ما به 115 میلیون لیتر در روز رسیده است و حتی برای صادرات نیز ذخیره سازی شده است. از نظر تولید بنزین و ظرفیت پالایشگاه نیز در بین کشروهای اوپک هستیم. 

او با بیان اینکه برنامه هایی برای کیفیت بنزین در پالایشگاه های تهران، اصفهان و آبادان داریم گفت: بهبود وضعیت هوا به کیفیت بنزین و گازرسانی بستگی دارد. همچنین کاهش الودگی پالایشگاه ها نیز با استفاده از گاز موجب کاهش آلودگی هوای کلانشهرها به ویژه تهران شده است. 

او درباره توسعه گازرسانی در روستاها گفت: 84 درصد جمعیت روستایی از گاز طبیعی در منازل استفاده می کنند. 99 و 9 دهم درصد جمعیت شهرها به جز سیستان و بلوچستان از گاز استفاده می کنند و  در واقع 95 درصد جمعیت کشور از گاز استفاده می کنند. گازرسانی شهرها و روستاها و نیروگاه ها به پشتوانه وارد مدار شدن فازهای پارس جنوبی است. 

وزیر نفت گفت: در عسلویه به علت مانع شدن امریکا برای دسترسی به تجهیزات برای بهبود محیط زیست برای جداکردن اتان و سولفور زدایی مشکلاتی داریم.

زنگنه درباره طرح های توسعه صنعت پتروشیمی نیز گفت: در سالهای اخیر پتروشیمی های جدیدی ساخته شده است و برخی نیز تکمیل شده است. در سال 92 ارزش تولیدات ما به ظرفیت 20 میلیارد دلار رسید.

در جهش دوم پتروشیمی  سال 1400 از مرز صد میلیون تن عبور خواهیم کرد و از نظر ارزشی نیز در سال 1400 تولیدات ما به 36 میلیارد دلار خواهد رسید. جهش سوم پتروشیمی نیز در راه است که تولیدات را تا 150 میلیون تن هدف گذاری کرده ایم. 

او افزود: تا پایان سال در فاز 4 مجازی 120 هزار بشکه به ظرفیت خلیج فارس افزوده خواهد شد و به 480 هزار بشکه خواهد رسید. 

بیژن نامدار زنگنه در ادامه گفتگو در هفته دولت با تیتر امشب به تایید واردات برخی محصولات پتروشیمی پرداخت و افزود: به برخی از محصولات پتروشیمی مانند گرید های"پروپیلین"، به واردات مختلف آن با کیفیت های متفاوت نیاز داریم و تولیدات داخلی جوابگو ما نیست.

او درباره علت تبدیل نفت به محصولات پتروشیمی افزود: تمام نفت قابل تبدیل به پتروشیمی نیست، تقریبا کمتر از 10 درصد از فرآورده های نفتی و گازی قابل تبدیل به پتروشیمی است. روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی به پتروشیمی "بوعلی" و" نوری" داده می شود. تمام نفت به محصولات پتروشیمی تبدیل نمی شود.

زنگنه با بیان اینکه قیمت فرآورده های پتروشیمی در بورس تعیین می شود و دولت دخالتی در قیمت گذاری محصولات پتروشیمی ندارد، گفت: در گذشته بخاطر اختلاف قیمت ارز محصول 150 هزار تن " پرت" تولید شده متقاضی زیادی داشت که خرید از پتروشیمی ارزانتر بود اما با ارائه محصولات پتروشیمی به فروش در بورس جلوی فساد هم گرفته شده است.

او درباره بخش پالایش، تامین مالی پالایشگاه های تهران، اصفهان و آبادن را مهمترین کار اعلام کرد و گفت: مهمترین کار در دست اقدام تامین منابع مالی ریالی و دلاری از طریق بورس اوراق بهادار برای این پالایشگاه ها است و باید تا 22 تا 23 هزار میلیارد تومان از طریق بورس و تامین ارز به کمک بانک مرکزی تامین شود.

زنگنه از طرح های بزرگ دیگری مانند پالایشگاه "بید بلند" و پتروشیمی "گچساران" نام برد و گفت: طرح تولید" اولفین " در منطقه عسلویه که تامین کننده ماده اولیه پلاستیک است و طرحی در جنوب دریای خزر که برای اجرای آن به آب نیاز دارند در آینده اجرایی می شود.

وزیر نفت درباره استفاده از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در حوزه نفت در یک منطقه 20 هکتاری در جنوب تهران و نزدیک پالایشگاه تهران خبر داد و گفت: تا 10 روز آینده با جمع 40 نفری از شرکت های استارت آپ ها جلسه ای خواهیم داشت و تصمیم بر این است قسمتی از کار در انبار ری به آنها سپرده شود.

زنگنه گفت: اگر بتوانیم یک اکوسیستم و پارک فناوری در حوزه نفت به کمک آنها در جنوب تهران نیز ساخته خواهد شد.

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 13. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 14. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 15. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 16. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 17. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 18. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 19. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 13. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 14. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 15. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 16. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 17. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 18. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین