راه نجات کشور از مشکلات چیست؟/ مشکل تولید رشوه و فسادهای سیستم اداری است نه...

جعفر قادری؛ کارشناس اقتصادی،   3980606140 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه نجات کشور از مشکلات چیست؟/ مشکل تولید رشوه و فسادهای سیستم اداری است نه...

تصور برخی افراد از پایین بودن کیفیت و بالا بودن قیمت تولیدات داخلی، پایین بودن دانش فنی تولیدکنندگان داخلی است. این افراد راه برون رفت از این دو مشکل را باز کردن دروازه کشور بر روی کالاهای خارجی می‌دانند. این تفکر در کشور غربی نیست.

تفکر این افراد شبیه همان تفکراتی است که سال‌ها به همین بهانه، مانع توسعه پالایشگاه‌های کشور شد و اجازه نداد کشور از خام فروشی به تولید فرآورده برسد.

همین تفکر بود که اجازه نداد تا سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت پتروشیمی کشور انجام شود و امروزه ما برای تامین مواد اولیه پتروشیمی، وابسته به خارج باشیم.

ادامه همین تفکر است که باعث وابستگی شدید کشور به دانه‌های روغنی، گوشت، کاغد، شکر، علوفه و ... شده است.تداوم این تفکر است که همچنان کشور را وابسته به دلارهای نفتی و واردات محصولات اساسی و کلیدی کرده است.تفکری که باعث شده تا کشور در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی هم وابسته باشد.

وابستگی‌هایی که با هر بحران ارزی ثبات کشور را به هم می‌ریزد و منابع مالی ارزی و ریالی را از بخش‌های تولیدی به بخش‌های دلالی منتقل می‌کند.

برای همه روشن است که مشکل کشور دسترسی به دانش فنی در بومی کردن تولید داخلی نیست، مشکل در فساد اداری است که به تولیدکننده اجازه داخلی شدن تولید را نمی‌دهد.مشکل در وجود باندهای وابسته به دستگاه‌های اجرایی است که سعی می‌کند فرمول تولید دارو و تجهیزات اختراعی و ابتکاری را دزدیده و به نام خود ثبت کند.

آیا تولیدکننده دولتی که با فشار نماینده و یا مسئول دولتی چند برابر استاندارد، نیروی انسانی بر او تحمیل شده و یا تولیدکننده خصوصی که نمی‌تواند به موقع طلبش را از دولت بگیرد و ناچار است برای وصول آن به این و آن باج و رانت بدهد، قادر به رقابت با تولیدکننده خارجی است؟

مشکل در باندهای وابسته به خودروسازهاست که تولیدکننده قطعه را برای گرفتن پول فروش قطعه تحویلی خود به خودروساز، وادار به دادن رانت به نماینده و وابسته به این باندها می‌کند.

مشکل در صدور مجوزهای واردات برای افراد وابسته به وزارتخانه‌هاست که یک باره با واردات ناگهانی خود، تولیدکننده داخلی را به خاک سیاه می‌نشاند. وقتی معاون و بستگان وزیر، شرکت‌های فعال در واردات کالای خارجی دارند، تولید‌کننده با چه جراتی برای داخلی‌سازی قطعات سرمایه گذاری کند؟ وقتی تولیدکننده برای کسب مجوزهای اداری باید ماه‌ها و سال‌ها پشت درهای بسته ادارات معطل بماند با چه انگیزه‌ای برای رشد تولید داخلی سرمایه گذاری کند؟

مشکل در آنجاست که در برخی از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌ها یا پرسنل دستگاه رشوه می‌گیرند و یا برای حل مشکل مالی، خود دستگاه به منابع مالی تولیدکننده دستبرد می‌زند.

آیا کشوری که به دانش فنی حوزه‌های ممنوعه هسته‌ای، هوافضا و ... دست پیدا کرده، عاجز از دسترسی به دانش فنی خودرو، پتروشیمی و ..‌. است.

راه نجات، باز کردن دروازه‌های کشور بر روی کالاهای خارجی نیست. اگر تحریمی هم در کار نباشد با خشک شدن درآمدهای نفتی، در میان مدت و بلندمدت بدون تقویت تولید داخلی، ارزی برای واردات کالاهای خارجی وجود ندارد.

راه نجات کشور از این معضلات، باور کردن توان تولید داخلی، حذف مقررات زائد اداری، جلوگیری از رانت خواری‌ها، جلوگیری از واردات بی‌رویه، تقویت شرکت‌های دانش بنیان و فراهم کردن بستر تحقیق و توسعه است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۴۵۷۶۰۶:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۱۰
راه نجات فقط شفافیت هست مخصوصا در شفافیت آرای نمایندگان و هدیه هایی که دریافت میکنند باید رسانه ای شود
ناشناس۱۰۷۴۹۱۱۱۰:۵۶:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۰
مجلس به شفافیت مجلس رای نداد ! البته مجلس اصلاح طلب بهتر از این نمیشه !
ناشناس۱۰۷۴۵۸۱۰۷:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۰
در کشور فساد سیستماتیک نداریم، اما نتایج فساد سیستماتیک را مشاهده میکنیم.
حسنعلی حسن پور۱۰۷۴۵۸۶۰۷:۰۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۰
راه نجات کشور این است که هر فرد کاری را که تخصص دارد انجام دهد شرایط نباید طوری فراهم باشد که هر فرد بتواند کار اقتصادی و دلالی انجام دهدمعلم کارش درس دادن باشد پزشک کارش پزشکی و کارگر کارش تولید و خدمات و مهندس هم طرح نقشه و برنامه خلاصه هر کس بر اساس وظیفه اجتماعی اگر دادو ستد . بخصوص دلالی را از مردم عادی بگیریم همه فرایند ها رو به بهبودی میرود
ناشناس۱۰۷۴۵۹۱۰۷:۱۸:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۱۰
جواب سوالتان این است: هر کسی برگردد به کاری که در آن تخصص دارد!
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۷۴۵۹۵۰۷:۲۵:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۰
تنها راه نجات کشور اجرای قانون از کجا اورده ای به این ثروت عظین افسانه ای رسیده ای برای همه بخش های دولتی و خصوصی و افراد عادی و توزیع متوازت ثروت در جامعه است نه الان که اکثریت ثروت کشور در دستان 4. جمعیت و 99.6 درصد هم توسط ان 4. درصد گربه رقصانی میشوند
ناشناس۱۰۷۴۵۹۶۰۷:۲۷:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
این افرادی که نگذاشتند از روی جهل بود یا عمد؟!
ناشناس۱۰۷۴۶۲۳۰۸:۰۰:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۰
در کشوری که همه افراد کشورش دارند کار اقتصادی انهم از نوع غیر مولدش می کنند معلوم است که اوضاع اقتصاد شیر تو شیر میشود همه افراد کشور نباید اجازه داشته باشند به اقتصاد کشور ورود کنند
ناشناس۱۰۷۴۶۲۴۰۸:۰۱:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
یعنی از این به بعد ناچاریم علاوه بر خودرو اجناس بی کیفیت دیگری را هم با قیمت جنس درجه ی ۱ اروپایی بخریم و حرفی نزنیم و اگر هم شکایتی کردیم در نهایت خودمان محکوم شویم. دمت گرم داداش تا مصرف کننده در چرخه ی تولید دیده نشه و حقوق اون کامل و واضح مشخص نشه وضع همینه بی خود حاشیه نسازید
سعید۱۰۷۴۹۷۷۱۱:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۰
همه حرفهای مقاله حاشیه بود و اصل حرف دفاع از خودرو سازان
ناشناس۱۰۷۴۶۳۸۰۸:۱۳:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
اگر حساسیت نسبت به رفع مسایل و مفاسد اقتصادی(قدرت اقتصادی) هم‌چون مسایل سیاسی(قدرت سیاسی) در طول چهار دهه گذشته وجود داشت، مسلما بسیاری از کارکردهای نادرست بخش‌های اقتصادی به سمت و سوی‌های مطلوب‌تری می‌رفت. هرگز اراده‌ای هم چون مقابله با مفاسد سیاسی در مورد مفاسد اقتصادی نه وجود داشته و نه به‌کار گرفته شده است. چهاردهه هنوز ربا،رشوه،اختلاس، پول‌شویی، ویژه خواری و بسیاری مسایل دیگر نه تنها کاهش نیافته که بیش‌تر شده و می‌شود. چرا باید چنین باشد؟
ناشناس۱۰۷۴۶۶۳۰۸:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
راه نجات کشور از مشکلات اصلاحات اساسی است.
ناشناس۱۰۷۴۹۱۴۱۰:۵۸:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
راه حل مشکلات کشور بیرون کردن لیبرال های اصلاح طلب که 40 ساله در پست های مدیریتی هستند میباشد.
مصلح۱۰۷۴۷۲۹۰۹:۱۳:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۰
در حوزه نظامي ميزان هزينه و قيمت مهم نيست اما در صنايع ديگر ميزان هزينه تمام شده و قيمت مهم است لذا فقط بحث فني نيست و بحث اقتصادي نيز وجود دارد.
ناشناس۱۰۷۴۷۳۳۰۹:۱۵:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۰
اگر ما در برنامه هایمان هر سال فقط برای 10 کالای وارداتی استراتژیک مانند دارو و یا دستگاههای صنعتی و ... در جهت تولید در داخل گام برداریم در پایان سال ما به 10 کالا وابستگی نخواهیم داشت . و بعد از چند سال موفق عمل کرده ایم . اما اگر بخواهیم همه مشکلات یک شبه حل شود غیر ممکن و رویا پردازی است .
ناشناس۱۰۷۴۸۳۳۱۰:۱۵:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۰
راه نجات مشارکت متخصصین در تصمیمگیری هاست نه این که استاد دانشگاه و متخصص به خاطر دیدگاه سیاسی متفاوت و یا حتی ظاهر متفاوت خانه نشین شود .
ناشناس۱۰۷۴۹۴۷۱۱:۱۳:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۰
پاسخ سوال: آزادی و دموکراسی، دیگه زیاد پیچیده‌اش نکنین...
ناشناس۱۰۷۴۹۵۹۱۱:۲۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
با وجود تصمیمات غیر استراتژیک ومقطعی وجناحی در اقتصاد همینم که هست زیاده!
علی کریمی۱۰۷۵۰۰۲۱۱:۴۵:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۰
جناب آقای جعفر قادری راه نجات کشور از مشکلات وجود رسانه های آزاد و مستقل است.
ناشناس۱۰۷۵۰۲۹۱۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
تغییر قانون اساسی

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

 12. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 13. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 14. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 15. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 16. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 17. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 18. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 19. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 20. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. «سلیمانی»های ما گروهبان «هارتمن» نیستند!

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

آخرین عناوین