آیا با عصر استقلال باید خداحافظی کنیم؟

سید احسان خاندوزی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی،   3980606108 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا با عصر استقلال باید خداحافظی کنیم؟

سالهای بعد خواهند نوشت در دوره جمهوری اسلامی این حکمرانی اقتصادی و ابعاد اقتصادسیاسی بود که موجب پایان دوباره عصر استقلال ایرانیان شد. اما توضیح ماجرا:

مروری بر تاریخ دو قرن اخیر ایران نشان می دهد حکومتهای ایران همواره ضعفهایی راهبردی داشته اند که ناچار شده اند استقلال رای خود را وجه المصالحه قرار دهند و در مقابل فشار خارجی ناچار به تغییر تصمیمات مهم داخلی شوند. ضعف بنیه نظامی قاجار موجب شد هم در برابر تهاجم روس و هم در برابر حمله انگلیس، نه تنها بخشهایی از نقشه ایران جدا شود بلکه تصمیم گیری های بزرگ داخل نیز متاثر از نظر سفیر کبیر این دو کشور باشد و دولت به قراردادهای امتیازی عجیبی تن در دهد. مثلا اگر ناصرالدین شاه می خواست مانع جدایی حاکم هرات از ایران شود، انگلیس با اشغال نظامی بوشهر، جزیره خارک و غیره بر شاه فشار می آورد و بدلیل ضعف راهبردی حکومت در عرصه نظامی، شاه ناچار به پذیرفتن حکم انگلیس می شد. دوران پهلوی از این هم مصیبت بارتر بود زیرا اساس به تخت نشستن رضا و محمدرضا هر یک به دست انگلیس و آمریکا بود و همچنان تصمیمات بزرگ باید با خارج از ایران هماهنگ می شد. اگر قدرت خارجی فشار می آورد، شاه ناچار به تغییر سیاست و حتی مجبور به طلاق همسرش! می شد.

روح تحقیرشده اما جاه طلب ملت مسلمان ایران مثل فنر فشرده ای بالاخره پرید و عصری نو آغاز شد. جمهوری اسلامی اگر هیچ دستاوردی نداشت، به زعم موافقان و مخالفان، فرمان اداره کشور را به داخل و به دست مردم بازگرداند. روح عزتی که در امام خمینی بود به توده های انقلابی سرریز شد و شعار «نه شرقی، نه غربی» و جنبش عدم تعهد، سرلوحه سیاستگذاری قرار گرفت (به این معنا نیست که هیچگاه به نحو استثناء، از این شعار عدول نشد). چه در سالهای دفاع مقدس و چه پس از آن حتی با خروج اکثر سفرای کشورهای غربی از تهران و تصویب حصر اقتصادی (معروف به داماتو) در دهه 1370، ایران تغییر موضع نداد تا جایی که سفرا ناچار شدند خود به تهران بازگردند. این خط مشی استقلال در ماجراهایی مانند صنعت هسته ای، صنایع نظامی و تقویت کشورهای جبهه مقاومت تا جایی ادامه یافت که ج.ا.ایران را به قدرتی منطقه ای تبدیل کرد. چنانکه در سالهای اخیر دیدیم، در یک سو جمهوری اسلامی ایران و در سوی دیگر میز، تمام قدرتهای شرق و غرب به بحث و مذاکره می نشستند. این تصویر، تعبیر یکی از رویاهای ایرانیان بود، آرزویی که نسلهای گذشته، در حسرت آن بودند. لکن تکرار آن یعنی اجازه خواستن از خارجی برای سیاستهای ملی.

گفتم که حکومتهای پیشین هریک به دلیل یک ضعف راهبردی ناچار شدند استقلال رای خود را وجه المصالحه قرار دهند. شاید بخاطر همان نقطه ضعفهای نظامی بود که ما بلافاصله پس از پایان جنگ، دست به کار صنایع دفاعی شدیم اما غافل از اینکه جنگ افزار عصر جدید، لباسی نو به تن کرده است. آنگونه که ضعف بنیه نظامی عامل از دست دادن استقلال گذشتگان بود، ضعف حکمرانی اقتصادی و وابستگی ارزی و بودجه ای (که یعنی درآمد نفت) امروز همان نقش را بازی می کند.

لازم است ذکر کنم که استقلال سیاسی مانند خودکفایی اقتصادی یک قرائت افراطی دارد که به معنای بریدن از تمام ملاحظات، مذاکرات و پیوندهای خارجی است. نویسنده، مخالف چنین برداشتی از استقلال است بویژه در عصر جهانی شدن که اساسا آن طرز تفکر میسور هم نیست. از منظر ما معیار مستقل نبودن آن است که مخالفت و فشار قدرت خارجی، نظام را ناچار به تغییر سیاست خود نماید.

اینکه برای دومین بار فشار اقتصادی خارجی موجب شود جمهوری اسلامی در سیاستهای خویش تجدیدنظر نماید، تداعی گر رویه ای است که می تواند به معنای خاتمه دوره استقلال چهل ساله و بازگشت به عقب باشد. حال پرسش این است که اگر ابزار تحریم بانکی و نفتی اینقدر کارامد و ضعفهای راهبردی ما در حکمرانی اقتصادی اینقدر عریان و آسیب پذیر است، چرا نباید در سالهای بعد منتظر تکرار این رویه باشیم؟ آیا بعید است که نوبت بعد در خصوص یک سیاست داخلی تر و هویتی تر باز هم فشار خارجی اقتصادی موجب عقب نشینی نظام شود؟ و آیا آن نظام را میتوان مستقل از غرب و شرق نام نهاد؟

علی علیه السلام فرمود: به هر چه محتاج باشی، اسیر او خواهی بود. سیستم آلوده به منافع که نتوانسته خود را از احتیاج به ارز نفت و به شبکه های ارز آمریکایی رها کند، به اسارت رفته است. هنوز به روز رهایی و یوم الخلاص امیدواریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۳۱۵۹۰۹:۳۷:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۹
شما لطفا یک مورد از مدلهای موجود در دنیا رو که به عنوان استقلال قبول دارید و با تعریف شما از اسقلال تطابق داره رو معرفی کنید تا بدونیم هدف و سمتون به کجاست. اگر هم مدلهای موجود رو قبول ندارید، لطفا نزدیکترین مدل به تعاریف خودتون رو معرفی بفرمایید. ممنون.
ناشناس۱۰۷۳۸۲۳۱۵:۳۶:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۹
این دولت مگه مدلی جز ذلت داره ما مدل ژاپن صده 1600 آلمان1800 را میخواهیم
زنده رود۱۰۷۳۹۴۳۱۶:۵۹:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۹
روسیه و آمریکا و تا اندازه ای فرانسه
ناشناس۱۰۷۳۱۹۲۰۹:۵۶:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۹
لازم است ذکر کنم که استقلال سیاسی مانند خودکفایی اقتصادی یک قرائت افراطی دارد که به معنای بریدن از تمام ملاحظات، مذاکرات و پیوندهای خارجی است. نویسنده، مخالف چنین برداشتی از استقلال است بویژه در عصر جهانی شدن که اساسا آن طرز تفکر میسور هم نیست. از منظر ما معیار مستقل نبودن آن است که مخالفت و فشار قدرت خارجی، نظام را ناچار به تغییر سیاست خود نماید. جناب نویسنده، میشه یه نمونه از چیزی که مورد نظرته رو به ما معرفی کنی؟ یا حداقل چیزی شبیه انچه که در نظرت هست؟ کدوم کشور؟ کدوم مدل اقتصادی؟
ناشناس۱۰۷۳۲۰۰۰۹:۵۹:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۹
اصلی ترین ضربه را در طول تاریخ، خائنین و سرسپردگان دشمنان در دستگاه های حکومتی، به ایران وارد کرده اند که هنوز هم بخش زیادی از این خائنین در کشور و متاسفانه برخی ادارات مهم مشغول به کار و ضربه زدن به کشور هستند.
علی 671۱۰۷۳۲۱۹۱۰:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۹
تا روحانی و باندش سر کار باشند از هیچ چیز بعید نیست که اگر اجازه داشت همین استقلال نیمه را که باقی مانده بود برای رابط با کدخدا هم داده بود تا پول به خزانه اش برای نجومی بگیران فراهم شود .اما نیروهای ارزشی مثل کوه جلوش را سد کرده اند .و ایشان در خواب پریشانی با ظریف قرار گرفته اند .
ناشناس۱۰۷۳۲۷۱۱۰:۴۳:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۹
با سلام قابل توجه جناب توکلی روش هایی برای استقلال اقتصادی و عدالت اجتماعی 1-با سهمیه بندی و دو نرخی کردن بنزین بخش زیادی از کسری بودجه جبران می شود. 2- با کنترل و دریافت مالیات از همه اشخاص با گردش بانکی سالیانه بالای 500 میلیون تومان و اگر بهانه دارند که سخت است و امکانات کافی نداریم بند 3 3- به ازای هر تراکنش بانکی مبلغ نیم درصد به خزانه دولت واریز گردد یعنی به هر حسابی وقتی مبلغی اضافه می گردد نیم درصد آن به خزانه دولت واریز گردد مثلا به ازای هر صد هزارتومان میلغ 500 تومان و به ازای هر صد میلیون تومان 500000 تومان به خزانه دولت واریز گردد با این روش کلا پرونده فرار مالیات بسته می شود. مبلغی بالغ بر 87.000.000.000.000 تومان بر اساس مجموع تراکنش های شتاب و پایا و ساتنا سال 97 از این مسیر مالیات جمع می گردد.حال اگر این عدد را یک درصد فرض کنیم 174.000.000.000.000 می شود. با عدد آخر می توان به چهل میلیون نفر ماهانه 360000 تومان یارانه داد. 4-صادرات فراورده های نفتی مانند بنزین و گازوییل و سایر اقلام پتروشیمی و محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه با نرخ اندکی کمتر از آنچه الان به دستشان می رسد و تامین احتیاجات ضروری با واسطه همین همسایگان از طریق مبادلات پولی فیمابین و یا تهاتر کالا به کالا بخش دیگری از فشار تحریم ها برداشته شده و مسیر استقلال ادامه می یابد. و برای عدالت اجتماعی 5- حذف یارانه پر درآمد ها و پرداخت یارانه نقدی به همه خانواده هایی که مجموع درآمد ماهانه شان کمتر از 4.500.000 تومان می باشد تا به این عدد برسد. می توان درآمد را بر اساس تعداد افراد خانوار بر مبنای هر نفر 1.500.000 تومان در نظر گرفت و محاسبات را انجام داد. و در نهایت با گزارشات مردمی، مبارزه با رانت خواران و اختلاسگران ، حزانت و عدالت در تسهیم بودجه فراهم می شود.
ناشناس۱۰۷۳۸۴۸۱۵:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۹
داداش میخوای از نفس مردم هم مالیات بگیر !
آریابان۱۰۷۴۰۰۳۱۸:۰۱:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۹
جناب ناشناس ۱۰۷۳۲۷۱ ۱۰:۴۳:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۹ 3- اگر این متنفذین و رانتخوارانند که حتما یک برنامه کامپیوتری خواهند نوشت و تراکنش ها را بصورت خودی و نَخودی در خواهند آورد و .... !!!!! 4- وقتی قراراه از همسایه جنس بخریم چرا باید برای اونها تخفیف قائل شویم ؟!؟!؟!؟!؟ 5- "پرداخت یارانه نقدی به خانواده هایی با مجموع درآمد ماهانه کمتر از 4.500.000 تومان" در واقع یعنی تقریبا همه بازنشستگان و کارگران و ..... !!!!!! (که البته پیشنهاد مناسبی می باشد)
ناشناس۱۰۷۴۰۰۴۱۸:۰۳:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۹
جز بند پنج .بقیه عالی بود .بند پنج سبب تنبلی خیلی ها می شود . مبلغ یارانه بایستی حدود یک ملیون باشد.
ناشناس۱۰۷۳۲۹۷۱۰:۵۴:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۹
این تیتر با این عکس یعنی مسبب مشکلات این کشور دراینجا خلاصه میشود و باقی نهادها و ارگانها بری میباشند.هوشمندانه بود اما قانع کننده نیست.
ناشناس۱۰۷۳۳۰۳۱۰:۵۷:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۹
هیچ کشوری به معنای واقعی کلمه مستقل نیست. نظم بین الملل هم بر اساس زور هست و تاثیر گذاری کشورها به میزان توانایی هاشون بستگی دارد . دست از این تحلیل های عامیانه بردارید و با به رسمیت شناختن واقعیت، کشور را از بحران نجات بدهید
ناشناس۱۰۷۳۳۳۲۱۱:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۹
آن سه ننگی که به پیشانی ایران زده اند / ترکمنچای و گلستان و سپس برجام است
ناشناس۱۰۷۳۶۴۶۱۳:۵۵:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۹
دو کلام هم از بخشیدن خزر بگو چرا به اینجا میرسید همه سکوت میکنید
ناشناس۱۰۷۳۷۶۶۱۵:۰۶:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۹
بابا خزر 50 درصدش مال ما بوده که الان هم هست چیزی بخشیده نشده
ناشناس۱۰۷۳۹۸۲۱۷:۳۶:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۹
امان از عدم مطالعه و کم سوادی . هموطن عزیز ، اتفاق خاصی تو خزر نیفتاده . نگران به تاراج رفتن داشته های خودمان به وسیله دولتمردان بی تدبیرمون باش
ناشناس۱۰۷۳۳۸۹۱۱:۴۱:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۹
درود اما هيچ تعريف معتبري از استقلال معناي بريدن از پيوندهاي خارجي را ندارد و اتفاقا استقلال در ميدان پيوندهاي خارجي معني دار مي شود. ان تعريف افراطي مربوط به انزوا است و نه استقلال
ناشناس۱۰۷۳۶۲۲۱۳:۴۲:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۹
تا قانون اساسی تغییر نکنه فساد هست و ناکارایی و این وضعیتی که به همه دنیا باج میدیم
صمصام۱۰۷۳۶۷۷۱۴:۱۳:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۹
استقلال در چیست ؟ آیا استقلال در این است که وسط دریاها در به در و اواره، دنبال کشوری بگردیم که راهمان بدهند تا نفتمان را بفرویشم ؟؟؟ استقلال در این است که اراده کنیم و در دل خاک دشمن درامد کسب کنیم کدام یک ؟!
ناشناس۱۰۷۳۷۱۶۱۴:۴۰:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۹
ما حاضریم استقلالی را که نویسنده می گوید نداشته باشیم ولی ملت در رفاه زندگی کنند. استقلالی که هزینه اش برای ملت فلاکت و فقر باشد اسمش قطعا استقلال نیست.
حسین بن علی۱۰۷۳۸۱۹۱۵:۳۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۹
اگر هم منظورت از استقلال بالاکشیدن و اجاره دادن کل سرزمین ایران به بهانه های مختلف و جعل ِ ِ وقف نامه های دستخطی ِ ساختگیه ! خسته نباشی قاجاریه روحت شاد!
ناشناس۱۰۷۳۸۷۲۱۶:۰۴:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۹
کشوری که نمیتونه کارت ملی و گواهینامه تولید کنه استقلال چی داره بسه ذیگه شعرای پوچ و مسخرتون

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 10. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 11. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 12. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 13. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 14. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 15. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 18. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 19. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 20. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 21. تردید دولت در سفر به نیویورک

 22. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 23. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های امروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 10. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 11. تردید دولت در سفر به نیویورک

 12. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 13. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 14. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 15. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 16. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 17. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 18. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 19. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 20. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 21. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 22. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 23. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

 24. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 25. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 5. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 6. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 7. سخنگوی وزارت خارجه: هیئت سیاسی طالبان با مقامات ایران گفتگو کردند

 8. رئیسی لیست اموال خود را به رهبر انقلاب اعلام کرد

 9. وزارت دادگستری: دولت کانادا عذرخواهی رسمی و استرداد اموال کند

 10. بازدید کمیته هسته ای مجلس از فردو و نطنز

 11. مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است

 12. حجت الاسلام درویشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد

 13. واعظی: ایران محدودیتی در همکاری‌ با ترکیه ندارد

 14. هیچ صنعتی به اندازه حوزه نوآوری و فناوری برای کشور درآمد ندارد

 15. جزئیات هفتمین اجلاس خبرگان اعلام شد

 16. دبیر جدید هیئت دولت کیست؟ + سوابق

 17. «سیمایی‌صراف» دبیر هیئت دولت شد

 18. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 19. توئیت آشنا از دستاوردهای اجلاس سه‌جانبه آنکارا  

 20. سلیمی‌نمین: تناقض گویی‌های رئیس جمهور درباره مبارزه با فساد طبیعی است

 21. روحانی به تهران بازگشت

 22. درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 23. اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 11. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 12. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 13. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 14. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 15. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 16. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 17. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 18. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 19. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 20. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

آخرین عناوین