ویلموتس روی کی‌روش را سفید کرد

گروه ورزشی الف،   3980605132

​از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً ۸۹ روز گذشته اما این مربی فقط ۳۲ روز در ایران بوده که بخشی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تدارکاتی با سوریه و کره‌جنوبی می‌شود.

ویلموتس روی کی‌روش را سفید کرد

روزنامه ایران ورزشی نوشت: «برای فوتبال ایران که حدود ۸ سال تحت امر کارلوس کی‌روش بود، انتخاب سرمربی جدید و فرار از شرایط عجیب گذشته یک اتفاق ویژه قلمداد می‌شد؛ اتفاقی که می‌توانست به بهبود روابط کادر فنی تیم ملی با باشگاه‌ها و مربیان لیگ برتری ختم شود و همه چیز را از زیر سلطه سرمربی جدید خارج کند. حضور مارک ویلموتس و مصاحبه‌های متعدد مسئولان فدراسیون فوتبال درباره بندهای قرارداد مربی بلژیکی نوید روزهای خوب را می‌داد؛ روزهایی که می‌توانستیم به اصلاح ایرادهای گذشته خوش‌بین باشیم و تیم ملی را دوباره حمایت کنیم؛ تیمی که از حدود دو هفته دیگر باید بازی‌های خود را در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ آغاز کند.

اگر نخستین حضور مارک ویلموتس و بازدید او از امکانات تیم ملی که در روز ۲۵ اردیبهشت ۹۸ انجام شد و البته مذاکره مهدی تاج با او در بلژیک را فاکتور بگیریم و به تاریخ امضای قرارداد – ۸ خرداد – رجوع کنیم، حدود ۸۹ روز از مربیگری ویلموتس در تیم ملی می‌گذرد. یعنی چیزی در حدود ۳ ماه است که مربی بلژیکی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته و به عنوان نفر نخست کادر فنی انجام وظیفه کرده.

در این مدت، تیم ملی دو اردوی تدارکاتی و کوتاه را پشت سر گذاشته و دو بازی نیز انجام داده. نخستین اردو از تاریخ ۱۳ خرداد برگزار شده و دومی هم ۱۷ تیر. ویلموتس البته در بدو حضور و بعد از امضای قرارداد رسمی با فدراسیون فوتبال، روز ۹ خرداد سری هم به اردوی تیم‌های پایه زد و جلسه‌ای نیز با آنها برگزار کرد. این جلسات و البته برگزاری دو بازی رسمی و دو اردوی حدود یک هفته‌ای، تمام فعالیت مارک ویلموتس در سه ماه اخیر را شامل می‌شود.

اردوی نخست تیم ملی روز ۱۳ خرداد آغاز شد و جمعی از ستاره‌های فوتبال ایران در کمپ گرد هم آمدند تا توانایی‌های خود را به مربی بلژیکی نشان بدهند. این اردو به بازی با سوریه در تاریخ ۱۶ خرداد و کره‌ جنوبی در روز ۲۱ خرداد ۹۸ ختم شد. ویلموتس بعد از این دو بازی، تا روز دوم تیرماه در ایران ماند و سپس مرخصی ۱۵ روزه او که نخستین تعطیلاتش بود، آغاز شد.

ویلموتس دومین اردوی تیم ملی را با حضور اسامی جدید و بعضاً ناشناخته در تاریخ ۱۷ تیر آغاز کرد؛ اردویی حدود یک هفته‌ای که با بازی مقابل تیم امید به پایان رسید. از آخرین روز این اردو - ۲۴ تیرماه - تا امروز اثری از مارک ویلموتس در ایران ندیده‌ایم. او نه تنها به ایران نیامده بلکه هیچ‌‌یک از بازی‌های اروپایی لژیونرها را ندیده و حتی سری هم به آنها نزده.

نکته جالب‌تر این که قرار بود مارک ویلموتس قبل از آغاز لیگ به ایران بیاید و بازی‌های مهم را از نزدیک تماشا کند که چنین اتفاقی هم رخ نداد. تنها ارتباط ویلموتس با لیگ برتر پیغامی بود که او فرستاد و از چشم‌هایی در بازی صحبت کرد که قرار است عملکرد بازیکنان را ببینند؛ چشم‌هایی که خلاصه شد در حضور وحید هاشمیان در یکی دو ورزشگاه و تماشای بازی‌های مهم توسط مربی ایرانی تیم ملی.

حدود ۸ سال، یکی از انتقادها به کارلوس کی‌روش همین بود که حالا می‌بینیم. او بازی‌های لیگ را نمی‌دید و اغلب در مرخصی به‌ سر می‌برد. کی‌روش هم شبیه ویلموتس، دستیارهای خود شامل مارکار آقاجانیان، اوسیانو کروز، آنتونیو لوپز و دن گاسپار را برای تماشای بازی‌ها به ورزشگاه‌های مختلف می‌فرستاد و خودش هیچ‌گاه به ایران و شهرهای مختلف آن سفر نمی‌کرد؛ موضوعی که به چالشی جدی میان کی‌روش و منتقدان تبدیل شد و گروهی او را به همین دلیل نقد می‌کردند و مقابلش موضع می‌گرفتند.

قرار بود مهدی تاج از قرارداد کارلوس کی‌روش و فدراسیون فوتبال عبرت بگیرد و از آن در توافق با مارک ویلموتس استفاده کند اما انگار چنین اتفاقی رخ نداده و مربی بلژیکی هم راهی را می‌رود که کی‌روش ۸ سال رفت و انتقادها هم به جایی نرسید. از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً ۸۹ روز گذشته اما این مربی فقط ۳۲ روز در ایران بوده که بخشی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تدارکاتی با سوریه و کره‌جنوبی می‌شود. ویلموتس در این مدت ۵۷ روز در مرخصی بوده و مشخص هم نیست تاریخ دقیق بازگشت او به ایران چه روزی است. آن‌ هم در شرایطی که هفته نخست لیگ تمام شده، هفته دوم در راه است و البته تیم ملی ۱۹ شهریور باید مقابل هنگ‌کنگ بازی کند.

یادمان نمی‌رود مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال حدود دو هفته مذاکره کردند و بعد از گفت‌وگوهای مفصل سرانجام به توافق رسیدند. نکته اصلی ماجرا همان اقامت ویلموتس در ایران بود که حتی وبسایت بلژیکی hln. be، اواخر اردیبهشت‌ماه به آن اشاره کرد و مدعی شد علت امضا نشدن قرارداد مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران اختلاف نظر درباره نحوه اقامت او در ایران است.

این اتفاق همین حالا رخ داده و ویلموتس به جای حضور در ایران و تماشای بازی‌های لیگ، مشخص نیست کجاست و چه می‌کند. از مانو فررا و اسپینوسی هم خبری در دست نداریم که چرا به ایران نمی‌آیند تا فعالیت خود را آغاز کنند. چنین اتفاق‌هایی هرگز با مصاحبه‌های سه ماه قبل مهدی تاج و بندهایی که به گفته خودش در قرارداد ویلموتس گنجانده، همخوانی و سنخیت ندارند. به بخشی از این بندها اشاره می‌کنیم که در این مدت از جانب ویلموتس و همکارانش رعایت نشده‌اند.

مهدی تاج حدود سه ماه قبل از این بندها رونمایی کرد تا نشان بدهد چه قرارداد سفت و محکمی امضا کرده: «اواخر سرمربیگری کی‌روش در تیم ملی، ۱۰ یا ۱۱ دستیار خارجی در تیم ملی حضور داشتند که در قرارداد با این مربی بلژیکی، تعداد دستیارها به ۲ یا ۳ دستیار کاهش یافته. همچنین تعداد دستیارهای ایرانی او افزایش پیدا کرده و فدراسیون آنها را به ویلموتس معرفی کرده است که تا چند روز دیگر نهایی می‌شود. همچنین قرارداد مارک ویلموتس دو برابر قرارداد کارلوس کی‌روش بند خواهد داشت و تمامی سفرها و اعزام‌های وی با دستور فدراسیون فوتبال انجام می‌شود.»

هیچ‌کدام از این بندها رعایت نشده و فدراسیون فوتبال دوباره غائله را به سرمربی تیم ملی باخته. نمونه‌اش یک دستیار ایرانی به جای ۴ دستیار و یا ۴ کمک خارجی به جای ۲ یا ۳ همکار. ماجرای سفرها هم مشخص است. نزدیکان فدراسیون فوتبال از مرخصی ۸ هفته‌ای ویلموتس در سال خبر می‌دهند اما همین حالا او یک روز بیشتر از مرخصی‌های یک سال خود استفاده کرده و طبق توافق تا پایان سال نباید از ایران خارج شود. همه اینها مباحثی جدی است که البته از جانب فدراسیون فوتبال جدی گرفته نمی‌شود. در سئول کسی نیست که بگوید مارک ویلموتس کجاست و چرا برای تماشای هفته اول لیگ برتر به ایران نیامده. انگار همه تیم ملی را رها کرده و مشغول بیزینس‌های مختلف خود هستند. دور از هیاهو و فقط به این امید که ویلموتس چند روز دیگر می‌آید، اردو را آغاز می‌کند و تیم ملی هم هنگ‌کنگ را شکست می‌دهد. بقیه‌اش مهم نیست، بخصوص برای مهدی تاج که می‌گفت از قرارداد کی‌روش درس گرفته‌ است.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 4. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 5. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 6. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 18. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 19. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 20. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 21. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 22. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 23. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

 24. پوستر مرگ بر شاه

 25. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 4. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 11. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 12. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 13. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 14. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 15. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 16. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 17. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 18. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 19. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 20. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 21. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 22. نیروهای پیشمرگه کرد

 23. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 24. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 25. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

آخرین عناوین