ویلموتس روی کی‌روش را سفید کرد

گروه ورزشی الف،   3980605132
ویلموتس روی کی‌روش را سفید کرد

​از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً ۸۹ روز گذشته اما این مربی فقط ۳۲ روز در ایران بوده که بخشی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تدارکاتی با سوریه و کره‌جنوبی می‌شود.

روزنامه ایران ورزشی نوشت: «برای فوتبال ایران که حدود ۸ سال تحت امر کارلوس کی‌روش بود، انتخاب سرمربی جدید و فرار از شرایط عجیب گذشته یک اتفاق ویژه قلمداد می‌شد؛ اتفاقی که می‌توانست به بهبود روابط کادر فنی تیم ملی با باشگاه‌ها و مربیان لیگ برتری ختم شود و همه چیز را از زیر سلطه سرمربی جدید خارج کند. حضور مارک ویلموتس و مصاحبه‌های متعدد مسئولان فدراسیون فوتبال درباره بندهای قرارداد مربی بلژیکی نوید روزهای خوب را می‌داد؛ روزهایی که می‌توانستیم به اصلاح ایرادهای گذشته خوش‌بین باشیم و تیم ملی را دوباره حمایت کنیم؛ تیمی که از حدود دو هفته دیگر باید بازی‌های خود را در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ آغاز کند.

اگر نخستین حضور مارک ویلموتس و بازدید او از امکانات تیم ملی که در روز ۲۵ اردیبهشت ۹۸ انجام شد و البته مذاکره مهدی تاج با او در بلژیک را فاکتور بگیریم و به تاریخ امضای قرارداد – ۸ خرداد – رجوع کنیم، حدود ۸۹ روز از مربیگری ویلموتس در تیم ملی می‌گذرد. یعنی چیزی در حدود ۳ ماه است که مربی بلژیکی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته و به عنوان نفر نخست کادر فنی انجام وظیفه کرده.

در این مدت، تیم ملی دو اردوی تدارکاتی و کوتاه را پشت سر گذاشته و دو بازی نیز انجام داده. نخستین اردو از تاریخ ۱۳ خرداد برگزار شده و دومی هم ۱۷ تیر. ویلموتس البته در بدو حضور و بعد از امضای قرارداد رسمی با فدراسیون فوتبال، روز ۹ خرداد سری هم به اردوی تیم‌های پایه زد و جلسه‌ای نیز با آنها برگزار کرد. این جلسات و البته برگزاری دو بازی رسمی و دو اردوی حدود یک هفته‌ای، تمام فعالیت مارک ویلموتس در سه ماه اخیر را شامل می‌شود.

اردوی نخست تیم ملی روز ۱۳ خرداد آغاز شد و جمعی از ستاره‌های فوتبال ایران در کمپ گرد هم آمدند تا توانایی‌های خود را به مربی بلژیکی نشان بدهند. این اردو به بازی با سوریه در تاریخ ۱۶ خرداد و کره‌ جنوبی در روز ۲۱ خرداد ۹۸ ختم شد. ویلموتس بعد از این دو بازی، تا روز دوم تیرماه در ایران ماند و سپس مرخصی ۱۵ روزه او که نخستین تعطیلاتش بود، آغاز شد.

ویلموتس دومین اردوی تیم ملی را با حضور اسامی جدید و بعضاً ناشناخته در تاریخ ۱۷ تیر آغاز کرد؛ اردویی حدود یک هفته‌ای که با بازی مقابل تیم امید به پایان رسید. از آخرین روز این اردو - ۲۴ تیرماه - تا امروز اثری از مارک ویلموتس در ایران ندیده‌ایم. او نه تنها به ایران نیامده بلکه هیچ‌‌یک از بازی‌های اروپایی لژیونرها را ندیده و حتی سری هم به آنها نزده.

نکته جالب‌تر این که قرار بود مارک ویلموتس قبل از آغاز لیگ به ایران بیاید و بازی‌های مهم را از نزدیک تماشا کند که چنین اتفاقی هم رخ نداد. تنها ارتباط ویلموتس با لیگ برتر پیغامی بود که او فرستاد و از چشم‌هایی در بازی صحبت کرد که قرار است عملکرد بازیکنان را ببینند؛ چشم‌هایی که خلاصه شد در حضور وحید هاشمیان در یکی دو ورزشگاه و تماشای بازی‌های مهم توسط مربی ایرانی تیم ملی.

حدود ۸ سال، یکی از انتقادها به کارلوس کی‌روش همین بود که حالا می‌بینیم. او بازی‌های لیگ را نمی‌دید و اغلب در مرخصی به‌ سر می‌برد. کی‌روش هم شبیه ویلموتس، دستیارهای خود شامل مارکار آقاجانیان، اوسیانو کروز، آنتونیو لوپز و دن گاسپار را برای تماشای بازی‌ها به ورزشگاه‌های مختلف می‌فرستاد و خودش هیچ‌گاه به ایران و شهرهای مختلف آن سفر نمی‌کرد؛ موضوعی که به چالشی جدی میان کی‌روش و منتقدان تبدیل شد و گروهی او را به همین دلیل نقد می‌کردند و مقابلش موضع می‌گرفتند.

قرار بود مهدی تاج از قرارداد کارلوس کی‌روش و فدراسیون فوتبال عبرت بگیرد و از آن در توافق با مارک ویلموتس استفاده کند اما انگار چنین اتفاقی رخ نداده و مربی بلژیکی هم راهی را می‌رود که کی‌روش ۸ سال رفت و انتقادها هم به جایی نرسید. از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً ۸۹ روز گذشته اما این مربی فقط ۳۲ روز در ایران بوده که بخشی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تدارکاتی با سوریه و کره‌جنوبی می‌شود. ویلموتس در این مدت ۵۷ روز در مرخصی بوده و مشخص هم نیست تاریخ دقیق بازگشت او به ایران چه روزی است. آن‌ هم در شرایطی که هفته نخست لیگ تمام شده، هفته دوم در راه است و البته تیم ملی ۱۹ شهریور باید مقابل هنگ‌کنگ بازی کند.

یادمان نمی‌رود مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال حدود دو هفته مذاکره کردند و بعد از گفت‌وگوهای مفصل سرانجام به توافق رسیدند. نکته اصلی ماجرا همان اقامت ویلموتس در ایران بود که حتی وبسایت بلژیکی hln. be، اواخر اردیبهشت‌ماه به آن اشاره کرد و مدعی شد علت امضا نشدن قرارداد مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران اختلاف نظر درباره نحوه اقامت او در ایران است.

این اتفاق همین حالا رخ داده و ویلموتس به جای حضور در ایران و تماشای بازی‌های لیگ، مشخص نیست کجاست و چه می‌کند. از مانو فررا و اسپینوسی هم خبری در دست نداریم که چرا به ایران نمی‌آیند تا فعالیت خود را آغاز کنند. چنین اتفاق‌هایی هرگز با مصاحبه‌های سه ماه قبل مهدی تاج و بندهایی که به گفته خودش در قرارداد ویلموتس گنجانده، همخوانی و سنخیت ندارند. به بخشی از این بندها اشاره می‌کنیم که در این مدت از جانب ویلموتس و همکارانش رعایت نشده‌اند.

مهدی تاج حدود سه ماه قبل از این بندها رونمایی کرد تا نشان بدهد چه قرارداد سفت و محکمی امضا کرده: «اواخر سرمربیگری کی‌روش در تیم ملی، ۱۰ یا ۱۱ دستیار خارجی در تیم ملی حضور داشتند که در قرارداد با این مربی بلژیکی، تعداد دستیارها به ۲ یا ۳ دستیار کاهش یافته. همچنین تعداد دستیارهای ایرانی او افزایش پیدا کرده و فدراسیون آنها را به ویلموتس معرفی کرده است که تا چند روز دیگر نهایی می‌شود. همچنین قرارداد مارک ویلموتس دو برابر قرارداد کارلوس کی‌روش بند خواهد داشت و تمامی سفرها و اعزام‌های وی با دستور فدراسیون فوتبال انجام می‌شود.»

هیچ‌کدام از این بندها رعایت نشده و فدراسیون فوتبال دوباره غائله را به سرمربی تیم ملی باخته. نمونه‌اش یک دستیار ایرانی به جای ۴ دستیار و یا ۴ کمک خارجی به جای ۲ یا ۳ همکار. ماجرای سفرها هم مشخص است. نزدیکان فدراسیون فوتبال از مرخصی ۸ هفته‌ای ویلموتس در سال خبر می‌دهند اما همین حالا او یک روز بیشتر از مرخصی‌های یک سال خود استفاده کرده و طبق توافق تا پایان سال نباید از ایران خارج شود. همه اینها مباحثی جدی است که البته از جانب فدراسیون فوتبال جدی گرفته نمی‌شود. در سئول کسی نیست که بگوید مارک ویلموتس کجاست و چرا برای تماشای هفته اول لیگ برتر به ایران نیامده. انگار همه تیم ملی را رها کرده و مشغول بیزینس‌های مختلف خود هستند. دور از هیاهو و فقط به این امید که ویلموتس چند روز دیگر می‌آید، اردو را آغاز می‌کند و تیم ملی هم هنگ‌کنگ را شکست می‌دهد. بقیه‌اش مهم نیست، بخصوص برای مهدی تاج که می‌گفت از قرارداد کی‌روش درس گرفته‌ است.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 12. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 13. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 14. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 15. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 16. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 17. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 18. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 19. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. تردید دولت در سفر به نیویورک

 22. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 23. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های امروز

 1. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 2. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 3. فتحی: پیگیر رفع محرومیت اسماعیلی هستیم

 4. جودوی ایران تعلیق شد؟

 5. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 6. سردرگمی سرمربی استقلال برای دربی

 7. واکنش یک نماینده به هجمه‌ها علیه وریا غفوری

 8. پیروزی قاطع والیبال ایران مقابل هند/ خبری از شگفتی نبود!

 9. تلاش پرسپولیسی‌ها برای رساندن شجاع به دربی

 10. سرمربی تیم امید در تمرین سایپا حاضر شد

 11. اعلام داوران هفته چهارم لیگ برتر/ بنیادی فر رسما داور دربی شد

 12. بیرانوند: علیپور قهرمان دربی می‌شود

 13. اعلام رای کمیته انضباطی در خصوص تیم تراکتور تبریز

 14. همه اتفاقات شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا به روایت کارتون

 15. تاج: بلیت‌فروشی الکترونیک معادل صعود به جام‌جهانی بود!/سهمیه ایران 3+1 شد

 16. قشقایی مدال نقره وزنه برداری جهان را کسب کرد

 17. عالیشاه: مغرور نمی‌شویم اما شرایط خوبی داریم

 18. مهلت ۲۱ روزه ایران برای اعتراض به تعلیق جودو

 19. محکومیت انضباطی شجاع خلیل‌زاده

 20. وصیت رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

 21. بلیت فروشی دربی ۹۰ آغاز شد

 22. سوریان: بضاعت کشتی فرنگی ما همین است

 23. آزمون با ۷ بازی به رکورد دایی رسید

 24. شکست لیورپول در شب تساوی بارسلونا

 25. تلفات سنگین فوتبال ایران در ۱۸ سال

پربحث‌های دیروز

 1. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 2. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 3. جزئیات حادثه‌ی مرگبار در آزادی/ بی‌احتیاطی پیمانکار جان کودک را گرفت!

 4. ناگفته‌هایی از اخراج برانکو

 5. صعود الهلال به نیمه‌نهایی با حذف الاتحاد

 6. پرسپولیس قبل از بازی با پیکان جام می‌گیرد

 7. زنیت قدر گل سردار را ندانست/فرار شاگردان کونته از شکست

 8. سردار مصدوم شد/جانشین آزمون پنالتی داد

 9. کاخ الیزه: ماکرون به تلاش‌های دیپلماتیک در خلیج فارس ادامه می‌دهد

 10. سردار آزمون زننده اولین گل فصل لیگ قهرمانان اروپا  

 11. اعلام ترکیب زنیت مقابل لیون/ حضور سردار آزمون

 12. سعید معروف: امیدوارم در بازیهای بعد نیز همین طور باشیم

 13. بازیکن سابق استقلال در ۲۵ سالگی درگذشت  

 14. والیبال قهرمانی آسیا/ دیوار چین فرو ریخت/ خط و نشان ایران برای میزبان انتخابی المپیک

 15. قیمت بلیت بازی استقلال و پرسپولیس مشخص شد

 16. اردوغان با تماس تلفنی تاریخ‌سازی کشتی‌گیر ترکیه‌ای را تبریک گفت

 17. والیبال قهرمانی آسیا؛ ایران ست اول را از چین برد

 18. عدم توافق مالی برانکو با باشگاه الاهلی

 19. پایان تلاش شاگردان بنا با کسب سه مدال برنز/ تیم ایران چهارم شد

 20. قاسمی از کسب مدال کشتی فرنگی بازماند

 21. محرومیت هواداران تراکتور بخشیده شد!

 22. فرنگی کار جوان ایرانی به مدال برنز دست یافت

 23. ساعت دربی تغییر کرد

 24. خلیل‌زاده به دربی ۹۰ می‌رسد؟

 25. مدیر مجموعه آزادی: فوت کودک ۸ ساله ربطی به گیت‌ها ندارد

پربحث‌های هفته

 1. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 2. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 3. جزئیات ورود بانوان به ورزشگاه در بازی ایران و کامبوج

 4. برانکو اخراج شد

 5. دستور وزیر نفت برای ۳ تیم لیگ برتری! + نامه

 6. آخرین صحبت‌های علیرضا فغانی قبل سفر به استرالیا  

 7. واکنش برانکو بعد اخراج از الاهلی

 8. بیرانوند از فوتبال ایران خداحافظی می کند؟

 9. دربی ۹۰ بدون تماشاگر می‌شود؟

 10. بررسی پرونده دختر آبی امشب در شبکه سه

 11. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. توضیح علی کریمی درباره تصمیمش برای نرفتن به ورزشگاه

 14. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 15. نمایندگان فیفا در تهران/ بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاه

 16. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 17. آزمون پنالتی هدر داد و با داور دعوا کرد!

 18. فدراسیون والیبال: ظرفیت کمی برای بانوان در آزادی پیش‌بینی شده است

 19. موافقت وزارت ورزش با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

 20. آیا رونالدو رکورد دایی را می‌شکند؟

 21. سیف، عضو هیئت رئیسه فدراسیون پهلوانی شد

 22. واعضی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها به مصلحت نیست

 23. جزئیات حادثه‌ی مرگبار در آزادی/ بی‌احتیاطی پیمانکار جان کودک را گرفت!

 24. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 25. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

آخرین عناوین