احمد توکلی: مجلس دهم ضعیف‌تر از آن است که با فساد مبارزه کند/ برخی نمایندگان مفسد هستند

گروه سیاسی الف،   3980605028 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت درباره ارزیابی خود از عملکرد مجلس دهم گفت: کل مجلس اراده و حساسیت کافی نسبت به مبارزه با فساد و این‌گونه مسائل نشان نداد، چراکه مجلس دهم، مجلس ضعیفی بود و شاید این میزان ضعف در میان سایر مجالس بی‌سابقه باشد.

احمد توکلی: مجلس دهم ضعیف‌تر از آن است که با فساد مبارزه کند/ برخی نمایندگان مفسد هستند
فرهیختگان نوشت: چند ماه دیگر مردم باید آستین‌ها را برای انتخابات مجلس یازدهم بالا بزنند. بدون تعارف مجلس دهمی‌ها اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب نتوانستند رضایت مردم را آن‌گونه که باید و شاید جلب کنند. تا آنجا که احمد توکلی به «فرهیختگان» می‌گوید مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس شورای اسلامی بوده و از این نظر در میان سایر مجالس بی‌سابقه است. این نماینده خوش‌سابقه ادوار مجلس، لیست امید را «خطای تاریخی خاتمی» می‌خواند و از سوی دیگر از نمایندگانی می‌گوید که گویی در چارچوب در ایستادند و منتظرند تا به هر سمتی بروند که برایشان به‌صرفه‌تر باشد... توکلی در لا‌به‌لای گفت‌وگو از شروران یقه‌سفیدی می‌گوید که در برخی کمیسیون‌های مجلس و برخی بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و برخی بانک‌ها و برخی کارخانه‌ها و برخی سازمان‌ها و... حضور دارند و با یک خط دستور صدها هزار خانواده را زمین‌گیر می‌کنند.

با این اوصاف و با توجه به عملکرد مجلس دهم برخی معتقدند شعارها دیگر در انتخابات مجلس یازدهم کمتر کارایی خواهد داشت و مردم دیگر با حرف و شعاردرمانی به جریان‌های سیاسی و تَکرارهایشان اعتماد نخواهند کرد. شاید بتوان این مساله را حتی به حساب بلوغ سیاسی بیش از پیش مردم گذاشت و از این رو شاید بیش از آنکه عنوان جریان‌های سیاسی بتواند در انتخابات نظر مردم را جلب کند این ایده حکمرانی است که باید پا به میدان رقابت بگذارد. رئیس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در این خصوص هم شنیدنی‌های بسیاری دارد و تاکیدش بر این است که امروز اولویت مهم مبارزه با فساد است.

 برخی معتقدند وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور به‌گونه‌ای است که جریانات سیاسی برای کسب موفقیت در انتخابات مجلس 98 نیاز به یک بازنگری کلی دارند و این بار دیگر نخواهند توانست تنها بر اساس شعار نظر مردم را به خود جلب کنند. از این رو معتقدند در انتخابات پیش رو جریان‌های سیاسی رنگ می‌بازند و از ضرورت ارائه «ایده حکمرانی» و برنامه عملیاتی برای برون‌رفت از مشکلات توسط احزاب و جریان‌های سیاسی سخن می‌گویند. به نظر شما تا چه اندازه این امر ضروری است؟

در حال حاضر صددرصد اثرگذار و نتیجه‌بخش نیست. این را هم باید در نظر گرفت که عموم مردم طرح برنامه و اهداف را نمی‌دانند. افرادی که چرب‌زبان باشند می‌توانند اینها را با هم قاطی کنند و طرح و برنامه و شعار بی‌اساس را جای همدیگر بفروشند. جمهوری اسلامی خود قانون اساسی دارد، در تاریخ ایران و اسلام تجربه حکومتی بسیار خوبی داشتیم. ایده جمهوری اسلامی خود بهترین ایده حکمرانی است.

البته به لحاظ منطقی این حرف درستی است که باید جریان‌ها و افراد با ایده و برنامه وارد انتخابات شوند و بدانند می‌خواهند چه کنند. اما وقتی حزب نداریم، افراد خود وارد صحنه می‌شوند، خود باید رای جمع کنند و وعده‌هایی می‌دهند که در عمر چهارساله آنها قابلیت وصول‌شان مشخص نیست، درواقع به امور جزئی می‌پردازند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی که باید در تراز ملی عمل کنند تبدیل به کارپردازان حوزه انتخابیه می‌شوند. 

پس به اعتقاد شما این نقص با وجود احزاب قوی جبران‌پذیر است؟

بله، اگر حزب باشد عمر حزب بیشتر از عمر نماینده است. اگر نماینده‌ای از یک حزب با رای اکثریت مواجه و انتخاب شود وظیفه پیدا می‌کند که به قول خود عمل کند. اگر به وعده خود عمل نکند عرصه را از دست می‌دهد. بنابراین اینکه نمایندگان باید از نظر حکمرانی ایده داشته باشند حرف خوبی است ولی مابه‌ازای بیرونی ندارد که قابل عرضه در ایام انتخابات باشد.

به نظر شما بر مبنای همان ایده جمهوری اسلامی در حال حاضر چه گفتمانی باعث برون‌رفت از مشکلات فعلی می‌شود و در اولویت قرار دارد؟

به نظر من اولویت مبارزه با فساد است؛ فساد مالی و فساد قدرتی، یعنی توزیع قدرت در هرم دولت و حکومت بر اساس لیاقت و رقابت انجام نمی‌شود. افراد دوست و رفیق خودشان را بر سر کار می‌‎آورند، تبارگرایی و قوم‌گرایی می‌کنند و اقوام مختلف سعی می‌کنند همشهریان خود را وارد عرصه کنند. تمام اینها در جامعه مصداق دارد و همه نیز مصادیق آن را دیده‌اند و نمونه‌هایی از این مصادیق را سراغ دارند. اگر در توزیع قدرت  لیاقت ملاک حوزه عمل نباشد، فساد و منشأ فساد است. اگر توزیع ثروت هم بر اساس قانون و شرع نباشد، فساد است و منشأ فساد سیاسی هم هست. از این رو فکر می‌کنم اولویت اصلی مبارزه با فساد است.

در مجلس دهم اقدامی در راستای مبارزه با فساد صورت گرفت؟ به‌طور کلی ارزیابی‌تان از عملکرد مجلس دهم چیست؟ این مجلس را موفق می‌دانید؟

کل مجلس اراده و حساسیت کافی نسبت به مبارزه با فساد و این‌گونه مسائل نشان نداد، چراکه مجلس دهم، مجلس ضعیفی بود و شاید این میزان ضعف در میان سایر مجالس بی‌سابقه باشد. یکی از خطاهای تاریخی آقای خاتمی این بود که وقتی می‌خواست لیست اصلاح‌طلبان را ارائه دهد، چهارنفر از افرادی را که تجربه بیشتری نسبت به نمایندگانی که در لیست امید قرار گرفتند، انتخاب نکرد و در لیست قرار نداد. قرار نگرفتن افراد باتجربه در لیست اصلاح‌طلبان به این بهانه بود که توسط شورای نگهبان رد می‌شوند، در حالی که اینها افرادی دارند که هم توسط شورای نگهبان صلاحیت‌شان تایید می‌شود و هم افراد لایقی هستند. با این حال آن افراد توانمند را انتخاب نکردند و افراد کم‌تجربه و بعضا مساله‌دار را انتخاب کردند. به همین جهت تهران که همواره پیشگام اداره کشور در مجلس بود از حیز انتفاع ساقط شد.

مثلا چه کسانی می‌توانستند باشند؟

اجمال آن روشن است. عمده افراد لیست امید افراد کم‌شهرت هستند به دلیل اینکه برجستگی و خصوصیت خاصی نداشتند. نه اینکه برجسته و توانمند بودند ولی مردم نمی‌شناختند. البته من که نمی‌خواهم به افراد نمره بدهم. کلا لیستی که اصلاح‌طلبان دادند پرخطا بود و لطمه زیادی به آبروی مجلس زد. معنی سخن من این نیست که این 30 نفر نمایندگان تهران آدم‌های بدی هستند، حرف من این است که حداقل برای تهران باید بیشتر مایه می‌گذاشتند که افراد به اصطلاح استخوان‌دارتری وارد مجلس شوند.

عملکرد اصولگرایان مجلس دهم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آنها باز به نظر با پرستیژتر هستند. خود اصولگرایی تنوع را کم می‌کند، ولی در کل به نظر من نه اصولگرایان مجلس قدرت کافی دارند و تفرق بین آنها هست و نه اصلاح‌طلبان قدرت کافی دارند. اصولگرایان مجلس دهم دوشقه شدند؛ برخی گویی سر درگاه نشسته‌اند که اگر لازم بود بمانند اگر لازم نبود بیرون در بروند. خداوند به این‌گونه افراد در قرآن (آیه 11 سوره حج) می‌گوید «وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یعْبُدُاللَّه عَلَى حَرْفٍ» یعنی مردمی که گویی در چارچوب و درگاه در می‌ایستند و خدا را به زبان می‌پرستند. گویی در چارچوب در منتظرند هر وقت داخل رفتن یا بیرون آمدن برایشان به‌صرفه باشد آن را انتخاب می‌کنند. به هر حال مجلس ما حمیت سازمانی که ندارد حداقل اگر حمیت فکری داشته باشد غنیمت است، چراکه در آن حالت تکلیف‌ها مشخص روشن است. ولی اگر حمیت فکری هم نباشد و افتخار نماینده این باشد که من عضو هیچ حزب و گروهی نیستم به درد نمایندگی نمی‌خورد. گاهی افراد برای مشورت با من می‌آیند با افتخار می‌گویند ما عضو هیچ‌حزب و گروهی نیستیم. می‌گویم پس چرا می‌خواهید به مجلس بیایید؟! در مجلس اگر بخواهید یک طرح بدهید باید حداقل 14 نفر همراه داشته باشید. بخواهید استیضاحی انجام شود حداقل 9 نفر همراه باید داشته باشید. مجلس یک کار جمعی است. افتخار به فردیت کردن به درد نمایندگان مجلس نمی‌خورد.

بین مجالس شورای اسلامی اول تا دهم به نظر شما کدام یک از وزن بالاتری برخوردار بودند و بهتر عمل کردند؟ 

به نظر من مجلس اول بهتر بود. هر چه جلوتر آمد وضع ما نامناسب‌تر شد. در حال حاضر در مجلس برخی افراد فاسد و مفسد هستند که اینها آبروی مجلس و خوبان را می‌برند. اکثریت نمایندگان آدم‌های خوبی هستند و پاکدستند با اینکه ممکن است نماینده خوبی نباشند ولی آن نمایندگان فاسد آبروی آنها را هم می‌برند. ممکن است آدم‌های خوبی باشند اما نماینده خوبی نباشند.

چه چیزی باعث شد که به قول شما هر چه پیش رفتیم مجلس شورای اسلامی پسرفت داشت و در حال حاضر خود نمایندگان تصریح دارند که با پول به‌عنوان مثال استیضاح و طرح سوال از وزرا تغییر می‌کند؟

امیرالمومنین می‌فرمایند وقتی امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود، اشرار حاکم می‌شوند. امر به معروف و نهی از منکر بین یک‌سری از مسئولان تعطیل شده است. به یکدیگر «تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر» و امر به معروف و نهی از منکر نکرده‌ایم، از این رو در حال حاضر اشرار در برخی جاها حاضر شدند از جمله در برخی بنگاه‌های اقتصادی بزرگ، برخی بانک‌ها، برخی کارخانه‌ها، برخی سازمان‌ها و برخی کمیسیون‌ها در مجلس! اینها شرور یقه‌سفید هستند، نه شرور یقه‌آبی که با کارد علنی به یک نفر حمله می‌کند. شرور یقه‌سفید با یک خط دستور صدها هزار خانواده‌ را زمین‌گیر می‌کند. اینها باید چوب محکم‌تری بخورند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۷۲۲۹۰۹:۰۳:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۵
مجالس قوی قبل! برای مبارزه با فساد چه کرده اند؟ اگر کاری انجام شده بود اوضاع به اینجا کشیده نمیشد.
ناشناس۱۰۶۷۳۷۴۰۹:۵۹:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۵
احمد توکلی: مجلس دهم ضعیف‌تر از آن است که با فساد مبارزه کند/ برخی نمایندگان مفسد هستند. احسنت احسنت
راه۱۰۶۷۴۱۳۱۰:۱۸:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۵
مجلس امروز ضعیف‌تر نه ، آلوده‌تر از آن است که بتواند با فساد مبارزه کند ______________ تقوا و پاکدستی لازمه‌ی شهامت و شرافت و سربلندیست
ناشناس۱۰۶۷۲۳۱۰۹:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۵
آقای توکلی انسان شریف و بزرگواری هستند اما باید بگویم در این میدان تنها مانده اند .
ناشناس۱۰۶۷۲۴۴۰۹:۰۸:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۵
سلام وسپاس از شما همیشه حق گفتین واقعا دست مریزاد
ناشناس۱۰۶۷۳۳۰۰۹:۳۸:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۵
هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک
حمید۱۰۶۷۴۵۱۱۰:۳۳:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۵
رحمت به شیری که خوردی مرد با صداقت
ناشناس۱۰۶۷۵۶۸۱۱:۱۸:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۵
اقتصاد خصوصی ، مطبوعات و انتخابات آزاد راه مبارزه با فساد هست.
ناشناس۱۰۶۷۵۹۵۱۱:۲۸:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۵
برخی نمایندگان نه بسیاری از آنان به دنبال منافع خود هستند و نه مردم والا وضع ما این نبود .
ناشناس۱۰۶۷۸۱۱۱۲:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۵
شما هم در مجلس بودید چه کار مثبتی کردید 12 سال ؟
میترا۱۰۶۷۹۱۰۱۳:۱۱:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۵
مجلس دهم که دو سال و نیمه اومده. بیشتر این فسادها هم عمر تا 10 ساله دارن.
ناشناس۱۰۶۷۹۳۲۱۳:۱۶:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۵
مردم باید از اهمیت رأی خود در زندگی و رفاه خود آگاه شوند تا رٱی را به دلسوزان نظام وکشور بدهند!آگاهی مردم قدم اول حل مشکلات کشور هست!
ناشناس۱۰۶۸۰۶۶۱۴:۱۱:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۵
به همین دلیل موضوع انحصارطلبی های پزشکان و وکلا معلق مانده است. بسیاری در حل نشدن معضلات و فساد ذینفعند.
مهدی۱۰۶۸۰۷۳۱۴:۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۵
خود شما چنددوره مجلس بودید چه کردید. نزدیک انتخابات اقایون حس صداقتدرشون گل میکنه

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 4. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 5. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 6. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 18. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 19. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 20. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 21. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 22. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 23. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

 24. پوستر مرگ بر شاه

 25. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 4. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 11. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 12. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 13. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 14. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 15. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 16. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 17. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 18. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 19. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 20. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 21. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 22. نیروهای پیشمرگه کرد

 23. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 24. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 25. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 2. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 5. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 7. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 8. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 9. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 10. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 11. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

 12. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 13. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 14. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

 15. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 16. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 17. روحانی: قول می‌دهم شعاری را که روز اول مطرح کردم تا روز آخر پیگیری کنم

 18. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 19. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 20. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 21. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

 22. سرگردانی جریان دولتی/ اپوزیسیون یا جریان درون حاکمیت ؟

 23. حداد عادل: به دنبال نجات اقتصاد ایران هستیم/ کسانی که در لیست نیستند انصراف بدهند

 24. لیست های انتخاباتی؛ تغییر در دقیقه ۹۰

 25. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

آخرین عناوین