ارتباط جهانبانی با فرزندان مسئولین

گروه اجتماعی الف،   3980604074

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

ارتباط جهانبانی با فرزندان مسئولین

به گزارش مهر، قاضی مسعودی‌مقام در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه جهانبانی در پرونده مرتبط با فساد در بانک سرمایه گفت: بانک مرکزی در تاریخ ۹۸/۶/۳ پاسخ استعلامی را در رابطه با پرونده داده و اعلام کرده که از سال ۹۲ تا ۹۴ متهم جهانبانی ۴۸۹ فقره برای ۶ شرکت دریافت کرده است که ۱۱۹ فقره آن معلق است و مابقی از شرکت‌ها جابه جا می‌شده است.

وی خطاب به متهم جهانبانی گفت: این به این معناست که اموال شما در بین شرکت‌هایتان جابه‌جا می‌شده است و رقم ناچیزی از تسهیلات، صرف تولید شده است. اینکه شما مدعی واردات هستید، قابل تأمل است و باید نسبت به بازه زمانی مربوط به بانک سرمایه و نه قبل از آن را توضیح دهید.

قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اظهار داشت: پاسخ بانک مرکزی نشان می‌دهد که آن چیزی که شما گرفته‌اید، صرف واردات نشده است. شما که انقدر واردات داشتید، باید تسویه هم می‌کردید. سؤال اینجاست که پول واردات گوشت‌ها چه شد؟

متهم جهانبانی خطاب به قاضی پرونده گفت: کارشناسی که در پرونده اظهارنظر کرده، ۱۳۹۰ میلیارد تومان واردات را مطرح کرده است. تقاضا دارم کارشناسی دقیق انجام شود.

قاضی مسعودی‌ مقام خطاب به متهم تصریح کرد: برای همین بوده که با یک لشکر به بانک سرمایه می‌رفتید و ۵ نفری سعی می‌کردید آقای بخشایش (مدیرعامل اسبق بانک سرمایه) را مجاب کنید. شما اگر واردکننده بودید، باید مسیر قانونی را طی می‌کردید نه اینکه ساختمان بخرید و پروژه بردارید. مگر شما ساختمان‌ساز هستید؟

وی ادامه داد: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید. فرزندان مسئولان را به شرکت‌های خود می‌بردید تا بعداً از آنها سوءاستفاده کنید. این چه نوع وارداتی است؟ شما ۴۸۹ فقره فقط در دو سال آن هم مرتبط با یک بانک داشتید؛ در این رابطه ۶۰۱ میلیارد تومان هم تسهیلات گرفتید. این چه نوع وارداتی است؟

قاضی مسعودی‌مقام به دیگر فعالیت‌های متهم اشاره کرد و گفت: شما ظرف پنج دقیقه برای متهمان وثیقه جور می‌کردید و از اول دفاعیات خود، آیه و حدیث می‌خوانید! همسر شما ظرف کمتر از ۱۰ دقیقه برای همه متهمان وثیقه آورد. اینها را چطور تفسیر می‌کنید؟

متهم جهانبانی خطاب به قاضی گفت: ۳۲ ماه است که مرا در زندان کردید.

قاضی در واکنش به این سخن متهم اظهار داشت: چرا در زندان هستید؟ وثیقه بیاورید؛ اموالتان را به نام دیگران می‌زنید و بعد آن را قایم می‌کنید!

متهم در واکنش به این سخنان قاضی گفت: هر چه به نام من و وابستگان من است را وکالت می‌دهم. من حتی  مهریه همسرم را در گروی بانک گذاشتم.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: تمام این مسائل ردیابی می‌شود.

در ادامه متهم جهانبانی به بیان ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: در رابطه با بانک مرکزی هیچ اعمال نفوذی نداشتیم، در کیفرخواست مطالبی گفته شد که در رابطه با آنها باید بگویم بخشی از آن مربوط به شرایط آن دوره و تحریم ها بود. قاضی مسعودی مقام در واکنش به این سخنان متهم گفت: هی می گویید تحریم ها و اخذ تسهیلات، اینها تکراری است همه می گویند تحریم را دور می زنند ولی در نهایت ملت را دور می زنند مطالبی که می گویید تاثیری برای دادگاه ندارد چرا که تکراری است جایی که به ضررتان است می گویید بعدا توضیح می دهید توضیحات تان تاثیری در وضعیت تان نمی کند. نمی خواهیم شما کالای اساسی وارد کنید. مردم چه کسی را باید ببینند تا شما این کار را نکنید.

قاضی مسعودی مقام ادامه داد: یک فردی هنرپیشه است گوشت وارد می کند شمایید گوشت وارد می کنید معلوم نیست شماها چه کاره اید فیلم می سازید گوشت وارد می کنید یک کدام تان هم تولیدکننده نیستید، همش هم می گویید واردات، واردات، واردات.

متهم در واکنش به سخنان قاضی گفت: بنای ورود ما به بانک سرمایه از اردیبهشت ۹۱ بود.

قاضی در واکنش به این سخنان متهم گفت: ما می دانیم شما با چه کسانی جلسه داشتید.

وی با بیان اینکه دفاعیات متهم تکراری است خطاب به وی گفت: شما پرونده را کامل نخواندید.

در ادامه متهم توضیح داد: یکی از شرکت های مطرح شده در پرونده شرکت ابرار است که کار واردات را انجام می داد.

قهرمانی نماینده دادستان در واکنش به این سخن متهم گفت: این چه شرکتی است که صوری بوده و برخی روستاییان مدیران عامل آن هستند.

متهم جهانبانی به دفاع از خود پرداخت و گفت: اگر ارز از کشور خارج می کردیم، اگر ارز گرفته و کالا وارد نمی کردیم آن موقع باید محاکمه می شدیم من هیچ تخلفی نکردم و در چارچوب قانون عمل کردم.

بانک مرکزی حد اعتباری را تعیین می کندو این یعنی هر شرکتی در هر لحظه می تواند اصل و سود را پرداخت کرده و تسهیلات بگیرد. من ۱۵ سال حسابرس بانک بودم. چه تخلفی کردم.

در ادامه علی محمدی نماینده کمیته وصول مطالبات بانک سرمایه به سخنان متهم واکنش نشان داد و گفت: بانک مرکزی در خصوص ذینفع واحد بخشنامه صادر کرده است. در حالی که کل سرمایه بانک در یک برهه ۴۰۰ میلیارد تومان بوده چطور آقای جهانبانی ۶۰۰ میلیارد وام می گیرد.

جهانبانی در ادامه خطاب به دادگاه گفت: مدیر بانک تخلف کرده است من تخلف نکرده ام که قاضی به این سخن متهم واکنش نشان داد و گفت: آنها محاکمه شدند.

وی خطاب به متهم گفت: دفاعیات شما تماما تکراری است در لایحه دفاعیات خود را حقوقی مطرح کرده و به دادگاه بدهید. برخی متهمان فکر می کنند ما متوجه نمی شویم ۱۰ بار از روی یک صفحه قرائت می کنند ما متوجه تمامی این مطالب هستیم.

مسعودی مقام افزود: شما می خواهید گوشت وارد کنید چطور شرکت هایتان به نام تان فاکتور می دهد که متهم پاسخ داد: شرکت اصلی ابرار بود که فاکتور ارائه می داد.

مسعودی مقام در واکنش به این سخنان متهم گفت: مطالبی که می گویید محکمه پسند نیست با فاکتورهای صوری بین خودتان معامله می کنید و به بانک ارائه می دهید این که نشد مدرک.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 4. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 5. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 15. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

آخرین عناوین