پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

گروه اقتصادی الف،   3980603072 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

بدنبال انتشار یادداشتی در الف و طرح چند پرسش از معاون ارزی سابق بانک مرکزی،  احمد عراقچی  با ارسال جوابیه‌ای به موارد مطرح شده در مقاله پاسخ داده  وی همچنین  به نکاتی از پرونده  قضایی خود اشاره می‌کند که متن کامل آن را میخوانید:برادر ارجمند جناب آقای بیژن مقدم

مدیر مسئول محترم پایگاه خبری الف

با سلام

احتراماً به استحضار میرساند در مطالب منتشر شده در آن پایگاه در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تحت عنوان «چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی» موضوعاتی مطرح شده‌اند که می‌تواند خوانندگان محترم را از حقیقت دور نموده و موجب تشویش اذهان عمومی شود. از این رو لازم است بر اساس وظیفه شرعی و قانونی، وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، در اسرع وقت مطالب ذیل جهت تنویر افکار عمومی منتشر شود:

۱- در ابتدای یادداشت، نگارنده متاسفانه و انشاءالله ناشی از بی اطلاعی، نکاتی را در رابطه با سابقه کاری و تحصیلات اینجانب نقل کرده‌اند که دور از واقعیت بوده و دِین آن بر ذمه نگارنده خواهد بود. در این مجال به طور خلاصه نکاتی را عرض می‌کنم:

اینجانب دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه تهران می‌باشم. همچنین رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد را کسب نموده‌ام. پایان‌نامه اینجانب نیز که به موضوع سیاست ارزی مناسب ایران پرداخته و با هدایت استاد ارجمندم جناب آقای دکتر رحمانی تهیه و دفاع شد در کتابخانه دانشگاه تهران موجود و قابل مراجعه است. در ادامه مدرک کارشناسی ارشد فاینانس خود را نیز در خارج از کشور اخذ نمودم.

در رابطه با سوابق کاری نیز قبل از انتصاب به سمت معاونت ارزی، سمت‌های کارشناسی و مدیریتی متفاوتی را در وزارت اقتصاد و بانک مرکزی همچون مدیر سرمایه‌گذاری خارجی، عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران، مدیرکل بانک مرکزی و معاونت سازمان بورس و اوراق بهادار را دارا بوده‌ام که بعضاً به قبل از دولت یازدهم برمی‌گردد.

۲-  نگارنده یادداشت همچنین در جایی نیت‌خوانی کرده و هدف از گفت‌و‌گوی انجام شده با خبرگزاری فارس را «سعی در انداختن تقصیر به گردن دیگران» تفسیر نموده‌اند! درحالی‌که اینجانب به هیچ وجه چنین قصدی نداشته‌ام؛ چراکه اساساً در موضوع این پرونده تقصیری متوجه کسی نیست و در گفت‌و‌گوی انجام‌شده تنها به شرح ماوقع و اقداماتی پرداختم که منجر به تشکیل این پرونده شد. عجیب اینکه نگارنده حتی به اظهارات اخیر سخنگوی محترم دولت که تائیدی بر صحبت‌هایم بود نیز توجهی ننموده‌اند.

هدف از گفت و گوی انجام شده، تنها شفاف‌سازی در مورد پرونده‌ای بود که قریب یکسال در جامعه مطرح بوده و ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد. پرونده‌ای که در آن نه فساد شخصی رخ داده و نه منابعی از بیت‌المال فوت شده است.

۳- در بخش دیگری از یادداشت چنین انشاء شده است که «از ملزومات این توانایی آن است که دستورات صحیح و غلط را بتواند تمیز دهد و شجاعت ایستادگی در مقابل دستورات غلط را داشته باشد.»

نگارنده مشخص ننموده‌اند که منظورشان کدام دستور است؟ و چگونه ایشان توانسته‌اند تشخیص دهند که کدام دستور صحیح بوده و کدام غلط. آیا ایشان در جریان تمام دستورات ابلاغ شده به معاونت ارزی بانک مرکزی بوده‌اند؟ از خوانندگان محترم خواهش می‌کنم مکانیزم تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در ساختار اداری و اجرایی کشور را مرور نمایند. در این ساختار نظرات کارشناسی از بخش‌های مختلف اقتصادی جمع‌آوری و در ستاد اقتصادی دولت و یا هیات وزیران جمع‌بندی و در نهایت تحت عنوان سیاست به بخش‌های اجرائی ابلاغ می‌گردد.

این ساختار در زمان‌های خاصی مثل زمان جنگ اقتصادی، از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اجرای دستورات ستاد فرماندهی آن به حکم منطق، قانون و دستورات مقام معظم رهبری بر همه مجریان لازم است.

لذا همانطور که در گفت‌و‌گوی انجام‌شده با خبرگزاری فارس بیان شد، نظرات کارشناسی و مستدل معاونت ارزی در رابطه با موضوعات مرتبط با آن معاونت در بانک مرکزی ثبت و ضبط می‌باشد که با مراجعه به آنها شبهات موجود در رابطه با عملکرد اینجانب به سادگی قابل رفع می‌باشد.

۴- اما آنچه که در گفت‌و‌گوی مورد اشاره، تحت عنوان انتقاد اینجانب از سیاست‌های دولت بیان شد عمدتاً ناظر بر نقد سیاست‌هایی مانند سیاست تجاری(عدم مدیریت واردات)، عدم مدیریت تقاضای ارز و سیاست‌های ناتراز بودجه بود که طبیعتاً خارج از حیطه عملیاتی معاونت ارزی بوده است.

۵- از زمان انتصاب اینجانب در نیمه مرداد ۱۳۹۶ تا اواخر همان سال، با وجود شرایط اقتصادی و ارزی دشوار کشور، تدابیر و اقدامات مجموعه معاونت ارزی بانک مرکزی به شهادت آمار، ارقام و نموداری که در ادامه مشاهده می‌شود، موفق و سبب حفظ آرامش بازار ارز کشور بوده است که نشانه‌ای از صلاحیت علمی و عملی آن معاونت می‌باشد. متاسفانه ورود غیرتخصصی برخی از نهادها به حیطه اقدامات بانک مرکزی و محدود شدن ابزارهای مدیریت بازار ارز در اواخر اسفند ۱۳۹۶، مُخل تدابیر و اقدامات بانک مرکزی شده و از آن به بعد سیر صعودی قیمت ارز شروع شد. این روند بعد از یکماه منجر به تصمیم خاص دولت مبنی بر تعیین نرخ دستوری دلار شد.

۶-  اما در رابطه با موضوع خاص فروش ارز فردایی که محور پرونده کیفری تشکیل شده برای اینجانب و برخی دیگر از مسئولان بانک مرکزی می‌باشد، باید تاکید کنم که این اقدام مشخص، تدبیری با پشتوانه علمی و کارشناسی و درعین حال در راستای سیاست ابلاغی دولت بوده است. موفقیت آن، هم در سخنان سخنگوی دولت بیان شد و هم در نمودار مشهود می‌باشد.

۷-  بنابراین مداخله و فروش ارز در بازار فردائی که در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت و در سوالات نگارنده نیز مطرح شده است، اقدامی مطابق مصالح عمومی بود که به درستی و به دور از هرگونه فسادی انجام پذیرفت. علی‌رغم برخی دروغ‌پردازی‌ها، در این اقدام هیچ ارزی گم نشده علاوه بر اینکه کلیه وجوه ریالی متناظر با ارزهای فروخته شده در حداقل زمان و به طور کامل به حساب اداره عملیات ارزی بانک مرکزی واریز گردیده است. مدیرکل مربوطه در بانک مرکزی طی روزهای گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس صحت این ادعا را تائید نمودند.

۸-  جهت روشن‌شدن ذهن خوانندگان محترم باید بیان کنم که از ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ تا روز دستگیری اینجانب یعنی ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ پیرو اتفاقات رخ داده و همچنین حسب تصمیم و مصوبه فروردین ماه هیات وزیران، بانک مرکزی عملاً ابزاری برای مدیریت بازار ارز در اختیار نداشت.

۹- ۱۵ مرداد ماه، یعنی زمانی‌که اینجانب در حبس انفرادی بودم، بسته جدید ارزی رونمایی و به دلایلی که طرح آن از حوصله این نوشته خارج است، قیمت ارز از حدود ۹ هزار تومان تا مرز ۲۰ هزار تومان پیش رفت و پس از آن بانک مرکزی با اخذ اختیارات لازم از سران سه قوه، به سختی و با کوششی زیاد توانست آن را مهار و امروز در محدوده ۱۱ هزار و ششصد تومان مدیریت نماید.

۱۰- بار دیگر باید تاکید کنم پرونده‌ای که در دادگاه رسیدگی شد، صرفاً به بررسی تصمیم مربوط به مداخله پوششی در بازار فردایی ارز آن هم طی سه ماه پایانی سال ۱۳۹۶ پرداخته است. متاسفانه برخی رسانه‌ها در تلاش‌اند در اذهان عمومی این پرونده را مرتبط با موضوعاتی مانند تصمیم دولت مبنی بر تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار و اتفاقات بعد از آن و یا رسیدن قیمت دلار به محدوده ۲۰ هزار تومان در مهر ۱۳۹۷ بیان نمایند. حتماً مبهم‌گویی و پس‌ و پیش کردن تاریخ تصمیمات و رخدادهای مهم اقتصادی و ارزی کمکی به کشف اصل ماجرا نکرده و جز تشویش اذهان نتیجه‌ای ندارد.

 لازم به ذکر است اینجانب دفاعیات مستند و مستدل خود از اقدام انجام شده را به دادگاه ارائه و از آن دفاع نمودم لیکن نظر خوانندگان محترم را به مصاحبه وکیل تسخیری اینجانب با پایگاه خبری خبرآنلاین*، در خصوص نحوه و روال برگزاری دادگاه جلب می‌نمایم.

 در پایان از خوانندگان محترم استدعا دارم یکبار دیگر متن کیفرخواست منتشر شده توسط قوه محترم قضائیه و همچنین متن گفت و گوی اینجانب با خبرگزاری فارس** را مطالعه نمایند.والعاقبه للمتقین

سیداحمد عراقچی

معاون ارزی سابق بانک مرکزی

پانوشت:

*khabaronline.ir/news/1290955

 

**https://www.alef.ir/news/3980527033.html

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۳۷۹۶۱۲:۳۹:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۳
افزایش قیمت دلار پس از دستگیری عراقچی اگر علتش دستگیری او بوده که ما شاهد ضعف ساختاری در کشور هستیم که بجای اینکه متکی به فرد باشد باید سیستمی باشد . اگر نگوییم که افزایش عمدی بوده و واکنش به دستگیری باشد .
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۶۳۹۲۷۱۳:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۳
وقتی که ما وکلایی داریم که قتل عمد نجفی را طوری پیگیری میکنند که حالا پس از رضایت گرفتت می گویند نجفی قاتل نیست افرادی را داریم که این متن ها را با نگارش های ویژه تهیه میکنند
ناشناس۱۰۶۳۹۷۳۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۳
پس این بلایی که بر سر ملت ایران امده مسببانش کیانند همه که میگن ما مقصر نیستیم
معلم۱۰۶۴۴۳۹۱۷:۵۱:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۳
مقصر اصلی اقتصاد بیمار متکی به نفت و تحریم ترامپ است.
ناشناس۱۰۶۴۰۶۷۱۴:۴۷:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۳
شما خیلی دلت خوش حتما اون جماعتی چند هزار نفری که در صرافی ها صف کشیده بودند رو هم بانک مرکزی فرستاده بود نه ؟؟؟
ناشناس۱۰۶۴۰۹۸۱۴:۵۸:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۳
حرفاش کاملا درست شما هم تخصصی در اقتصاد نداری نظر نده
ناشناس۱۰۶۳۸۸۲۱۳:۰۷:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۳
ایشان به جای عذرخواهی و جبران طلب کار است. الف فقط چند سوال ساده از وجدان عراقچی پرسید که پاسخ آن مشخص است و نیاز به توجیه ایشان ندارد.
ناشناس۱۰۶۳۸۸۷۱۳:۰۹:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۳
جواب اقای عراقچی مستدل و متین بود
ناشناس۱۰۶۴۲۵۱۱۶:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۳
ببینید این متن را چه کسانی برایش تهیه کرده اند
ناشناس۱۰۶۳۹۰۱۱۳:۱۷:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۳
قیمت ارز بیخیال شو، فقط به این سوال جواب بده که چطوری به این پست رسیدی؟ چون اگر بنا بر شایسته سالاری بود، خیلی ها لایق تر از شما بودن تو این مملکت.
ناشناس۱۰۶۳۹۷۶۱۳:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۳
این با این فرمان طلبکاری که داره میره احتمالا قراره تبرئه بشه
ناشناس۱۰۶۴۰۲۹۱۴:۲۶:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۳
آقای عراقجی چرا سفسطه می کنی شما در وزارت امور اقتصادی و دارایی کارشناس سازمان سرمایه گذاری بودید ولاغیر
ناشناس۱۰۶۴۰۷۴۱۴:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۳
شما می بپرسیدی بذرپاش چطوری مدیرعامل سایپا تو 28 سالگی شد جلیلی چه طور مذاکره کننده هسته و...شد
ناشناس۱۰۶۴۳۳۶۱۶:۵۱:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۳
دستور مستقیم روحانی بود وعراقچی هم اجرا کننده ارز رابدون هیچ دستاوردی تا 5 برابر بالابردند
ناشناس۱۰۶۴۴۳۵۱۷:۵۰:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳
دم الف گرم که از همه جا بازدید کننده داره و متخلفین را رسوا میکنه
ناشناس۱۰۶۴۴۴۵۱۷:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۳
سلام به نظرم پاسخ هایشان مستدل و متین بود.
ناشناس۱۰۶۴۷۴۳۲۱:۴۵:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۳
ده تا مثل عراقچی برای نابودی اقتصاد کافی است.
ناشناس۱۰۶۴۷۵۸۲۱:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۳
خیلی جالبه حالا طلبکار هم شده .
ناشناس۱۰۶۴۸۹۵۲۳:۳۸:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۳
بسیار توانمندتر از عراقچی برای در مدیریت بانکی هستند اما وابستگان باند مافیایی نظام نیستند.
پیمان۱۰۶۴۹۱۵۲۳:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۳
پس نشون میده بعد از دستگیری هم خودش قیمت رو برده بالا که بگم این بیت بدتر شد.
سید۱۰۶۴۹۲۸۰۰:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۴
به نظرم پاسخ شان مستدل بود. باید انصاف داشته باشیم.
ناشناس۱۰۶۵۱۴۹۰۷:۵۶:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۴
پس از دستگیری تو نرخ ارز بالا رفت؟ معلوم شد کار خودتون هست و باید دستگیر میشدی

پربحث‌های دیروز

 1. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 2. بازی با طرح فاصله‌گذاری در وضعیت قرمز !

 3. ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به توقف تامین مالی تهدید کرد

 4. پایتخت۶ و سندروم دست بی‌قرار !..

 5. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

 6. آمار به روز جهانی درباره کرونا/ کاهش چشمگیر مبتلایان در ایران

 7. المانیتور: آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده است

 8. تبلیغ «منکر» و سانسور «معروف»

 9. روایت رئیسی از کروناهای اقتصادی و اخلاقی/محاکمه معتمد دو رئیس قوه پیشین دستگاه قضا/ روحانی: می‌گویند تعطیل باشد و حقوق هم صد‌در‌صد بگیریم

 10. توصیۀ آقا مجتبی تهرانی به قرائت دعای شب نیمه‌ شعبان برای دفع بلا

 11. غسالخانه بهشت زهرا (س) در روزهای مبارزه با کرونا

 12. یک سناتور آمریکایی: شهروندان ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند

 13. کلاغ و قناری

 14. کروناویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا تولید شده است؟

 15. تلاش صلیب سرخ برای انتقال کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

 16. آیت الله رئیسی: قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود

 17. اعلام آمادگی سپاهان برای بازی با پرسپولیس حتی در آزادی!

 18. توئیت مشترک ۶ نماینده در واکنش به رد طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 5. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 6. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 7. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 10. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 11. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 20. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 21. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 22. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 25. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

   2. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

   3. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

   4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

   5. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

   6. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

   7. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

   8. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

   9. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

   10. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

   11. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

   12. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

   13. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

   14. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

   15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

   16. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

   17. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

   18. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

   19. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

   20. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

   21. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

   22. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

   23. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

   24. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

   25. به داد "صیادان" جاسکی برسید

   آخرین عناوین