آشوب ترامپ در اجلاس گروه۷

گروه جهان الف،   3980603048
آشوب ترامپ در اجلاس گروه۷

اصغر زارعی در روزنامه حمایت نوشت: چهل و پنجمین نشست کشورهای صنعتی جهان در شهر «بیاریتز» فرانسه، روز گذشته در حالی کلید خورد که اعضای «گروه 7» با چالش‌های مختلفی از جانب آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا مواجه‌اند. گرچه دستور کار این نشست، موضوعاتی عمدتاً غیراقتصادی ازجمله برابری جنسیتی، امنیت، تغییرات اقلیمی، خشونت علیه زنان و مبارزه با تبعیض عنوان‌شده اما مخاطراتی که آمریکا برای آلمان، انگلیس، ژاپن، فرانسه، کانادا و ایتالیا به وجود آورده، بیش از آن است که در لیست کاری این نشست درج‌شده است. تهدیدات ترامپ علیه کشورهایی که 65 درصد از اقتصاد دنیا را شکل داده‌اند، به‌گونه‌ای است که چشم‌انداز همگرایی موردنظر فرانسه را با مشکل مواجه ساخته است.

آمریکا در حال حاضر، بدون پرده‌پوشی از واگرایی اتحادیه اروپا سخن به میان می‌آورد و صراحتاً به خروج کشورهای این قاره از اروپای واحد چراغ سبز نشان می‌دهد. ترامپ از حدود سه سال پیش، انگلیس را برای خروج از اتحادیه اروپا و بی‌اعتنایی به اعتراضات و مخالفت‌ها با برگزیت تشویق می‌کرد. پس از روی کار آمدن «بوریس جانسون»، گل از گل آمریکایی‌ها شکفت، چراکه بیش از هر زمان دیگری، خود را به تحقق آرزوی انعقاد قراردادهای تجاری دوجانبه با لندن، نزدیک‌تر دیدند. مقامات کاخ سفید به‌کرات کوشیده بودند که انگلیس را به پشتیبانی همه‌جانبه پس از برگزیت، دلگرم کنند و حالا که نخست‌وزیر مطلوب آن‌ها به دفتر نخست‌وزیری این کشور راه یافته، فرصت را مغتنم شمرده و برای بستن معاهدات تجاری گام‌های عملی برداشته‌اند.

پیش از سفر چند هفته پیش «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا به لندن، ترامپ دو بار برای متقاعد کردن سیاستمداران انگلیسی به خروج از اتحادیه اروپا سفر کرده بود و سال گذشته نیز رسماً از «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه خواسته بود که در ازای معاهدات تجاری دوجانبه، از اروپا خارج شود. پیشنهاد ترامپ برای خرید گرینلند که اصالتاً کشوری اروپایی است نیز ظن تلاش ترامپ برای باز کردن حلقه‌های اتحاد اروپا را تقویت کرده است. موضوعات دیگر، همچون جنگ تجاری آمریکا با اروپا و چین، دعوا بر سر بودجه ناتو و تهدید واشنگتن به خروج از پیمان آتلانتیک شمالی، امتداد نظامی‌گری کاخ سفید در حوزه‌های نوظهور ازجمله در فضا، تشدید رقابت هسته‌ای بین آمریکا و روسیه پس از پشت پا زدن ترامپ به «پیمان منع تولید موشک‌های میان برد هسته‌ای» (آی. ان. اف)‌، تقلا برای ایجاد اختلاف بین متحدین سنتی همچون کره جنوبی و ژاپن که به دلیل موش دواندن آمریکا پس از چندین دهه، همکاری اطلاعاتی خود را متوقف کرده‌اند تا واشنگتن بتواند توافقنامه‌های دوجانبه با آن‌ها منعقد کند و ده‌ها دلیل دیگر، همه و همه حاکی از چالش‌هایی است که آمریکای تحت حاکمیت ترامپ برای قدرت‌های صنعتی دنیا به وجود آورده است.

اما این همه ماجرا نیست چون ترامپ این روزها، خطر تصنعی ایران را برای به‌اصطلاح امنیت و صلح منطقه، بیش از سایر دردسرهای خارجی خود که ذکر بخشی از آن‌ها گذشت، برجسته می‌کند. جمهوری اسلامی، رهبری جریان ضد استکباری را بر عهده دارد که بر طیف گسترده‌ای از رهبران مخالف آمریکا تأثیر گذاشته و به شکل مستقیم و غیرمستقیم باعث الگو گرفتن آن‌ها از ایران اسلامی الگو شده است. کشورمان بدون ملاحظه‌کاری و از جایگاه یک قدرت پراگماتیک، سیاست‌های کاخ سفید در منطقه را به چالش کشیده و با شجاعت در برابر آن‌ها ایستاده است.

ترامپ در اجلاس گروه 7 به‌طور حتم خواهد کوشید که کشورهای صنعتی را علیه ایران به خط کند و به‌طور خاص، برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس ترغیب نماید. علاوه بر این، ایران اسلامی، مانعی بزرگ بر سر راه عملیاتی شدن توطئه‌های کلان کلیددار کاخ سفید ازجمله «معامله قرن» ایجاد کرده، درنتیجه یکی از به‌اصطلاح اولویت‌های ترامپ، از میان بردن نفوذ کشورمان در غرب آسیا و اجماعی است که علیه راهبردهای کاخ سفید، به وجود آورده است. از این رو، رئیس‌جمهور آمریکا درصدد است تا از طریق فشار اقتصادی بر کشورهای دنیا و با ابزار تحریم، تهدید و افزایش تعرفه‌های وارداتی، کشورها و متحدانش را چه به‌اجبار و چه با اختیار، به همراهی با سیاست‌های ضد ایرانی خود ترغیب و تحریک کند.

نکته بسیار ظریفی که در این میان وجود دارد، این است که ترامپ به‌خوبی در جریان مخالفت‌های ریز درشت اروپا با خود به دلیل تحقیرها و فشارهایی که وی بر کشورهای قاره سبز روا داشته، قرار دارد و تنها ابزار منقاد و مطیع کردن اروپا را جنگ نرم در حوزه اقتصادی و ژئوپولتیک علیه بروکسل می‌داند. هرچند اروپا و آمریکا با یکدیگر عقد اخوت بسته و به شرکای راهبردی یکدیگر تبدیل شده‌اند اما در پس این اتحاد پوسیده، بغض و کینه برخی کشورها مانند آلمان از آمریکا وجود دارد که خودزنی ترامپ در عرصه بین‌المللی با اقدامات نابخردانه و تصمیمات عجولانه را فرصتی برای تحقیر متقابل و مقابله‌به‌مثل با واشنگتن می‌دانند. اروپایی‌ها از فرصت کمپین «فشار حداکثری آمریکا» علیه ایران نیز بهره‌برداری دوگانه‌ای دارند؛ به این مفهوم که از یک‌سو، خروج آمریکا از برجام را همانند خروج از پیمان اقلیمی پاریس، یونسکو و معاهده تجارت آسیا و اقیانوس آرام، مجالی برای بی‌آبرویی بیشتر ترامپ تلقی می‌کنند و از طرفی، بابت فشار آمریکا بر ایران به‌منظور تقلیل و تحدید مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی خرسندند. ترامپ دست اروپا را خوانده و می‌خواهد آن‌ها را به هر ترتیب ممکن، به اتخاذ مواضع «کاملاً»‌ مخالف با کشورمان وادار کرده و خوانش ضد ایرانی خود را بر نسخه اروپایی علیه کشورمان برتری دهد. به همین دلیل از فرصت اجلاس گروه 7 در فرانسه، بیشترین استفاده را در راستای هماهنگ کردن ارکستر قدرت‌های جهان علیه انقلاب اسلامی، خواهد برد.

این در حالی است که فشار ترامپ بر اروپا به‌منظور اطاعت بی‌چون و چرا از سیاست‌های کاخ سفید در برابر کشورمان، به نفع ماست چراکه پرده از چهره مزورانه اروپا برمی‌دارد و بازی از پیش باخته آن‌ها در امروز و فردا کردن و به تأخیر انداختن تعهدات برجامی‌شان را برملا می‌کند. در حقیقت، آمریکا و اروپا یک سیاست واحد در قبال ایران را اتخاذ کرده‌اند اما انگیزه‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. به نظر می‌رسد که کله شقی ترامپ برای علنی کردن خصومت اروپا با جمهوری اسلامی به نتیجه برسد و آن‌ها را رسوا کند زیرا پیش از این نیز در جریان جنگ تجاری آمریکا با اروپا، این اروپایی‌ها بودند که مجبور به کوتاه آمدن شدند.

نکته پایانی اینکه فشار آمریکا ممکن است که در کوتاه‌مدت، باعث همراهی اجباری کشورها با کاخ سفید شود و آن‌ها را به خاطر جایگاه اقتصادی واشنگتن با ترامپ هم‌عقیده سازد ولی واقعیت است که به دلیل شکاف‌ها و گسل‌هایی که ترامپ در صف گروه 7 به وجود آورده، نقش رهبری آمریکا با سرعت سرسام‌آوری رو به کاهش است و حتی پیش‌بینی می‌شود که نشست کشورهای صنعتی در فرانسه به دلیل اختلافات عدیده آمریکا و 6 قدرت اقتصادی، بدون جمع‌بندی نهایی به پایان برسد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 11. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 12. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 13. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 14. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 15. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 16. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 17. سردرگمی سرمربی استقلال برای دربی

 18. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 19. پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

 20. ارسال پیام تهران به واشنگتن/ هر اقدامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 21. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 22. کاهش مرگ‌ومیر کودکان در جهان

 23. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 24. زمان راه‌اندازی دانشکده فوریت‌های پزشکی

 25. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های امروز

 1. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 2. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 3. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 4. وزیر انرژی عربستان: تولید نفت تا دو هفته دیگر احیا می‌شود

 5. عبدالباری عطوان: ایرانی که کارتر را ساقط کرد ترامپ را هم ساقط می‌کند

 6. پلوسی: دموکرات‌ها ترامپ را شکست می‌دهند

 7. بشار اسد: حامی محور مقاومت باقی می‌مانیم

 8. روایتی از قلب خانه سیدحسن نصرالله/ مغز متفکر خانواده دبیرکل حزب‌الله که بود؟ + تصاویر

 9. واکنش ژاپن به ادعای دست داشتن ایران در حملات آرامکو

 10. پنس: آمریکا آماده دفاع از متحدانش است

 11. ضرر ۵۰۰ میلیارد دلاری آرامکو در یک شب

 12. جنایت جنگی آمریکا در افغانستان دوباره بررسی می‌شود

 13. شرط طالبان برای بازگشت به مذاکره با آمریکا

 14. تماس تلفنی مکرون با بن‌سلمان درباره آرامکو

 15. گانتس: نتانیاهو شکست خورد

 16. عربستان به ائتلاف دریایی آمریکا می‌پیوندد

 17. هیئت سیاسی طالبان از مسکو تا تهران

 18. گزارش پنتاگون در مورد حمله به آرامکو

 19. اختلاف در تیم امنیتی ترامپ درباره «آرامکو»

 20. نتانیاهو: ترامپ به زودی معامله قرن را منتشر می‌کند

 21. شکست نتانیاهو در کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان

 22. پمپئو به عربستان و امارات می‌رود

 23. استرالیا: از تنش با ایران اجتناب کنید!

 24. ادعای تازه ترامپ درباره پهپاد سرنگون‌شده آمریکا

 25. جانسون: در کنار عربستان می‌ایستیم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 2. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 3. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 4. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 5. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 6. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 7. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 8. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 9. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 10. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 11. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 12. ۱۰ مورد از عجیب‌ترین قوانین آمریکا

 13. فرانسه: شواهدی درباره مبدا پرواز پهپادها به سمت تاسیسات آرامکو وجود ندارد

 14. اقدام عجیب نتانیاهو هنگام مصاحبه + عکس

 15. توضیح «هوک» به مقامات کنگره آمریکا درباره حمله به تاسیسات آرامکو

 16. «اسنودن» برای بازگشت به آمریکا شرط گذاشت

 17. ژاپن: حوثی‌ها پشت حمله به تأسیسات نفتی عربستان هستند

 18. مرکل: بازگشت به برجام راه حل کاهش تنش‌ها است

 19. نتانیاهو نشست اضطراری تشکیل داد

 20. ۱۱ ابرنفتکش معطل بارگیری نفت عربستان

 21. جزئیاتی از گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان

 22. بلومبرگ: ایران به ترامپ نشان داد بزرگتر از آن است که منزوی شود

 23. ترامپ اسامی پنج گزینه جایگزینی بولتون را اعلام کرد

 24. موگرینی خلاف نظر کاخ سفید به کوبا رفت

 25. پنتاگون تا ۴۸ ساعت آینده گزارشی درباره آرامکو منتشر می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 6. روایت «سی ان ان» از اخراج بولتون: ترامپ، بولتون را بیخود آورد، بیخود هم اخراج کرد/ او ابتدا عمل می‌کند بعد فکر می‌کند!

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 10. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 11. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 12. نامه کوتاه خشم‌آلود استعفای بولتون به ترامپ  

 13. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 14. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 15. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 16. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 19. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 20. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 21. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 22. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 23. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 24. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 25. لطیفه‌‌‌ ترامپ درباره بولتون به روایت پایگاه خبری اینترسپت/ بولتون نهایت تلاش خود را کرد آمریکا را به جنگ بکشاند

آخرین عناوین