تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

عبدالسلام معروفي، گروه تعاملی الف،   3980603027 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

چند روز پیش خبری به نقل از سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس مبنی بر تصویب طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران هم در این کمیسیون بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت که دیروز در کمیسیون اجتماعی تایید نشده بود، طرحی که چند سال است پایتخت نشینان از آن بهره مند بوده و علنا مرکز ایران از چهارشنبه تا شنبه تعطیل می‌باشد.

تاکنون داستان پردردسر و پرحاشیه تعطیلات در کشور طولانی و بی‌سرانجام بوده و هر کجا طرحی مبنی بر ساماندهی مطرح گردیده، حواشی زیادی بدنبال داشته و همچنین مخالفان و موافقان زیادی در خصوص آن اظهار نظر کرده‌اند.

هر چند بر اساس آمار تعداد تعطیلی در کشور ما از برخی از کشورها کمتر است اما بدلیل ناهماهنگی و عدم متعادل سازی در این تعطیلات و همسوی با تعطیلی در دنیا باعث ایجاد مشکلات زیادی در کشور شده است؛ به عنوان مثال تعطیلی آخر هفته ایران که پنج شنبه و جمعه می‌باشد اما در دنیا این تعطیلات به روزهای شنبه و یکشنبه ختم می‌شود و این یعنی علنا ما ۴ روز از ۷ روز هفته با دنیا قطع رابطه داریم و در تعطیلی بسر می‌بریم.

برخی بر این اعتقادند که تعطیلات در کشور بیشتر از سایر کشورها در جهان است؛ این در حالی است که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد در ایران تنها ۷۵ روز تعطیلی در سال وجود دارد؛ اما حداقل تعطیلات در اکثر کشورهای جهان حدود ۱۰۴ روز است، تاکنون طرح‌های مختلفی برای ساماندهی تعطیلات از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و کارشناسان برای کاهش یا افزایش تعطیلات رسمی کشور ارائه شده، لذا تاکنون هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است.

همانطور که اشاره شد؛ ایران در مقایسه با دیگر کشورها روزهای تعطیل کمتری دارد. اما نکته‌ای که درباره تعطیلات در ایران از سوی برنامه‌ریزان و متخصصان امور اجتماعی و اقتصادی مطرح می‌شود این است که تعطیلات در کشور به شکلی هدفمند وجود ندارد و بخش زیادی از این روزهای تعطیل بدون برنامه و در شرایطی رخ می‌دهد که روزهای بین التعطیلین را هم شامل می‌شود و برای روزها کشور در شرایط تعطیلی غیر رسمی قرار می‌گیرد. جاده‌ها بدون آمادگی‌های قبلی شلوغ می‌شود، وسایل حمل و نقل عمومی ظرفیت و آمادگی این تعطیلات را ندارند، خدمات رسمی به مردم در مراکز دولتی با چالش مواجه می‌شود و حتی در بسیاری از موارد مدارس و دانشگاه‌ها و برنامه‌های آنها را هم تحت شعاع قرار می‌دهد، چالشی که نشان می‌دهد در ایران تعطیلات زیاد نیست اما به صورت هدفمند برای آن برنامه ریزی نمی‌شود.

در پی پیشرفت و توسعه صنعتی و اقتصادی در بسیاری از کشورها، به تدریج این گرایش تقویت یافته که تعداد روزهای تعطیل باید مطابق با اقتضائات وضعیت اقتصادی تنظیم و تعدیل شود، اما عوامل بسیاری از جمله فرهنگی، سیاسی و تاریخی به عنوان موانع جدید در کاهش روزهای تعطیل وجود دارند که مانع از اقدام در این زمینه می‌شوند؛ حال با شرایط فعلی، اقتصادی و تقویت ارتباط با دنیا؛ پیشنهاد می‌شود مجلسیان به جای آنکه در صدد تعطیل کردن پنج شنبه‌ها باشند که به صورت غیر مستقیم بسیاری از استان‌ها به تبع تهران در تعطیلی بسر می‌برند در کنار دولت و صاحب نظران حوزه و دانشگاه در صدد ساماندهی تعطیلات سایر ایام از جمله موضوع تعطیلی ۴ روز در هفته و قطع رابطه اقتصادی با دنیا و همچنین تقویت تعامل با کشورهای جهان باشند که این روزها بیشتر از همیشه به تغییر در این رویه و بررسی نتایج اقتصادی این طرح نیازمند هستیم و دولت و مجلس باید پیشگام این ساماندهی تعطیلات آخر هفته باشند تا بتوان تعطیلات کشور را هدفمند کرد.

دیدگاه کاربران

سام۱۰۶۳۱۶۹۰۷:۵۴:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۳
مشکلات ملت تعطیلی زیاد نیست گرانی و درآمد کم و این بحران هاست.
سعید۱۰۶۳۱۸۳۰۸:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۳
آقا توروخدا دستکاریش نکنید. هیچ طرح بدی نرفته که بدترش جایگزین نشده باشه
ناشناس۱۰۶۳۱۹۵۰۸:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۳
تفاوت کار امثال من که در استانها کار می کنیم با همکاران من در تهران در چیست؟ جز حقوق و مزایای کمتر؟ جز امکانات کمتر؟ارتباط با دنیا نیز از طریق ادارات شهرستان انجام نمیشود بلکه از طریق وزارتخانه ها انجام میشه که آنها پنجشنبه ها تعطیل هستند. واین جز بی عدالتی بین کارمندان شهرستانی با پایتخت نشینان چیز دیگری نیست.
ناشناس۱۰۶۳۲۷۶۰۸:۵۹:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۳
بهترین گزینه ها شنبه و یکشنبه و یا اینکه جمعه و شنبه است
ناشناس۱۰۶۳۲۹۴۰۹:۰۶:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۳
لطفا حقوق ها را هم مثل عربستان و امارات ساماندهی کنید. ارزش پول ملی را هم ایضا.
ناشناس۱۰۶۳۳۶۰۰۹:۳۴:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۳
چرا با اروپا و امریکا و جوامع پیشرفته مقایسه نمیکنید که تعطیلاتشان دوبرابر ما ایرانیها هست
فرناز۱۰۶۳۳۶۷۰۹:۳۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۳
خیلی رک می گم که هر موقع بحث ساماندهی تعطیلات مطرح می شه، هدف آن فقط حذف تعطیلات غیرمذهبی مثل سیزده بدر یا بیست و نه اسفند است.
ناشناس۱۰۶۳۴۱۲۰۹:۵۷:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳
تو رو به خدا دست نزنید تا خرابتر از این نکنید.
ناشناس۱۰۶۳۶۵۴۱۱:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۳
تعطیلات مربوط به وفاتها برداشته شود ..
ناشناس۱۰۶۳۹۱۶۱۳:۲۴:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۳
تعطیلی شنبه مال یهودی‌هاست تعطیلی یکشنبه مال مسیحی‌هاست تعطیلی جمعه مال مسلمان‌هاست تعطیلی سال نو هم متفاوته مناسبت‌ها هم با هم فرق میکنن خیلی نمیشه کاریش کرد تعطیلی‌های فصلی میتونه تا حدودی مشترک باشه مثل تعطیلات تابستانی و زمستانی مهمتر از این‌ها ، اختلاس‌ها و رانت و اشرافیت مسئولین و ن...زاده‌هاست ________________ برای نبودنشان راهکار بدین اگه راست میگین
آریابان۱۰۶۴۳۹۳۱۷:۲۳:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۳
هر چند در کشور ما تعطيلات بر اساس دو تقويم ملی (شمسی) و مذهبی (هجری) تنظيم شده، ولی باز هم شمار تعطیلات ما ، از بسیاری از کشور ها ، حتی در حال توسعه ها ، هم کمتر است؛ مثلأ در کشور موفق و پیشروی مثل مالزی ، مناسبت های ملی و مذهبی هر 3 نژاد مالائی ، چینی و هندو (اعم از شمسی و قمری) ، گرامی داشته می شود و در تقویم کاری دولت نیز ، کل کشور!!! تعطیل می باشد ؛ جالب تر آنکه دولت مسلمان مالزی ، برای آنکه مدیون!!! حقوق اجتماعی شهروندان نشود ، هر تعطیلی مربوط به یکی از این 3 نژاد را که با تعطیلات هفتگی 2 روزه ، یعنی شنبه و یکشنبه مصادف شود ، بلافاصله با نخستین روز یا روز های کاری جبران!!! می کند ، حتی اگرعملا کشور 4 روزکامل !!! را در تعطیلی سپری کند؛ متأسفانه پاره ای از مسئولین ایرانی ، در مواجهۀ با همۀ ناکامی ها ، بی برنامگی ها ، بی تدبیری ها ، سوء مدیریتها و تغییر مداوم مدیریت ها ، فقدان منابع مالی لازم ، کسری بودجه و .. ، دیواری کوتاه تر از دیوار تعطیلات عمومی دم دست ندارند و همۀ کاسه-کوزه ها را بر سر تعطیلات !!!! می شکنند و..

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 10. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 16. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 23. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 24. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 25. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

ابر آروان

آخرین عناوین