نقص‌های بزرگ ورزشگاه‌های فوتبال+ عکس

گروه ورزشی الف،   3980603023

برخی از ورزشگاه‌های جهان نقص‌های قابل توجهی دارند که گاهی اوقات منجر به یک حادثه تلخ می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از مارکا، آبل کابیرو، شهردار ویگو پس از این که صندلی‌های جدید ورزشگاه بالائیدوس باعث خشم هواداران سلتاویگو شد پیشنهاد داد که ظرفیت را کم کنند. صندلی‌های جدید فاصله کمی از هم دارند و تماشاگران نمی‌توانند به راحتی در آن جا بنشینند. دلیل دیگر برای مطرح شدن چنین پیشنهادی تغییر ظاهر ورزشگاه است. این قضیه تنها در اسپانیا رخ نداده است و در نقاط مختلف جهان دیده می‌شود. اشتباه‌ها در ساخت معبدهای فوتبال از آزار هواداران تا وقوع یک تراژدی را رقم زده است. در ادامه به برخی از این نقص‌ها اشاره می‌شود.

برخوردها در وایه‌کاس

ورزشگاه رایووایکانو در این رابطه عجیب است. این استادیوم در کنار  یک ساختمان املاک قرار دارد که انتهای جنوب شرقی‌اش دیده نمی‌شود اما دیواری در آن جا خودنمایی می‌کند که مناسب تبلیغات است و کاملا چهره ورزشگاه را زشت کرده است. با این حال بزرگترین نقص در اوایل فصل ۱۹-۲۰۱۸ دیده شد. در جریان بازی سلتاویگو برابر سویا یک پسر بچه از روی یکی از خرده سنگ‌های که به خاطر ریزش یک دیواره ایجاد شده بود افتاد. خوشبختانه به کودک آسیب نرسید اما این مکان به خاطر پایان یافتن ساخت و ساز و البته برقراری امنیت برای چند هفته بسته شد.

جایگاه با فاصله ورزشگاه اکاتریمبورگ

انتخاب روسیه به عنوان میزبان جام جهانی گذشته (۲۰۱۸) جنجال برانگیخت. نه تنها به خاطر فوتبالی نبودن این کشور بلکه به خاطر کم بودن ورزشگاه‌های با ظرفیت بالا بود. روس‌ها برای بهتر کردن شرایط به ساخت ورزشگاه‌های جدید و نوساز کردن برخی از آنها پرداختند اما در رابطه با استادیوم اکاتریمبورگ همه چیز متفاوت بود. کمترین ظرفیت بنابر اعلام فیفا ۳۵ هزار نفر بود. این ورزشگاه ۲۵ هزار نفر ظرفیت داشت. روس‌ها یکی از بخش‌های انتهایی را باز کردند و یک جایگاه با فاصله ساختند تا ظرفیت لازم را به دست آورند. اتفاقی رخ نداد اما آن بهترین راه حل نبود.

سقف بالائیدوس

نخستین بار نیست که باشگاه سلتاویگو با ورزشگاهش به مشکل برخورده است. در فوریه ۲۰۱۷ یک شب قبل از دیدار برابر رئال مادرید بخشی از سقف استادیوم به دلیل باد شدید فرو ریخت. این اتفاق موجب شد که بازی لغو شود و یک اختلاف بین دو باشگاه به وجود آید. در هر صورت مهم‌تر از همه این بود که زمان حادثه ورزشگاه خالی بود و کسی آسیب ندید. این بازی که چند ماه بعد برگزار شد در شرایط سفیدپوشان در لالیگا اهمیت زیادی داشت.

صندلی‌هایی با چشم‌انداز بد

تصور کنید برای یک بلیت ۵۰ یورو هزینه می‌کنید و در صندلی می‌نشینید که نمی‌توانید زمین بازی را ببینید. این نوع ساخت بد در اغلب ورزشگاه‌های اروپا دیده می‌شود به خصوص در انگلیس و آلمان. ورزشگاه المپیک برلین، آنفیلد لیورپول، هانوفر آرن و لوفتوس رود کوئینز پارک رنجرز از جمله آنها هستند که یک دیوار یا ستون دید تماشاگران را می‌پوشاند و باید صندلی‌ها خالی بمانند.

ورزشگاه‌های ناتمام یا متروکه

گاهی اوقات ورزشگاه‌ها ناتمام می‌مانند یا ترک می‌شوند. این موضوع به دلیل ساخت بد اتفاق نمی‌افتد و تنها به خاطر پیش‌بینی بد اقتصادی است که هزینه فراتر از انتظار می‌شود و یا برنامه‌ای برای آینده وجود ندارد. یکی از آنها مستایا جدید است که این پروژه به منظور ساخت ورزشگاه جدید برای والنسیا با ظرفیت ۶۰ هزار نفر تشکیل شد. از سال ۲۰۰۷ شروع به ساخت این ورزشگاه شد اما یک دهه است که کار روی آن متوقف شده است و مشخص نیست چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.

برخی از ورزشگاه‌ها به پایان می‌رسند اما چون پروژه مشخصی ندارند بدون استفاده می‌مانند. این در رابطه با ورزشگاه مارتوخا سویا صدق می‌کند. پس از میزبانی جام جهانی دوومیدانی ۱۹۹۹ خواسته شد یکی از تیم‌های سویا یا رئال بتیس به این ورزشگاه نقل و مکان کنند که با آن پیشنهاد مخالفت کردند. سپس این ورزشگاه میزبان برخی رقابت‌ها مانند دو فینال کوپا دل ری و یک لیگ اروپا شد اما استفاده از آن با گذشت زمان کاهش یافت تا این که در اواخر سال ۲۰۱۸ بسته شد.

جابجایی‌های غیر ضروری

ورزشگاه‌های جدیدی که اخیرا ساخته شدند برای هواداران اتفاقی دلپذیر محسوب می‌شود. استادیوم‌های واندا متروپولیتانوی اتلتیکو مادرید و تاتنهام جدید از جمله آنها هستند. با این حال تغییر خانه همیشه خوشایند هواداران نیست. در این رابطه می‌توان به اویه‌دو اشاره کرد که ورزشگاه جدیدش را در سال ۲۰۰۰ افتتاح کرد اما به خاطر بیرون از شهر بودن، دسترسی بد و پایین بودن دمایش با انتقادهای زیادی روبرو شد. ورزشگاه قناری بزرگ در سال ۲۰۰۳ نیز با انتقادهای مشابهی روبرو شد. همچنین از پیست دو نیز انتقاد شد چون فاصله تماشاگران را از زمین زیاد می‌کرد.

تراژدی هیسل

بدترین نقص زمانی بیش از همه خود را نشان می‌دهد که باعث یک اتفاق تلخ شود. در گذشته اغلب جایگاه‌ها صندلی‌های جداگانه نداشتند و این موضوع باعث می‌شد ورزشگاه‌ها با حجم جمعیت روبرو شوند و از کمترین فضاها استفاده شود. حتی گاهی بیش از ظرفیت، هواداران در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شدند. این اتفاق باعث رقم خوردن حوادث زیادی در طول تاریخ شد اما هیچ‌یک مانند تراژدی هیسل در بروکسل نبود. این حادثه در فینال جام قهرمانان اروپا ۱۹۸۵ رخ داد. لیورپول و یوونتوس به دیدار نهایی راه یافته بودند. رفتارهای هولیگان‌های انگلیسی و استقبال زیاد از این بازی باعث شد جمعیت زیادی وارد ورزشگاه شوند و ده‌ها هوادار برابر فنس‌ها و دیوارها قرار گرفتند که فشار جمعیت جان آنان را گرفت. ۳۹ نفر درگذشتند و ۶۰۰ نفر زخمی شدند.

اتفاق باورنکردنی، تصمیم یوفا بود که اجازه داد بازی برگزار شود. این اتفاق باعث شد باشگاه‌های انگلیسی به دنبال گروه‌های آشوب طلب باشند و قوانین جایگاه‌ها و امنیت در ورزشگاه‌ها را تغییر دهند. به لطف چنین تصمیماتی دیگر این حوادث تلخ رخ نمی‌دهد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 16. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 17. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 18. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 19. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 20. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 21. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 22. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 23. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / ۴۰ نفر برتر / قالیباف؛ بیشترین رای

 24. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 25. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

آخرین عناوین