وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

گروه اقتصادی الف،   3980602182 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نقدینگی در حال حاضر به ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: در دو ماهه نخست امسال ۲۵ درصد رشد نقدینگی داشتیم.

به گزارش مهر، فرهاد دژپسند در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین که عصر امروز شنبه ۲ شهریور در محل این تشکل برگزار شد، با تشکر از باهنر دبیرکل این تشکل بابت حمایت از پوری حسینی و سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: اشتباه در عرصه مدیریت وجود دارد اما باید بدانیم که اشتباه با فساد و انحراف فرق دارد. زمانی که سیدصفدر حسینی وزیر اقتصاد بود رئیس وقت سازمان خصوصی سازی استعفا داد. وزیر اقتصاد به وی پیغام داد که شما قرار است در جای خود باقی بمانید اما رئیس وقت خصوصی سازی گفت در سازمانی قرار دارم که اگر خوب عمل کنم متهم می شوم که چرا چوب حراج به اموال دولت زده ای و اگر بد عمل کنم باز هم بازخواست می شوم. بنابراین مدیر دولتی باید بدون آلودگی فساد بوده و مقررات را عمل کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بین ۱۹۳ کشور جایگاه هجدهم را از نظر اندازه اقتصادی داریم که جایگاه مناسبی است اما در میان کشورهای منطقه بهترین رتبه را ترکیه با جایگاه دوازدهم و عربستان سعودی با جایگاه شانزدهم دارند. این در حالی است که قرار است در سال هدف چشم انداز، در علم و فناوری اقتصاد رتبه یک منطقه باشیم ولی با این فرایند نمی توانیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: ایران به طور متوسط از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ رشد ۳.۳ درصد داشته است. این در حالی است که میانگین رشد سالانه کشورهای با درآمد متوسط به بالا در این بازه زمانی، ۴.۶ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: درآمد سرانه ایران نسبت به قدرت خرید ۱۷ هزار و ۷۰۰ دلار در هر سال بوده است. این شاخص در عربستان ۵۰ هزار دلار، در ترکیه ۲۲ هزار دلار و در امارات ۶۴ هزار دلار بوده است. همچنین انحراف معیار از رشد اقتصادی ما در حال حاضر ۶.۸ درصد است در حالی که در امارات ۱.۸ درصد بوده که این شاخص نشان دهنده رشد اقتصادی زیگزاگی و سینوسی در سالهای گذشته ایران است.

دژپسند در خصوص شاخص فضای کسب و کار گفت: رتبه ایران در ابتدای دولت یازدهم در این شاخص ۱۵۲ بود که تا ۱۱۸ هم کاهش یافت اما چون سرعت بهبود فضای کسب و کار دیگر کشورها از ما بیشتر بود این شاخص در ایران مجدا به رتبه ۱۲۸ بازگشت.

وی یادآور شد: ما رشد اقتصادی ۱۲.۱ درصد هم در سال ۹۵ داشته است اما رشد اقتصادی منفی ۶.۱ درصدی را نیز در سالهای گذشته تجربه کرده ایم. بنابراین رشد اقتصادی بلندمدت ما هم کم است و هم پرنوسان، ولی بهترین دوره رشد اقتصادی ایران در زمان اجرای برنامه سوم توسعه بود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست اما نقش آن بالاست ادامه داد: در سال ۹۷ رشد اقتصاد کشور منفی ۴.۲ و بدون احتساب نفت، منفی ۲.۲ بود که نشان می دهد رشد اقتصاد بدون نفت بهتر است و باید به سمت اقتصاد غیرنفتی برویم. همچنین در سال گذشته بخش کشاورزی نیز  بعد از مدتها که رشد مثبت داشت، رشد منفی ۱.۵ درصد را تجربه کرد که علت آن خشکسالی سال گذشته بود و دو ابرچالش خشکسالی و تحریم نفت در کنار هم رشد اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار داد.

دژپسند با بیان اینکه قبل از تحریم ۱۳ آبان ۹۷ صادرات نفت ما به روزی ۲.۷ میلیون بشکه رسیده بود گفت: تاثیر تحریم نفت از نفت ورودی منابع با تاثیر آن از نظر فضایی که در اقتصاد ایجاد می کند فرق دارد. بخصوص که جداسازی اقتصاد از تحریم نفت کار ساده ای نیست.

وی یکی دیگر از شاخص های اثرگذار در رشد اقتصادی را میزان سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: رشد سرمایه گذاری از سال ۹۱ تا سال ۹۷ به این صورت بود که از سالهای ۹۲، ۹۳ و ۹۶ رشد سرمایه گذاری مثبت و در بقیه سالها منفی بود. مثلا در سال ۹۱ رشد سرمایه گذاری منفی ۱۷.۶ درصد بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۸۴ گفت: در آن زمان اعلام شد این ابلاغیه، یک منشور انقلاب اقتصادی از اقتصاد دولت پایه به اقتصاد بازار محور است اما آمار ها نشان می دهد در این سالها  سهم بخش خصوصی از اقتصاد کم  و دقیقا عکس آنچه تعیین شده بوده، عمل شد. هر چند که در دولت های یازدهم و دوازدهم تلاش شد خصوصی سازی ها واقعی باشد اما فضای کسب و کار نیز باید به گونه ای باشد که بخش خصوصی ورود پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت ما در رشد اقتصادی، سرانه اقتصادی و بهره وری سرمایه گذاری قابل قبول نیست، خاطرنشان کرد: تولید ما همچنان به واردات کالاهای اساسی وابسته است و در ۳۰ سال بعد از جنگ هنوز نتوانسته ایم وابستگی تولید به خارج از کشور را کاهش دهیم. تحلیل ما این است که این نگرانی ها بیشتر هم می‌شود.

دژپسند با اشاره به پیش بینی رشد اقتصادی سال ۹۸ ایران از سوی دو موسسه بین المللی آی ام اف با منفی ۶ درصد و گوربنک با منفی ۴.۵ درصد افزود: برآورد وزارت اقتصاد از رشد اقتصادی کشور در سال جاری منفی ۵ درصد است. البته در این برآوردها ترسالی امسال پیش بینی نشده بود و قطعا کشاورزی ما رشد مثبت خواهد داشت ضمن اینکه این ترسالی هم برای کشاورزی مناسب خواهد بود و هم آسیب هایی در پی داشت که مفری برای بهبود رشد اقتصادی است که عمدتا در بخش ساختمان اثر می گذارد.

نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از اظهارات خود به بحث تورم اشاره و اظهار کرد: عمدتا تورم یا ناشی از فشار تقاضا است یا فشار پول (نقدینگی) و یا تقاضای ارز که در ایران هر سه این موارد جاری شد. نقدینگی در حال حاضر به ۲ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و در دو ماهه نخست امسال ۲۵ درصد رشد نقدینگی داشتیم. همچنین هر یک درصد افزایش نرخ ارز ۴۴ درصد تورم تولید کننده را رشد می دهد.

وی با بیان اینکه برخی می گفتند امسال تورم ماهانه ۳ رقمی می‌شود اما برآوردهای بانک مرکزی نشان می دهد که به حول و حوش ۳۰ درصد می رسد، گفت: تورم ماه به ماه در حال حاضر روند کاهشی در پیش گرفته و تورم ماهانه نیز از ۵۲ درصد به ۴۲ درصد کاهش یافته است که به این معناست که مدیریت تورم جواب داده و در این دو ماه اخیر اوج تورم شکسته شد.

دژپسند تصریح کرد: مراجعاتی که برای معافیت مالیاتی صادرکنندگان داریم نشان می دهد صادر کنندگان در حال بازگرداندن ارز حاصل از صادرات هستند که در کاهش تورم اثر گذار است.

وزیر اقتصاد در بخش دیگر یاز اظهارات خود بیکاری را یکی از معضلات کشور دانست و افزود: بیکاری در سه ماهه اول امسال از ۱۲.۱ درصد زمستان ۹۷ به ۱۰.۸ درصد بهار ۹۸ رسیده است که بخشی از ان به خاطر نرخ مشارکت اقتصادی و بخشی هم به خاطر رونق کشاورزی و صنعت ساختمان بوده است اما بیکاری فارغ التحصیلان همچنان ۱.۵ برابر بیکاری کل است که امیدواریم با رشد شرکت های دانش بنیان به اشتغال فارغ التحصیلان کمک شود.

دژپسند درباره تسهیلات بانکی گفت: در سال ۹۶ بیش از ۶۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد که در سال ۹۷ این شاخص به ۷۱۷ هزار میلیارد تومان رسید اما فقط ۳۰ درصد آن تسهیلات جدید بوده است.

وزیر اقتصاد افزود: در دو ماهه ابتدایی ۹۸ بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۴ درصدی داشته است. حدود ۶۲ درصد این تسهیلات برای سرمایه در گردش بوده که اتفاق خوبی است.

وزیر اقتصاد یکی از انتقاداتی که به اقتصاد کشور می‌شود را بانک پایه بودن آن عنوان کرد و گفت: گفته می‌شود اقتصاد ایران بازار محور نیست اما با تدابیری که اندیشیده شد بازار سرمایه از عمق و ثبات بیشتری برخوردار شد و این بازار در حال پیدا کردن نقش خود در بازار مالی کشور است.

وی گفت: به عنوان مثال پتروشیمی نوری در هفته های اخیر هزار میلیارد تومان در بورس عرضه کرد و سرمایه گذاری بانک سپه نیز در بورس عرضه شده است که نشان می دهد دولت در حال عمق بخشی به بازار سرمایه است.

دژپسند درباره انتقاداتی که به واگذاری ها می‌شود، تصریح کرد: می گویند کشت و صنعت مغان چرا ارزان داده شد اما باید بگوییم که این بنگاه اقتصادی در مزایده فروخته شد. نمی توان نحوه فروش یک زمین چند هکتاری را با زمین چند متری مقایسه کرد. نحوه تعیین قیمت پایه در مزایده ها را قانونگذار اعلام کرده که بر اساس آن ابتدا کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری می کند سپس این قیمت به هیئت واگذاری متشکل از چند وزیر، نمایندگان بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی و دو نماینده مجلس است. با این حال همچنان در حال تغییر روش واگذاری ها هستیم.

وی در پاسخ پرسشی درباره رمز ارز گفت: دولت به رمزارزها رسمیت داد ولی هیچ مسئولیتی برای آن ندارد و ریسک کاهش قیمت رمزارز بر عهده استخراج کننده یا ماینر است ضمن اینکه به هیچ عنوان امکان استفاده از رمزارزها در داخل وجود ندارد.

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسش دیگری درباره انتفاع دولت از افزایش نرخ ارز تصریح کرد: گفته شده دولت برنده اول افزایش نرخ ارز است اما تاکنون یک ریال از مابه التفاوت افزایش نرخ ارز به دولت نیامده است. بنابراین اینکه دولت به دنبال افزایش نرخ ارز باشد هیچ موضوعیتی نداشته و این اظهارنظر را نه به عنوان وزیر بلکه به عنوان کارشناس می گویم.

وی در خصوص استعفای پوری حسینی نیز گفت: رئیس سابق سازمان خصوصی سازی دوباره استعفا داد و عملا یک هفته آخر را سر کار حاضر نمی شد. ما هم با استعفای وی موافقت کردیم. رئیس جمهور از من خواسته است تا برای انتصاب رئیس جدید این سازمان سرعت عمل به خرج دهم.

دژپسند درباره بازار مسکن گفت: دولت بدنبال افزایش عرضه مسکن است و وزارت اقتصاد، اختصاص املاک دولتی به تولید مسکن را پیگیری می کندکه هفته آینده خبر آن اعلام خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۲۹۴۰۲۳:۰۷:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲
یارانه ها قطع کند فقط عامل ایجاد نقدینگی است
ناشناس۱۰۶۳۰۱۳۰۰:۴۵:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۳
پس نقدینگی مقامات 2000 میلیارد تومان شد
ناشناس۱۰۶۳۰۱۴۰۰:۴۶:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۳
لطفا یکی توضیح بده که این نقدینگی چطور بوجود میاد و رشد میکنه و کسی هم نمیتونه جلوشو بگیره؟
معلم۱۰۶۳۰۹۶۰۳:۳۲:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۳
با اقتصاد ناپایدار و ابسته به فروش نفت و تحریم کاری اساسی نمی توان انجام داد.باید فکری اساسی کرد که از شر تحریم خلاص شویم.
امید۱۰۶۳۱۳۴۰۷:۲۴:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۳
وای نگو تو رو خدا! مردیم از خوشی!
احمد۱۰۶۳۱۵۸۰۷:۴۶:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۳
جناب آقای دکتر دزپسند : لطفا توصیه های ( که در قالب پیشنهادات ) مکتوب که در جلسه خدمتتان داده شد و جنابعالی فرماید شخصا ورود می کنید جدی بگیرید, ناراضیتی از بی کفایتی مدیران تحمیلی در سازمان های زیر مجموعه قابل بررسی و توجه جدی است.
ناشناس۱۰۶۳۱۸۹۰۸:۱۰:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۳
حجم زیاد این نقدینگی در چه صنعتی و در دست چه کسانی است ؟ آیا نیاز به تجزیه و تحلیل ندارد ؟
ناشناس۱۰۶۳۳۵۹۰۹:۳۴:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳
۲۰۰۰میلیارد نقدینگی یعنی دلار باید قیمتش کمتر تز ۱۸۰۰۰تومان نباشه
ناشناس۱۰۶۳۴۳۲۱۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳
باورش سخته

پربحث‌های امروز

 1. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 2. روحانی و مکرون دیدار کردند/ انتقاد روحانی از بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی

 3. لطیفه مشهور خاورمیانه‌ای‌ درباره سعودی ها به روایت گاردین

 4. روایت تلخ ویرانی در پایتخت هخامنشی‌ها  

 5. لاریجانی: فحش به مجلس جز خواسته اسرائیل است؟/ این چه وضعی است که به نمایندگان اتهامات دروغ می‌زنند

 6. واکنش ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان

 7. رئیس بانک مرکزی: کشورها به برقراری ارتباط بانکی با ایران علاقمند هستند

 8. ظریف: ما آماده مذاکره هستیم اما ...  

 9. دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

 10. ظریف: اگر آرامکو مورد هدف ایران بود قابل بازسازی نبود/ تحریم من مهم نیست

 11. زنگنه: تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایی نشده است

 12. درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف

 13. ماجرای سعید مرتضوی و پرونده‌‌ی پیچیده‌اش

 14. آیت‌الله جنتی: پولدارها و غارتگرها تلاش می‌کنند تا مردم علیه نظام شورش کنند/ به مدیران فعلی امیدی ندارم

 15. روایت الیزه از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای مکرون و روحانی

 16. آیت‌الله مکارم: ساخت سریال شمس تبریزی شرعاً جایز نیست/ این کار سبب ترویج فرقه ضالّه صوفیه می‌شود

 17. وقتی چتر «نفربر زرهی» باز نمی‌شود!  

 18. آصفی: مذاکره‌ای نمی‌شود؛ مگر اینکه ترامپ آویزان تیم ایران شود

 19. حواشی اجلاسیه مجلس خبرگان/ از غیبت صدرالساداتی تا صندلی خالی رفسنجانی

 20. ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل

 21. روایت عکاس جنگ از دیدن صحنه‌هایی شبیه به عاشورا  

 22. گران‌ترین بیماری کدام است؟

 23. امضای ۲۰۰ نماینده پای طرح شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام

 24. عمر ویندوز ۷ به سر نخواهد آمد

 25. محمود عباس: فعلا تماسی با ترامپ نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 6. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 7. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 8. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 9. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 10. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 11. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 12. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 13. نظر مصباحی‌‌مقدم درباره درآمد روحانیون/ واکنش رئیسی به ماجرای هپکو/ نگرانی مخالفان شفافیت به روایت سلحشوری

 14. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 15. توئیت‌های مهناز افشار بازهم کار دستش داد  

 16. توئیت نه چندان ظریفِ خبرنگار سی‌ان‌ان درباره اظهارات ظریف خبرساز شد  

 17. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 18. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 19. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 20. رئیس قوه قضائیه: مشکلات مشابه هپکو، در سراسر کشور وجود دارد/ نحوه واگذاری غصه‌هایی درست کرده است

 21. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 22. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 23. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 24. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 25. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 8. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 9. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 10. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 11. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 14. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 15. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 16. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 17. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 18. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 19. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 20. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 21. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 24. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 25. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 2. رئیس بانک مرکزی: کشورها به برقراری ارتباط بانکی با ایران علاقمند هستند

 3. زنگنه: تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایی نشده است

 4. واریز ۴ هزار میلیارد سود سهام عدالت به حساب ۴۱ میلیون نفر

 5. تورم ۴۲.۷ درصد شد/ روند کاهشی تورم نقطه‌ای و ماهانه

 6. مصباحی‌مقدم: خاک زیر پای گربه را هم وارد کردیم

 7. دلیل حذف اشتباه یارانه برخی افراد اعلام شد

 8. جدول/ قیمت خودروهای داخلی در بازار  

 9. نرخ رهن و اجاره آپارتمان‌های ۷۰متری در تهران  

 10. بی اطلاعی رئیس سازمان نظام مهندسی از وجود پدرخوانده ها

 11. ۱۴۰۰خودروی متروکه در گمرکات/دو پیشنهاد گمرک به وزارت اقتصاد

 12. اختلال در سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها

 13. جزییات نرخ جدید نان/تافتون ٣٠٠، بربری ١٠٠٠ تومان

 14. رشد تاریخی روزانه معاملات تالار شیشه‌ای ثبت شد

 15. مونسان: روند مثبت شدن اقتصاد کشور در حال شکل گیری است

 16. آغاز ثبت‌نام اولیه وام ضروری بازنشستگان از امروز

 17. آیا مقدار گوگرد بنزین توزیعی تهران در حد مجاز است؟

پربحث‌های دیروز

 1. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 2. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 3. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

 4. قیمت سکه به زیر ۴ میلیون رسید + جدول

 5. خانه تا ۳۰ درصد ارزان می‌شود

 6. واریز ۴ هزار میلیارد سود سهام عدالت به حساب ۴۱ میلیون نفر

 7. تورم ۴۲.۷ درصد شد/ روند کاهشی تورم نقطه‌ای و ماهانه

 8. موافقت جهانگیری با اختصاص یارانه‌های حذفی به معلولان

 9. آماری وحشتناک از رسید کارتخوان‌های بانکی

 10. خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان  

 11. قیمت ارز در مسیر سقوط

 12. بورس به اوج تاریخی رسید

 13. پیامک قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی ارسال شد

 14. ۱۴۰۰خودروی متروکه در گمرکات/دو پیشنهاد گمرک به وزارت اقتصاد

 15. اختلال در سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها

 16. جزییات نرخ جدید نان/تافتون ٣٠٠، بربری ١٠٠٠ تومان

 17. رشد تاریخی روزانه معاملات تالار شیشه‌ای ثبت شد

 18. مونسان: روند مثبت شدن اقتصاد کشور در حال شکل گیری است

 19. آغاز ثبت‌نام اولیه وام ضروری بازنشستگان از امروز

 20. آیا مقدار گوگرد بنزین توزیعی تهران در حد مجاز است؟

 21. افت قیمت سکه و ارز + جدول

 22. طلا به 1520 دلار رسید

 23. تمدید مهلت افتتاح و تکمیل موجودی سپرده‌ های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی جهت شرکت در قرعه‌کشی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان در سال1398

 24. اهدای 30000 بسته نوشت افزار به دانش آموزان کم بضاعت از سوی بانک پارسیان

 25. یادداشت تازه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی

پربحث‌های هفته

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 3. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 4. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 5. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 6. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 7. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 10. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 11. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 12. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 13. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 14. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 15. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 16. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 17. تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه

 18. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 19. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 20. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 21. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. هزینه خوراک یک ماهه چقدر است؟

 24. تجمع دانشجویان انقلابی در حمایت از کارگران هپکو

 25. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

آخرین عناوین