خرید و فروش سهام عدالت آزاد می‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3980602150

رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ گفت: جمع‌بندی نهایی کمیسیون در بررسی لایحه آزادسازی سهام عدالت ظرف این هفته تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود.

به گزارش فارس، حمیدرضا فولادگر در مورد آخرین خبرها از لایحه آزادسازی سهام عدالت درمجلس گفت: علت این که طول کشید، این بود که نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون سهام عدالت را گرفتیم، الان جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ انجام شده و آخرین نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون‌های سهام عدالت نیز دریافت شده، هم‌اکنون جمع‌بندی کمیسیون نهایی شده و ظرف هفته جاری به هیأت رئیسه مجلس ارائه می‌کنیم تا در صحن مجلس و در جلسات علنی بررسی شود. 

رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ در مورد اینکه سهام عدالت به چه طریقی آزادسازی می‌شود، گفت: براساس جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴، مردم مخیّر می‌شوند به اینکه یا از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF اقدام کنند یا مستقیما خودشان از طریق سامانه‌ای که از طریقبورس اعلام می‌شود، اقدام کنند و یا از طریق شرکت‌های مالی واسط یا همان کاستودین‌ها اقدام کنند که ضمانتی برای سهام عدالت آنها وجود دارد و انتخاب این موارد برای دارندگان سهام عدالت اختیاری است. 

نحوه معامله سهام عدالت به شکل تدریجی
به گفته رئیس کمیسیون اصل 44، دارندگان سهام عدالت در سال اول و دوم می‌توانند سهام عدالت خود را با دیگر اوراق مالی و یا سهام دیگر معاوضه کنند، در سال سوم و چهارم می‌توانند حداکثر 30 درصد از سهام عدالت خود را بفروشند و از سال پنجم به بعد می‌توانند کل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند، اما اینکه از چه مسیری برای حضور در بورس استفاده کنند، برای مردم اختیار گذاشته شده که می‌توانند به صورت مستقیم یا از طریق صندوق های قابل معامله بورسی و یا از طریق کاستودین‌ها اقدام کنند. 

فولادگر گفت:‌ گزارش چهار صفحه‌ای جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴ از لایحه آزادسازی سهام عدالت این هفته نهایی می‌شود و می‌توانیم گزارش آن را به مردم ارائه کنیم. 

نماینده اصفهان در مورد اینکه چگونه می‌توان یکباره ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت را وارد بورس کرد، گفت:‌ تدریجی بودن اختیار خرید و فروش سهام عدالت به همین خاطر است که سامانه بورس بتواند پذیرای این حجم از سهامدار عدالت باشد و به خاطر همین گفته شده ظرف پنج سال به تدریج بتوانند به صورت کامل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.

وی همچنین گفت:‌ از طرفی مسئولیت سهام عدالت با سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازیاست و سامانه سهام عدالتی که در سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد، در آینده فراخوانی منتشر خواهد کرد که مشمولانی که تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند و یا وارثان افرادمتوفی مشمول سهام عدالت باید طبق زمان‌بندی که اعلام و سه بار تمدید خواهد شد، باید تعیین تکلیف شوند و بعد از آن، شرایط موجود، مبنای عمل برای اقدام نهایی قرار می‌گیرد. 

فولادگر با بیان اینکه هنوز چندین میلیون نفر شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی نداده‌اند و نیز تعدادی زیادی از وراث مشمولان متوفی سهام عدالت مراجعه نکردند، گفت:‌ این افراد بعد از فراخوان، تعیین تکلیف می‌شوند. 

وی ارزش سهام عدالت را که آزاد خواهد شد، گفت: برای دو دهکی که تخفیف‌دار هستند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند، کل یک میلیون تومان سهام عدالت آزاد می‌شود و برای بقیه همان ۵۳۴ هزار تومان به تدریج آزاد خواهد شد. البته دارندگان سهام عدالت تاکنون چند مرحله سود هم دریافت کرده‌اند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

  25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  آخرین عناوین