خرید و فروش سهام عدالت آزاد می‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3980602150

رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ گفت: جمع‌بندی نهایی کمیسیون در بررسی لایحه آزادسازی سهام عدالت ظرف این هفته تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود.

به گزارش فارس، حمیدرضا فولادگر در مورد آخرین خبرها از لایحه آزادسازی سهام عدالت درمجلس گفت: علت این که طول کشید، این بود که نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون سهام عدالت را گرفتیم، الان جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ انجام شده و آخرین نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون‌های سهام عدالت نیز دریافت شده، هم‌اکنون جمع‌بندی کمیسیون نهایی شده و ظرف هفته جاری به هیأت رئیسه مجلس ارائه می‌کنیم تا در صحن مجلس و در جلسات علنی بررسی شود. 

رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ در مورد اینکه سهام عدالت به چه طریقی آزادسازی می‌شود، گفت: براساس جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴، مردم مخیّر می‌شوند به اینکه یا از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF اقدام کنند یا مستقیما خودشان از طریق سامانه‌ای که از طریقبورس اعلام می‌شود، اقدام کنند و یا از طریق شرکت‌های مالی واسط یا همان کاستودین‌ها اقدام کنند که ضمانتی برای سهام عدالت آنها وجود دارد و انتخاب این موارد برای دارندگان سهام عدالت اختیاری است. 

نحوه معامله سهام عدالت به شکل تدریجی
به گفته رئیس کمیسیون اصل 44، دارندگان سهام عدالت در سال اول و دوم می‌توانند سهام عدالت خود را با دیگر اوراق مالی و یا سهام دیگر معاوضه کنند، در سال سوم و چهارم می‌توانند حداکثر 30 درصد از سهام عدالت خود را بفروشند و از سال پنجم به بعد می‌توانند کل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند، اما اینکه از چه مسیری برای حضور در بورس استفاده کنند، برای مردم اختیار گذاشته شده که می‌توانند به صورت مستقیم یا از طریق صندوق های قابل معامله بورسی و یا از طریق کاستودین‌ها اقدام کنند. 

فولادگر گفت:‌ گزارش چهار صفحه‌ای جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴ از لایحه آزادسازی سهام عدالت این هفته نهایی می‌شود و می‌توانیم گزارش آن را به مردم ارائه کنیم. 

نماینده اصفهان در مورد اینکه چگونه می‌توان یکباره ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت را وارد بورس کرد، گفت:‌ تدریجی بودن اختیار خرید و فروش سهام عدالت به همین خاطر است که سامانه بورس بتواند پذیرای این حجم از سهامدار عدالت باشد و به خاطر همین گفته شده ظرف پنج سال به تدریج بتوانند به صورت کامل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.

وی همچنین گفت:‌ از طرفی مسئولیت سهام عدالت با سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازیاست و سامانه سهام عدالتی که در سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد، در آینده فراخوانی منتشر خواهد کرد که مشمولانی که تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند و یا وارثان افرادمتوفی مشمول سهام عدالت باید طبق زمان‌بندی که اعلام و سه بار تمدید خواهد شد، باید تعیین تکلیف شوند و بعد از آن، شرایط موجود، مبنای عمل برای اقدام نهایی قرار می‌گیرد. 

فولادگر با بیان اینکه هنوز چندین میلیون نفر شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی نداده‌اند و نیز تعدادی زیادی از وراث مشمولان متوفی سهام عدالت مراجعه نکردند، گفت:‌ این افراد بعد از فراخوان، تعیین تکلیف می‌شوند. 

وی ارزش سهام عدالت را که آزاد خواهد شد، گفت: برای دو دهکی که تخفیف‌دار هستند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند، کل یک میلیون تومان سهام عدالت آزاد می‌شود و برای بقیه همان ۵۳۴ هزار تومان به تدریج آزاد خواهد شد. البته دارندگان سهام عدالت تاکنون چند مرحله سود هم دریافت کرده‌اند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

 12. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 13. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 14. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 15. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 16. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 17. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 18. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 19. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 20. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. «سلیمانی»های ما گروهبان «هارتمن» نیستند!

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

آخرین عناوین